Jump to content

[S II] Υγρασία στη συσκευή


alexanderth81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum κ στους συναδελφους του SGS2 οπως κ ολος ο κοσμακις ετσι κ γω το αγορασα το καλοκαιρακι που μας περασε κ ημουν με ενα χαμογελο :D αλλα χτες διαπιστωσα οτι το τηλεφωνο μου μετα απο την ανανεωση 2.3.4 οπως κ σε πολλους αλλους φιλους εβγαζε ενα ροζ συνεφακη στην καμερα σε μενα καποιες εφαρμογες δεν ανοιγε οπως π.χ (AP mOBILE,NOTE):( Κ χτες το μεσημερι το πηγα στον αντιπροσωπο της Θεσσαλονικης κ αφου του ειπα τα προβληματακια του το αφησα εκει κ το μεσημερι επικοινωνει μαζι μου κ με ενημερωνει οτι το τηλ εχει μεσα ΥΓΡΑΣΙΑ Κ ΠΙΟ συγκεκριμενα οτι ''η Back up μπαταρια επαθε οξυδωση''κ οτι αν φτιαχτει θα πρεπει να παει ΑΘΗΝΑ για αλαγη πλακετας το κοστος γυρω στα 200-250ε :cry: :worry::!: κ ερωτω πως ειναι δυνατον να παθει καποιο τηλεφωνο τετοια ζημια(το τηλ ηταν παντοτε μακρια απο νερα κ τετοια πραγματα) πιο πολλη δεν μπορεσα να το προσεξω,μηπως εχοθν προβλημα τα SGS2 λεω εγω ρε παιδες μπορει να λεω κ βλακεια αλλα ειμαι πολλη στεωαχωρημενος απο χτες γνωριζει κανεις κατι να βοηθησει??? Edited by alexanderth81
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε Καλησπέρα.

Εάν τα πράγματα είναι όπως τα λες, και δεν έχω κανέναν λόγο να πιστεύω το αντίθετο, ο τύπος στη Θεσσαλονίκη σε ΔΟΥΛΕΥΕΙ!!!

Κιτρινίλες στην οθόνη και ροζίλα στην κάμερα έχουμε σχεδόν όλοι εδώ στο forum και για το θέμα υπάρχει και αντίστοιχο thread. Τί σημαίνει? ότι και τα δικά μας έχουν πιάσει υγρασία και έχει οξυδωθεί και η μπαταρία? Τί μούφες είναι αυτές?

Προφανώς του το πήγες, δεν βρήκε κάτι (γιατί δεν έχει κάτι το κινητό, το firmware δημιουργεί τα προβλήματα που αναφέρεις) και σου λέει, δεν βγάζω το βδομαδιάτικο καλύτερα?

Να πας επιτόπου επίσκεψη από εκεί, να διαπιστώσεις τις οξυδώσεις που σου λέει και την υγρασία και αποφάσισε μετά τα βήματά σου. Μην τον αφήσεις και στήλει το κινητό Αθήνα για πλακέτα γιατί - άποψή μου - θα στην αλλάξουν μόνο και μόνο για τα χρήματα και για να την βγάλουν καθαρή από εγγύηση!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τασο Καλησπερα

Το Ανοιξε το εβγαλε κ φωτογραφιες κ μου το εδειξε πως κιτρινιση κατι τετοιο,μου εχει αναφερει οτι δεν το καλυπτει η εγγυηση ''απο φταιξιμο του πελατη''τωρα τι να σου δεν ειμαι κ γνωστης πολλη πολλη αυτον τον πραγματων πηρα τηλ κ την μαμα εταιρια Αθηνα συνενοηση γιαβρουμ..... που λεω κ γω

Τωρα αν το στειλει θα το φτιαξουν αυτοι εκει ή ειμαστε ανικανοι κ κοροιδευομαστε κ το στειλουν πουθενα εξω!!!!???

Πως μπορω να καταλαβω εγω μετα οτι η πλακετα που μου εβαλαν ειναι ''του κουτιου'' μην ειναι καμια μεταχειρισμενη γιατι στο τελος ενταξει τι να κανω θα προσπαθησω να τα μαζεψω γιατι ειναι κριμα τετοια τηλεφωναρα να παει στραφει :O

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για να καταλαβουμε ....:blink::blink::blink: το κινητο (ασχετα με τα ροζ συνεφακια και εφαρμογες) .... ανοιγει ???????

