Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thanks guys θα δοκιμασω και θα δουμε τι θα γινει.. Αληθεια οι σειρες του μαη τι λενε?? μηπως καλυτερα να εμπαινα αυγουστο?? γενικα ποτε ειναι καλυτερα??
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια να ρωτησω κατι απιθανο.. υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω την θητεια μου σε καποια πρεσβεια μας του εξωτερικου??????????
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω κατι απιθανο.. υπαρχει περιπτωση να μπορω να κανω την θητεια μου σε καποια πρεσβεια μας του εξωτερικου??????????

 

φυσικα και οχι φιλε μου!!!

το πιο μακρια για φανταρο ειναι η κυπρος!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τεχνικό /μηχανικο ποιούς παίρνουν??? Παιζει ρόλο το πτυχίο σου??

Στον στρατο δυσκολα θα το λαβουν υποψη.ισως το πτυχιονα σε κανει Δοκιμο αξιωματικο.

τωρα στο τεχνικο παιρνουν τα "βυσματα" :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι βύσμα να πας αεροπορία, όχι στο «τεχνικό» του στρατού ξηράς. :blink:

 

Αν και αεροπορία να ξέρετε ότι Αθήνα έχουν χειροτερέψει τα πράματα. Πάνε εκείνα τα μεγάλα οφ που υπήρχαν. 1,5-μισή 3,5-μισή παίζουν πολλοί σε μονάδες της Αθήνας (Ελευσίνα ειδικά...)

Link to comment
Share on other sites

Άμα είσαι βύσμα να πας αεροπορία, όχι στο «τεχνικό» του στρατού ξηράς. :blink:

Σε αυτο συμφωνω κι εγω.;)

 

 

γινε και Δοκιμος και θα περνας Σουπερ!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση,

ΥΕΑ αξιζει τελικα?

η εκπαιδευση ειναι στο Ηρακλειο Κρητης 4 μηνες?

 

ναι εκει ειναι!!

 

φιλε μου αξιζει απο την αποψη οτι καθε μεσημερι θα πας σπιτακι σου σε αντιθεση με τους φανταρους που μενουν μεσα,θα εχεις ενα μισθο κοντα στα 500 με 600 ευρω και υπηρεσιες στελεχων(ουτε σκοπιες ουτε αγγαριες)το πλιν ειναι οι μηνες θητειας παραπανω...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω 2 ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος.

 

1) Είμαι 9μηνίτης λόγω 3τεκνης οικογένειας και μπαίνω τον Αύγουστο

μπορώ να πάω ειδικές δυνάμεις αλεξίπτωτα ή κόβομαι λόγω 9μηνου ;

 

2)Αν περάσεις τις δοκιμασίες και τελικά πάρεις τον πράσινο μπερέ, πας μεγάλο πευκο μόνο για τα αλεξίπτωτα ; Άκουσα ότι η ΜΑΛ στην Κρήτη δεν παίρνει πια.

Link to comment
Share on other sites

ναι εκει ειναι!!

 

φιλε μου αξιζει απο την αποψη οτι καθε μεσημερι θα πας σπιτακι σου σε αντιθεση με τους φανταρους που μενουν μεσα,θα εχεις ενα μισθο κοντα στα 500 με 600 ευρω και υπηρεσιες στελεχων(ουτε σκοπιες ουτε αγγαριες)το πλιν ειναι οι μηνες θητειας παραπανω...;)

 

 

Στην Κρήτη είναι για το πεζικό μόνο.

Προσωπικά, σχεδόν τη μισή μου θητεία την πέρασα σχεδόν σαν να ήμουν δόκιμος(από την τελευταία μετάθεση και μετά) και όλα αυτά χωρίς να μου βγάλουν το λάδι 5 μήνες στη σχολή δοκίμων και χωρίς να υπηρετώ 5 μήνες παραπάνω.

 

Όσο για τις υπηρεσίες, μά το Θεό, προτιμώ σκοπέτο παρά ΒΑΥΔΜ και να τρώω 5Φ κάθε φορά που έχω υπηρεσία (άλλωστε και ο δόκιμος μέχρι να γίνει δόκιμος 5 μήνες στη σχολή έκανε άπειρες σκοπιές), προτιμώ να είμαι ένα απλό κ@λοφάνταρο που η μόνη μου υποχρέωση να είναι τα γυαλισμένα άρβυλα και η ξούρα κάθε πρωι παρά να είμαι διμηρήτης και να πληρώνω την βλακεία του κάθε φανταρά, προτιμώ τους τελευταίους 5 μήνες να δουλεύω κανονικά σαν ιδιώτης που θα είμαι παρά να φοράω παραλλαγή ακόμα και να παίρνω 600 ευρώ.

