Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παλι δεν συναντησα ποτε εξυπνο υπαξιωματικο... Ολοι κατι αγραμματα ντουγανια ηταν που προσπαθουσαν να περασουν για ανθρωποι! Και φυσικα ειχαν ολοι την καραμελα στο στομα "οποιος σπουδαζει την ζωη σαν εμενα δεν εχει αναγκη κανενα πανεπιστημιο" (και οταν τους ζητουσες να στο γραψουν σε χαρτι αυτο σου εγραφαν "οπιος σπουδαζη τιν ζοη σαν εμενα δεν εχι αναγκι κανενα παναιπιστημειο")

 

Τα δυο παραπανω παραδειγματα ειναι ακομα πιο ηλιθιοι απο αυτους που περιγραφω εγω! Δεν θα κατεστρεφα ποτε την ζωη μου μεσα στον ΕΣ!

xaxaxa σωστά!!!

 

Στο στρατό είχα ακούσει απο μονιμάδες, ατάκες τύπου:

"Έχω φάει τη ζωή με το κουτάλι" (Ώπα ρε μεγάλε χαλάρωσε...)

"Όταν ήμουν στην ηλικά σας είχα πήγαινα κάθε μέρα σε σκηνάκια" (Γι αυτό κατάντησες έτσι...)

"Δε σηκώνω αστειάκια" (Ώπα ρε μαμιά...)

:lol:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στη Λαμία,πάντως,δεν είναι ΤΟΣΟ κολλέγιο όπως ήταν παλιότερα.Εξαιρείται ο πρώτος λόχος...

Εσύ, κάθε φορά που βγαίνεις, σβήνεις και καμιά 50 μηνύματα στο φόρουμ της μοτορόλα ε?:p

Σου φαίνεται φίλε μου, δεν είναι τίποτα. Όταν πας στη μονάδα θα σκέφτεσαι το κέντρο και θα γελάς. Απλά στο κέντρο πέφτει πολύ μα πάρα πολύ ψάρεμα. Αυτός είναι και ο σκοπός του.

Εκεί που είσαι έχετε παλιούς?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ok. Ενας φιλος μου ειναι ο μεγαλυτερος ( ειναι 2 αδερφια), και η μητερα του εχει 67% αναπηρια.. Υπαρχουν σχετικα εγγραφα γι αυτο. Δικαιουται οκταμηνη θητεια; Αν ναι, τα χαρτια αυτα πρεπει να τα παει στο στρατολ. γραφειο απο τωρα (μπαινει αυγουστο κι αυτος) ή μπορει να τα παει εφ οσον καταταγει;;;)

 

Τελικα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του πασχοντος για αναπηρια κι ανικανοτητα εργασιας, και πιστοπ. οικογ. καταστασης. Ολα αυτα οχι νωριτερα της ημερομ. καταταξης. Δεν γινεται απο τωρα δηλαδη. Και παλι με τα εγγραφα αυτα περναει μια ειδικη επιτροπη η οποια θα κρινει. Τρεξιμο δηλ, κι ολα αυτα για να γλιτωσει ενα μονο μηνα!

Edited by jim19
Link to comment
Share on other sites

To όλο τρέξιμο δεν είναι απαραίτητο να γίνει τις πρώτες μέρες αλλά κατά τη διάρκεια της θητείας του.

 

Είχα τύχει σε παιδιά που δεν είχαν δηλώσει το 9μηνο (όταν η θητεία ήταν 12μηνη), γιατί τότε δε δικαιούνταν 2η μετάθεση κοντά στο σπίτι τους.

Το άφηναν λοιπόν 12μηνο, έπαιρναν τη 2η μετάθεση, και στους 8,5μήνες κατέθεταν το χαρτί π.χ. πολυτέκνου, και σε 2 βδομάδες απολύονταν...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

To όλο τρέξιμο δεν είναι απαραίτητο να γίνει τις πρώτες μέρες αλλά κατά τη διάρκεια της θητείας του.

