Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρσι πάντως η σειρά του αυγούστου μπήκε 27-28-29 του μήνα. Πάντα πρέπει να μπαίνουν μετά το 15αύγουστο λόγω ζέστης προφανώς. Οπότε χλωμό το κόβω για να δώσεις μάθημα. Εδώ ένας δικός μας είχε την ορκωμοσία του όταν ήμασταν τρίπολη και πήρε μόνο ολιγόωρη άδεια...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι έμαθα απο "εναν απο μέσα.."

 

Αλλα μην σε πάρω και στον λαιμό μου.. θα δείξει το μέλλον..

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι εγώ απολύομαι στις 28/08... (Αντε γιατι βαρέθηκα το θεατρο)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Φέτος μπαίνουν μάλλον 1-2-3 Σεπτεμβριου..

 

Αυτό είναι από τα λίγα σίγουρα που ξέρω.. Είναι πληροφορίες που μας είχε πει ο Φώτο -θα τον γνωρίσεις vaggelis_23, να 'σαι σίγουρος! :lol: :lol:- Η πιό έγκυρη πηγή στην 124 ΠΒΕ...! :shifty: :X

Link to comment
Share on other sites

ρε μη τρωτε αγχος! αεροπορια ειναι αυτη!

οσο για τις μεταθεσεις κτλ μονο εσεις ξερετε για το που θα πατε!:wink:

οντως ο φωτο μεγαλη ρατσα! μ'εχει σωσει απο καταστασεις του στυλ "58γυρους "δοκιμαστικης παρελασης!

 

σας μιλαει ο 71 και σημερα :ρ

doganos που εισαι ρε σειρα! :)

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

billakosss 9μηνο κ ξερο ψωμι ε; Α ρε τυχερε! :ρ

 

Εχω ΤΙΜ αδεια για 4 μερες...

κι εγω εχω 3 μερες αλλα δεν τις πηρα ακομα.

ασε εμεις γραφουμε τιμιτικες και ο μοιραρχος τις κανει κανονικες...

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι έμαθα απο "εναν απο μέσα.."

 

Αλλα μην σε πάρω και στον λαιμό μου.. θα δείξει το μέλλον..

 

Το μόνο σίγουρο είναι οτι εγώ απολύομαι στις 28/08... (Αντε γιατι βαρέθηκα το θεατρο)

Μακαρι να μην γινει ετσι... Οπως ο φιλος λιγο πιο πανω λεγαμε να δωσουμε κανενα μαθηματακι προς το τελος του Σεπτεμβριου!!

Anyway... Ο καιρος θα δειξει!!

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βγει ψευτης ο Φωτο..

Εχω ακουσει πως τα ρανταρ που υπαρχουν σε καποιες βασεις αεροποριας ειναι βλαβερα λογο ακτινοβολιας.Αν γνωριζει καποιος ας μου πει για να ξερουμε και τι επιλεγουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να βγει ψευτης ο Φωτο..

 

Ο φώτο δε βγαίνει ποτέ ψεύτης! Λίρα 100 αυτό που σου λέω.. :wink:

 

Εχω ακουσει πως τα ρανταρ που υπαρχουν σε καποιες βασεις αεροποριας ειναι βλαβερα λογο ακτινοβολιας.Αν γνωριζει καποιος ας μου πει για να ξερουμε και τι επιλεγουμε. :)

 

Αυτά είναι φήμες, άλλωστε όλα αυτά είναι ελεγχόμενα. Στο κάτω-κάτω δεν θα είσαι και όλη την ώρα κάτω από τις κεραίες... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω 2 πράγματα και θα ήθελα υπεύθυνες απαντήσεις αν είναι εύκολο!

Την τιμητική άδεια παραμεθορίου μπορείς να την πάρεις μόνο κατά τη διάρκεια της θητείας σου στην παραμεθόριο η καθόλη τη διάρκεια της θητείας;

Η φοιτητική άδεια ανήκει στην ίδια κατηγορία με την αναρωτικη; δηλαδή έχεις 18 μέρες και τις παίρνεις φοιτητική η αναρωτικη ή είναι 18 μέρες η κάθε μια;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει κατα την διαρκεια σου στην παραμεθοριο.

 

18 μερες ειναι: αναρωτικη/αγροτικη/φοιτητικη.

 

Και οχι 18 μερες καθε κατηγορια. Συνολο οι 3 αδειες ειναι 18 μερες.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει σίγουρα αυτό; υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο να το δούμε; ο στρατολογοπ στην μονάδα του εβρου μας είχε πει ότι τα την ταπ την παίρνεις παντού κι ότι φοιτητική-αγροτική είναι μια κατηγορία και αναρρωτική άλλη

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Guys na rotiso kati,ekoptsa tin anavoli mou mesa maiou,k dilosa na pao ton augousto eno kanonika h seira mou einai to noemvrio mallon.na perimeno na mou erthei to xarti gia ton augousto,epidi to dilosa kiolas,h tha me paroun ton noemvrio?
Link to comment
Share on other sites

αν παρεις ή πας στην στρατολογια που ανοικεις...θα τους πεις ποτε ακριβως εκανες τα χαρτια σου και θα σου πουνε ποτε μπαινεις.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει σίγουρα αυτό; υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο να το δούμε; ο στρατολογοπ στην μονάδα του εβρου μας είχε πει ότι τα την ταπ την παίρνεις παντού κι ότι φοιτητική-αγροτική είναι μια κατηγορία και αναρρωτική άλλη
18μερες συνολικης αδειας την οποια παιρνεις ειτε ως αγροτικη, ειτε ως φοιτητικη ειτε ως αναρρωτικη ειτε ως μια μιξη των παραπανω... οσον αφορα τα ΤΑΠ, σαφεστατα μπορεις να τα παρεις και πιο μετα, αλλα ενας διοικητης μεταγενεστερης μοναδας μπορει και να μη σου τα δωσει. οπως αν κανεις κατι σε μια μοναδα και κερδισεις μια τιμητικη και στην επομενη μοναδα προφανως δε θα στη δωσουν, κατι αναλογο ισχυει εν μερει και με τα ΤΑΠ....