Εχει δηλαδη λειτουργια το κινητο , μπαινεις μεσα στο μενου κανονικα ????????????

Εαν ναι πως γηνεται να αναβει το κινητο και να θελει πλακετα:blink::blink::blink::blink::blink: θα τρελαθουμε !!

Και κακος πηγες να σου ανοιξουν το κινητο ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ γιατι περασες μια rom και ειδες προβλημα.

Βαλε μια αλλη rom και δες.

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ανοιγει κλεινει κανονικοτατα στο μενου μπαινει ολα μιλαμε απλα κολλανε καποιες εφαρμογες(ΑP Mobile,Note),κ 1 φορα μου εβγαλε μυν λεγοντας ''Το κινητο σας εχει ληξει καπως ετσι'',κ για να βαλω αλλη rom που λες κ εσυ δημητρη 1.΄δεν ξερω πολλα πολλα κ τα ψηλο φοβαμαι αυτα κ 2. οποτε το συνδεσα με ΚΙΕΣ δεν εβγαζε κποια καινουργια ενημερωση κ δεν γνωριζα εαν θα το ανοιγε απλως το πηγα εκει για ενα downgrade τιποτα αλλο Edited by alexanderth81
Link to comment
Share on other sites

Για το κόλημμα των εφαρμογών πρέπει να κάνεις ένα factory reset - επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Θα χάσεις τα πάντα και το κινητό θα επανέλθει στην εργοστασιακή του μορφή (προσοχή, όχι της προηγούμενης rom που είχες αλλά της τρέχουσας) και θα πρέπει να περάσεις τα πάντα από την αρχή (ρυθμίσεις, αρχεία καταλόγους κλπ.). Θα δεις όμως ότι αξίζει τον κόπο καθώς θα εξαφανιστούν τα κολήμματα των εφαρμογών και των εναλλαγών στα μενού.

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τί ακριβώς εννοείς με κολήμματα. Ένα στιγμιαίο lag υπάρχει στη συσκευή κατά την εναλλαγή κάποιων menus και ιδιαίτερα όταν πρόκειται για απαιτητικές εφαρμογές όπως π.χ. όταν διαβάζεις τα email σου.

Δοκίμασε να αναβαθμίσεις το κινητό στην τελευταία rom (2.3.5) που υπάρχει στον οδηγό του saliez με τις οδηγίες κατά γράμμα (μέσω odin). Αν πάλι δεν νιώθεις εξοικειωμένος με αυτά, άστο όπως είναι και ζήσε με τα "μικροκολήμματά του" :lol:

Πάντως και πλακέτα να σου αλλάξουν και μάλιστα να την πληρώσεις και 250 ευρουδάκια δεν είναι λύση, με υπαιτιότητα την....υγρασία!!!

Τάσος

 

Be strong where you are weak and weak, where you are strong.. :rocket:

Link to comment
Share on other sites

δεν εννοω στιγμιαίο lag π.χ το AP mOBILE κρασαρει τελειως δεν φορτωνει μαλιστα μοθ βγαζει κ μηνυμα οτι ''λιπουμαστε η εφαρμογη αυτη θα προβει σε αναγκαστικο κλεισιμο'',βγηκε αναβαθμιση τετοια 2.3.5 στην ελλαδα???αυτα με odiν ειναι εμπιστα??? κ μαλιστα αυτη στο σερβις μου ανεφερε οτι

1. μπορει να το κανει ενα αναπρογραματισμο αλλα δεν εγγυαται οτι θα φτιαξει

2. εαν δεν προβω σε αλλαγη πλακετας στην πορεια θα παυει να ανταποκρινεται σε μυν,τηλ κ.α

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω πως πρεπει να ασχοληθεις λιγο και να περασεις καποια custom rom να δεις αν θα λυθουν τα οποια προβληματα.. αφου δε γνωριζεις πολλα απο αυτα αρχισε το διαβασμα ή ζητησε βοηθεια απο καποιον που γνωριζει..

με αυτα που διαβαζω το πιθανοτερο ειναι οτι μαλλον δε στα λεει καλα ο τεχνικος..

 

συνεφακια ροζ ειχαμε και εχουμε σχεδον ολοι μας.. το να μην σου ανοιγουν 1-2 εφαρμογες δε νομιζω οτι αποτελει λογο (συμφωνα με αυτα που αναφερεις παντα) να αλλαξεις πλακετα..

