Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενας γνωστος μου του ηρ8ε χαρτι για το τεχνικο της πατρας. Τι λεει εκει? 8α περασει καλα το πρωτο μηνα; Συγκρτικα με το αν πηγαινε καπου αλλου για εκπαιδευση; [Πειτε εμπειριες ειδικα αν καποιος ηδη ειχε παει εκει παλιοτερα! Κλιμα, χωροι :confused:κ.λ.π.
Δεν έχω πάει αλλά με βάση αυτά που έχω ακούσει είναι τέλεια ;). Πάτρα, Λαμία, Σπάρτη είναι βυσματικά κέντρα ;). Εγώ ήμουν Σπάρτη :cool:

 

Οι χώροι δεν είναι τόσο καλοί αλλά θα περάσει μία χαρά, επαναλαμβάνω δεν έχω προσωπική εμπειρία, σου λέω τι άκουσα από παιδιά της σειράς μου που καταλήξαμε στην ίδια μονάδα

Edited by theka_2003
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε κεντρο οπου κ να εισαι δεν ειναι κ πολυ ζορι.Εξαλλου το τρεξιμο εφαρμοζεται σε ολους μαζι τους φανταρους.Καλυτερα να βαλεις βυσμα για την μοναδα που θα πας μετα.

Το κεντρο λιγες μερες ειναι θα περασει.

Η αληθεια ειναι οτι Πατρα,Λαμια,Σπαρτη λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα.Αν κ παλι παιζει ρολο σε ποιους εκπαιδευτες θα πεσεις κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αφου περασεις περιοδευον και δηλωνεις σωμα που θες...μετα απο καιρο σου ερχετε το χαρτι που σου λεει σε ποιο σωμα καταταχτηκες.Τοτε πας για αναβολη λογο σπουδων.μετα αν κανεις διακοπη αναβολης πας στο σωμα που ειχες καταταχτει πριν χρονια ή μπορει να σε εχουν αλλαξουν?

Επιπλεον τι γινετε αν τελειωσεις σπουδες και πας μετα απο μια σειρα?(νομιζω πρεπει να δηλωσεις διακοπη αναβολης 3 μηνες πριν μπει η σειρα αλλιως πας την επομενη)

Link to comment
Share on other sites

αφου περασεις περιοδευον και δηλωνεις σωμα που θες...μετα απο καιρο σου ερχετε το χαρτι που σου λεει σε ποιο σωμα καταταχτηκες.Τοτε πας για αναβολη λογο σπουδων.μετα αν κανεις διακοπη αναβολης πας στο σωμα που ειχες καταταχτει πριν χρονια ή μπορει να σε εχουν αλλαξουν?

Επιπλεον τι γινετε αν τελειωσεις σπουδες και πας μετα απο μια σειρα?(νομιζω πρεπει να δηλωσεις διακοπη αναβολης 3 μηνες πριν μπει η σειρα αλλιως πας την επομενη)

 

Το σώμα μπορεί να έχει αλλάξει από τότε που είχες περάσει περιοδεύων.

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν τελειώσεις τις σπουδές σου και δεν φύγεις με την αμέσως επόμενη σειρά, άλλοι χρόνια το καθυστερούν. Αν έχεις στα χαρτιά ακόμα αναβολή, (π.χ. είχες πάρει 7 χρόνια αναβολή για σχολή 5 ετών) κανείς δεν πρόκειται να ψάξει περισσότερες λεπτομέρειες, ακόμα και αν τελείωσες στα 5 χρόνια και 2 χρόνια μετά απλά καθόσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν τελειώσεις τις σπουδές σου και δεν φύγεις με την αμέσως επόμενη σειρά, άλλοι χρόνια το καθυστερούν. Αν έχεις στα χαρτιά ακόμα αναβολή, (π.χ. είχες πάρει 7 χρόνια αναβολή για σχολή 5 ετών) κανείς δεν πρόκειται να ψάξει περισσότερες λεπτομέρειες, ακόμα και αν τελείωσες στα 5 χρόνια και 2 χρόνια μετά απλά καθόσουν.

 

Mε το που παίρνεις πτυχίο η αναβολή διακόπτεται αυτόματα το αργότερο σε 6 μήνες,και πάς Στρατό στην επόμενη ή μεθεπόμενη σειρά.Δεν είναι χαζοί στην Στρατολογία,το ψάχνουν από τις Σχολές.Αντίθετα μάλιστα υποχρεούσε να κόψεις εσύ την αναβολή νωρίτερα γιατί έχει πρόστιμο.

Το χαρτί της αναβολής λέει σχετικά ότι με το πέρας των σπουδών τι να κάνεις για κάθε περίπτωση.

