Jump to content

[iTunes] Προβλήματα - Απορίες


kosvou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ θα το δω σε καμία ώρα... Αλλά μου φαίνεται περίεργο που σε ότι pc δοκιμάζω μου κάνει το ίδιο ... Εν το μεταξύ στο τελευταίο pc που δοκίμασα μου έκανε το ίδιο (το Mac ενός φίλου,) και μετά μόλις έβαλε το δικό του τηλέφωνο που αρχικά ήταν όλα καλά, του έκανε το ίδιο !

 

Καλό θα ειναι τη συσκευη σου να τη σύγχρονίζεις με έναν υπολογιστή. Απο τα γραφόμενα σου, μου κάνει και προβλημα στο καλώδιο. Δοκίμασες με άλλο καλώδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλό θα ειναι τη συσκευη σου να τη σύγχρονίζεις με έναν υπολογιστή. Απο τα γραφόμενα σου, μου κάνει και προβλημα στο καλώδιο. Δοκίμασες με άλλο καλώδιο;

 

Ολες οι αγορες εχουν ληφθει για αυτο το Apple id μου λεει.. ναι εχω δοκιμασει με 2 διαφορετικα καλωδια καινουρια... σημερα δεν μου περναει καν εφαρμογες μεσα στο τηλεφωνο, μου λεει οτι δεν εχω εξουσιοδοτηση για αυτον τον υπολογιστη, ενω εχω κανονικα εξουσιοδοτηση...

τι γινεται αν ειναι δυνατον.... εαν μπορεις στειλε μου ενα ΡΜ μηπως μπορεις να με βοηθησεις ... εχω χασει την μπαλα.. καθε μερα αλλα μου κανει

Edited by VEGETTO
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλη απορια, sorry φιλος DIFUN, αν σε ζαλιζω, αλλα προφανως εισαι πεπειραμενος κ προθυμος να βοηθας τον κοσμο..

Εχω τα θεματακια μου με itunes(οπως εχω πει δεν μου συγχρονιζουν ολα.. Apps-ringtones-notes)..

Αν ονυπολογιστης που θα προσπαθησω να κανω setup as a new, ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ, απο αυτον που το ειχα πρωτοσεταρει το τηλ, υπαρχει προβλημα;!

Εννοειται θα του κανω ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ κ εννοειται οτι θα του κανω ενα backup πρωτα στο νεο υπολογιστη..

Σε παρακαλω η λυση που θα δωσεις(αν γινεται δηλαδη!!!) να μην εχει παραμετρο icloud!

ΟΛΑ ΤΟΠΙΚΑ ΤΑ ΘΕΛΩ!

Απο το 0 δηλαδη, σε νεο υπολογιστη, να στησω εξ´αρχης το τηλεφωνακι μου, μπας κ δω ασπρη μερα...

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλη απορια, sorry φιλος DIFUN, αν σε ζαλιζω, αλλα προφανως εισαι πεπειραμενος κ προθυμος να βοηθας τον κοσμο..

Εχω τα θεματακια μου με itunes(οπως εχω πει δεν μου συγχρονιζουν ολα.. Apps-ringtones-notes)..

Αν ονυπολογιστης που θα προσπαθησω να κανω setup as a new, ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ, απο αυτον που το ειχα πρωτοσεταρει το τηλ, υπαρχει προβλημα;!

Εννοειται θα του κανω ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ κ εννοειται οτι θα του κανω ενα backup πρωτα στο νεο υπολογιστη..

Σε παρακαλω η λυση που θα δωσεις(αν γινεται δηλαδη!!!) να μην εχει παραμετρο icloud!

ΟΛΑ ΤΟΠΙΚΑ ΤΑ ΘΕΛΩ!

Απο το 0 δηλαδη, σε νεο υπολογιστη, να στησω εξ´αρχης το τηλεφωνακι μου, μπας κ δω ασπρη μερα...

