Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοεις το εξωτερικο ηχειο? δεν μου εχει συμβει ποτε να μικροφωνισει τιποτα στο razr και το εχω 8 μηνες.:confused: αντιθετα, ο ηχος στο πρωτο δευτερολεπτο ειναι κοινος σε ολους. Απλα, επειδη μιλαω παντα με bt , δεν προλαβαινει να περασει στο bt και ετσι δεν τον ακουω.:D

 

Για την μπαταρια, με μετρια χρηση (30 λεπτα χρηση, 1 ωρα μουσικη, wifi και bt ανοιχτα συνεχεια ) λιγο browsing, ολοι οι συγχρονισμοι σνοιχτοι σε τακτικα διαστηματα ) σε 2g να περιμενεις 25-30 ωρες χρησης.

Με την ics ειναι καπως βελτιωμενη η μπαταρια παντως, στο τελος της μερας, μετα απο 16-17 ωρες συνηθως εχω ενα 30-35 %

 

Eννοω το ακουστικο.

Αρα γενικα εχει μικρη αυτονομια. Τοσο περιεργο για μια συσκευη με μπαταρια 1800mAh.

Αξιζει να περασω τωρα το ICS ή να περιμενω την ΟΤΑ οταν και αν ερθει ;

Και τελος, ROMs υπαρχουν, το διαπιστωσα. Επαναφορα στην εργοστασιακη κατασταση ειναι δυνατη και κατα ποσο ευκολη ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eννοω το ακουστικο.

Αρα γενικα εχει μικρη αυτονομια. Τοσο περιεργο για μια συσκευη με μπαταρια 1800mAh.

Αξιζει να περασω τωρα το ICS ή να περιμενω την ΟΤΑ οταν και αν ερθει ;

Και τελος, ROMs υπαρχουν, το διαπιστωσα. Επαναφορα στην εργοστασιακη κατασταση ειναι δυνατη και κατα ποσο ευκολη ;

 

Εφοσον μου βγαζει μια μερα, δεν θεωρω οτι ειναι μικρη η αυτονομια. Νομιζω ειναι κανονικη. Βεβαια, θα τα δεις και μονος σου με το καιρο. (η μπαταρια μου λογικα δεν ειναι και νεα, σιγουρα εχει πανω απο 200 φορτισεις).

Αν περασεις τωρα την ics δεν μπορεις να γυρισεις σε gb. Αλλα η γνωμη μου ειναι να μην περιμενεις. Ποιος ο λογος?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

πατωντας το εικονιδιο κλειδωματος της οθονης μεσολαβει καποιος χρονος (10 sec - εκει το εχω ρυθμισει) μεχρι αυτη να κλεισει. θελω να παταω το εικονιδιο και να σβηνει αμεσα - τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μου βγαζει μια μερα, δεν θεωρω οτι ειναι μικρη η αυτονομια. Νομιζω ειναι κανονικη. Βεβαια, θα τα δεις και μονος σου με το καιρο. (η μπαταρια μου λογικα δεν ειναι και νεα, σιγουρα εχει πανω απο 200 φορτισεις).

Αν περασεις τωρα την ics δεν μπορεις να γυρισεις σε gb. Αλλα η γνωμη μου ειναι να μην περιμενεις. Ποιος ο λογος?

 

Ολα ειναι θεμα λειτουργικου (kernel εν παση περιπτωσει). Το GS2 εχει 1650 μπαταρια και βγαζει 40 ωρες και το δικο μας σχεδον 1800 και μου λες 25. Αυτο ειναι που δε μου κολλαει καλα. Αν δωσουν καποια σημασια στη Μοto με μελλοντικα updates θα διορθωθει (απ'οτι φαινεται, bugs και ποιοτητα καμερας, το κανουν ηδη) αρκετα.

Κατα τ'αλλα το κινητο ειναι πολυ smooth στην χρηση (οποτε με Jellybean θα ναι σουπερ, λεμε τωρα) και με εντυπωσιασε το νουμερο στο Antutu.