 

Είχα τύχει σε παιδιά που δεν είχαν δηλώσει το 9μηνο (όταν η θητεία ήταν 12μηνη), γιατί τότε δε δικαιούνταν 2η μετάθεση κοντά στο σπίτι τους.

Το άφηναν λοιπόν 12μηνο, έπαιρναν τη 2η μετάθεση, και στους 8,5μήνες κατέθεταν το χαρτί π.χ. πολυτέκνου, και σε 2 βδομάδες απολύονταν...

Αυτά είχαν κοπεί αν θυμάμαι καλά όταν υπηρετούσα εγώ (2007-2008)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικα χρειαζεται υπευθυνη δηλωση του πασχοντος για αναπηρια κι ανικανοτητα εργασιας, και πιστοπ. οικογ. καταστασης. Ολα αυτα οχι νωριτερα της ημερομ. καταταξης. Δεν γινεται απο τωρα δηλαδη. Και παλι με τα εγγραφα αυτα περναει μια ειδικη επιτροπη η οποια θα κρινει. Τρεξιμο δηλ, κι ολα αυτα για να γλιτωσει ενα μονο μηνα!

 

Θα γλιτωσει 1 μηνα αλλα θα παρει και μεταθεση για το σπιτι του!Αλλιως θα μεινει μονιμα παραμεθωριο.Αλλα και ο μηνας δεν ειναι λιγο.Οταν εισαι φανταρος και 10 μερες νωριτερα να φυγεις ειναι το καλυτερο δωρο.!

 

Αυτά είχαν κοπεί αν θυμάμαι καλά όταν υπηρετούσα εγώ (2007-2008)

 

Μπα, ακομα κρατανε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μιας και απο οτι ειδα σχολιαστηκε το προηγουμενο λινκ που ειχα ποσταρει, ας ποσταρω και τη συνεχεια που ειχε το συγκεκριμενο θεμα ..

Μεσα στα αλλα ενα κομματι αφιερωμενο ΚΑΙ στους διαχειριστες - συντονιστες του myPhone Forum .. :)

"... Αξίζει βέβαια να επισημάνουμε το γεγονός ότι διαχειριστές ηλεκτρονικών σελίδων έδειξαν πραγματική αλληλεγγύη στους φαντάρους, αναδημοσίευσαν τις καταγγελίες και πήραν πρωτοβουλίες για τη διάδοση τους.

Να ποια ήταν όμως τα αποτελέσματα..."

 

http://diktiospartakos.blogspot.com/2010/06/blog-post_6047.html

 

βεβαια καποι αλλα κομματια ειναι αφιερωμενα και σε μερικους αλλους απλους χρηστες του φορουμ και συμπολιτες μας. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λύθηκε μεν αλλά με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Ο στρατός (καλώς ή κακώς) δεν έχει "δημοκρατία" αλλά "πειθαρχία". Δεν γίνεται αλλιώς. Και μπορεί να έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που η χώρα μας έζησε το (απόλυτα παράλογο) γεγονός ενός πολέμου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναγίνει στο μέλλον. Και το 1974 δεν τους ρώτησαν πριν μπουκάρουν, φαντάζεστε να "συνεδρίαζε το συνδικαλιστικό όργανο για να αποφασίσει αν θα συμμετάσχουν οι φαντάροι στον πόλεμο"; Να μάλωναν μεταξύ τους οι "παρατάξεις"; Άραγε οι γείτονες θα περίμεναν την ψηφοφορία πριν ρίξουν τις βόμβες; Εδώ στο forum απαγορεύονται οι πολιτικές/κομματικές συζητήσεις για να μην γίνει ανούσιο μπάχαλο.