 

Καλημέρα φίλε μου, Το iCloud εμπλέκεται ούτως ή άλλως στον συγχρονισμό. Η ταυτότητα σου στην Apple είναι το Apple ID. Αυτό σημαίνει πως εφαρμογές, σημειώσεις, και όλα τα δεδομένα σου χρεώνονται στο Apple ID. Στην ουσία κάνοντας setup as new, και εισάγοντας το Apple ID σου στη νέα (υποτίθεται) συσκευή, την εντάσεις στον λογαριασμό σου. Το ίδιο ισχύει και για το υπολογιστή, από τη στιγμή που θα πραγματοποιήσεις authorize στην εφαρμογή iTunes με το Apple ID σου. Το πρόβλημα είναι στη βιβλιοθήκη του iTunes καθώς έχεις το δικαίωμα να συγχρονίζεις μόνο με μία βιβλιοθήκη. Έτσι πηγαίνοντας να συγχρονίσεις με μία νέα βιβλιοθήκη, διαγράφεται οτιδήποτε υπάρχει στη συσκευή σου. Ελπίζω να αποσαφήνισα λίγο τις έννοιες στο μυαλό σου. :)

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Μαλιστα... Αρα το θεμα μου-εμποδιο που πρεπει να ξεπερασω ειναι οι "ατιμες" οι βιβλιοθηκες που υπηρχαν στον παλιο υπολογιστη..αν δεν μπορω με καποιο τροπο να τις "βρω", σημαινει οτι "χανω" τα παντα κ παμε απο την αρχη, απο το μηδεν που λεμε.::;

 

P.s.: κανοντας backup εγω στον νεο υπολογιστη, δεν φτιαχνονται εκει οι νεες βιβλιοθηκες; ή μονο με sync φτιαχνονται;!

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα... Μαλιστα... Αρα το θεμα μου-εμποδιο που πρεπει να ξεπερασω ειναι οι "ατιμες" οι βιβλιοθηκες που υπηρχαν στον παλιο υπολογιστη..αν δεν μπορω με καποιο τροπο να τις "βρω", σημαινει οτι "χανω" τα παντα κ παμε απο την αρχη, απο το μηδεν που λεμε.::;

 

P.s.: κανοντας backup εγω στον νεο υπολογιστη, δεν φτιαχνονται εκει οι νεες βιβλιοθηκες; ή μονο με sync φτιαχνονται;!

 

Το backup είναι ένα αρχείο, όπου διατηρεί μαζικά το σύνολο της συσκευής σου. Τα αρχεία μεταφέρονται μόνο με συγχρονισμό. Στον τοπικό συγχρονισμό δεν συμπεριλαμβάνονται οι φωτογραφίες video. Οι φωτογραφίες μεταφέρονται μονόδρομα. Υπολογιστής > iPhone.

Link to comment
Share on other sites

Το backup είναι ένα αρχείο, όπου διατηρεί μαζικά το σύνολο της συσκευής σου. Τα αρχεία μεταφέρονται μόνο με συγχρονισμό. Στον τοπικό συγχρονισμό δεν συμπεριλαμβάνονται οι φωτογραφίες video. Οι φωτογραφίες μεταφέρονται μονόδρομα. Υπολογιστής > iPhone.

 

για να το κλείσω και να μην σε ζαλίζω άλλο (σε υπερευχαριστώ για τις μέχρι σήμερα απαντήσεις σου - επεξηγήσεις σου), αν εξαιρέσεις τις φωτό, τις οποιές τις σώζω και με τον κλασσικό τρόπο ( εμφανίζεται στον windows explorer το iphone κάνω κλικ πάνω του και τις βλέπω), όλα τα υπόλοιπα μπορώ να τα συγχρονίσω σε υπολογιστή διαφορετικό από αυτόν που αρχικά είχε στηθεί το iphone, σε υπολογιστή που δεν έχει το αρχικό library δηλαδή?!

Και όλα αυτά αν γίνεται ΤΟΠΙΚΑ, όχι μέσω icloud...:confused::confused::confused::confused::confused:

(επαφές-notes-apps-ringtones και δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει και κάτι άλλο...?)

