Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμία γνώμη/ εμπειρία για πυροβολικό θήβας ?

 

Παρουσιάζομαι Μάη ..

 

Θα σου πω την δική μου εμπειρία μιας και παρουσιαστικα εκεί πριν 1 μήνα σχεδόν!Είναι καλα,φαγητό καλο,εγκαταστάσεις καλές(σχεδόν όλες),στελέχη καλα.Βεβαια εγω έκανα μόλις 9 μέρες κέντρο οποτε δεν έχω πλήρη άποψη αλλα όσο ήμουν εκεί πέρασα πολυ καλά!!Αν θες κάτι παραπάνω η κάποια συγκεκριμένη ερώτηση στείλε μου inbox!!

 

Εγω θελω μια βοήθεια η μια γνώμη τέλος πάντων:Σχετικά με το 2ο γκρουπ επειδή εγω μένω μακριά,περίπου 17 ώρες απο τη Σάμο ήθελα να με συμβουλεψετε αν θα ήταν καλο να κολλήσω καποιες δικες μου μέρες.Απο οτι μου είπανε κάποια στελέχη μπορώ μέχρι 3 και δεν υπάρχει λόγος να αγχώνομαι αφου θα εχω 2 Ταπ καθε μήνα...εσείς τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα σου πω την δική μου εμπειρία μιας και παρουσιαστικα εκεί πριν 1 μήνα σχεδόν!Είναι καλα,φαγητό καλο,εγκαταστάσεις καλές(σχεδόν όλες),στελέχη καλα.Βεβαια εγω έκανα μόλις 9 μέρες κέντρο οποτε δεν έχω πλήρη άποψη αλλα όσο ήμουν εκεί πέρασα πολυ καλά!!Αν θες κάτι παραπάνω η κάποια συγκεκριμένη ερώτηση στείλε μου inbox!!

 

Εγω θελω μια βοήθεια η μια γνώμη τέλος πάντων:Σχετικά με το 2ο γκρουπ επειδή εγω μένω μακριά,περίπου 17 ώρες απο τη Σάμο ήθελα να με συμβουλεψετε αν θα ήταν καλο να κολλήσω καποιες δικες μου μέρες.Απο οτι μου είπανε κάποια στελέχη μπορώ μέχρι 3 και δεν υπάρχει λόγος να αγχώνομαι αφου θα εχω 2 Ταπ καθε μήνα...εσείς τι μου προτείνετε;

 

Τα μετράς και βλέπεις πως σου βγαίνουν. Εγώ θα σου έλεγα να μην πάρεις τώρα πολλές δικές σου μέρες και να αφήσεις για καλοκαίρι. Αν βέβαια δεν μαύρισμα τότε το στρατόπεδο και δεν δίνουν άδεια.

Link to comment
Share on other sites

@papaki θα κανεις εχεις μαζι σου ολα τα απαραιτητα χαρτια και θα τα παραδωσεις στο κεντρο που θα παρουσιαστεις.

Μπορεις να καλεσεις στη στρατονομια να σου πουν τηλεφωνικα τι χρειαζεται και πρεπει κ εκει να πας τα χαρτια.

Απο κει και περα ολα θα πανε μονα τους. Δυστηχως δεν υπαρχει κατι στανταρ αν δεν παιζει γνωστος ποσο μαλλον τωρα με την νεα κυβερνηση.

Ειμαι Γ Σωμα στρατου και υπαρχουν και παιδια χωρις γνωστο οπως επισης παιδια με αντιστοιχο προβλημα πανε και ασσηρο, οπου εκει ειναι ελαφρως πιο ζορικα.

Και να ξερεις οτι τα στρατοπεδα και αν παει καλα η υπηρεσια αλλαζει συνεχεια.

Ευχομαι καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Γ' Σώμα, στρατιωτικό πρατήριο, πολεμικό μουσείο κλπ έστω και με κατ'εξαίρεση, χωρίς δυνατό βύσμα τα ξεχνάς.

Για άσσηρο ή 181ΜΚ/Β Hawk σε κόβω.

Σε όποια μονάδα από τις παραπάνω και να βρεθείς, μια χαρά θα περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο τυπ nrdc εχουμε και παιδια χωρις βυσμα παντως.

Πολεμικο μουσειο ειναι νε διαφορα καλυτερα απ το 2ο .

Νταλιπη και hawk ελπιζω να μην σου κατσει γιατι παει η υπηρεσια χαλια.

Ασσηρος ειναι καλα γενικα (φαγητο, υπηρεσια, δεν εχει πολλες απαιτησεις, στα μειον μονο η αποσταση).

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω και τα MLRS και την Μ.Ε. στη Θέρμη.

