Jump to content

Help Desk: Προβλήματα και λύσεις για software+hardware


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πήγα και αγόρασα ένα tim for all, για να μπαίνω στο internet μέσω gprs με το pda.

Από το κινητό μπορώ να μπω κανονικά στο Internet, αλλά δεν κατάφερα να συνδεθώ από το pda μέσω κινητού!

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει! :)

Έχω το hp ipaq 1940 και το 7610.

Οι ρυθμίσεις στο κινητό είναι εντάξει!

Περιμένω :D

βαλε το σωστο APN @ gprs access point στο κινητο και μεσω βτ (του οδηγου συνδεσης) του ππσι κανεις συνδεση ιντερνετ με τον αριθμο *99#

αν κατι δεν παει καλα τοτε θα θελει και κατι παραπανω.

 

μιας και το 7610 ειναι το πιο προβληματικο κινητο σε συνδεση με ππσι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

βαλε το σωστο APN @ gprs access point στο κινητο και μεσω βτ (του οδηγου συνδεσης) του ππσι κανεις συνδεση ιντερνετ με τον αριθμο *99#

αν κατι δεν παει καλα τοτε θα θελει και κατι παραπανω.

 

μιας και το 7610 ειναι το πιο προβληματικο κινητο σε συνδεση με ππσι.

στο pda πρέπει να γράψω κάπου το APN που μου έδωσαν? ή μόνο τον αριθμό κλήσης?

Link to comment
Share on other sites

στο pda πρέπει να γράψω κάπου το APN που μου έδωσαν? ή μόνο τον αριθμό κλήσης?

 

To APN το γράφεις στο τρότο πινακάκι στις ρυθμίσεις της σύνδεσης,

εκεί που λέει άλλες εντολές.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα. στο 6600 πχ και σε πολλά άλλα απλά ήθελε τον αριθμό. αλλιώς θα πρέπει με μορφή AT command string να βάλεις και το APN. το 7610 είναι δυστυχώς από τα πιο ασταθή τηλέφωνα στις κλήσης ντάτα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα. στο 6600 πχ και σε πολλά άλλα απλά ήθελε τον αριθμό. αλλιώς θα πρέπει με μορφή AT command string να βάλεις και το APN. το 7610 είναι δυστυχώς από τα πιο ασταθή τηλέφωνα στις κλήσης ντάτα.

Θα συμφωνήσω:(

Μόλις το έβαλα στο 6310 δούλεψε κατευθείαν!

Link to comment
Share on other sites

exo to pocketpc acer n30.exei egkatestimena ta windows pocketpc 2003.pos mporo na egkatastiso ta ellinika windows kai pou tha ta vro.eyxaristo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

geia sas.exo to pocket pc tis acer n30.thelo na rotiso pos mporo na sindeomai me to kinito mou sonyericcson k700i meso bluetooth na kano sindesi kai na mpaino sto internet.exo kartokinito vodafone.tha me simferei na mpaino kai poso tha xreonomai.eyxaristo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πει όποιος γνωριζει πως κάνουμε αποθήκευση στην καρτα μνήμης που διαθέτουμε τα προγράμματα που κάνουμε εγκατάσταση μέσω του activesyns.Οτι αποθηκεύω πηγαίνει κατευθείαν στη μνήμη του κινητού!
Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να μου πει όποιος γνωριζει πως κάνουμε αποθήκευση στην καρτα μνήμης που διαθέτουμε τα προγράμματα που κάνουμε εγκατάσταση μέσω του activesyns.Οτι αποθηκεύω πηγαίνει κατευθείαν στη μνήμη του κινητού!

 

Κατά τη εγκτάσταση το Active Sync δεν σε ρωτάει αν θέλεις να εγκαταστήσει το πρόγραμμα στο default directory?

Πάτα "όχι" και στο επόμενο διαλογάκι επίλεξε storage card.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

βεβαια εφαρμογες shell, plugin δε συνισταται να τις βαζουμε στην καρτα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νέος χρήστης σε mobile pocket pc,ποιες είναι οι εφαρμογές shell,plugin?? Κάτι ακόμα αντιγράφω κάποια mp3 κομμάτια στο windows-rings αλλά δεν παίζουν σαν ήχοι κλήσεις.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος??
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι νέος χρήστης σε mobile pocket pc,ποιες είναι οι εφαρμογές shell,plugin?? Κάτι ακόμα αντιγράφω κάποια mp3 κομμάτια στο windows-rings αλλά δεν παίζουν σαν ήχοι κλήσεις.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος??

Yπάρχουν πολλά plugins, το θέμα είναι τι χρειάζεσαι εσύ.

Υπάρχουν για όλα τα γούστα.