 

Οι κορώνες στο τέλος του κειμένου απλά δείχνουν ότι το θέμα για κάποιους ήταν "συνδικαλιστική γυμναστική" και πολιτική διείσδυση, να γίνει θέμα, να προωθήσουν απόψεις, δεν ήταν απλά να λυθεί το όποιο πρόβλημα. Αν ήθελαν απλά να λύσουν το πρόβλημα θα έφτανε και ένα εσωτερικό "χαρτί" από τον γιατρό στον διοικητή. Ο φαντάρος-γιατρός θα έδιωχνε από πάνω του την ευθύνη (βασικό στο σύστημα...) και η διοίκηση μετά θα έκανε μετά το ίδιο για να μην μπλέξει και όλα ωραία και καλά. Τις πολιτικές απόψεις και ιδεολογίες καλό θα ήταν να τις κρατάει ο καθένας για τον εαυτό του σε κάποιους τομείς.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Γιατι περιμενε κανεις κατι διαφορετικο?

Αυτη ειναι η "πηγμη" των διοικητων του ΕΣ...

Μολις δημοσιευτηκε η κατασταση, 100 κιλα το βρακακι τους!

 

Ηθελα να 'ξερα, ετσι θα διοικησουν τις μοναδες τους σε ενδεχομενο πολεμικης συραξης?

Καταντια....

Link to comment
Share on other sites

παίδες υπάρχει περίπτωση με κάποιο βύσμα να παραμείνεις σε κοντινή πόλη για όλη η την περισσότερη θητεία σου? και επίσης επειδή έχω άλλα 3 μαθήματα για πτυχίο,είναι καλό να τελειώσω την σχολή,η να φύγω στρατό χωρίς να τελειώσω? τι να κάνω?(αχχχχ 9 μήνες χωρίς το μωρό μου θα είναι κόλαση!!!!:lol:)
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

παίδες υπάρχει περίπτωση με κάποιο βύσμα να παραμείνεις σε κοντινή πόλη για όλη η την περισσότερη θητεία σου? και επίσης επειδή έχω άλλα 3 μαθήματα για πτυχίο,είναι καλό να τελειώσω την σχολή,η να φύγω στρατό χωρίς να τελειώσω? τι να κάνω?(αχχχχ 9 μήνες χωρίς το μωρό μου θα είναι κόλαση!!!!:lol:)
Αν έχεις δυνατό βύσμα κάνεις παπάδες :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα λύθηκε μεν αλλά με τον χειρότερο δυνατό τρόπο. Ο στρατός (καλώς ή κακώς) δεν έχει "δημοκρατία" αλλά "πειθαρχία". Δεν γίνεται αλλιώς. Και μπορεί να έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την τελευταία φορά που η χώρα μας έζησε το (απόλυτα παράλογο) γεγονός ενός πολέμου αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναγίνει στο μέλλον. Και το 1974 δεν τους ρώτησαν πριν μπουκάρουν, φαντάζεστε να "συνεδρίαζε το συνδικαλιστικό όργανο για να αποφασίσει αν θα συμμετάσχουν οι φαντάροι στον πόλεμο"; Να μάλωναν μεταξύ τους οι "παρατάξεις"; Άραγε οι γείτονες θα περίμεναν την ψηφοφορία πριν ρίξουν τις βόμβες; Εδώ στο forum απαγορεύονται οι πολιτικές/κομματικές συζητήσεις για να μην γίνει ανούσιο μπάχαλο.

Ενώ το 74 που υπήρχε πειθαρχεία, όλα πήγαν καλά...

 

Οι κορώνες στο τέλος του κειμένου απλά δείχνουν ότι το θέμα για κάποιους ήταν "συνδικαλιστική γυμναστική" και πολιτική διείσδυση, να γίνει θέμα, να προωθήσουν απόψεις, δεν ήταν απλά να λυθεί το όποιο πρόβλημα. Αν ήθελαν απλά να λύσουν το πρόβλημα θα έφτανε και ένα εσωτερικό "χαρτί" από τον γιατρό στον διοικητή. Ο φαντάρος-γιατρός θα έδιωχνε από πάνω του την ευθύνη (βασικό στο σύστημα...) και η διοίκηση μετά θα έκανε μετά το ίδιο για να μην μπλέξει και όλα ωραία και καλά. Τις πολιτικές απόψεις και ιδεολογίες καλό θα ήταν να τις κρατάει ο καθένας για τον εαυτό του σε κάποιους τομείς.

