Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορουμε να την βαλουμε και στο δικο μας; επειδη εγω εχω nonefigsretail.en.EU

 

Όχι, πρέπει πρώτα να φλασάρεις την Retail.eu ICS με το RSDLite μέσω PC, και μετά το JB upgrade από την SD.

Επίσης, πρέπει πρώτα να root-αριστεί η ICS (εφ' όσον θέλεις root) και να χρησιμοποιήσεις το OTA Root Keeper, γιατί δεν υπάρχει προς το παρόν τρόπος για root στην JB.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερεις αν μπορεις να γυρισεις πισω σε official 4.0.4;

 

Βαζοντας την cm 10.1 που έβαλε ο pierce21 μπορείς να γυρίσεις σε ics. Βάζοντας το official leak δεν μπορείς.

 

Αν βάλεις το jbmr1 από τον server του dhacker δουλεύει κανονικά και το hwcomposer καθώς το kernel του kexec είναι βασισμένο στο jb kernel. Το καλό είναι ότι κάθε μέρα έχει καινούργιο nightly και από τη στιγμή που θα έχουμε ένα πλήρως λειτουργικό custom kernel με βλέπω να κρατάω το τηλέφωνο τουλάχιστον άλλον ένα χρόνο. Και άσχετο. Έχει δοκιμάσει κανείς Swap partition? Θέλω να μάθω τα αρνητικά του γιατί έχω διαβάσει πολλά και δεν ξέρω τι να πιστέψω. Στην πράξη είναι σούπερ. Έχω βάλει το ram extender και έχω φτιάξει ένα gb Swap στην εξωτερική sd class 10. Τρομερή διαφορά δεν υπάρχει, αλλά έχει μεγάλη διαφορά σε multi tasking και σε βαριές εφαρμογές και παιχνίδια. Το έβαλα και σε ένα low budget κινητό με 512 ram και εκεί η διαφορά είναι πραγματικά εκπληκτική. Ή απορία μου είναι αν μπορεί να καταστρέψει την sd? Γνωρίζει κάποιος? Thanks.

 

Είχα στο blade το darktremor για extra χώρο για εφαρμογές(ext4 partition αν θυμάμαι καλά), swap και dalvik στην sd. Για 8-10 μήνες που το είχα, δεν είχα πρόβλημα. Ακόμα έτσι το έχω, αλλά σπάνια το λειτουργώ τώρα. Για το αν θα πάθει κάτι η sd, νομίζω είναι και θέμα τι sd θα σου κάτσει.Αν είναι ποιοτική, σε τι κομμάτι θα πέσεις κτλ.

 

Μου λείπει πάντως η ευκολία του blade στην αλλαγή rom και η υποστήριξη που είχε.Έκανες ότι ήθελες και πάντα μπορουσες να γυρίσεις σε στοκ.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

τωρα α κατεβασω το retail.eu. και θα δοκικμασω να περασω την επισημη... και θα σου πω... η θα αρχισω να κλαιω :P
Katw i apple :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Οταν βγει με το καλο και παν ολα καλα και το φλασαρι καποιος τοτε βαλτε εναν οδηγο ρε παιδες να την παρουμε και εμεις
Link to comment
Share on other sites

πεταει πεταειιιιιιι... η μοτορολα μου :P

τρεχουμε 4.1.2 rooted...

κανα δυο γραφικα στοιχεια μονο που ειχα πρεπει να καταργηθηκαν (σημειωματαριο, κουμπι για να ανοιξει το 3g)

κατα τα αλλα ολα καλα :)

απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2192532

Katw i apple :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Έχω stock 4.0.4 και σκέφτομαι να κάνω με το SafeStrap ένα νέο slot και εκεί να περάσω πρώτα την 672.180.41.XT910.Retail.en.EU ICS rom και μετά να κάνω OTA την 982.124.14.XT910.Retail.en.EU. Θα δουλέψει ή υπάρχει κάτι που σαν noob μου ξεφεύγει;

 

Ευχαριστώ,

Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Κανα οδηγο να κανουμε και εμεις τιποτα που δεν ξερουμε γρι απο ολα αυτα? Υπαρχει περιπτωση να βγαλει jelly been nonefigsretail.en.EU?