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

για να το κλείσω και να μην σε ζαλίζω άλλο (σε υπερευχαριστώ για τις μέχρι σήμερα απαντήσεις σου - επεξηγήσεις σου), αν εξαιρέσεις τις φωτό, τις οποιές τις σώζω και με τον κλασσικό τρόπο ( εμφανίζεται στον windows explorer το iphone κάνω κλικ πάνω του και τις βλέπω), όλα τα υπόλοιπα μπορώ να τα συγχρονίσω σε υπολογιστή διαφορετικό από αυτόν που αρχικά είχε στηθεί το iphone, σε υπολογιστή που δεν έχει το αρχικό library δηλαδή?!

Και όλα αυτά αν γίνεται ΤΟΠΙΚΑ, όχι μέσω icloud...:confused::confused::confused::confused::confused:

(επαφές-notes-apps-ringtones και δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει και κάτι άλλο...?)

 

Όλα συγχρονίζονται μέσω iCloud (και οι φωτογραφίες μεσω iCloud Photo Library). Δεν συγχρονίζονται τα μηνύματα μόνο. Τα ringtones θα πρέπει να τα μεταφέρεις ως αρχεία απο υπολογιστή σε υπολογιστή. Μόνο τα αγορασμένα ringtones συγχρονίζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και καλό μήνα,

φίλε DINFUN , καιρό είχα να σε ζαλίσω, αλλά ειλικρινά, ίσως είσαι από τους ελάχιστους που με τις τελευταίες εκδόσεις του IOS δεν έχεις θεματάκια...

Για αυτό το θέμα, που δεν μπορεί κανείς να κάνει sync τα notes Με υπολογιστή, πώς το έχεις ξεπεράσει!??!?!

Μέσω itunes?

μέσω icloud?

Και για του λόγου το αληθές, ρίξε μια ματιά και εδώ άν έχεις χρόνο, να δείς ότι "υποφέρει" κι άλλος κόσμος με τις @@ριες της Apple...

https://discussions.apple.com/thread/7223922?start=0&tstart=0

 

:rolleyes::wacko::O:confused:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα,

φίλε DINFUN , καιρό είχα να σε ζαλίσω, αλλά ειλικρινά, ίσως είσαι από τους ελάχιστους που με τις τελευταίες εκδόσεις του IOS δεν έχεις θεματάκια...

Για αυτό το θέμα, που δεν μπορεί κανείς να κάνει sync τα notes Με υπολογιστή, πώς το έχεις ξεπεράσει!??!?!

Μέσω itunes?

μέσω icloud?

Και για του λόγου το αληθές, ρίξε μια ματιά και εδώ άν έχεις χρόνο, να δείς ότι "υποφέρει" κι άλλος κόσμος με τις @@ριες της Apple...

https://discussions.apple.com/thread/7223922?start=0&tstart=0

 

:rolleyes::wacko::O:confused:

Αν δεν έχεις κάποιο mackbook ή imac με mac os x 10.11 τότε τις σημείωσεις μπορείς να τις βλέπεις από το icloud.com. Συγχρονίζουν κανονικά με τα notes του ios 9.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις κάποιο mackbook ή imac με mac os x 10.11 τότε τις σημείωσεις μπορείς να τις βλέπεις από το icloud.com. Συγχρονίζουν κανονικά με τα notes του ios 9.

 

 

 

Μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις, πώς γίνεται αυτό?!

Edited by vaniasgr
paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις, πώς γίνεται αυτό?!

Τι να βοηθήσω; Ανοίγεις browser, γράφεις http://www.icloud.com και τσουπ έχεις το icloud (επαφές, σημειώσεις, ημερολόγιο, mails, φωτογραφίες, pages, numbers, keynote, find my friends, find iphone, icloud drive) στα χέρια σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τι να βοηθήσω; Ανοίγεις browser, γράφεις http://www.icloud.com και τσουπ έχεις το icloud (επαφές, σημειώσεις, ημερολόγιο, mails, φωτογραφίες, pages, numbers, keynote, find my friends, find iphone, icloud drive) στα χέρια σου.

