Jump to content

Polls @ myphone.gr: Samsung Galaxy S II- Νέο look, νέες... υποψίες;


saliez
 Κοινοποίηση

Που οφείλεται το ανανεωμένο UI του SG2; Δικαστικές πιέσεις; Απλή ανανέωση;  

190 members have voted

  1. 1. Που οφείλεται το ανανεωμένο UI του SG2; Δικαστικές πιέσεις; Απλή ανανέωση;

    • Αναμενόμενη κίνηση, έπρεπε η Samsung να συμμορφωθεί
      44
    • Απαράδεκτη κίνηση, η Samsung αδικείται και δεν έχει λόγο συμμόρφωσης
      71
    • Άσχετη εντελώς με το θέμα το πατεντών η κίνηση της Samsung
      37
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      38


Recommended Posts

Aloha myphoners, καλησπέρα σας. Πριν ξεκινήσω το άρθρο και κατ' επέκταση το poll, να σας ευχηθώ καλό φθινόπωρο. Μιας και τις τελευταίες μέρες μπήκε και επίσημα πλέον, με τις βροχές και το κρύο. Τι καλύτερο λοιπόν από το να σας παρουσιάσω μια ενδιαφέρουσα είδηση και μερικές ενδιαφέρουσες προεκτάσεις. Ας δούμε την είδηση λοιπόν.

 

Η ιστοσελίδα Sammyhub κάνει λόγο για επικείμενη αλλαγή στο γραφικό περιβάλλον του Galaxy S II. Ποια είναι αυτή η αλλαγή; Απλά κοιτάξτε την εικόνα. Τα εικονίδια των εφαρμογών θα καταλαμβάνουν 30% παραπάνω χώρο και ως εκ τούτου οι δυνατότητες απεικόνισης πολλαπλών στοιχείων (widgets είτε απλές εφαρμογές) μειώνεται δραματικά. Αντί για δυνατότητα 4X4 εικόνες στην επιφάνεια, θα έχουμε δυνατότητα 3X3. Εκτός των άλλων η αναβάθμιση θα φέρει ένα αδιάφορο widget που θα ειδοποιεί όταν υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση λογισμικού.

 

Αυτή ήταν η είδηση. Γνώμη μου είναι πως η αλλαγή είναι από γελοία εώς και τραγελαφική. Η οθόνη του Galaxy S II εκτός ότι τυχαίνει να είναι από τις καλύτερες που κυκλοφορούν στην αγορά, είναι και.. μεγάλη. Το βασικό ατού του μεγέθους της οθόνης είναι η δυνατότητα απεικόνισης όσο περισσότερων πληροφοριών γίνεται. Φυσικά για να είμαι ειλικρινής, σε κάποιους ίσως αρέσει αυτό αλλά και έχει αναφερθεί σε άλλες ιστοσελίδες πως η αλλαγή θα είναι προεραιτική. Ακόμα και έτσι όμως, αυτά είναι σημαντικά νέα και θα σας εξηγήσω το γιατί.

 

Η Samsung και η Apple έχουν κυρήξει έναν ανεπίσημο «πόλεμο» με πολεμοφόδια τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας και πεδίο μάχης τα δικαστήρια. Το περιβάλλον εργασίας - ή αλλιώς Interface - αποτελεί σημαντική αιτία στην όλη διαμάχη. Μπορούμε να υποθέσουμε μόνο ένα πράγμα, η Samsung όχι μόνο χάνει, αλλά παραδέχεται την ήττα της. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Σίγουρα η Samsung έχει αντιγράψει πολλά πράγματα, αλλά και η Apple πρόσφατα με το iOS5 έχει δανειστεί πολλά στοιχεία από διάφορα λειτουργικά. Εσείς τι πιστεύετε, ήταν αναμενόμενη κίνηση και έπρεπε η Samsung να συμμορφωθεί; Η Samsung αδικείται και δεν έχει λόγο συμμόρφωσης ή μήπως η επικείμενη αναβάθμιση είναι άσχετη με το θέμα των πατέντων;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανε η Samsung και συμμορφώθηκε , γιατί περί αυτού η αλλαγή.

Σε λίγο που θα βγει η 4 έκδοση Android , ας ελπίσουμε ότι τα πράγματα θα εξομαλυνθούν.