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βρήκα τον νόμο οπότε ξεκαθάρισε το τοπίο.

Την ΤΑΠ μπορείς να την πάρεις κατα τον πρώτο μήνα στην επόμενη μονάδα βάση νόμου.Απο κει και πέρα είναι στην ευχαίρια του δίκα.

 

Η αναρρωτική είναι ξεχωριστή άδεια από την αγροτική/φοιτιτική.Το army.gr αναφέρει ξεκάθαρα οτι σύνολο κανονικής/ειδικής/αναρρωτικής δε μπορεί να ξεπερνά τις 54 μέρες (3χ18=54 right?)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσες υπηρεσίες την εβδομάδα προβλέπεται να κάνει παντρεμένος με παιδί; ή μήπως ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους οπλίτες;

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσες υπηρεσίες την εβδομάδα προβλέπεται να κάνει παντρεμένος με παιδί; ή μήπως ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους οπλίτες;

 

 

Φυσικα και ισχυει οτι και με τους υπολοιπους οπλιτες!το μονο που αλλαζει ειναι οι μηνες θητειας!!

Υποψην φιλε μου οτι για να παρεις τα ταμπ (2 μερες ανα μηνα) πρεπει να κανεις τον μηνα και μετα να της παρεις!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ισχυει οτι και με τους υπολοιπους οπλιτες!το μονο που αλλαζει ειναι οι μηνες θητειας!!

Υποψην φιλε μου οτι για να παρεις τα ταμπ (2 μερες ανα μηνα) πρεπει να κανεις τον μηνα και μετα να της παρεις!!

 

ευχαριστώ για την απάντηση.έχουμε έναν οπλίτη εδώ που ισχυρίζεται ότι βρήκε στο ίντερνετ διάταγμα με το οποίο δε προβλέπεται να κάνει πάνω απο 3 υπηρεσίες την εβδομάδα.

 

όσον αφορά την ταπ το γνωρίζω.εχω πάρει ήδη 2η μετάθεση και δικαιούμαι ακόμη 4 μέρες ταπ

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Βασική απορία: εάν κάποιος στην 1η του μετάθεση γίνει οργανικός σε μια μονάδα, στην επόμενη μετάθεσή του θα διατηρήσει την οργανική του θέση και στη νέα του μονάδα; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω 2 πράγματα και θα ήθελα υπεύθυνες απαντήσεις αν είναι εύκολο!

Την τιμητική άδεια παραμεθορίου μπορείς να την πάρεις μόνο κατά τη διάρκεια της θητείας σου στην παραμεθόριο η καθόλη τη διάρκεια της θητείας;

Η φοιτητική άδεια ανήκει στην ίδια κατηγορία με την αναρωτικη; δηλαδή έχεις 18 μέρες και τις παίρνεις φοιτητική η αναρωτικη ή είναι 18 μέρες η κάθε μια;

 

Κανονικά τα ΤΑΠ σου μπορείς να τα πάρεις μόνο στην παραμεθώριο.

Βέβαια, αν για κάποιους λόγους δεν προλάβεις το σημειώνουν στα έγγραφά σου κια τις παίρνεις από την νέα σου μονάδα.

Όμως ο νέος σου διοικητής δεν είναι υποχρεωμένος να στις δώσει.

Είναι καθαρά μια άδεια για την παραμεθώριο.

Επίσης, αν δεν την πάρεις έχεις δικαίωμα να την πληρωθείς.Είναι αρκετά λεφτά για κάθε μέρα, αλλά να έχεις υπόψη σου οτι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει εύκολα, θα πρέπει να το κηνυγήσεις δλδ.

 

 

Η φοιτητική είναι ειδική άδεια, όπως και η αναρρωτική και η αγροτική.

18 μέρες σύνολο.

Αν τις ξεπεράσεις υπηρετείς τη διαφορά ή συμψηφίζεται με το υπόλοιπο κανονικής σου αδείας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τα ΤΑΠ σου μπορείς να τα πάρεις μόνο στην παραμεθώριο.

Βέβαια, αν για κάποιους λόγους δεν προλάβεις το σημειώνουν στα έγγραφά σου κια τις παίρνεις από την νέα σου μονάδα.

Όμως ο νέος σου διοικητής δεν είναι υποχρεωμένος να στις δώσει.

Είναι καθαρά μια άδεια για την παραμεθώριο.

Επίσης, αν δεν την πάρεις έχεις δικαίωμα να την πληρωθείς.Είναι αρκετά λεφτά για κάθε μέρα, αλλά να έχεις υπόψη σου οτι κάτι τέτοιο δεν θα γίνει εύκολα, θα πρέπει να το κηνυγήσεις δλδ.

 

Καπως ετσι ειναι!Οι περισσοτεροι παντως διοικητες αν δεν την παρεις απο την μοναδα που ησουν δεν την δινουν!Συνηθως παντος την παιρνεις με το Φ/Π πριν φυγει καποιος ΣΤΡ;)

 

Η φοιτητική είναι ειδική άδεια, όπως και η αναρρωτική και η αγροτική.

18 μέρες σύνολο.

Αν τις ξεπεράσεις υπηρετείς τη διαφορά ή συμψηφίζεται με το υπόλοιπο κανονικής σου αδείας.

 

Ακριβως!και οχι οπως ειπε καποιος φιλος πιο πανω οτι συνολο ειναι 54!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...