Hawk είμαι εγώ και πάει 2-1, στην πυροβολαρχία που είμαι εγώ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα παιδια! 13/5 παρουσιαζομαι κεεδ νεα περαμο και εχω μπερδευτει οσον αφορα το θεμα με το κινιτο... δεν μπορω να μην το παρω μαζι μου γιατι χρειαζομαι το gps για να φτασω εκει...δεν εχω ιδεα απο αθηνα...ξερει κανενας τι παιζει εκει? να το εχω πανω μου? να το κρυψω καπως?
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο κεεδ για κανένα λόγο μη πάρεις smartphone. Εκεί παρουσιαστηκα κι εγώ, μας ελεγξαν εξονυχιστικα

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! 13/5 παρουσιαζομαι κεεδ νεα περαμο και εχω μπερδευτει οσον αφορα το θεμα με το κινιτο... δεν μπορω να μην το παρω μαζι μου γιατι χρειαζομαι το gps για να φτασω εκει...δεν εχω ιδεα απο αθηνα...ξερει κανενας τι παιζει εκει? να το εχω πανω μου? να το κρυψω καπως?

 

Ή θα σε παέι κάποιος άλλος και θα του αφήσεις το κινητό ή θα εκτυπώσεις ένα χάρτη https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CE%95%CE%95%CE%94-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%A0%CE%AD%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CE%A0%CE%B5%CF%8D%CE%BA%CE%BF/139622539472648

Link to comment
Share on other sites

η τοποθεσια που εχει στον χαρτη νομιζω ειναι λαθος ετσι?

 

Μάλλον :lol:

https://www.google.gr/maps/place/%CE%9D%CE%AD%CE%B1+%CE%A0%CE%AD%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%82/@38.0125056,23.4409158,14z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x14a1b3abd13b38d5:0x386c7ab1ea59523e

 

ΚΕΕΔ - ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Μεγάλο Πεύκο, Εντός Στρατοπέδου Ανδρέα Καλλίνσκη, Νέα Πέραμος Αττικής, 19006, ΑΤΤΙΚΗΣ

2296034700

2296095194

http://www.vrisko.gr/details/4k6iaedd316fdba3af3d0f_f150k4k6_?what=%CE%88%CE%BD%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B5%CF%82%20%CE%94%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%82&where=%CE%9D%CE%AD%CE%B1%20%CE%A0%CE%AD%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BF%CF%82%20%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχοντας διαβάσει και απο προηγούμενα σχόλια η θητεία στη Κύπρο είναι καλύτερη απο την Ελλάδα; Ισχύει ακόμη αυτό;

Επίσης οσο αφορά της ειδικότητες μετράει το πτυχίο απο ΑΕΙ/ΤΕΙ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει και απο προηγούμενα σχόλια η θητεία στη Κύπρο είναι καλύτερη απο την Ελλάδα; Ισχύει ακόμη αυτό;

Επίσης οσο αφορά της ειδικότητες μετράει το πτυχίο απο ΑΕΙ/ΤΕΙ;

Ευχαριστώ

 

Αναλόγως τι εναλλακτικές έχεις. Άμα είναι να καταλήξεις σε κανένα νησί του Αιγαίου, ναι τότε είναι με μεγάλη διαφορά, άμα είναι να καταλήξεις δίπλα στο σπίτι τότε δεν νομίζω να είναι καλύτερη η Κύπρος.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και να με βάλουν διπλά στο σπίτι μου χλωμο.

Επίσης εκτος απο τα νησια του Αιγαίου να προσθέσουμε και τον Έβρο.

Αλλα γενικα όσοι υπηρέτησαν σχεδον πρόσφατα ΕΛΔΥΚ ξέρουν να μου πουν αν είναι καλύτερα;

Επίσης οσο αφορά της ειδικότητες όπου ρώτησα ξέρετε αν μετράει το πτυχίο απο ΑΕΙ/ΤΕΙ;

Edited by thpo
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αν και να με βάλουν διπλά στο σπίτι μου χλωμο.

Επίσης εκτος απο τα νησια του Αιγαίου να προσθέσουμε και τον Έβρο.

Αλλα γενικα όσοι υπηρέτησαν σχεδον πρόσφατα ΕΛΔΥΚ ξέρουν να μου πουν αν είναι καλύτερα;

Επίσης οσο αφορά της ειδικότητες όπου ρώτησα ξέρετε αν μετράει το πτυχίο απο ΑΕΙ/ΤΕΙ;

 

Καλυτερα ως προς τι; Η ουσια ειναι μια στο στρατο. Μην πας, δεν εχει να σου προσφερει τιποτα η ΕΛΔΥΚ οπως ουτε και εσυ σε εκεινη. Εκτος βεβαια αν σου αρεσει ολο αυτο το θεατρακι του στρατου.