 

Το είχα ψάξει πολύ πριν μπώ και ήμουν στο τσάκ να πάω για δόκιμος, αλλά όταν είδα την κάψα που είχαν στο Κέντρο για να μας πείσουν να πάμε, την κατάλαβα την δουλειά και έκοψα λάσπη:p.

Όσους βέβαια ξέρω και ήταν δόκιμοι δεν το μετανιώνουν καθόλου,(δεν ξέρω γιατί, ίσως πιστεύουν οτι αν δεν ήταν δόκιμοι όλη τους η θητεία θα ήταν όπως οι πρώτοι τους 5 μήνες στη σχολή, κάτι που φυσικά δεν ισχύει γιατί και στο χεορότερο τάγμα είναι πιο χαλαρά από την σχολή δοκίμων).

Πιστεύω ότι η απόφαση έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του καθένα, αλλά τελικά ο στρατός δεν είναι και τόσο φοβερό πράγμα για να χαλάει κάποιος ΤΟΣΗ φαιά ουσία....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

οταν εισαι στο πευκο δηλωνεις που θες να πας (εσυ αλεξιπτωτα) μετα απο καποιες μερες σας μαζευουν κ σας πανε ασπροπυργο να πεσετε απο τον πυργο κ καποια αθληματα αμα θυμαμε καλα αμα περασεις περνας την υπολοιπη θητεια ητε ασπροπυργο ητε μαλ περνοντας την σχαλ μεχρι να παρεις την πουλαδιτσα τωρα για το 9μ. δεν ξερω μια σειρα μου που εκανε 6μ. το δηλωσε οταν περναγαμε τπεν στην μυτιληνη(αμφιβιος εγω) οποτε δεν τον διωξανε τωρα τι κ πως δεν ξερω ακριβως
Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη είναι για το πεζικό μόνο.

Προσωπικά, σχεδόν τη μισή μου θητεία την πέρασα σχεδόν σαν να ήμουν δόκιμος(από την τελευταία μετάθεση και μετά) και όλα αυτά χωρίς να μου βγάλουν το λάδι 5 μήνες στη σχολή δοκίμων και χωρίς να υπηρετώ 5 μήνες παραπάνω.

 

Όσο για τις υπηρεσίες, μά το Θεό, προτιμώ σκοπέτο παρά ΒΑΥΔΜ και να τρώω 5Φ κάθε φορά που έχω υπηρεσία (άλλωστε και ο δόκιμος μέχρι να γίνει δόκιμος 5 μήνες στη σχολή έκανε άπειρες σκοπιές), προτιμώ να είμαι ένα απλό κ@λοφάνταρο που η μόνη μου υποχρέωση να είναι τα γυαλισμένα άρβυλα και η ξούρα κάθε πρωι παρά να είμαι διμηρήτης και να πληρώνω την βλακεία του κάθε φανταρά, προτιμώ τους τελευταίους 5 μήνες να δουλεύω κανονικά σαν ιδιώτης που θα είμαι παρά να φοράω παραλλαγή ακόμα και να παίρνω 600 ευρώ.

 

Το είχα ψάξει πολύ πριν μπώ και ήμουν στο τσάκ να πάω για δόκιμος, αλλά όταν είδα την κάψα που είχαν στο Κέντρο για να μας πείσουν να πάμε, την κατάλαβα την δουλειά και έκοψα λάσπη:p.

Όσους βέβαια ξέρω και ήταν δόκιμοι δεν το μετανιώνουν καθόλου,(δεν ξέρω γιατί, ίσως πιστεύουν οτι αν δεν ήταν δόκιμοι όλη τους η θητεία θα ήταν όπως οι πρώτοι τους 5 μήνες στη σχολή, κάτι που φυσικά δεν ισχύει γιατί και στο χεορότερο τάγμα είναι πιο χαλαρά από την σχολή δοκίμων).