 

 

Sent from my unique SGSII

Link to comment
Share on other sites

ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ θεμα firmware !!!! Σταματα να ασχολησε με την πλακετα και το τηλεφωνο και κοιτα να βρεις μια λυση με καπια ρομ.

sory :D που φωναζω λιγακι, αλλα καλο ειναι να ρωτας πριν κανεις κατι , εδωσες να σου ανοιξουν ενα τηλεφωνο που χει τοσα χρηματα μονο και μονο γιατι ειδες ασρα . . κοκκινα .. και ροζ συνεφακια !!:)

Μην κανεις αχρηστο το τηλεφωνο πηγαίνοντας το σε service και ιστοριες.

Οταν πηρες το τηλ και ειχες την μαμισια ρομ ειχες δει τιποτε περιεργο ?? Εβαλες μια νεα rom ειδες καπιο προβλημα και το πηγες σε service να στο ανοιξουν ??? sory απαραδεκτο !!!!

δοκιμασε αυτην ->http://androidflip.com/install-android-2-3-5-gingerbread-xxki3-update-for-samsung-galaxy-s2-gt-i9100-installing-guide/

Link to comment
Share on other sites

τι να πω (ισως) εχεις δικιο δεν ξερω αλλα γιατι τετοια σαπιλα εγω παντως που εζησα κ εξω (γεννηθηκα Αμερικη) ο αμερικανος δεν θα το ελεγε ή να το εκανε ποτε ευχαριστω παντως φιλε δημητρη :confused::confused::bow::respect::happy:
Link to comment
Share on other sites

τι να πω (ισως) εχεις δικιο δεν ξερω αλλα γιατι τετοια σαπιλα εγω παντως που εζησα κ εξω (γεννηθηκα Αμερικη) ο αμερικανος δεν θα το ελεγε ή να το εκανε ποτε ευχαριστω παντως φιλε δημητρη :confused::confused::bow::respect::happy:

 

Παρακαλω:bow: , να μας ενημερωσεις για το κινητο πως παει. δοκιμασε και την Omega

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να καταλαβω εγω μετα οτι η πλακετα που μου εβαλαν ειναι ''του κουτιου'' εφοσον γινει κατι τετοιο αν δω οτι δεν αλλαζει η κατασταση του δημητρη γνωριζεισ κατι??
Link to comment
Share on other sites

τι να πω (ισως) εχεις δικιο δεν ξερω αλλα γιατι τετοια σαπιλα εγω παντως που εζησα κ εξω (γεννηθηκα Αμερικη) ο αμερικανος δεν θα το ελεγε ή να το εκανε ποτε ευχαριστω παντως φιλε δημητρη :confused::confused::bow::respect::happy:

 

Φίλε μου μισό λεπτό για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

 

Τα τηλέφωνα έχουν εσωτερικά συνήθως έναν δείκτη υγρασίας, και μπορεί και παραπάνω από ένα σε διάφορα μέρη. Φαντάζομαι σίγουρα θα έχει και το SGS2 αν και δεν τοχω ψάξει που και ποιοι είναι και τι γίνεται. Αν για οποιοδήποτε λόγο πάρει υγρασία το τηλέφωνο αυτός ο δείκτης αλλάζει χρώμα σαν απόδειξη ότι όντως έχει πάρει υγρασία και αυτό το κάνουν για λόγους εγγύησης. Δηλαδή για να αποφύγουν πονηριές του στυλ μου έπεσε στο νερό αλλά θα το ανοίξω θα βάλω πιστολάκι να το στεγνώσω, θα το αφήσω και κάποιες μέρες και μετά θα το πάω στο σερβις και θα ζητήσω εγγύηση γιατί πχ η οθόνη μπορεί να έχει πρόβλημα ή κάτι να μη δουλεύει σωστά.

 

Λοιπόν αυτό πλέον ΔΕΝ γίνεται, αυτά ξεχάστε τα... Αν ο δείκτης αλλάξει χρώμα αντίο εγγύηση... Αντίο όμως...