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Mε το που παίρνεις πτυχίο η αναβολή διακόπτεται αυτόματα το αργότερο σε 6 μήνες,και πάς Στρατό στην επόμενη ή μεθεπόμενη σειρά.Δεν είναι χαζοί στην Στρατολογία,το ψάχνουν από τις Σχολές.Αντίθετα μάλιστα υποχρεούσε να κόψεις εσύ την αναβολή νωρίτερα γιατί έχει πρόστιμο.

Το χαρτί της αναβολής λέει σχετικά ότι με το πέρας των σπουδών τι να κάνεις για κάθε περίπτωση.

 

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεν ψάχνουν τίποτα. Ούτε πρόστιμο πλήρωσα, ούτε καν κουβέντα δε μου είπαν.

Από τη στιγμή που έχεις αναβολή αν δε θες να τη διακόψεις είναι δικαίωμά σου απ' ό,τι καταλαβαίνω.

 

309 λελέ, σήμερα πήρα άδεια απολύσεως και δεν ξαναφοράω παραλλαγή ποτέ!!! :yahoo::dance:

Edited by marvin

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι το χαρτί της αναβολής λέει οτι έχεις αναβολή μέχρι το τέλος του επόμενου χρόνου απο τον χρόνο που θα πάρεις πτυχίο.

 

Δηλαδή αν πάρεις πτυχίο οποτεδήποτε μέσα στο 2010, έχεις αναβολή μέχρι 31/12/2011.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι το χαρτί της αναβολής λέει οτι έχεις αναβολή μέχρι το τέλος του επόμενου χρόνου απο τον χρόνο που θα πάρεις πτυχίο.

 

Δηλαδή αν πάρεις πτυχίο οποτεδήποτε μέσα στο 2010, έχεις αναβολή μέχρι 31/12/2011.

 

Και αν θες να προχωρησεις σε μεταπτυχιακο, τι κανεις;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Και αν θες να προχωρησεις σε μεταπτυχιακο, τι κανεις;:worry:

 

Συνεχιζεις τις σπουδες και οταν τελειωσει η αναβολη την ανανεωνεις εκ νεου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν γραφτείς σε νέα σχολή,υποχρεούσε να το δηλώσεις στην Στρατολογία.Η αναβολή δίνεται και ισχύει για καθε περίπτωση ξεχωριστά.

 

 

Θυμάμαι οτι το χαρτί της αναβολής λέει οτι έχεις αναβολή μέχρι το τέλος του επόμενου χρόνου απο τον χρόνο που θα πάρεις πτυχίο.

 

Δηλαδή αν πάρεις πτυχίο οποτεδήποτε μέσα στο 2010, έχεις αναβολή μέχρι 31/12/2011.

 

Σωστα.:)

και υποχρεούσαι να δηλώσεις διακοπή και τα χαρτιά σπουδών (κάτι σαν δεύτερο δελτίο απογραφής-περιοδεύων) μέσα στο χρονικό όριο αυτό ,γιατί έχει είτε επιπροσθετη θητεια 2 μηνών ή πρόστιμο για εξαγορά της. (συνήθως το τελευταίο, γιατί δεν υπάρχουν χρήματα και πάει στην μισθοδοσία του Στρατού).

 

Περισσότερα στην Στρατολογία γιατί κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική με τις αλλαγές που έχουν γίνει με την μείωση της θητείας. (σε κάποιες αναβολές ισχύει παλαιότερο καθεστώς)

 

 

Από προσωπική εμπειρία μπορώ να σε βεβαιώσω ότι δεν ψάχνουν τίποτα. Ούτε πρόστιμο πλήρωσα, ούτε καν κουβέντα δε μου είπαν.

Από τη στιγμή που έχεις αναβολή αν δε θες να τη διακόψεις είναι δικαίωμά σου απ' ό,τι καταλαβαίνω.

 

309 λελέ, σήμερα πήρα άδεια απολύσεως και δεν ξαναφοράω παραλλαγή ποτέ!!! :yahoo::dance:

 

Τα προστίματα ισχύουν για 20 έτη και μπορεί να σου έρθουν και αναδρομικά και με τόκους στην εφορία και να μπλέξεις να βρείς το δίκιο σου στα δικαστηρια.

Δεν είναι η πρώτη φορά,και ειδικα με τον Στρατό που χρεώνουν τα πάντα....παλαιότερα δεν σε άφηναν να απολυθείς αν δεν ξοφλήσεις .:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω εγω ειμαι διαβιβασεις τον Αυγουστο απ οτι καταλαβα εκει εχει αρκετες ειδικοτητες,ποια ειναι η πιο βυσματικη ασ πουμε?τουλαχιστον ας δοκιμασω αν μου κατσει μου κατσε
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

στις διαβιβασεις θα εισαι εσυ και αλλα 500 βυσματα ....οποτε μην το ψαχνεις .....