Μαλλον θα περιμενω ΟΤΑ την ICS, μηπως και εχουν γινει κι αλλες διορθωσεις. Αν και καιγομαι να δω τις αλλαγες της ICS στο Razr.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μερικές ώρες πέρασα στο RAZR την τελική ευρωπαική ICS και αποφάσισα να γράψω έναν οδηγό.

Είναι πραγματικά παιχνιδάκι αφού και εγώ μέχρι πριν λίγες ώρες δεν ήξερα πώς να το κάνω.

Ήμουν στην NonEFIGSRetail.en.EU οπότε δουλεύει σίγουρα για αυτήν την έκδοση.

 

Τι θα χρειαστούμε

 

1) το RAZR μας φυσικά

2) PC, laptop με windows

3)καλώδιο σύνδεσης

4)Motorola Drivers αν δεν τους έχετε ήδη θα τους βρείτε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1539192

5)το RSD Lite που θα το βρείτε στο παραπάνω link επίσης

6) Την ICS από εδώ http://www.eternityproject.eu/topic/117-rom-gsm-xt910europeaustraliaemea-final-eu-ics-fastboot-official-fastboot-package-for-motorola-razr/ θα χρειαστεί εγγραφή (2 λεπτά υπόθεση)

 

Εφόσον τελειώσουμε με τα παραπάνω η διαδικασία έχει ως εξής:

 

1) Εγκαθιστούμε το RSD Lite στον υπολογιστή μας

2) Κάνουμε extract το zip αρχείο με την ICS σε κάποιον φάκελο που θα δημιουργήσουμε (πχ στην επιφάνεια εργασίας)

3)Ανοίγουμε το RSD Lite και πατόντας το πλήκτρο με τις τελίτσες θα πάμε στον φάκελο που δημιουργήσαμε με την ICS και θα επιλέξουμε το αρχείο που θα βρούμε μέσα σε αυτόν.

4)Βάζουμε την συσκευή μας σε AP Fastboot mode ( απενεργοποιούμε την συσκευή μας και μετά Vol+, Vol- και power button μέχρι να εμφανιστεί το μενού με τις επιλογές, κατεβαίνοντας προς τα κάτω με Vol- επιλέγουμε AP Fastboot με το Vol+)

5) Συνδέουμε την συσκευή μας στον υπολογιστή

6) Πατάμε Start στο RSD Lite και περιμένουμε 10-12 λεπτά περίπου

 

Η συσκευή θα κάνει reboot και θα εμφανιστεί μήνυμα στο RSD Lite ότι η διαδικασία τελείωσε, μπορούμε πλέον να αποσυνδέσουμε την συσκευή μας και να την χαρούμε

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ 1: Nα κάνετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την διαδικασία (προσωπικά έκανα format και την sd card και στήνω το τηλέφωνο από την αρχή)

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ 2: Σιγουρευτείτε ότι η συσκευή δεν είναι στα πρόθυρα να κλείσει από μπαταρία

 

Να αναφέρω κλασικά πως δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά με την διαδικασία ότι κάνετε το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

Είναι ο πρώτος οδηγός που κάνω για android οπότε αν κάποιος δει κάτι λάθος ας με διορθώσει. :)

 

Αν και ημουν απο τους υποστηριχτες οτι θα περιμενω την αναβαθμιση , τελικα ενα διαολακι με τσιγκλαγε απο ανυπομονυσια ....Λοιπον περασα το παγωτο με τις οδηγιες σου και πραγματικα ειναι αλλο τηλεφωνο σε ευχαριστω φιλαρακι και το προτεινω και σε αλλους ανεπιφυλακτα :respect:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

(Ειναι νυχτερινη ληψη, υποθετουμε οτι το "πρασινωπο" το βλεπουμε ως μαυρο)

 

Ειναι αυτη μια φυσιολογικη amoled οθονη ; Το σημαδι της οθονης, πανω και στα αριστερα της, το παρατηρησα σημερα το βραδυ, σε μαυρο και μονο φοντο. Εχω διαβασει για τους λεκεδες της amoled, εχω ζησει αλλη μια φορα με μια (αδιορθωτη) amoled του Nokia N8 που δεν απεικονιζε το γκρι αλλα αυτο το αρκετα εντονο και περιεργο σε σχημα σημαδι εκει πανω δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι φυσιολογικο. Οσοι γνωριζετε πειτε μου.