Πιστεύω ότι η απόφαση έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του καθένα, αλλά τελικά ο στρατός δεν είναι και τόσο φοβερό πράγμα για να χαλάει κάποιος ΤΟΣΗ φαιά ουσία....

 

 

και εγω αν ηταν να επιλεξω δεν θα ηθελα να παω για δοκιμος!!

ειναι πως θα το δει κανεις...

και ειναι αληθεια οτι πλεον ο δοκιμος εχει χαση πολυ απο την παλια αξια που ειχε(το βλεπω καθημερινα:p)και φυσικα για οτι γινει φταινε παντα οι δοκιμοι...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην Κρήτη είναι για το πεζικό μόνο.

Προσωπικά, σχεδόν τη μισή μου θητεία την πέρασα σχεδόν σαν να ήμουν δόκιμος(από την τελευταία μετάθεση και μετά) και όλα αυτά χωρίς να μου βγάλουν το λάδι 5 μήνες στη σχολή δοκίμων και χωρίς να υπηρετώ 5 μήνες παραπάνω.

 

Όσο για τις υπηρεσίες, μά το Θεό, προτιμώ σκοπέτο παρά ΒΑΥΔΜ και να τρώω 5Φ κάθε φορά που έχω υπηρεσία (άλλωστε και ο δόκιμος μέχρι να γίνει δόκιμος 5 μήνες στη σχολή έκανε άπειρες σκοπιές), προτιμώ να είμαι ένα απλό κ@λοφάνταρο που η μόνη μου υποχρέωση να είναι τα γυαλισμένα άρβυλα και η ξούρα κάθε πρωι παρά να είμαι διμηρήτης και να πληρώνω την βλακεία του κάθε φανταρά, προτιμώ τους τελευταίους 5 μήνες να δουλεύω κανονικά σαν ιδιώτης που θα είμαι παρά να φοράω παραλλαγή ακόμα και να παίρνω 600 ευρώ.

 

Εκτός όλων αυτών προτιμάς και την παραπληροφόρηση. :rolleyes:

 

Καλό θα κάνεις όμως να την κρατήσεις για τον εαυτό σου, ειδικά όταν μιλάς για ένα θέμα για το οποίο δεν έχεις ιδέα. :p ;)

 

Υ.Γ. Όπως είναι γνωστό, τα συν και τα πλην έχουν αναφερθεί (και από μένα) άπειρες φορές σε αυτό το θέμα. Μια αναζήτηση δεν κάνει κακό.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αμά θέλεις να μαθεις κατι περισσότερο και φυσικά αποστρατευόμενος θα παρεις τιμητικά ένα βαθμό ,αυτό του ανθυπολοχαγού..
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα αμά θέλεις να μαθεις κατι περισσότερο και φυσικά αποστρατευόμενος θα παρεις τιμητικά ένα βαθμό ,αυτό του ανθυπολοχαγού..

 

Τι περισσότερο μαθαίνεις δηλαδή; Και τι σημασία έχει αυτός ο βαθμός; :)

Link to comment
Share on other sites

Τι περισσότερο μαθαίνεις δηλαδή; Και τι σημασία έχει αυτός ο βαθμός; :)

 

Μην μου πεις δεν ξερεις??απο οσο βλεπω εισαι 27 δεν πηγες φανταρος??:p

απλα αυτος ο βαθμος σε εντασσει και τιπικα στους αξιωματικους!!Γι αυτο που πηγες... δοκιμος δλδ!!

Γι αυτο λεγουσουν δοκιμος γιατι σε δοκιμαζανε αν θα ησουν ικανος για αξιωματικος και λιγο πριν απολυθεις αν το κρινουν σε κανουν...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι περισσότερο μαθαίνεις δηλαδή; Και τι σημασία έχει αυτός ο βαθμός; :)

 

Αισθάνομαι περίεργα να το λέω σε ένα παλιό μέλος σαν εσένα άλλα...

 

Υ.Γ. Όπως είναι γνωστό, τα συν και τα πλην έχουν αναφερθεί (και από μένα) άπειρες φορές σε αυτό το θέμα. Μια αναζήτηση δεν κάνει κακό.

 

...δεν έχει διαφορά, είτε παλιός είτε νέος.

 

Τα ερωτήματά σου έχουν ήδη απαντηθεί, και μάλιστα διεξοδικότατα, μέχρι αηδίας.

