Jump to content

Help Desk: Προβλήματα και λύσεις για software+hardware


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
KALISPERA.THELO VOITHEIA!!!!

EXO TO QTEK 9000 ,TO OPOIO META APO ENA HARD RESET DEN DOYLEYEI TO MSN MESSENGER.

KAMMIA IDEA?

μου ειχε τυχει και μενα αυτο στο 2020i,ξαναπερασε το λειτουργικο απο την αρχη;)
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πρόσφατα το qtek 8310 για να αντικαταστησω το πολύ καλό s100.Δοκιμάζω να εγκαταστήσω programms στο 8310. To igo2006 και το destinator 6 λειτουργούν? Γιατί μου γράφει ότι η μνήμη είναι πλήρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
το destinator δεν παιζει στο 8310,προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το s100 ειναι κλασεις ανωτερο απο το 8310,ειδικα σε σε πληθος και ποιοτητα προγραμματων,το συν ειναι οτι εχει wifi,ρωτα εδω http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=66 που μιλανε τα παιδια για τα smartphones
Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα είχα το sprite backup, αλλά δεδομένου οτι έχω τα περισσότερα απο τα προγρ της spb μήπως να το αντικαταστήσω απο το spb backup?

θα μου καταναλώνει λιγότερη μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα είχα το sprite backup, αλλά δεδομένου οτι έχω τα περισσότερα απο τα προγρ της spb μήπως να το αντικαταστήσω απο το spb backup?

θα μου καταναλώνει λιγότερη μνήμη?

Eγώ χρησιμοποιούσα για καιρό το sprite, αλλά τελευταία έχω καταλήξει να χρησιμοποιώ το Spb. Το βρίσκω πιο αξιόπιστο και με περισσότερες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Kalispera paidia. Exw ena arxeio pdf kai to trexw sto s100 me to default programma poy exei mesa gia na diabazei pdf. To problima einai oti ta ellinika den moy ta emfanizei. Mipws kserei kanenas ti prepei na kanw;

 

Το ίδιο είχα πάθει και εγώ με τον ΚΟΚ (σε pdf) μέχρι που έβαλα το Acrobat Reader και σώθηκα!

Link to comment
Share on other sites

kalhspera,epidei eimai kainourios sto athlhma ppc:D eimai katoxos tou HTC P3300 kai tha hthela an sas einai eykolo na mou peite kapoies selides pou tha mporousa na katevasw kapoia prog gia na psaxtw perissotero kai na mathw. eyxaristw prokatavolika:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

kalhspera ,epidei eimai kainourios sto athlhma ppc:D eimai katoxos tou HTC P3300 kai tha hthela an sas einai eykolo na mou peite kapoies selides pou tha mporousa na katevasw kapoia prog gia na psaxtw perissotero kai na mathw. eyxaristw prokatavolika:rolleyes:[ /QUOTE]

θα βρεις σχεδον τα παντα στο εξης site:ipmart-forum.com.register & happy downloading...

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΣΙΜΟ TOY CALIBRATION ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΣΕ ΑΤΑΚΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ? ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΗΛ. ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ALIGN?? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ??
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ, ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΣΙΜΟ TOY CALIBRATION ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΣΕ ΑΤΑΚΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ? ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΗΛ. ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ALIGN?? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ??

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (S 200)

Yποθέτω οτι το πρόβλημα το προκαλεί κάποιο από τα προγράμματα στο today screen.

Εγω έχω τα ilauncher, phone alarm, spb weather, todaytime

Σε μένα εκτός απο το πρόβλημα που αναφέρεις οταν πάω να κάνω ευθυγράμμιση στην κεφαλλίδα πάνω αντι της λέξεις ευθυγράμμιση μου βγάζει τετραγωνάκια και τις περισσότερες φορές κολλάει κατά την διάρκεια της ευθυγράμμισης στο τελευταίο πάνω δεξιά κλικ του σταυρού με αποτέλεσμα να θέλει soft reset.

Αν κάποιο απο τα παιδιά ξέρει την λύση ας βοηθήσει.

Δεν υπάρχει μονοπάτι για την ευτυχία, ευτυχία είναι το μονοπάτι
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,το S200 μου εχει αρχισει να ρεταρει.σημερα δεν χτυπαγε οταν με καλουσαν,δεν μου μιλαει η τυπισσα απο το destinator(δε ξερω γιατι θυμωσε...) δεν μου εμφανιζε ηχους κλησης κλπ. Επισης καποια προγραμματα δεν εχουν απεγκατασταθει καλα προφανως με αποτελεσμα να εχουν μεινει στο programs ως τετραγωνακια ασπρα.