Edited by inactiveaccount25012014
Link to comment
Share on other sites

 

(Ειναι νυχτερινη ληψη, υποθετουμε οτι το "πρασινωπο" το βλεπουμε ως μαυρο)

 

Ειναι αυτη μια φυσιολογικη amoled οθονη ; Το σημαδι της οθονης, πανω και στα αριστερα της, το παρατηρησα σημερα το βραδυ, σε μαυρο και μονο φοντο. Εχω διαβασει για τους λεκεδες της amoled, εχω ζησει αλλη μια φορα με μια (αδιορθωτη) amoled του Nokia N8 που δεν απεικονιζε το γκρι αλλα αυτο το αρκετα εντονο και περιεργο σε σχημα σημαδι εκει πανω δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι φυσιολογικο. Οσοι γνωριζετε πειτε μου.

 

Ε, ειναι εντονο αυτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για τη μπαταρία που διαβάζω μην τρελενόμαστε... Οι ώρες που κρατάει με μια μέση χρήση είναι 1,5 μέρα περίπου... Για το GSII το 40 που αναφέρει ο φίλος παραπάνω δεν το αμφισβητώ, αλλά επειδή έχω φίλους που έχουν το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν έχουν δει τέτοια αυτονομία με αντίστοιχη χρήση. Μιλάμε πάντα για εργοστασιακές ROM...

 

Ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν τις Smart Actions. Όταν υπάρχει διένεξη μεταξύ των προφιλ, με ποια λογική σας επιλέγει τις ρυθμίσεις?!

Υ.Γ.: Αναβαθμίστηκε η εφαρμογή χθες από το Play Store.

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

οδηγιες κανεις?

πατωντας το εικονιδιο κλειδωματος της οθονης μεσολαβει καποιος χρονος (10 sec - εκει το εχω ρυθμισει) μεχρι αυτη να κλεισει. θελω να παταω το εικονιδιο και να σβηνει αμεσα - τι να κανω?

ευχαριστω!

Edited by sinbad
Link to comment
Share on other sites

Το πεταξα κιολας απο το ξυραφι

Αλκι αυτα τα μπιλτ κλπ πως θα πεταξω ;

εχω χιτλερικο τηλ μαμω την μερκελ :lol:

 

Τι ακριβώς εννοείς λέγοντας build;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Να ρωτησω και εγω κατι .Εχω το εξης προβλημα (δεν ξερω αν μπορω να το πω προβλημα η λειτουργει ετσι )

Εβαλα τα ακουστικα στο razr για να μιλαω απο αυτα οταν με καλουν και οταν τα εχω συνδεμενα ο ηχος κλησης στο τηλεφωνο μειωνεται στο 50%.Με αποτελεσμα να μην μπορω να το ακουσω οταν χτυπαει πολλες φορες.Υπαρχει καποιος τροπος να το αλλαξω αυτο?

Σε ενα ALCATEL που ειχα περει πριν κανα 3μηνο αυτο με τις 2 καρτες οταν βαζω ακουστικα χτυπαει μια χαρα χωρις να χαμηλωνει ο ηχος στο τηλεφωνο.Κανω κατι λαθος??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. ειμαι κι εγω προσφατος κατοχος αυτου του κινητου. ειμαι απειρα ευχαριστημενος μεχρι τωρα. Εχω ομως ενα θεματακι. Οταν βγαζω φωτογραφια και παω ''γρηγορη μεταμορφωση'' ( για να ανεβει στο facebook ) ενω ολοκληρωνει το ανεβασμα , στην επεξεργασια κολλαει και βγαζει σφαλμα μεταμορφωσης και δεν ανεβενει καμμια φωτο πλεον. το περιεργο ειναι οτι τις πρωτες 2 φορες δουλεψε κανονικα και χωρις να εχω πειραξει απολυτως τιποτα πλεον δεν λειτουργει. εχετε καμμια ιδεα? ευχαριστω.

