Jump to content

Μετανάστευση


TheSmiths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τώρα που τα πράγματα στην Ελλάδα έχουν πραγματικά σοβαρέψει και η ανεργία έχει επίσημα πλησιάσει το 20% και ανεπίσημα πιστεύω ότι το έχουμε περάσει αρκετά, ενώ οι μισθοί είναι πλέον αστείοι, σκέφτεστε μετανάστευση σαν λύση? Και αν ναι που? Εγώ είμαι 33, δουλεύω σε μια μεγάλη εταιρία εδώ και 5 χρόνια αλλά δεν το αποκλείω να το τολμήσω αν τα πράγματα σκουρύνουν και άλλο (πχ χάσω τη δουλειά μου).
Link to comment
Share on other sites

Αυστραλία.

Πρόσφατα διάβασα/άκουσα ότι ζητάνε κόσμο. Μπορείς να πάρεις περισσότερες πληροφορίες από το site του υπουργείου μετανάστευσής τους (ναι, έχουν υπουργείο για αυτό :blink: ) εδώ: http://www.immi.gov.au/

 

Λογικά θα συμπεριλαμβάνονται και οι ειδικότητες που ψάχνουν και μπορούν να κάνουν τα χαρτιά τους για Visa.

 

Aν δεν έχεις κάτι να σε κρατάει εδώ ή αν η οικογένειά σου (γυναίκα-παιδιά) είναι ΟΚ με μια τέτοια τεράστια απόφαση, φίλε... φύγε όσο μπορείς.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να πάρεις και ένα Samsung galaxy sII με 2$. Εγώ πάντως που δουλεύω στο δημόσιο το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για Αυστραλία μιας και ακόμα και αν γλιτώσουμε την απόλυση σε λίγο θα δουλεύουμε για 400€ όπως στη Ρουμανία. Παρόλο που έχω ένα μωρό θαωαρχισω να το σκέφτομαι και να το ετοίμαζω σιγά σιγα
Link to comment
Share on other sites

Και μπορεί να πάρεις και ένα Samsung galaxy sII με 2$.

 

A ναι, το ξέχασα αυτό το θετικό της Αυστραλίας.

 

Άσε που στην Αυστραλία είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές κοινότητες, οπότε θα νιώθεις και κάπως καλύτερα :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

νεα ζηλανδια επισης ;) δεχεται ευκολα μεταναστες, υψηλο επιπεδο ζωης, σε μερικες πολεις αρκετοι ελληνες...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Nαι, Νεα Ζηλανδία το έχω ακούσει και εγώ... Εξαλλου η Ευρώπη έχει προ καιρού πεθάνει... Νέοι προορισμοί για δουλειές είναι Αυστραλία, Νέα Ζηλανδία , Κίνα και μετά Αφρική... Αλλά δύσκολο βήμα, όμως έτσι όπως πάμε, εμείς που δεν έχουμε ακόμα παιδιά το σκεφτόμαστε να μην κάνουμε τελικά αν μείνουμε στην Ελλάδα, η καλύτερη λύση αν δυσκολέψουν και άλλο είναι να την κάνεις για έξω... Ειδικά για όσους δεν έχουν οικογένεια, πολλές υποχρεώσεις και κάτι σοβαρό να τους κρατάει...
Link to comment
Share on other sites

εμενα σκεφτεται η οικογενεια μου για νεα ζηλανδια... ο πατερας μου εχει προταση απο ελληνα εκει, και σκεφτεται να κατεβει να δει πως ειναι τα πραγματα και αμα ειναι να φυγουμε ολοι...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο ΣΚ ειχε το ενημερωτικο διημερο για τις δυνατοτητες ευρεσης εργασιας στην Αυστραλια, που διοργανωθηκε απο την κυβερνηση της Αυστραλιας.

Πηγε κανεις;Μπορουν να αναφερθουν καποιες πληροφοριες;

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα πάει στην ενημερωτική διημερίδα για την εύρεση εργασίας στην Αυστραλία αλλά επειδή το είχα ψάξει, ψάχνουν κυρίως μηχανικούς, ηλεκτρολόγους, τεχνικούς.

 

Και μένα με ενδιαφέρει να φύγω έξω αλλά με ένα πτυχίο ελληνικού πανεπιστημίου και χωρίς εργασιακή εμπειρία μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Σκεφτομουν κ εγω την μεταναστευση. Δεν εχασα χρονο και εψαξα στον οαεδ κ βρηκα ενα Link για ευρεση εργασιας στην ευρωπαικη ενωση. (http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el&langChanged=true).