 

 

Κ εγω απλα απο την συσκευη : ρυθμισεις- ενεργοποιω το icloud?

Κ επικεγω τι θελω να βλεπω-συγχρονιζω στο icloud drive?

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω απλα απο την συσκευη : ρυθμισεις- ενεργοποιω το icloud?

Κ επικεγω τι θελω να βλεπω-συγχρονιζω στο icloud drive?

Ναι, ενεργοποιείς αυτά που θες. Εγώ πχ τα έχω όλα ανοιχτά. Για αυτό υπάρχει άλλωστε το icloud. Για να μπορείς να έχεις παντού αυτά που θες :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενεργοποιείς αυτά που θες. Εγώ πχ τα έχω όλα ανοιχτά. Για αυτό υπάρχει άλλωστε το icloud. Για να μπορείς να έχεις παντού αυτά που θες :)

 

Μα αυτό έχω κάνει, αλλά δεν βλέπω τπτ μέσα στο icloud!?!?!?

 

Τί δεν έχω κάνει σωστά?!?!

:wacko:

 

P.S.: απαιτείται πολύ ώρα για να ανέβουν τα "επιλεγμένα" "αντικείμενά" μου στο icloud drive!?

Είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνος μέσω wifi, με VDSL γραμμή με κλειδωμένα 5 Mbit upload!!!:confused:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό έχω κάνει, αλλά δεν βλέπω τπτ μέσα στο icloud!?!?!?

 

Τί δεν έχω κάνει σωστά?!?!

:wacko:

 

P.S.: απαιτείται πολύ ώρα για να ανέβουν τα "επιλεγμένα" "αντικείμενά" μου στο icloud drive!?

Είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνος μέσω wifi, με VDSL γραμμή με κλειδωμένα 5 Mbit upload!!!:confused:

Αν τα συγχρονίζεις πρώτη φορά θέλουν κάποια ώρα, δεν γίνεται αμέσως. Ειδικά φωτογραφίες και αρχεία που είναι πολλά ΜΒ. Επαφές και ημερολόγια ανεβαίνουν αμέσως, όπως λογικά και οι σημειώσεις αν είναι απλά και μόνο κείμενο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Αν τα συγχρονίζεις πρώτη φορά θέλουν κάποια ώρα, δεν γίνεται αμέσως. Ειδικά φωτογραφίες και αρχεία που είναι πολλά ΜΒ. Επαφές και ημερολόγια ανεβαίνουν αμέσως, όπως λογικά και οι σημειώσεις αν είναι απλά και μόνο κείμενο.

 

Καλημέρα φίλε stendor, αν σου πώ ότι έχω enable στο On , το icloud drive στο iphone Μου, πάνω από εβδομάδα και τσεκάρισμένη την επιλογή για τα notes, το ίδιο επίσης χρονικό διάστημα, αλλά τίποτα μέσα στα notes του icloud ....

Τί να φταίει...

Μήπως, να το απενεργοποιήσω και να το ξανακάνω enable?!?!

Sorry για την ζαλούρα.. αλλά.. :(

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε stendor, αν σου πώ ότι έχω enable στο On , το icloud drive στο iphone Μου, πάνω από εβδομάδα και τσεκάρισμένη την επιλογή για τα notes, το ίδιο επίσης χρονικό διάστημα, αλλά τίποτα μέσα στα notes του icloud ....

Τί να φταίει...

Μήπως, να το απενεργοποιήσω και να το ξανακάνω enable?!?!

Sorry για την ζαλούρα.. αλλά.. :(

Για δοκίμασε αλλά πρόσεχε γιατί θα σου βγάλει σημείωση αν θες να κρατήσεις τις σημειώσεις ή όχι. Εσύ θα επιλέξεις να παραμείνουν οι σημειώσεις στο τηλέφωνο.

 

Επίσης πήγαινε ρυθμίσεις > σημειώσεις και επέλεξε να αποθηκεύονται στο icloud.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αλλά πρόσεχε γιατί θα σου βγάλει σημείωση αν θες να κρατήσεις τις σημειώσεις ή όχι. Εσύ θα επιλέξεις να παραμείνουν οι σημειώσεις στο τηλέφωνο.