 

''Σφαλμα διακομιστη - Η μεταμορφωση δεν ολοκληρωθηκε''

Edited by StavrosHL
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Να ρωτησω και εγω κατι .Εχω το εξης προβλημα (δεν ξερω αν μπορω να το πω προβλημα η λειτουργει ετσι )

Εβαλα τα ακουστικα στο razr για να μιλαω απο αυτα οταν με καλουν και οταν τα εχω συνδεμενα ο ηχος κλησης στο τηλεφωνο μειωνεται στο 50%.Με αποτελεσμα να μην μπορω να το ακουσω οταν χτυπαει πολλες φορες.Υπαρχει καποιος τροπος να το αλλαξω αυτο?

Σε ενα ALCATEL που ειχα περει πριν κανα 3μηνο αυτο με τις 2 καρτες οταν βαζω ακουστικα χτυπαει μια χαρα χωρις να χαμηλωνει ο ηχος στο τηλεφωνο.Κανω κατι λαθος??

 

Για τσέκαρε μήπως σου ενεργοποιείται κάποια έξυπνη ενέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε μήπως σου ενεργοποιείται κάποια έξυπνη ενέργεια...

 

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου κατα αρχας.Οχι δεν εχω βαλει εξυπνες ενεργειες .Μηπως πρεπει να παω σε καποιο μενου που δεν εχω προσεξει?

Δηλαδη εσυ αν βαλεις τα ακουστικα δεν χαμηλωνει ο ηχος κλησης στο κινητο?Υποψην εχω βαλει τα δικα του ακουστικα αλλα και αυτα του alcatel που ειναι τα ιδια με καρφακι με 4 ακιδες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά έβαλα σε ενα ανυπομονο φίλο που έχει το galaxy sii (το g) το παγωτό το γαλλικό (είχε το γερμανικό build από μάνα) και απλά εγώ το είδα σαν χάσιμο χρόνου. Ο launcher δεν είχε κανένα χαρακτηριστικο του 4, είναι πιο αργό από το 2.3.6 του RAZR, στο antutu είχα καλύτερο σκορ, κολλούσε το scroll πχ στις επαφές.... Θα τον γυρίσω σε cm9 μάλλον. Γιατί τα λέω αυτά? Γιατί αν είναι να μας έβγαζε τέτοια update που να κάνουνε χειρότερη τη συσκευή, προτιμώ την καθυστέρηση της Motorola.
Nokia 3310 (RIP από τον πατέρα μου) > Nokia 3650 (εχάθη σε παραλία) > Nokia 6600 (εχάθη σε μπαρ) > Nokia N93 (εκλάπη σε λεοφωρείο) > Nokia N95 (εκλάπη από αυτοκίνητο) > Nokia 5800 (ακόμα ζωντανό) > HTC Decire (εδώθη) > Motorola RAZR (RULES!)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου κατα αρχας.Οχι δεν εχω βαλει εξυπνες ενεργειες .Μηπως πρεπει να παω σε καποιο μενου που δεν εχω προσεξει?

Δηλαδη εσυ αν βαλεις τα ακουστικα δεν χαμηλωνει ο ηχος κλησης στο κινητο?Υποψην εχω βαλει τα δικα του ακουστικα αλλα και αυτα του alcatel που ειναι τα ιδια με καρφακι με 4 ακιδες.

 

Ενόσω έχεις συνδεδεμένα τα ακουστικά, μπες στις εφαρμογές και ψάξε για την εφαρμογή "εξυπνες ενέργειες" (ή smart actions) και θα σου δείξει αν έχει ενεργοποιηθεί κάτι. Μέσα από την εφαρμογή κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

(Ειναι νυχτερινη ληψη, υποθετουμε οτι το "πρασινωπο" το βλεπουμε ως μαυρο)

Ειναι αυτη μια φυσιολογικη amoled οθονη ; Το σημαδι της οθονης, πανω και στα αριστερα της, το παρατηρησα σημερα το βραδυ, σε μαυρο και μονο φοντο. Εχω διαβασει για τους λεκεδες της amoled, εχω ζησει αλλη μια φορα με μια (αδιορθωτη) amoled του Nokia N8 που δεν απεικονιζε το γκρι αλλα αυτο το αρκετα εντονο και περιεργο σε σχημα σημαδι εκει πανω δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι φυσιολογικο. Οσοι γνωριζετε πειτε μου.