Link to comment
Share on other sites

exo to pocketpc acer n30.exei egkatestimena ta windows pocketpc 2003.pos mporo na egkatastiso ta ellinika windows kai pou tha ta vro.eyxaristo

 

Δεν υπάρχουν ελληνικά Windows Mobile. Η Ace Hellas δίνει μια εξελληνισμένη έκδοση για τα Qtek.

 

Για ελληνικό πληκτρολόγιο στο http://www.clubpocketpc.gr/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=getit&lid=3

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Σήμερα έγινε κάτι απίστευτο στο κινητό μου(Qtek S100).Εχω μία καρτα SD 1GB και είχα μέσα διάφορα ΜΡ3,Videos και φυσικά πολλές εφαρμογές του κινητού μου.Λοιπόν ξυπνάω το πρωί βλέπω 1-2 βιντεάκια,αφήνω το κινητό στο αμάξι για κανα 2ώρο και μόλις επιστρέφω πάω να ακούσω ΜΡ3 και να δω βίντεο και βλέπω έκπληκτος πως δεν ανοίγει τίποτα.Πηγαίνω στη μνήμη και η κάρτα SD ενώ είχε αρχεία γύρω στα 350 ΜΒ κοιτάω πως δεν υπάρχει τίποτα και ειναι άδεια.Την έβαλα στο card reader και επιβεβαίωσα πως δεν είχε τίποτα λες και έγινε format!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Με το dell x50 μπορουσα να περιηγηθω στο internet αλλα και να κανω χρηση του MSN MESSANGER μεσω του USB καλωδιου με το PC μου (εφοσον βεβαια ειχα συνδεσει το PC με INTERNET).

Μετα απο επιτυχη αναβαθμιση του λειτουργικου που εκανα, πλεον δεν μπορω και η συσκευη μου βγαζει μηνυμα, οτι δεν μπορω να συνδεθω με τις τρεχουσες ρυθμισεις και πρεπει να τις αλλαξω.

Μηπως γνωριζει καποιος απο εσας να μου πει τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

Ευχαριστω..!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι.

Με το dell x50 μπορουσα να περιηγηθω στο internet αλλα και να κανω χρηση του MSN MESSANGER μεσω του USB καλωδιου με το PC μου (εφοσον βεβαια ειχα συνδεσει το PC με INTERNET).

Μετα απο επιτυχη αναβαθμιση του λειτουργικου που εκανα, πλεον δεν μπορω και η συσκευη μου βγαζει μηνυμα, οτι δεν μπορω να συνδεθω με τις τρεχουσες ρυθμισεις και πρεπει να τις αλλαξω.

Μηπως γνωριζει καποιος απο εσας να μου πει τι ρυθμισεις πρεπει να κανω?

Ευχαριστω..!

το βρηκα επρεπε να αλλαξω παραμετρουs στα options του activesync.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποια εφαρμογή για ppc που να μπορούμε να βλέπουμε e-mail.

το ενσωματωμένο πρόγραμμα που έχει μέσα το 1940 μου, δεν μπορεί να δει σε gmail λογαριασμούς, γιατί νομίζω ότι το gmail χρησιμοποιεί διαφορετικές πόρτες (αν δεν κάνω λάθος)

ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να μπορείς να το ρυθμίσεις και για τις πόρτες?

thx

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψιν σας κάποια εφαρμογή για ppc που να μπορούμε να βλέπουμε e-mail.

το ενσωματωμένο πρόγραμμα που έχει μέσα το 1940 μου, δεν μπορεί να δει σε gmail λογαριασμούς, γιατί νομίζω ότι το gmail χρησιμοποιεί διαφορετικές πόρτες (αν δεν κάνω λάθος)

ξέρετε κάποιο πρόγραμμα που να μπορείς να το ρυθμίσεις και για τις πόρτες?

thx

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=796342#post796342

Link to comment
Share on other sites

εχεις ρυθμισεις για gmail?

το gmail λειτουργει και με το pocket outlook παρα το οτι δεν εχει επιλογη για ports.

incoming mail: pop.gmail.com

outgoing mail: smtp.gmail.com

και απο τα options τικαρεις τα

1) outgooing e-mail server requires authentications

2) require SSL connection

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα ένα guide από την aximsite για το gmail και δουλεύει κανονικά. Στο dell x50v έχω:

 

Incoming mail: pop.gmail.com:995

Outgoing mail: smtp.gmail.com:465

 

Άρα υποθέτω ότι μπορείς να διαλέξεις και ports με αυτό τον τρόπο.

 

Το gmail guide για WM2003 SE, με screenshots θα το βρείτε εδώ:

 

http://www.aximsite.com/boards/showthread.php?t=70622&highlight=gmail+x30

 

Επίσης μην ξεχάσετε να ενεργοποιήσετε το POP3 στα settings του gmail και να επιλέξετε να κατεβάζει μόνο τα καινούρια e-mail.

y4
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...