στο στρατοπεδο που υπηρετουσα ετρωγαν σε πιατα και πιατελες και εμεις τρωγαμε σε δισκους .....τι να πω θητεια ηταν και περασε......

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως πήγα διαβιβάσεις και (στην αρχή τουλάχιστον, στο κέντρο) το μετάνιωσα. Δεν είχα κανένα βύσμα και είχα όλους τους υπόλοιπους φουλ στο βύσμα. Αποτέλεσμα, κάθε μέρα σκοπιά,μαγειρία,αγγαρεία.

 

Στην μονάδα όλα ήταν οκ, άλλα στο κέντρο....μαυρίλα

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο κεντρο εκπαδευσης Διαβιβασεων (ΚΕΔΒ) είναι από μέτρια έως χάλια κατά μέσο όρο,έχει αρκετά σοβαρή στρατιωτικοποίηση.....γιατί σου λένε θα πάς στην μονάδα και θα περνάς πολύ καλύτερα από άλλους στον Στρατό ξηράς,και πρέπει να ξέρεις μερικά πράγματα περί Στρατού...

 

Φυσικά αν δεν έχεις βύσμα να σε ακολουθεί κατά την διαρκεια της θητείας σου και, όχι μόνο για μετάθεση,δεν θα περάσεις καλά.Διαβιβασεις (ΔΒ) Δυνατα βύσματα:lol: καθώς υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις με ζόρικες μονάδες και αν πάς εκεί, πρέπει να πάρεις καλό πόστο,αδειες κλπ.....

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μια πολυ καλη πορεια για εσας ποια θα ηταν?καλαματα εκπαιδευση για ρανταρ, ροδος σε ενα συγκεκριμενο κεντρο,αθηνα στο Γεν πχ

σορρυ που σας πρηζω αλλα δεν ξερω την τυφλα μου και θελω τουλαχιστον να ειμαι διαβασμενος,να ξερω πανω κατω που ειναι τα "καλυτερα" και αμα τα καταφερω τα καταφερα

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε τόσο πολύ. Λίγοι μήνες είναι θα περάσουν. Εξάλλου, δεν έχεις την πολυτέλεια της επιλογής. Αν πάλι είσαι από αυτούς που έχουν βύσμα, δεν τίθεται θέμα: θα σε φροντίσει αναλόγως.
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλαμάτα θα κουραστείτε εκ των πραγμάτων λόγω τοποθεσίας του στρατοπέδου, αν είστε δε και στο δεύτερο τάγμα ετοιμαστείτε για πολύ ανηφόρα.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγο αγχωμενος γιατι αντι να παω μικρος παω τωρα κοτζαμ μαντραχαλος 29 χρονων,και ολα αυτα που θα μου φαινοντουσαν στα 18 ασημαντα,τωρα τα βλεπω απιστευτο ξεβολεμα απο τις συνηθειες μου και τις "πολυτελειες" μου(το να εχω κανονικη τουαλετα πχ και οχι να πρεπει να κανω τον ακροβατη κτλ)

θεωρητικα καποιο βυσμα υπαρχει αλλα επειδη μου λεει εγω να του πω που θελω να παω για να το προσπαθησει, γι αυτο τα ρωταω που εσεις τα ξερετε λιγο καλυτερα να μου προτεινετε

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς τους μεγάλους τους προσέχουν γενικά στο Στρατό.:D

 

Αφού είσια Διαβιβάσεις, 12ΛΥΒ Aλεξανδρούπολη αν μπορείς:) (αν και νομίζω οι Αυγουστο σειρές πηγαίνουν νησιά οπότε Μυτιλήνη,Κω είναι καλά για νησί).

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ειμαι λιγο αγχωμενος γιατι αντι να παω μικρος παω τωρα κοτζαμ μαντραχαλος 29 χρονων,και ολα αυτα που θα μου φαινοντουσαν στα 18 ασημαντα,τωρα τα βλεπω απιστευτο ξεβολεμα απο τις συνηθειες μου και τις "πολυτελειες" μου(το να εχω κανονικη τουαλετα πχ και οχι να πρεπει να κανω τον ακροβατη κτλ)

θεωρητικα καποιο βυσμα υπαρχει αλλα επειδη μου λεει εγω να του πω που θελω να παω για να το προσπαθησει, γι αυτο τα ρωταω που εσεις τα ξερετε λιγο καλυτερα να μου προτεινετε

 

Τα καλά βύσματα στα χρόνια μου (πριν πενταετία) διάλεγαν ΚΕΠΟΙΚ και Υπαξιωματικοί κίνησης (δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα). Βέβαια όλα είναι σχετικά, στις μονάδες που βρέθηκα στην μία περίπτωση οι ΚΕΠΟΙΚάριοι ήταν να τους κλαις από την εμπλοκή ενώ στην άλλη οι ΥΠΑΞ έτρεχαν σαν παλαβοί και τους είχαν φορτώσει και ευθύνες κι όλας ελλείψει προςσωπικού, μην σου τύχει. Είναι που θα τύχεις. Ίσως κάποιος πιο πρόσφατος μπορεί να βοηθήσει.