Mπροστά στο δικό μου razr αυτά δεν είναι τίποτα!!! Το δικό μου έχει δύο τεράστιες κηλίδες και αυτά που έχει το δικό σου :)

 

Πάντως παιδιά έβαλα σε ενα ανυπομονο φίλο που έχει το galaxy sii (το g) το παγωτό το γαλλικό (είχε το γερμανικό build από μάνα) και απλά εγώ το είδα σαν χάσιμο χρόνου. Ο launcher δεν είχε κανένα χαρακτηριστικο του 4, είναι πιο αργό από το 2.3.6 του RAZR, στο antutu είχα καλύτερο σκορ, κολλούσε το scroll πχ στις επαφές.... Θα τον γυρίσω σε cm9 μάλλον. Γιατί τα λέω αυτά? Γιατί αν είναι να μας έβγαζε τέτοια update που να κάνουνε χειρότερη τη συσκευή, προτιμώ την καθυστέρηση της Motorola.

 

Επειδή έχω και τα δύο..όλα τα κολλήματα που παρουσιάζονται στο 4.0.3 στο sii είναι από κακή εγκατάσταση ή από κακή επαναφορά.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε μήπως σου ενεργοποιείται κάποια έξυπνη ενέργεια...
οχι, ετσι γινεται με τα ακουστικα. Δυστυχως, ακολουθειται η τακτικη του iphone.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου έχει την έκδοση 651.167.21 με ημερομηνία build 1 Feb 2012. Αν κάνω την αναβάθμιση που προτείναι ο φίλος παραπάνω

(672.180.33 4.0.4) θα έχω πρόβλημα μελλοντικά με ΟΤΑ αν δοθεί νέα αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

οχι, ετσι γινεται με τα ακουστικα. Δυστυχως, ακολουθειται η τακτικη του iphone.

 

Αυτό δεν το ήξερα... Δεν μπορεί να διορθωθεί μέσω των smart actions?! Δεν έχω τα ακουστικά να το δοκιμάσω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα... Δεν μπορεί να διορθωθεί μέσω των smart actions?! Δεν έχω τα ακουστικά να το δοκιμάσω...

Οποια ακουστικα και να συνδεσεις, το ιδιο ειναι. Ο ηχος ακουγεται πολυ σιγανος απο το ηχειο της συσκευης και με κανονικη ενταση μεσω των ακουστκων. Δεν εχει σχεση με τις εξυπνες ενεργεις. (αλλο ειναι αν εχεις ρυθμισει απο τις εξυπνες ενεργειες οταν συνδεονται ακουστικα, να μειωνεται ή να αυξανεται ο ηχος κλησης).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει περασμενο ICS ας δοκιμασει αυτο !!!!!

 

Yep. FM hardware is there, but there's a problem with drivers for that. But FM app is there

 

For your guys that have an updated system, you should try using FM radio to see if it's already working. (It's a known issue and may be fixed in ICS release with a FM radio driver)

 

Try this:

 

1. Go into Google Play

 

2. Get Anycut

 

3. Create new -> Activity

 

3. Pick FMplayer (This will create a shortcut in home screen to FM radio app.

 

4. Enjoy!

 

https://forums.motorola.com/posts/94696ca23a?commentId=594178#594178

Link to comment
Share on other sites

se εμενα με ics δεν βρισκει fm radio app.ασχετο αν καναμε root αλλα δεν ξερουμε αν οντως τα καταφεραμε που παω για να δω οτι οντως δουλευει ?????:O
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα εδώ και το εγκατέστησα το AnyCut

http://www.freewarelovers.com/android/download/temp/1281882094_Any_Cut_1.0.apk

 

Αλλά δεν βλέπω πουθενά στα New Activities να γράφει FM Radio, Radio, Ραδιόφωνο ή κάτι άλλο σχετικό.

Αντιθέτως βρήκα ένα NFC Test το οποίο και έκανα shortcut, αλλά όταν το έτρεξα μου λέει ότι δεν βρέθηκε σχετικό device.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...