 

Τώρα στην περίπτωσή σου. Για αρχή πήγαινε εκεί αυτοπροσώπως όχι από το τηλέφωνο και ζήτα του άμεσα αποδείξεις. Ζήτησε να δεις με τα μάτια σου αν ο δείκτης όντως έχει αλλάξει χρώμα και δείχνει ότι έχει πάρει υγρασία. Ζήτα να το δεις με τα μάτια σου και ζήτα να δεις και τα επίσημα έγγραφα του σερβις που λένε ότι ο συγκεκριμένος δείκτης αν έχει πάρει το τάδε χρώμα σημαίνει ότι το κινητό έχει πάρει υγρασία. Αυτά οφείλει και είναι υποχρεωμένος να στα δείξει. Και τσέκαρε από το IMEI του κουτιού που έχεις και το IMEI της συσκευής, ότι η συσκευή είναι όντως η δικιά σου.

 

Αν τα δεις λοιπόν αυτά με τα μάτια σου και ισχύουν όλα τα παραπάνω, τότε λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Η συσκευή σου είναι εκτός εγγύησης και αυτός που στα είπε έχει απόλυτο δίκιο. Το να έχει πάρει η συσκευή από μόνη της υγρασία από το εργοστάσιο είναι μία στο εκατομμύριο. Το πιο πιθανό είναι ότι κάτι έχεις κάνει εσύ έστω και καταλάθος.

 

Τώρα στην περίπτωση που αυτά που σου περιέγραψα παραπάνω δεν ισχύουν και ο τύπος δε σου δείξει αποδείξεις και το παίξει κινέζος, τότε ζήτα και πάρε άμεσα τη συσκευή σου πίσω και κάντου μήνυση, πήγαινε στο ΙΝΚΑ, στο συνήγορο του πολίτη, δεν ξέρω που... και σκίστου τον π@το. Ο τύπος είναι ψεύτης και απατεώνας.

 

Αν όμως σου δείξει τις αποδείξεις τότε λυπάμαι που στο λέω αλλά η ιστορία τελειώνει εκεί... Πάρε τη συσκευή πίσω, δοκίμασε κάποια πράγματα με άλλες ρομς κλπ που σου λένε τα παιδιά και παρακάλα να στεγνώσει καλά η υγρασία (μπορείς να ζητήσεις ίσως από το σερβις να κάνει μια προσπάθεια να στο λύσει εντελώς και να στο στεγνώσει όσο καλύτερα γίνεται) γιατί υπάρχει και μια πιθανότητα αν στεγνώσει καλά, να επανέρθει η συσκευή. Πάντως αν δεν επανέρθει κι έχεις ακόμα προβλήματα, τότε η μόνη λύση είναι η αλλαγή και να πληρώσεις αυτά που σου λέει.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

σε μενα καποιες εφαρμογες δεν ανοιγε οπως π.χ (AP mOBILE,NOTE)

Πώς γίνεται η υγρασία να είναι επιλεκτική ως προς το ποιά προγράμματα θα επηρεάσει;;;; Δε στα λένε καλά μου φαίνεται... Κι επίσης, δοκίμασε άλλες εφαρμογές ή επανεγκατάσταση των παραπάνω που αναφέρεις. Δηλαδή αν στα windows δε σου ανοίγει ένα πρόγραμμα, σημαίνει οτι έχει πρόβλημα η cpu;

Δοκίμασε κι εσύ μερικά πράγματα μόνος σου...

 

2. εαν δεν προβω σε αλλαγη πλακετας στην πορεια θα παυει να ανταποκρινεται σε μυν,τηλ κ.α

Καλά αυτό δεν θα το σχολιάσω καθόλου... Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα του σέρβις, η παμπόνηρη/νοήμων κυρία Υγρασία, όχι μόνο εμποδίζει επιλεκτικά το ποιά προγράμματα θα τρέξει, αλλά ξεκινάει απο τις εφαρμογές και μετά επεκτείνεται στα μηνύματα!

lol

Κακή κυρία Υγρασία http://greekcitroenclub.gr/images/smilies/spank.gif

 

 

ΥΓ: Μπορεί όντως το κινητό σου να είχε και υγρασία, και απλά να το ανακάλυψαν τυχαία στο σέρβις. Όχι όμως οτι εξαιτίας της είχες τα προβλήματα λογισμικού που περιγράφεις...