καμμια ιδεα για το τι να κανω?back up kai hard reset myrizei...

το photo contacts pro μπορει να κανει τοσα conflit?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το Photo Contacts Pro χωρίς τα προβλήματα που αναφέρεις... μήπως έχει πρόβλημα το ηχείο; Άλλους ήχους ακούς ακούς; Αν ναι, τότε μάλλον ήρθε η ώρα για ένα hard reset...
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο,μπορεις να μου πεις πως γινεται το hard reset στο S200? η μεγαλη πλακα ηταν που για ηχο κλησης ειχε επιλεξει μονο του,τον ηχο απο ενα ....ακαταλληλο βιντακι που ειχα στην καρτα.πολυ πλακα!!!!

ενα bug του φοτο κοντακτς ειναι οτι λογω εταιρικου,με καλουν απο τετραψηφια νουμερα.το προγραμμα δεν τα καταλαβαινει και μου βγαζει τη φοτο του τελευταιου καλουντα.να πεις κοριτσακι μου το αφεντικο δε κανει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

 

Εδώ και λίγες μέρες, είμαι κάτοχος του πρώτου μου pda του Ν-650 της Fujitsu-Siemens, με wm5 και ενσωματωμένο gps. Αγόρασα και μιά κάρτα SD την TwinMOS 2Gb 66x.

 

Αφού εγκατέστησα (στην κάρτα) μιά σειρά προγραμμάτων και αρχείων,(σύνολο 186,35Mb) για άγνωστους λόγους, το pda άρχισε να βαραίνει και να αργεί να ανταποκριθεί... Σαν να μην έφτανε αυτό, κάποια στιγμή που πάτησα το κουμπί για να το ανοίξω, ΄δεν άνοιγε, μέχρι να του βγάλω και να ξαναβάλω τη μπαταρία.

 

Οταν το τελευταίο, μου το έκανε για τρίτη φορά, κατάλαβα οτι κάποιο απο τα προγράμματα δημιουργεί κάποιο conflict και αποφάσισα να απεγκαταστήσω όλα τα προγράμματα, να αδειάσω τελείως την κάρτα και να κάνω ένα hard reset, εγκαθιστώντας απο την αρχή μόνο τα απαραίτητα.

 

Ανοίγοντάς το ξανά μετά το hard reset, με έκπληξη διαπίστωσα πως τα αρχεία που είχα εγκατεστημένα στην κάρτα (και είχα διαγράψει μέσω ActiveSync), ...είναι πάλι εκεί!!! :wacko:

 

Στην αρχή πίστεψα πως είναι κάπου σε κάποιο αρχείο στο pc μου και αυτόματα ξαναγράφονται στην κάρτα, μέχρι που απενεργοποίησα το ActiveSync. Η επόμενη κίνηση ήταν να ψάξω στη μνήμη του pda μήπως τα κρατάει και τα αντιγράφει απο 'κεί. - Ούτε κι αυτό ήταν -

 

Εβγαλα την κάρτα και βάζοντάς την στο card reader, ξεκίνησα να τα ξαναδιαγράψω χειροκίνητα μέσω pc. Τα αρχεία διαγράφησαν εκτός απο ένα στο Program files της κάρτας, που περιείχε το πρόγραμμα SDTools (Μου έβγαζε ένα μύνημα οτι χρησιμοποιείται).

 

Βάζοντας ξανά την κάρτα στο pda .... μαντέψτε!!! ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΑΚΕΛΛΟΙ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙ ΟΛΑ ΕΚΕΙ!!!

 

Εγκατέστησα ξανά το SDTools και προσπάθησα να τα σβήσω μέσω του προγράμματος.... Τίποτα πάλι.

 

Δοκίμασα να κάνω format στην κάρτα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα (το κόβει).

Κοίταξα άν το κουμπάκι που έχει είναι στο lock (Δεν είναι).