 

Πάντως μην το σκέφτεσαι που πας μεγάλος. Κι εγώ σε τέτοια ηλικία πήγα. Μπορεί να μην θα κάνεις την τρέλα και τον ξέγνοιαστο χαβαλέ που κάνει ένας ανέμελος 20άρης. Μπορεί να σε εκνευρίσουν κάποια πράγματα. Αλλά και η ηλικία έχει τα πλεονεκτήματά της. Κυρίως ότι θα καταλαβαίνεις κάποια πράγματα για τους άλλους και τις καταστάσεις λόγω εμπειρίας και ωριμότητας και αυτό είναι πάντα καλό. Και αν δεν έχεις πολύ άγχος για μετά μπορείς να είσαι πιο cool και πιο χαλαρός και να κυλήσει πιο στρωτά η θητεία.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ΚΕΠΙΚ εννοείς και δεν είναι ειδικότητα. Αρκεί να είσαι διαβιβαστής και μπορείς να είσαι εκεί.

 

Ναι, σωστή η διόρθωση για το ορθογραφικό λάθος. Παλιά τουλάχιστον κάποιες συγκεκριμένες ειδικότητες ήταν στάνταρ εκεί (τηλέτυπα τους λέγανε αν θυμάμαι καλά; ). Το τι είσαι στην θεωρία και το τι έκανες ειδικά όταν υπήρχε ανάγκη είχε πολύ πλάκα. Σε επιθεώρηση από τον Σωματάρχη μια φορά παρίστανα τον οδηγό, και ούτε τι θα έλεγα αν με ρωτούσε κάτι δεν με είχαν πει. :wacko:

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

KEΠΙΚ είναι συντόμευση του Κέντρου Επικοινωνιών.Συνήθως υπάγεται σε ξεχωριστή ανεξάρτητη διμοιρία του λόχου Στρατηγείου υπό διοίκηση της μονάδας Διαβιβάσεων της περιοχής.

 

Το Κεπικ περιλαμβάνει από το τηλ. κέντρο της μονάδας,του σχηματισμού (ανάλογα που θα είσαι) ,τα τηλέτυπα,υπολογιστες,ασυρματοι κλπ γραφείου, και της υπηρεσίες εσωτερικής αλληλογραφίας.

 

ΚΕΠΙΚ έχουν όλες οι μοναδες και οι σχηματισμοί του Στρατού ξηράς,αλλά οι στρατιωτικοί του όπλου των διαβιβάσεων είναι συνήθως στις κεντρικές υπηρεσίες (από Συνταγμα και πάνω).

 

Σε όλα τα ΚΕΠΙΚ πάνε τι περισσότερες φορές και αυτοί με ειδικότητα γραφέα που έχουν προβλημα υγείας Ι3-Ι4,γιατί έχει πολύ δουλειά και αν και είναι συνήθως χαλαρά,δεν σημαίνει ότι είναι εύκολα,οπότε μπορεί να μην έχεις εξόδους ;)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω εγω ειμαι διαβιβασεις τον Αυγουστο απ οτι καταλαβα εκει εχει αρκετες ειδικοτητες,ποια ειναι η πιο βυσματικη ασ πουμε?τουλαχιστον ας δοκιμασω αν μου κατσει μου κατσε

"Κεπικαριος" μπορει να ειναι "χυμα" αλλα εχεις δουλεια και τυπικοτητα.

για εμενα η καλυτερη ειδικοτητα..για "Ιωταδες ειναι Γραφεας και να πας σε Αποθηκη εφοδιασμου η το αλλο που δεν θυμαμαι ειναι η αποθηκη που παιρνεις ρουχα-κουβερτες-οπλισμο.

εγω εκανα 19 μηνο...και ημουν Ιωτα 4 παθολογικο (κομμενο τενοντα δαχτυλου) αλλα τις σκοπιες τις εκανα οταν χρειαζοτανε.και ολη μου η θητεια ηταν σε ενα γραφειο εφοαδιασμου οταν ημουν στον εβρο και εβγαινα για ψωνια 2 φορες την εβδομαδα και ειχα και τα "τυχερα" μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά ανέφερες , πλεον οι Ι3-Ι4 προβλέπεται να κάνουν κανονικά ελαφριές ή δευτερεύουσες σκοπιές (πχ εσωτερικών χώρων όπως αποθήκη κλπ) όταν χρειάζεται.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...