ΥΓ2: Δε δοκιμάζεις και κανένα antivirus καλού κακού; Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται η υγρασία να είναι επιλεκτική ως προς το ποιά προγράμματα θα επηρεάσει;;;; Δε στα λένε καλά μου φαίνεται... Κι επίσης, δοκίμασε άλλες εφαρμογές ή επανεγκατάσταση των παραπάνω που αναφέρεις. Δηλαδή αν στα windows δε σου ανοίγει ένα πρόγραμμα, σημαίνει οτι έχει πρόβλημα η cpu;

Δοκίμασε κι εσύ μερικά πράγματα μόνος σου...

 

 

Καλά αυτό δεν θα το σχολιάσω καθόλου... Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα του σέρβις, η παμπόνηρη/νοήμων κυρία Υγρασία, όχι μόνο εμποδίζει επιλεκτικά το ποιά προγράμματα θα τρέξει, αλλά ξεκινάει απο τις εφαρμογές και μετά επεκτείνεται στα μηνύματα!

lol

Κακή κυρία Υγρασία http://greekcitroenclub.gr/images/smilies/spank.gif

 

 

ΥΓ: Μπορεί όντως το κινητό σου να είχε και υγρασία, και απλά να το ανακάλυψαν τυχαία στο σέρβις. Όχι όμως οτι εξαιτίας της είχες τα προβλήματα λογισμικού που περιγράφεις...

ΥΓ2: Δε δοκιμάζεις και κανένα antivirus καλού κακού; Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

 

αυτο με την κυρια υγρασια πολυ γελιο ! λολ

Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Φιλε karlesg σε αυτα που ανεφερες πριν

''Για αρχή πήγαινε εκεί αυτοπροσώπως όχι από το τηλέφωνο και ζήτα του άμεσα αποδείξεις. Ζήτησε να δεις με τα μάτια σου αν ο δείκτης όντως έχει αλλάξει χρώμα και δείχνει ότι έχει πάρει υγρασία. Ζήτα να το δεις με τα μάτια σου και ζήτα να δεις και τα επίσημα έγγραφα του σερβις που λένε ότι ο συγκεκριμένος δείκτης αν έχει πάρει το τάδε χρώμα σημαίνει ότι το κινητό έχει πάρει υγρασία. Αυτά οφείλει και είναι υποχρεωμένος να στα δείξει. Και τσέκαρε από το IMEI του κουτιού που έχεις και το IMEI της συσκευής, ότι η συσκευή είναι όντως η δικιά σου.

 

Αν τα δεις λοιπόν αυτά με τα μάτια σου και ισχύουν όλα τα παραπάνω, τότε λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Η συσκευή σου είναι εκτός εγγύησης και αυτός που στα είπε έχει απόλυτο δίκιο. Το να έχει πάρει η συσκευή από μόνη της υγρασία από το εργοστάσιο είναι μία στο εκατομμύριο. Το πιο πιθανό είναι ότι κάτι έχεις κάνει εσύ έστω και καταλάθος.''

Εχεις απολυτο δικιο κ εισαι ευστοχοσ 100%:happy :respect: ετσι ακριβως εγιναν ολα μου το εδειξε μπροστα μου κ σε φωτο ειχε αλλαξει χρωμα αν θυμαμαι ηταν κιτρινο ενω θα επρεπε να ηταν αλλο,μου ειπες κιολας οτι θα το στειλει Αθηνα γιατι εδω δεν αλλαζει πλακετες αλλα την παρακαλεσα οτι κ αν κανουν να με παρουν τηλ πρωτα να με ενημερωσουν

Απο οσο ξερω κ μου ειπε ενας φιλος γνωστης οτι αυτη την πλακετα που θα το αντικαταστησουν θα την ''αναπρογραματισμο'' νομιζω μου ειπε φερνοντας το στο 100% ξανα τον δυνατοτητων του

Σε ευχαριστω karlesg για την αναλυτικοτητα των πραγματων

Link to comment
Share on other sites

για συγνωμη ...:cry: το κινητο το εχεις δωσει για αλλαγη πλακετας? δεν βρησκεται στα χερια σου τωρα :angry:???

Να πας να βρεις αυτον που στο ελενξε (να μην τον χαραχτηρισω γιατι θα μου σβησουν το post οι mods:lol:) να σου κλεισει το τηλεφωνακι και να στο δωσει πισω.