 

Τρείς μέρες τώρα, προσπαθώ να σβήσω τα καταραμένα αρχεία αλλά μέσα σε δευτερόλεπτα, αυτά επανέρχονται πάλι, όπως ακριβώς ήταν πρίν να τα σβήσω για πρώτη φορά.:cry:

 

Το χειρότερο απ' όλα όμως είναι πως ότι αρχείο αποθηκεύσω στην κάρτα, αυτό σε λίγα λεπτά εξαφανίζεται... :ninja:

 

Μιάς και η κάρτα είναι πλέον περίπου άχρηστη, δοκίμασα και άλλους ανορθόδοξους τρόπους να τη σβήσω, τραβώντας την πχ. έξω την ώρα που διαβάζονται τα αρχεία, με αποτέλεσμα να κάψω (μάλλον) το card reader. :mad:

 

Καταλαβαίνετε λοιπόν πώς νοιώθω, όταν τα συνήθη προβλήματα, είναι οι απώλειες αρχείων και όχι το να σου κάθονται στο σβέρκο...

 

 

Ζητώντας συγνώμη για το μεγάλο post, ...άν κάποιος απο 'σάς έχει καμμιά ιδέα, για το πώς θα απαλλαγώ απο τα αρχεία, θα βοηθούσε αφάνταστα την ψυχική μου υγεία!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

matrix, προσπάθησα να το κάνω όπως είπα παραπάνω, αλλά σταματάει η διαδικασία λέγοντάς μου οτι δεν μπορεί να ολοκληρωθεί...

 

Ετσι κι αλλιώς όμως, το card reader μου μάλλον τά 'παιξε, μετά τα βάλε-βγάλε την κάρτα την ώρα που τη διάβαζε...:mad:

 

Να συμπληρώσω πως έχω ενεργοποιημένη την εμφάνιση των κρυφών αρχείων και δεν φαίνεται κάτι περίεργο.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
θα συμφωνησω με τον φιλο μου τον θαναση,και εμενα μου εκανε το συγκεκριμενο διαφορα κολπα γενικα,μεχρι που πηρε ποδι,καλο αλλα.....
Link to comment
Share on other sites

Παληκάρια, σας ευχαριστώ πολύ... άρχισα να έχω ελπίδες.

 

Οντως είχα εγκαταστήσει ΚΑΙ το pocket mechanic(στην κάρτα).

Το συμπέρασμα οτι φταίει το άλλο πρόγραμμα(το SDTools), το έβγαλα επειδή είναι το μόνο που δεν έσβηνε χειροκίνητα.

 

Εδώ και κάποιες ώρες ψάχνω να βρώ κάποιο demo του Rescue Pro της Sandisk αλλά διαβάζω πως είναι πρόγραμμα για recovery. Εχει βέβαια και επιλογή για format. Θα το δοκιμάσω να δώ άν καταφέρει και παρακάμψει τη διαδικασία...

 

Αλήθεια... έχετε κανένα link?

 

 

Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη διάθεση για βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου λιγο τι καρτα μνημης να βαλω... Υποδεχεται των 4GB? Αν ναι τι μαρκα προτεινεται η δεν εχει σημασια? Ευχαριστω!
Μη μου άπτου!
Link to comment
Share on other sites

nektaria ευχαριστώ πολύ για το link!!!

 

To έτρεξα το πρόγραμμα αλλά δεν κατάφερε τίποτα. Ούτε καν recovery δεν έκανε (ενώ τα βλέπει τα αρχεία). Και βέβαια εμένα δε με ενδιαφέρει να ανακτήσω τα αρχεία, αλλά να τα διαγράψω απο την κάρτα και να μήν ξαναεμφανιστούν.

 

 

 

Σε αναζήτηση που έκανα στο google για erase και reformating, βρήκα κάποια σχετικά προγραμματάκια όπως το storagetools, που κάνει υποτίθεται αυτή τη δουλειά, αλλά και αυτό δεν κατάφερε να διορθώσει την κατάσταση.

 

Μάλλον καταστράφηκε η κάρτα ή κλείδωσε με κάποιον τρόπο που δεν ξέρω.

 

Με μιά rs-mmc πάντως (που είχε το N-70 μου όταν το αγόρασα) δουλεύει κανονικά. Ευτυχώς γιατί είχα και το άγχος, αν έχει κανένα image στο pda που γράφεται αυτόματα στην κάρτα.

 

Ηδη παρήγγειλα καινούρια κάρτα (θα την έχω την Παρασκευή) και άν καταφέρω και κάνω αυτήν και δουλέψει, θα την κρατήσω για ρεζέρβα.

 

Ευχαριστώ όλους...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...