Jump to content

Polls @ myphone.gr: Samsung Galaxy S II- Νέο look, νέες... υποψίες;


saliez
 Κοινοποίηση

Που οφείλεται το ανανεωμένο UI του SG2; Δικαστικές πιέσεις; Απλή ανανέωση;  

190 members have voted

  1. 1. Που οφείλεται το ανανεωμένο UI του SG2; Δικαστικές πιέσεις; Απλή ανανέωση;

    • Αναμενόμενη κίνηση, έπρεπε η Samsung να συμμορφωθεί
      44
    • Απαράδεκτη κίνηση, η Samsung αδικείται και δεν έχει λόγο συμμόρφωσης
      71
    • Άσχετη εντελώς με το θέμα το πατεντών η κίνηση της Samsung
      37
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      38


Recommended Posts

να φανταστω η απλ θα μηνυσει ακι ολες τις εταιρεις λογισμικου που τολμησαν να εχουν σαν επιλογη στις οθονες το 4χ4?γιατι ολοι οι launcher που κυκλοφορουν εχουν αυτη τη δυνατοτητα!!!οπως και παρα πολλες συσκευες που χουν μαμα launcher.
Link to comment
Share on other sites

Το καλο με το android ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις τα παντα, απ' το μενου μεχρι και τα ποσα εικονιδια να 'χει αλλα και το ιδιο και στα homescreens.

Ενα καλο launcher απλα χρειαζεται. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

...Γνώμη μου είναι πως η αλλαγή είναι από γελοία εώς και τραγελαφική. Η οθόνη του Galaxy S II εκτός ότι τυχαίνει να είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά, είναι και.. μεγάλη. Το βασικό ατού του μεγέθους της οθόνης είναι η δυνατότητα απεικόνισης όσο περισσότερων πληροφοριών γίνεται...

 

Από πότε το μέγεθος της οθόνης καθορίζει το πλήθος των πληροφοριών που μπορούν να απεικονιστούν? Το μοναδικό στοιχείο που το καθορίζει είναι η ανάλυση της οθόνης.

 

Το επικείμενο UI του SII μου θυμίζει το Bada του S8500. Το S8500 έχει 800x480 (=SII) και είναι σαφώς πρακτικότερο να έχεις μεγαλύτερα εικονίδια.

 

Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη είδηση του ξένου site είναι καθαρά φήμη και δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ. Γιατί? Αν δείτε την έκδοση Bada 2.0 θα καταλάβετε...Είναι 4x4 τα εικονίδια στην οθόνη. Δεν είναι λογικό να αλλάζει την Bada σε 4x4 και την Android σε 3x4.

 

Υ.Σ.: Το τεράστιο ποσοστό των "Δεν ξέρω/δεν απαντώ", μήπως δείχνει ότι οι υπόλοιπες επιλογές στο Poll είναι άστοχες?

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από πότε το μέγεθος της οθόνης καθορίζει το πλήθος των πληροφοριών που μπορούν να απεικονιστούν? Το μοναδικό στοιχείο που το καθορίζει είναι η ανάλυση της οθόνης.

Well. Ναι η ανάλυση παίζει ρόλο, αλλά με τέτοιο μέγεθος οθόνης και φυσικά συνυπολογιζόμενης της ανάλυσης πιστεύω θα μπορούσε να υποστηρίξει ένα 5X5 αντί για 4X4 (και σε καμία περίπτωση 3X3).

Το επικείμενο UI του SII μου θυμίζει το Bada του S8500. Το S8500 έχει 800x480 (=SII) και είναι σαφώς πρακτικότερο να έχεις μεγαλύτερα εικονίδια.

 

Παρόλα αυτά, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη είδηση του ξένου site είναι καθαρά φήμη και δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ποτέ. Γιατί? Αν δείτε την έκδοση Bada 2.0 θα καταλάβετε...Είναι 4x4 τα εικονίδια στην οθόνη. Δεν είναι λογικό να αλλάζει την Bada σε 4x4 και την Android σε 3x4.

Δεν είναι φήμη, αλλά ανακοινώθηκε στο Κορεάτικο blog της Samsung. Αυτή τη στιγμή δεν έχω το link, οπότε θα πρέπει να με εμπιστευτείτε. :)

Υ.Σ.: Το τεράστιο ποσοστό των "Δεν ξέρω/δεν απαντώ", μήπως δείχνει ότι οι υπόλοιπες επιλογές στο Poll είναι άστοχες?

Τα ποσοστά που αναφέρεις δηλώνουν πως το myphone διαφωνεί (εώς και 36%) με την θεωρία συνομωσίας που παραθέτω. Τώρα αν τα επιχειρήματα μου δεν ήταν τόσο πειστικά, ή απλά είμαι υπερβολικός δεν το γνωρίζω. Σε λίγο καιρό θα ξέρουμε.

 

Από εκεί και πέρα το να διαφωνείτε μαζί μου (με επιχειρήματα) είναι μέρος ενός υγιούς διαλόγου, οπότε τον στόχο μου τον πέτυχα.;)

Edited by saliez

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑ δεν ξέρω, εγώ θα πάω στον Κωτσώβολο και θα πάρω αυτή τη συσκευή.. και αν δεν κάνει αυτά που λέει στη διαφήμιση θα του κάνω μήνυση :lol::lol::lol:

 

Και εγώ μαζί σου, να τους προτείνουμε να μας δώσουν από μια συσκευή δώρο αν θέλουν να γλιτώσουν τις αποζημιώσεις!!!

Edited by menios
Link to comment
Share on other sites

πιστευω επρεπε να κανει κατι και η σαμι..και τα καταφερε..υπαρχει πολυ μεγαλη βελτιωση

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θα μπορούσε μια αυτοκινητοβιομηχανία να πατέντάρει της 4 ρόδες, το τιμόνι, το καπό ή κάτι άλλο;

Για ποιό λόγο να υπάρχει δικαίωμα να κατατίθετε πατέντα σε κάτι ανούσιο ως προς την ουσιαστική λειτουργικότητα κάποιου προϊόντος;

Εχω κουραστεί να ακούω και να διαβάζω περί πατέντας. Αν δεν ακολουθούσε αυτή την πολιτική το μήλο ίσως δεν είχε τους πολέμιους που έχει (όσοι κι αν είναι)

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αμάν ρε σεις τι είναι αυτό τώρα? Αν είναι έτσι να βγάλει update και η apple και να καταργήσει το notification center! Εντάξει είπαμε να υπάρχει προστασία στις πατέντες αλλά όχι και την τρίχα τριχιά έλεος!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...