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει ενα σχολιο στο group tis motorola sto facebook απο ενα ατομο το οποιο παρεθετε εναν αριθμο τυπου *#37..# κι ελεγε πως πληκτρολογωντας το αναγκαζεις το κινητο να μπει στους server της εταιριας και να κατεβασει την αναβαθμιση. Μετα απο λιγο το σχολιο σβηστηκε. Ξερει κανεις αυτον τον αριθμο;
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Try dialing #35468# from the dialer. This will force your phone to connect to the Motorola servers, which should see that your phone is not up-to-date, and will push it out to your phone.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Try dialing #35468# from the dialer. This will force your phone to connect to the Motorola servers, which should see that your phone is not up-to-date, and will push it out to your phone.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

 

Ναι! Ευχαριστω! Αλλα ματαια :cry:

MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Κανα οδηγο να κανουμε και εμεις τιποτα που δεν ξερουμε γρι απο ολα αυτα? Υπαρχει περιπτωση να βγαλει jelly been nonefigsretail.en.EU?

 

και εγω τπτ δεν ηξερα... μου πηρε ενα 3ωρο... (και αργησα γιατι η forthnet στο κατεβασμα με κατεστρεψε)

 

και εγω nonefigs ειχα. στο λινκ του xda σου δινει την εκδοση που πρεπει να βαλεις με το rsd για να ξεκινησεις και μετα εχει αναλυτικοτατες οδηγιες για ολη την πορεια...

Katw i apple :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ναι! Ευχαριστω! Αλλα ματαια :cry:

Αφού το update υπάρχει μόνο "Αγγλίκές" και "Γερμανικές" συσκευές, όσο και να προσπαθείς, δεν προκειται να το λάβεις με αυτόν τον τρόπο.

 

Ο απλούστερος τρόπος για να πάρουμε update κι εμείς, είναι να βγει fastboot file από κάποιον "μάστορα" στο xda, κάτι που μάλλον δεν θ' αργήσει πολύ, από ό,τι συζητείται. Εννοείται, εγγύηση γιοκ, εκτός αν βρεθεί τρόπος να επιστρέψουμε σε NonEFIGS ICS (χλωμό).

Λίγη υπομονή...

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορουμε στο stock app των μηνυματων να απενεργοποιησουμε την μετατροπη μετα απο τα 5 μνμτα του SMS σε MMS?

 

(οχι δε θελω να βαλω αλλο app)

 

και οταν ειναι κλειστο το κιν τα ληφθεντα μνμτα λενε την ωρα που το κιν ανοιξε και οχι την ωρα που αυτα σταλθηκαν. Φτιαχνει αυτο?

Katw i apple :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αφού το update υπάρχει μόνο "Αγγλίκές" και "Γερμανικές" συσκευές, όσο και να προσπαθείς, δεν προκειται να το λάβεις με αυτόν τον τρόπο.

 

Ο απλούστερος τρόπος για να πάρουμε update κι εμείς, είναι να βγει fastboot file από κάποιον "μάστορα" στο xda, κάτι που μάλλον δεν θ' αργήσει πολύ, από ό,τι συζητείται. Εννοείται, εγγύηση γιοκ, εκτός αν βρεθεί τρόπος να επιστρέψουμε σε NonEFIGS ICS (χλωμό).

Λίγη υπομονή...

 

μα αγγλικη ειναι η συσευη μου γι αυτο ρωταω!

 

εννοεις αρχειο για να το περασουμε με rsd lite χωρις να χρειαστει ρουτ και λοιπα?

Edited by lemonlight3
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει καν ξεκινήσει το rollout της retail στην Ευρώπη (τα αρχεία είναι από leak). Και αν έχει αρχίσει, είναι από Γερμανία, δεν έχω ακούσει κάτι για Αγγλία ακόμη.

 

Όσον αφορά το άλλο, απ' ότι έχω καταλάβει, τα fastboot files είναι flashable με τι RSDLite, ασχέτως root.

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχει κανείς εδώ που έχει Ελληνικό κινητό; Αφού δεν ήρθε επίσημα στην Ελλάδα, τουλάχιστον Maxx που έχω εγώ.

 

Προσωπικά το πήρα από το amazon.de και φοράει πάνω την 672.180.41.ΧΤ910.retail.en.EU, αλλά ως τώρα δεν έχω δει προκοπή :(

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Μα υπάρχει κανείς εδώ που έχει Ελληνικό κινητό; Αφού δεν ήρθε επίσημα στην Ελλάδα, τουλάχιστον Maxx που έχω εγώ.

 

Προσωπικά το πήρα από το amazon.de και φοράει πάνω την 672.180.41.ΧΤ910.retail.en.EU, αλλά ως τώρα δεν έχω δει προκοπή :(

 

Τα maxx δεν ήρθανε Ελλάδα και εσύ λογικά θα πάρεις κανονικά OTA. Ακόμα δεν ξεκίνησε η αναβάθμιση στην Ευρώπη οπότε περιμένεις.