Δγιαδόσται !!!11! :https://www.thepressproject.gr/
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταφέρω να ψηφίσω εφόσον καμία απάντηση δεν με καλύπτει. Για μένα η αντιμετώπιση είναι απλή. Η Samsung μπορεί να έχει χίλιους λόγους να κάνει την αλλαγή. Εύχομαι όμως να είναι προαιρετική γιατί αλλιώς θα σακατέψει ότι καλύτερο έχει βγάλει στην αγορά και θα αυτοκτονήσει! Στην τελική αν έχει νομικά ζητήματα ας βάλει 5Χ5 παρά 3Χ3 εικονίδια.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

ίσως δώσει επιλογή για 2 τύπους προβολής του μενού, μπορεί αυτό με τα μεγαλύτερα εικονίδια να είναι για άτομα μεγαλύτερης ηλικίας που δεν βλέπουν τόσο καλά, πιστεύω ότι είναι το πιο λογικό δεν έχει λόγο να αφαιρέσει το προηγούμενο style...

 

όλα τα λειτουργικά symbian-android-bada-ios έχουν ακριβώς τα ίδια μενού gg

Link to comment
Share on other sites

όλα τα λειτουργικά symbian-android-bada-ios έχουν ακριβώς τα ίδια μενού gg

 

το συμβιαν διαφοροποιειται απο τα κουμπια και απο το 3Χ4 ενω πχ ios εχει 4χ4 νομιζω +4 απο κατω μονιμες οπως και ο γαλαξιας... αλλα και πως αλλιως, σε λιστα να τα βαλεις ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κατ'εμε θα ειναι οτι χειροτερο αυτο το 3χ3 σε μια τετοια οθονη..αν ηταν προαιρετικο πιστευω δεν θα γινοταν τοση βαβουρα :worry:
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

το συμβιαν διαφοροποιειται απο τα κουμπια και απο το 3Χ4 ενω πχ ios εχει 4χ4 νομιζω +4 απο κατω μονιμες οπως και ο γαλαξιας... αλλα και πως αλλιως, σε λιστα να τα βαλεις ?

 

ναι αλλά το style είναι ίδιο, grid menu μου φαίνεται και λίγο αστείο αν η apple έχει πατεντάρει τον αριθμό των εικονιδίων... 3χ3 3χ4 4χ4 5χ4 κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο φίλος bill79 δεν υπάρχει θέμα... αφού μπορείς να βάλεις όποιον launcher θες.:blink:

 

Κάποιος πέταξε μια μ........α και έγινε τζάμπα θέμα.

 

Όσον για το "Αναμενόμενη κίνηση, έπρεπε η Samsung να συμμορφωθεί" που η πλειοψηφία υποστηρίζει .... δεν νομίζω να έχει κανένας από εμάς λόγο να ασχολείται με το ζήτημα των πατεντών ......

Link to comment
Share on other sites

εμένα που δεν ασχολούμαι με ροοτ θα με ενοχλήσει να πάει από 4 σε 3 κουμπιά κάτω πάντως..

τυφλός δεν είμαι..

ελπίζω να υπάρξει επιλογή για 5 κουμπια..

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν κατάλαβα γιατί ασχολείστε τόσα launchers υπάρχουν (εγώ σε καμία από της δυο συσκευές δεν κράτησα μαμά launcher)
Link to comment
Share on other sites

εμένα που δεν ασχολούμαι με ροοτ θα με ενοχλήσει να πάει από 4 σε 3 κουμπιά κάτω πάντως..

τυφλός δεν είμαι..

ελπίζω να υπάρξει επιλογή για 5 κουμπια..

 

φιλε μου δεν χρειάζεται να εισαι root για να αλλάξεις launcher. Μια απλή εφαρμογή του market είναι (ADW launcher π.χ.) που την εγκαθιστάς, την οριζεις default και δεν ξαναβλεπεις τον touchwiz ποτέ ξανά είτε είναι 4χ4 ειτε 3χ3 ειτε 12χ12!