 

Εγω εχω τελειωσει κομμωτικη κ κοιταξα για τετοιες δουλειες. Βρηκα λοιπον στο Λουξεμβουργο οτι ζητανε κομμωτες με μισθο 4500ε πανω κατω ολες οι αγγελιες. Εμεινα προφανως. Και σκεφτηκα αμεσως οτι εδω ειμαι. Αλλα εγω για το Λουξεμβουργο δεν γνωριζω τιποτα. Ουτε τι γλωσσα μιλανε που λεει ο λογος. Αν ξερει κατι καποιος ας βοηθησει. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο Λουξεμβούργο μιλάνε Γερμανικά και νομίζω και την δική τους γλώσσα "Λουξεμβουργιανή ". Τώρα να σου πω αν έχεις άκρες πήγαινε γιατί εδώ θα δουλεύεις για 600 ευρώ μέρα νύχτα. Βασικά και εγώ το σκέφτομαι, αν ήμουν και 5-10 χρόνια πιο μικρός θα το έψαχνα καλύτερα. Τι κρίμα που δεν έχω συγγενείς στο εξωτερικό, ειλικρινά ζηλεύω γνωστούς μου που έχουν συγγενείς... Εγω έχω πτυχία Business administration από κολέγιο και δουλεύω σε μια εταιρία εδώ και 5 χρόνια. Αν με απολύσουν τίποτα δεν αποκλείω βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια αυτοι που ειναι ανω των 42 εχουν καμια πιθανοτητα να βρουν εργασια στο εξωτερικο και ειδικα αμερικη η καναδα?:(
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτοι που ειναι ανω των 42 εχουν καμια πιθανοτητα να βρουν εργασια στο εξωτερικο και ειδικα αμερικη η καναδα?:(

 

Φυσικά και έχεις πιθανότητες και μάλιστα πολλές, ανάλογα με την ειδίκευσή σου, την προϋπηρεσία σου, την διάθεση για εργασία και τα ...κονέ σου.

Εδώ βλέπω να φεύγουν άτομα 45+ και να βολεύονται, (π.χ. γνωστός που πήγε και έπιασε δουλειά ως οδηγός λεωφορείου στην Γερμανία), εσύ δεν θα βρεις!?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο μόνος τομέας που δεν θα έχει δουλειά εδώ στην Ελλάδα (λόγο μη ύπαρξης πρώτον υλών και καταναλωτών)

Είναι ο δικός μου!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχεις πιθανότητες και μάλιστα πολλές, ανάλογα με την ειδίκευσή σου, την προϋπηρεσία σου, την διάθεση για εργασία και τα ...κονέ σου.

Εδώ βλέπω να φεύγουν άτομα 45+ και να βολεύονται, (π.χ. γνωστός που πήγε και έπιασε δουλειά ως οδηγός λεωφορείου στην Γερμανία), εσύ δεν θα βρεις!?

 

ειμαι μαγειρας....τι λετε,εχει μελλον αυτο το επαγγελμα εκει?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Σκεφτομουν κ εγω την μεταναστευση. Δεν εχασα χρονο και εψαξα στον οαεδ κ βρηκα ενα Link για ευρεση εργασιας στην ευρωπαικη ενωση. (http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=el&langChanged=true).

 

Εγω εχω τελειωσει κομμωτικη κ κοιταξα για τετοιες δουλειες. Βρηκα λοιπον στο Λουξεμβουργο οτι ζητανε κομμωτες με μισθο 4500ε πανω κατω ολες οι αγγελιες. Εμεινα προφανως. Και σκεφτηκα αμεσως οτι εδω ειμαι. Αλλα εγω για το Λουξεμβουργο δεν γνωριζω τιποτα. Ουτε τι γλωσσα μιλανε που λεει ο λογος. Αν ξερει κατι καποιος ας βοηθησει. :)

 

4500? Σίγουρα.Δε νομίζω οτι υπάρχουν αυτά τα λεφτά ούτε εκεί.Πολύ υπερβολικό μου ακούγεται αυτό το ποσό για κομμωτές.Εκτός και αν είσαι ο ιδιοκτήτης.:)

Όσο αφορά την Αυστραλία πολλοί θέλουν να πάνε αλλά δύσκολα πληρεί κάποιος τις προυποθέσεις για να δουλέψει εκεί.

 

http://metanasteush.com/viewtopic.php?f=5&t=14

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...