 

Το "regular" razr κυκλοφόρησε κανονικά στην Ελλάδα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

 

Έχω ενα RAZR αγορασμένο απο Ισπανια (YOIGO) το οποιο τρεχει ICS. Συγκεκριμενα τρεχει την:

 

672.180.41.XT910.YOIGO.en.ES

 

Υπαρχει τροπος να βάλω πάνω καποια generic retail εκδοση της ICS, ωστε να μπορω να παρω επισημα το OTA jelly bean update οταν βγει? Ή εστω να μπορω να περασω την leak (χωρις να χρειαζεται να κανω rom slots κλπ)?

Nexus 5 & Nexus 9 (προσεχως)
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με βάση έχω πάρει εγώ μια τρομερή της ibolt, θα ποσταρω πιο αργά γιατί είμαι έξω και δεν θυμάμαι το μοντέλο. Ibolt universal, κάπως έτσι

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν το πήρα από Ελλάδα αλλά από Amazon Αγγλίας.

 

Αυτό έχω και είμαι ΣΟΥΠΕΡ ευχαριστημένος: http://www.amazon.co.uk/ProDock-UNIVERSAL-VEHICLE-DOCK-Galaxy/dp/B008K3MTBC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1363634442&sr=8-1

 

Κάνει κανονικά για Razr Maxx + το απλό, τους είχα πρώτα ρωτήσει με email. Πολύ σταθερό και έχει και 2ο που μπαίνει από εκεί που βγαίνει αέρας δίπλα στο τιμόνι. Το καλύτερο που πήρα εδώ και χρόνια

 

ΥΓ

 

Για να δεις το OTA Update, πρέπει να κάνεις unroot τη συσκευή απαραίτητα;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση:

 

Έχω ενα RAZR αγορασμένο απο Ισπανια (YOIGO) το οποιο τρεχει ICS. Συγκεκριμενα τρεχει την:

 

672.180.41.XT910.YOIGO.en.ES

 

Υπαρχει τροπος να βάλω πάνω καποια generic retail εκδοση της ICS, ωστε να μπορω να παρω επισημα το OTA jelly bean update οταν βγει? Ή εστω να μπορω να περασω την leak (χωρις να χρειαζεται να κανω rom slots κλπ)?

 

Φλασάρεις αυτό με το RSDLite. Περισσότερες οδηγίες εδώ.

 

 

ΥΓ

 

Για να δεις το OTA Update, πρέπει να κάνεις unroot τη συσκευή απαραίτητα;

 

Έτσι λένε.

 

___________________________________________________

 

... και δύο βίντεο για να βοηθηθούν οι τολμηροί που θα επιχειρήσουν την αναβάθμιση:

 

 

Edited by cirith
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προχώρησα και εγώ στην αναβάθμιση και πήγαν όλα καλά. Καλού κακού το σέταρα και πάλι από την αρχή και δείχνουν όλα να κυλάνε ρολόι προς το παρόν.
Samsung Galaxy Note 9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Τελικά όπως είναι τα πράγματα, τείνω στο συμπέρασμα πως υπάρχουν 2 δρόμοι, αλλά στην ουσία ένας ;)

Οι 2 δρόμοι είναι πως είτε θα πας σε μια λύση OTA UPDATE και αυτό μόνο αν έχεις πάρει το Razr από το εξωτερικό ή το Maxx και αυτό έως την 4.1.2 και τέρμα, ή θα πας σε μια λύση ROM και κυρίως της CM10.1 όπου θα έχεις 4.2.2 + ότι άλλο βγει και υπάρξει υποστήριξη, λογικά και της 5.0! Κάτι σαν Nexus δηλαδή, στο ξυράφι μας. Νομίζω πως άρα η επιλογή είναι μόνο μια ;)

 

Ναι μεν, θα χάσεις την εγγύηση αλλά από εμπειρία άντε να έχω πάει σε αντιπροσωπεία 1-2 φορές τα τελευταία 10 χρόνια. Σπάνια μου έχει χρειαστεί η εγγύηση.

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν είναι εύκολη η όλη διαδικασία να βάλεις την 10.1 αυτή την στιγμή. Δεν είναι ένα απλό flasharisma, είναι λίγο ζόρι. Μόνο αυτό με κολλάει προσωπικά :wacko:

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...