Link to comment
Share on other sites

Το Press release αναφερει οτι ειναι optional (νεο feature) για τους ηλικιωμενους και οχι το default

http://www.samsung.com/sec/news/newsRead.do?news_seq=29336&gltype=localnews

 

Ευτυχως τα κορεατικα μου ειναι καλα:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Press release αναφερει οτι ειναι optional (νεο feature) για τους ηλικιωμενους και οχι το default

http://www.samsung.com/sec/news/newsRead.do?news_seq=29336&gltype=localnews

 

Ευτυχως τα κορεατικα μου ειναι καλα:lol::lol::lol::lol:

 

ωραία καλά κάνει και το βάζει τότε να έχουμε να παίζουμε!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Αντί να αλλάξει τα εικονίδια που (αν δεν κάνω λάθος είναι και μέρος της δικαστικής διαμάχης) πάει και αλλάζει το μέγεθος λες και οι άλλες εταιρίες με android δεν έχουν παρόμοια launcher πχ lg.

Χαζομάρες της samsung για άλλη μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

επιτελους εβαλε μυαλο η samsung. καταλαβε οτι στο τελος θα βγει χαμενη.

 

Τώρα το ποιός βγαίνει χαμένος όταν το μερίδιο του στην αγορά μειώνεται με ταχύτατο ρυθμό θα έπρεπε να το ξέρεις ήδη... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν έχει σχέση όσον αφορά την διαμάχη τις με την Apple, μάλλον είναι είναι προαιρετικό και είναι πολύ πρακτικό

ΠΧ. το DEFY που έδωσα του πατέρα μου όταν πείρα το S2 αναγκαστικά να κάνω root για να αλλάξω το lcd density και το μέγεθος γραμματοσειράς ώστε να τα βλέπει.

 

Και κάτι άσχετο:

Αποκλειστικά στον Κωτσωβολο Galaxy S Plus με σύστημα σιδερώματος 2000Watt, πίεση ατμού 3.5bar, δοχείο νερού 650ml.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

 

http://i887.photobucket.com/albums/ac74/manosnike/315706_275349889154771_115811665108595_888205_1447617068_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

XAXAXAXXAXAXAXAAXAAAXAXA :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Καλημερες! Μονο οι ιδιοι ξερουν γιατι εδωσαν και αυτη τη δυνατοτητα.

Αν ηθελαν να συμμορφωθουν θα καταργουσαν τελειως το 4x4, οποτε δεν εχει σχεση με τις πατεντες.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τη φωτογραφία τους κωτσόβολου,σκέφτηκα,ένα πλυντήριο που θα σε πάει στη χειρότερη 10 χρονια,κάνει 250 euro,και ένα κινητό μεσαίας κατηγοριας 399.:)

 

Σκέψου και τα μεταφορικά που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με την Apple... . . ;)

Βγαίνει και το ICS σε λίγο, ενώ οι launcher αλλάζουν σαν τα πουκάμισα, όπως ειπώθηκε παραπάνω.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν έχει σχέση όσον αφορά την διαμάχη τις με την Apple, μάλλον είναι είναι προαιρετικό και είναι πολύ πρακτικό

ΠΧ. το DEFY που έδωσα του πατέρα μου όταν πείρα το S2 αναγκαστικά να κάνω root για να αλλάξω το lcd density και το μέγεθος γραμματοσειράς ώστε να τα βλέπει.

 

Και κάτι άσχετο:

Αποκλειστικά στον Κωτσωβολο Galaxy S Plus με σύστημα σιδερώματος 2000Watt, πίεση ατμού 3.5bar, δοχείο νερού 650ml.

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

 

http://i887.photobucket.com/albums/ac74/manosnike/315706_275349889154771_115811665108595_888205_1447617068_n.jpg

 

ΑΑΑ δεν ξέρω, εγώ θα πάω στον Κωτσώβολο και θα πάρω αυτή τη συσκευή.. και αν δεν κάνει αυτά που λέει στη διαφήμιση θα του κάνω μήνυση :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

http://images.apple.com/pr/pdf/110415samsungcomplaint.pdf

 

Για όποιον δεν βαριέται να διαβάζει τα νομικίστικα, η Apple στο έγγραφο γράφει για τα εικονίδια κτλ.

 

Δεν μου φαίνεται άσχημη αλλάγή για το γαλαξία αλλά από την στιγμήν που υπάρχουν πολύ καλύτερα launchers στο μάρκετ ποιος ο λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...