 

Επίσης πήγαινε ρυθμίσεις > σημειώσεις και επέλεξε να αποθηκεύονται στο icloud.

 

Τίποτα ακόμα.... είναι δυνατόν?!?!?

Τί μπορεί να έχω κάνει λάθος...?!:mad::(:confused::blink:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα ακόμα.... είναι δυνατόν?!?!?

Τί μπορεί να έχω κάνει λάθος...?!:mad::(:confused::blink:

Δεν έχει ανεβεί τίποτα ακόμα; Ούτε επαφές ούτε σημειώσεις ούτε ημερολόγιο; Δεν μπορώ να ξέρω αν κάνεις κάτι λάθος ή όχι. Ανέβασε screenshot να δούμε τουλάχιστον τις ρυθμίσεις του icloud.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανεβεί τίποτα ακόμα; Ούτε επαφές ούτε σημειώσεις ούτε ημερολόγιο; Δεν μπορώ να ξέρω αν κάνεις κάτι λάθος ή όχι. Ανέβασε screenshot να δούμε τουλάχιστον τις ρυθμίσεις του icloud.

 

Εγώ συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι ΜΟΝΟ για notes..

Θα ανεβάσω screenshots..

Ευχαριστώ πολύ..

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό έχω κάνει, αλλά δεν βλέπω τπτ μέσα στο icloud!?!?!?

 

Τί δεν έχω κάνει σωστά?!?!

:wacko:

 

P.S.: απαιτείται πολύ ώρα για να ανέβουν τα "επιλεγμένα" "αντικείμενά" μου στο icloud drive!?

Είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνος μέσω wifi, με VDSL γραμμή με κλειδωμένα 5 Mbit upload!!!:confused:

 

Εφαρμογές όπως Notes π.χ., μην περιμένεις να δεις στο iCloud Drive. Στο iCloud.com τσέκαρε.

Επίσης για τις photos πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το iCloud Photo Library, αλλιώς βλέπεις μόνο το Photo Stream σε εφαρμογές που έχεις επιλέξει (π.χ. iPhoto/Photos.app σε Mac).

Το λέω μήπως έχεις μπερδευτεί λίγο.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές όπως Notes π.χ., μην περιμένεις να δεις στο iCloud Drive. Στο iCloud.com τσέκαρε.

Επίσης για τις photos πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το iCloud Photo Library, αλλιώς βλέπεις μόνο το Photo Stream σε εφαρμογές που έχεις επιλέξει (π.χ. iPhoto/Photos.app σε Mac).

Το λέω μήπως έχεις μπερδευτεί λίγο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση!

Εκεί ακριβώς τσεκάρω, στο icloud.com, αλλά δεν βλέπω τίποτα!

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει ανεβεί τίποτα ακόμα; Ούτε επαφές ούτε σημειώσεις ούτε ημερολόγιο; Δεν μπορώ να ξέρω αν κάνεις κάτι λάθος ή όχι. Ανέβασε screenshot να δούμε τουλάχιστον τις ρυθμίσεις του icloud.

 

Ρε παιδιά τί μπάχαλο είναι αυτό με τα uploads screen shots!

Λειτουργεί σωστά?!?!

Ότι και να πάω να ανεβάσω, μου βγάζει ότι υπερβαίνω το όριο ενώ είμαι εντός ορίων....

J8C2B6

"...ΌΛΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!"...

:p

 

J8C2B6

Edited by vaniasgr
screenshot uploading...
paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τί μπάχαλο είναι αυτό με τα uploads screen shots!

Λειτουργεί σωστά?!?!

Ότι και να πάω να ανεβάσω, μου βγάζει ότι υπερβαίνω το όριο ενώ είμαι εντός ορίων....

 

"...ΌΛΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ!"...

:p

Δεν είναι μπάχαλο. Για την ώρα δεν λειτουργεί το uploads στο myphone. Ανέβασε το σε dropbox, google drive, κτλ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...