 

Παντου χαλια θα περασεις, θα βλαστιμας την ωρα και τη στιγμη που περασες την πυλη του προβατοποιειου και να ακους τον καθε βλακα να νομιζει πως σε "διαταζει".

 

Στα λεω αυτα που εγω πρακτικα μπορει να ημουν στη Λεσβο και να εκανα ησυχη θητεια, αλλα το μυαλο απο καποιο σημειο και μετα γινεται μαρμελαδα...

 

Οχι το πτυχιο δεν μετραει σκοπιες και αγγαριες θα κανεις 9 μηνες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το πτυχίο παίζει ρόλο στο αν θα σε βάλουν σε κάνα γραφείο.. Βεβαια στο κέντρο είχαν ώστε γραφείο παλικάρι που απλά να χε τελειώσει το σχολείο και όχι άτομα με μεταπτυχιακά.

 

Τώρα ανάλογα το μέρος μπορεί να κάτσει καλά τι να σαι γραφείο αλλά μπορεί και όχι μιας και έχει κάποιες ευθύνες.

 

Σκοπιες μεν θα κάνεις ούτως ή άλλως αλλά συνήθως αν είσαι γραφείο καβατζωνεσαι καλύτερα, είτε σε νούμερο είτε σε υπηρεσίες....

Link to comment
Share on other sites

Αλλα γενικα όσοι υπηρέτησαν σχεδον πρόσφατα ΕΛΔΥΚ ξέρουν να μου πουν αν είναι καλύτερα;

Επίσης οσο αφορά της ειδικότητες όπου ρώτησα ξέρετε αν μετράει το πτυχίο απο ΑΕΙ/ΤΕΙ;

 

Μια χαρά είναι κ ελδυκ κ γνώμη μου από το να πας Έβρο,πολύ καλύτερα.. Το πτυχίο μετράει στο να σου κάτσει καμία θέση καλή αλλά πάντα παίζει κ το μέσο.. Το δύσκολο είναι ότι θα έχει πολύ ζέστη αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.

Ισχύει ότι στην ΕΛΔΥΚ έχουν μανία με την καθαριότητα (π.χ. στρώσιμο κρεβατιού) και ότι οι εγκαταστάσεις(π.χ. βιβλιοθήκες,Internet) τους είναι πολύ καλύτερες σε σχέση με την Ελλάδα;

Επίσης δεν υπάρχει θέμα στις σχέσεις μεταξύ Ελλήνων και Κύπριων στο στρατό; Ειναι φιλικότατες απο όσο γνωρίζω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by thpo
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις σας.

Ισχύει ότι στην ΕΛΔΥΚ έχουν μανία με την καθαριότητα (π.χ. στρώσιμο κρεβατιού) και ότι οι εγκαταστάσεις(π.χ. βιβλιοθήκες,Internet) τους είναι πολύ καλύτερες σε σχέση με την Ελλάδα;

Επίσης δεν υπάρχει θέμα στις σχέσεις μεταξύ Ελλήνων και Κύπριων στο στρατό; Ειναι φιλικότατες απο όσο γνωρίζω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Γιατί να υπάρχει θέμα στις σχέσεις Ελλήνων και Κυπρίων;

Πρώτη φορά το ακούω αυτό και οι μισοί μου γνωστοί ήταν ΕΛΔΥΚ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα και σχέσεις Ελλάδας Κύπρου είναι φιλικές απλώς ρώτησα.

Επίσης ισχύει ότι στην ΕΛΔΥΚ έχουν μανία με την καθαριότητα (π.χ. στρώσιμο κρεβατιού) και ότι οι εγκαταστάσεις(π.χ. βιβλιοθήκες,Internet) τους είναι πολύ καλύτερες σε σχέση με την Ελλάδα;

Οσό αφορά το διαδικαστικό θέμα όταν δηλωνουμε για μεθωριο μετα απο ποσες μερες πηγαινουμε κυπρο ή υπάρχει τρόπος να πάμε κατευθειαν Κύπρο;

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας που μου έχετε δώσει μέχρι στιγμής

Edited by thpo
Link to comment
Share on other sites

@thpo

 

Ότι ισχύει στα άλλα στρατόπεδα ισχύει κ εδώ.. Το θέμα είναι να πας σε ελληνικό στρατόπεδο κ όχι στο μεικτό..

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι άμα δεν πας να δεις τι παίζει ή αν δεν έχεις δικό σου άτομο μέσα ότι και να σου πουμε και να ψυριζουμε δεν έχει ουσία.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά η θητεία από οτι λένε είναι κάπως απαιτιτική. Ισχύει αυτό επειδή τώρα πρόσφατα έχει ακουστεί ότι δεν είναι και τόσο δυσκολα όσο τα παρουσιάζουνε
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...