Το κινητο δεν εχει απωλυτος τιποτα (με βαση αυτα τα προβληματα που αναφερεις, τωρα αν ειναι κατι αλλο και δεν μας το χεις πει.... τι να πω :worry:) να κανεις ειπαμε αλλαγες ρομ να δεις τι συμβαίνει.

Αν το κινητο εχει υγρασια θα ηταν τελειως νεκρο , δεν θα αναβε καθολου η θα εκανε διακοπες συνεχεια.

Στη θεση σου εγω θα χα χτυπήσει τωρα 3 εγκεφαλικα που μου παν εχει υγρασια και το ανοιξαν .

 

Υ.Γ. πριν λιγο εβαλα μια νεα rom την omega V2 , ειχα κατι παιχνιδια μεσα και δεν μου τα ανοιγει ..... και σκεφτομαι να αλλαξω rom η να το βαλω στο φουρνο να στεγνωσει ??:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% σου είπαν αισχρα ψεματα.

Αλλα... μιλησες για ροζιλα στην καμερα. Οπως εχω διαβασει ο ανιχνευτης υγρασιας στο κινητο μας βρισκεται εντος της συσκευης πισω απο την καμερα. Εκει εννοεις οτι υπηρχε ροζιλα ή οταν τραβαγες καποια φωτογραφια απο την εφαρμογη της καμερας ;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε karlesg σε αυτα που ανεφερες πριν

''Για αρχή πήγαινε εκεί αυτοπροσώπως όχι από το τηλέφωνο και ζήτα του άμεσα αποδείξεις. Ζήτησε να δεις με τα μάτια σου αν ο δείκτης όντως έχει αλλάξει χρώμα και δείχνει ότι έχει πάρει υγρασία. Ζήτα να το δεις με τα μάτια σου και ζήτα να δεις και τα επίσημα έγγραφα του σερβις που λένε ότι ο συγκεκριμένος δείκτης αν έχει πάρει το τάδε χρώμα σημαίνει ότι το κινητό έχει πάρει υγρασία. Αυτά οφείλει και είναι υποχρεωμένος να στα δείξει. Και τσέκαρε από το IMEI του κουτιού που έχεις και το IMEI της συσκευής, ότι η συσκευή είναι όντως η δικιά σου.

 

Αν τα δεις λοιπόν αυτά με τα μάτια σου και ισχύουν όλα τα παραπάνω, τότε λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν πρόκειται να κάνεις κάτι. Η συσκευή σου είναι εκτός εγγύησης και αυτός που στα είπε έχει απόλυτο δίκιο. Το να έχει πάρει η συσκευή από μόνη της υγρασία από το εργοστάσιο είναι μία στο εκατομμύριο. Το πιο πιθανό είναι ότι κάτι έχεις κάνει εσύ έστω και καταλάθος.''

Εχεις απολυτο δικιο κ εισαι ευστοχοσ 100%:happy :respect: ετσι ακριβως εγιναν ολα μου το εδειξε μπροστα μου κ σε φωτο ειχε αλλαξει χρωμα αν θυμαμαι ηταν κιτρινο ενω θα επρεπε να ηταν αλλο,μου ειπες κιολας οτι θα το στειλει Αθηνα γιατι εδω δεν αλλαζει πλακετες αλλα την παρακαλεσα οτι κ αν κανουν να με παρουν τηλ πρωτα να με ενημερωσουν

Απο οσο ξερω κ μου ειπε ενας φιλος γνωστης οτι αυτη την πλακετα που θα το αντικαταστησουν θα την ''αναπρογραματισμο'' νομιζω μου ειπε φερνοντας το στο 100% ξανα τον δυνατοτητων του

Σε ευχαριστω karlesg για την αναλυτικοτητα των πραγματων

 

Φίλε μου ειλικρινά δεν ξέρω αν στα λέω καλά, δε μπορώ να καταλάβω ακριβώς την περίπτωση, δεν ξέρω τι ρόλο βαράει ο καθένας και σίγουρα δεν ξέρω αν κάποιος είναι σωστός ή απατεώνας. Αυτό που σου λέω με σιγουριά είναι ότι είσαι εκτός εγγύησης εφόσον το κινητό σου έχει πάρει υγρασία.