 

Η θέση μου πάντως ήταν και είναι σαφής: Δεν είπα και δεν λέω σε κανέναν που με ρωτάει ούτε να πάει ούτε να μην πάει. Και στις δυο περιπτώσεις όμως, θα πρόκειται για συνειδητή επιλογή και κανένας κατά την γνώμη μου δεν έχει το δικαίωμα εκ των υστέρων εφόσον αποφάσισε είτε να πάει (να υπηρετήσει ως δόκιμος δηλαδή) είτε να μην πάει (να υπηρετήσει ως φαντάρος δηλαδή) να κλαίγεται και να παραπονιέται. Για διαφορετικούς λόγους ο καθένας βέβαια και το λέω γιατί έχω συναντήσει και τα δυο σύνδρομα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου, κάθε ένας από εμάς έχει δικαίωμα εκ των υστέρων, αφού έχει λάβει ήδη, μια απόφαση (έστω και συνειδητά), να μετανοεί για αυτήν αφού δει στην πορεία (εκ των υστέρων) πως η απόφαση του ήταν, έστω κατά την κρίση του, λανθασμένη - αν έκανε το αντίθετο τότε απλά θα εθελοτυφλούσε.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Trobocop: Τα έχω διαβάσει τα υπέρ και τα κατά και ειλικρινά δε θέλω να μου τα επαναλάβεις ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος. Aπλά ρώτησα (μάλλον ρητορικά) τι σημασία έχει αυτός ο βαθμός. Γιατί δε μου φαίνεται να κάνει κάποια ουσιαστική διαφορα το τι βαθμό θα έχει κάποιος όταν απολυθεί.

 

Και επειδή αναφέρθηκε σαν επιχείρημα ότι παίρνεις και βαθμό, είπα να το επισημάνω. Μπορεί και να έχει ξανά-επισημανθεί ΚΑΙ το συγκεκριμένο σημείο δε λέω, in which case I apologise. :)

 

Chris καταρχάς η ερώτηση ήταν ρητορική, γιατί θεωρώ ότι δε μαθαίνεις και τίποτα σπουδαίο και ότι ο βαθμός δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Έχεις δίκιο όμως, δεν έχω πάει φαντάρος. :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!

σε 20μερες παρουσιαζομαι.

μου ηρθε για πεζικο(Γρεβενα)

κατα πασα πιθανοτητα αμα δεν κατσει αεροπορια

βρηκα ακρη να παω Αεροπορια Στρατου στο Στεφανοβικειο Βολου.

ξερετε τι παιζει εκει??πως ειναι??

ευχαριστω!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Chris καταρχάς η ερώτηση ήταν ρητορική, γιατί θεωρώ ότι δε μαθαίνεις και τίποτα σπουδαίο και ότι ο βαθμός δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Έχεις δίκιο όμως, δεν έχω πάει φαντάρος. :)

 

οκ φιλε μου!απλα υπεθεσα οτι οντος ρωτουσες για να μαθεις...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!!

σε 20μερες παρουσιαζομαι.

μου ηρθε για πεζικο(Γρεβενα)

κατα πασα πιθανοτητα αμα δεν κατσει αεροπορια

βρηκα ακρη να παω Αεροπορια Στρατου στο Στεφανοβικειο Βολου.

ξερετε τι παιζει εκει??πως ειναι??

ευχαριστω!!:)

Αεροπορια Στρατου !!! :blink: καλες διακοπες :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αεροπορια Στρατου !!! :blink: καλες διακοπες :)

 

:lol::lol:αα...τοσο καλα!!

μολις εμαθα οτι τελικως εκατσε Αεροπορια.:D:D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκτός όλων αυτών προτιμάς και την παραπληροφόρηση. :rolleyes:

Στανταρ!:shifty:

Φαντάρος δεν είμαι?ραδιοαρβύλα:p

 

Ρε συ, δεν παραπληροφορώ, απλά λέω τι έβλεπα από την δική μου μονάδα.Είχα βαρεθεί να μοιράζω εγκαλιόχαρτα!!!

Οι περισσότεροι δοκιμάδες φύγανε με 30-40 μέρες φυλακή(που δυστυχώς είναι υπηρετήσιμες από την πρώτη μέρα).

Τεσπα, το θέμα έχει συζητηθεί άπειρες φορές....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...