 

Οι πληροφορίες που μας δίνεις είναι λίγο συγκεχυμένες και όχι ξεκάθαρες. Όταν τους το πήγες τι προβλήματα ακριβώς είχες; Προβλήματα μόνο λογισμικού και συγκεκριμένων εφαρμογών ή έβλεπες και κάποια περίεργη γενικά συμπεριφορά σε κάποια θέματα; Στην κάμερα τι ακριβώς προβλήματα είχες; Σου έκανε πρώτα hard reset τη συσκευή και να της περάσει πάλι την εργοστασιακή ROM ώστε να τη γυρίσει σε μαμά κατάσταση, να δεις αν τα προβλήματα λύνονται; Στο έκανε και συνέχισε να έχει προβλήματα; Γιατί στο άνοιξε και κοίταξε την πλακέτα; Είχες και hardware προβλήματα;

 

Για να είμαι ειλικρινής, απ' όσο καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου, το κινητό όντως έχει πάρει για κάποιο λόγο υγρασία τον οποίο ίσως τον ξέρεις. Τα προβλήματα εμφανίστηκαν μετά ακριβώς από τότε; Μήπως είναι και άλλα προβλήματα γενικότερα πέρα από αυτά με τις συγκεκριμένες εφαρμογές που μας αναφέρεις; Οκ καλώς ή κακώς πήρε υγρασία για τον οποιοδήποτε λόγο. Προσπάθησε να στο λύσει εντελώς να στο στεγνώσει όσο καλύτερα γίνεται μήπως και σωθεί η κατάσταση; Γενικά δεν ξέρω δε μπορώ να κρίνω, εσύ μπορείς να κρίνεις καλύτερα την όλη κατάσταση. Οπότε γενικά φίλε μου δε γνωρίζω και δε μπορώ να εκφέρω ουσιαστική άποψη όπως καταλαβαίνεις για την όλη ιστορία. :)

 

Αυτό που σου εύχομαι πάντως ειλικρινά είναι να βγάλεις άκρη, να έχει όλη η ιστορία αίσιο τέλος και μακάρι με το μικρότερο δυνατό κόστος. Και δε θα ήταν κακό, αν έχεις ακόμα τη συσκευή ή αν έχεις τη δυνατότητα ακόμα να το κάνεις, να την πας και σ' ένα άλλο σερβις εκεί κοντά σου αν υπάρχει και να πάρεις και μια δεύτερη άποψη.

 

Όπως και ναχει φίλε μακάρι όλα να σου πάνε καλά και στο τέλος να χαρείς τη συσκευή σου όπως πρέπει. :)

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

karlesg τα πραγματα γινανε ως εξης

Προβληματα συγκεκριμενων εφαρμογων διαπιστωνα της τελευταιες μερες,στην καμερα διαπιστωνα αυτο το περιβοητο ποζ συνεφακι κανοντας πρώτα hard reset στην συνεχεις διαπιστωνα οτι αυτες οι εφαρμογες ακομη ειχαν καποιο προβλημα

Την Τριτη το μεσημερι ελεγα να περασω απο τον αντιπροσωπο Θεσσαλονικης της samsung (γιατι μου φανηκε περιεργο με την αγορασμενη 2.3.3 να δουλευουν ολα μελι γαλα κ την παρασκευη που μεσα απο το ΚΙΕΣ αναβαθμισα στην 2.3.4 παρατηρησα αυτα τα μικρο προβληματα οπως λενε πολλοι φιλοι κ το προβλημα στην καμερα κ επειδη δεν ηθελα μια τετοια κινηταρα οπως το SGS2 να εχει αυτα τα μικρο προβληματα κ επειδη δεν ξερω απο android ειμαι τυπος windows) για να κανω ενα απλο downgrade κ να επανελθει στη φυσικη του κατασταση κ επειδη λεφτα εδωσα κ γω κ οπως ολοι θελω να δουλευει οχι το 100% το 1000% κ το μεσημερι υστερα απο τηλεφωνικη ενημερωση ενημερωθηκα οτι εχει παρει υγρασια το τηλ,περασα το ιδιο απογευμα απο την αντιπρωσωπεια τους κ μου εδειξε η κοπελα φωτογραφειες απο το τηλ που ηταν ανοιχτο κ μαλιστα μου ειχε αναφερει οτι επαθε οξυδοση η back up battery

Κ οτι εχουμε 2 λυσεις

1.Αλλαγη πλακετας

2.κανοντας ενα αναπρογραματισμο αλλα δεν εγγυαται το κατα ποσο θα δουλεψει στο 100%

τωρα για hardware προβλήματα δεν διαπιστωσα κατι

Τα προβληματα ξεκινησαν μετα την 2.3.4,κ δεν προσπαθησε να μου το λησει εντελως κ μαλλον θα το στειλω στην Αθηνα για να παρω κ μια δευτερη γνωμη το τι μελι γενεσθαι κ θα τους πρωτα να δουν αν μπορουν κατι να σοσουν στεγνονοντας το μονο κ αν οχι τοτε τι να γινει θα πρεπει να αλλαξουμε πλακετα κ για να λεω αληθειες τα χερια μου στεγνωνουν κ καπως ευκολα

τωρα γιατι το ανοιξε δεν ξερω τεχνικος δεν ειμαι κ δεν γνωριζω τετοια πρωσπαθω να πιστευω οτι ξερει το τι κανει

Link to comment
Share on other sites

ackel

εντος της συσκευς πισω απο την καμερα την βρηκε την υγρασια Αλλα κ την ροζιλα την εβλεπες στην εφαρμογη της καμερας

Link to comment
Share on other sites

ackel

εντος της συσκευς πισω απο την καμερα την βρηκε την υγρασια Αλλα κ την ροζιλα την εβλεπες στην εφαρμογη της καμερας

 

Οπως σου εξηγησε και καποιος αλλος η ροζιλα στην καμερα ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ. Την εχουν σχεδον ολα τα sgs2. Οποτε μην περιμενεις να φυγει εντελως, εκτος αν η samsung βγαλει φοβερο software update.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις τα εξής:

 

Πάρε ένα τηλέφωνο και ζήτα τη συσκευή σου πίσω.

Ποια ROM 2.3.3 είχες πριν την KF3; Πηγαίνεις στο παρακάτω θέμα και ακολουθείς τον οδηγό για το πώς θα περάσεις το επίσημο ελληνικό firmware KF3.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=309593

 

 

Αν τύχει και η συσκευή σου μετά από την παραπάνω διαδικασία κάνει συνεχείς επανεκκινήσεις μην ανησυχείς, κράτα πατημένο πολύ ώρα το power button μέχρι να κλείσει. Μετά κρατάς πατημένα μαζί το volume up + power + home button και μπαίνεις στο recovery. Εκεί έχει κάποιες επιλογές αν θυμάμαι καλά που λένε wipe data/factory reset και wipe cache. Τα επιλέγεις και τα κάνεις και τα δύο.

 

Μετά επανεκκινείς τη συσκευή σου και τώρα πλέον θα σου ανοίγει κανονικά. Τώρα μετά από αυτό που έκανες έχεις τη συσκευή έτσι ακριβώς όπως την είχες πριν σε εργοστασιακή κατάσταση. Θα σου ζητήσει μάλιστα να την ξανασετάρεις από την αρχή. Έτσι όπως είναι η συσκευή τώρα, αν όλα είναι καλά από άποψης hardware, πρέπει να σου δουλεύει άψογα να μην έχεις κανένα πρόβλημα με καμία εφαρμογή. Ούτε κολλήματα ούτε τίποτα, όλα πρέπει να δουλεύουν ρολόι.

 

Το ροζ της κάμερας στις φωτογραφίες μην το ψάχνεις γιατί αυτό εμφανίζεται ανάλογα την περίπτωση κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού. Οπότε μπορεί και να το είχες πριν και απλά να μην το είχες πάρει χαμπάρι. Δεν είναι το θέμα σου αυτή τη στιγμή η κάμερα. Αυτό με το ροζ στις φωτογραφίες σε άσπρο φόντο είναι φυσιολογικό. Αυτό που σ' ενδιαφέρει κυρίως τώρα είναι να δεις είναι αν η συσκευή σου δουλεύει απολύτως σωστά στα πάντα, χωρίς κολλήματα και γενικά χωρίς το παραμικρό.

 

Αν σου δουλεύει σωστά είσαι κομπλέ. Αν όμως παρατηρήσεις και τώρα προβλήματα, τότε κάτι δεν πάει καλά με τη συσκευή σου. Τότε το πας και σ' ένα άλλο σερβις να πάρεις και μια δεύτερη άποψη και αναλόγως τι θα σου πούνε βλέπεις και κάνεις.

Edited by karlesg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Υγρασία στη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...