Κατά βάση δε διαφωνώ, καλό είναι να υπάρχει πειθαρχεία και προβλεπόμενος τρόπος αντιμετώπισης προβλημάτων, αλλά με ένα τέτοιο δυσκίνητο και γραφειοκρατικό μηχανισμό στον ΕΣ (και τους ψευτοτσαμπουκάδες μερικων στελεχών) πολλές φορές δεν λύνονται τόσο εύκολα τα όποια προβλήματα.

 

Μακάρι να λειτουργούσαν όλα σωστά και να υπήρχε καλύτερη νοοτροπία, ώστε να μη χρειαζόνταν να φτάνει τίποτα παραέξω. Αλλά επειδή δεν γίνεται πάντα έτσι, προτιμώ να ανεχόμαστε κάθε φορά συνδικαλιστικές γυμναστικές ή τις γενικότερες υπερβολές που χαρακτηρίζουν τα κείμενα του Δικτύου Σπάρτακος, παρά την απόκρυψη γεγονότων στο όνομα της πειθαρχείας.

Link to comment
Share on other sites

παίδες υπάρχει περίπτωση με κάποιο βύσμα να παραμείνεις σε κοντινή πόλη για όλη η την περισσότερη θητεία σου? και επίσης επειδή έχω άλλα 3 μαθήματα για πτυχίο,είναι καλό να τελειώσω την σχολή,η να φύγω στρατό χωρίς να τελειώσω? τι να κάνω?(αχχχχ 9 μήνες χωρίς το μωρό μου θα είναι κόλαση!!!!:lol:)

 

δεν χρειαζεται απαραιτητα βυσμα για να το πετυχεις. Υπαρχουν μοναδες πολυ κοντα στην θεσσαλονικη για παραδειγμα οπου πηγαινεις αμεσως μετα το κεντρο και δεν παιρνεις μεταθεση ποτε. Παιρνεις το χαρτι της απολυσης απο εκει. Επαναλαμβανω χωρις κανενα βυσμα. Εννοειται οτι θα αφησεις τα μαθηματα για μετα την θητεια για να εχεις δικαιωμα να παιρνεις φοιτητικες αδειες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

o k.Βενιζελος διεψευσε σεναρια περι αυξησης της θητειας. Ευτυχως, ησυχασαμε //

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεν ήταν ποτέ θέμα. Ελάχιστα με καθησύχασε που το επιβεβαίωσε ο Βενιζέλος. Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ, οι καραβανάδες στο στρατό ψαρώνουν τους φαντάρους ότι θα αυξηθεί η θητεία και αυτοί το λένε σε φίλους και γνωστούς που ακόμη δεν έχουν πάει στρατό και έτσι γεμίζουν τα στρατόπεδα από τρομαγμένους. Μη μασάτε.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ, κάθε φορά που βγαίνεις, σβήνεις και καμιά 50 μηνύματα στο φόρουμ της μοτορόλα ε?:p

Σου φαίνεται φίλε μου, δεν είναι τίποτα. Όταν πας στη μονάδα θα σκέφτεσαι το κέντρο και θα γελάς. Απλά στο κέντρο πέφτει πολύ μα πάρα πολύ ψάρεμα. Αυτός είναι και ο σκοπός του.

Εκεί που είσαι έχετε παλιούς?

 

Εννοώ πως και 4 βολές κάναμε (και νυχτερινή) και στίβο μάχης περάσαμε και γυμναστικούλα το πρωί κάνουμε...Όχι όπως παλιά που δεν κάναν τίποτα.Αυτά προς ενημέρωση. ;)

 

Ο διοικητής άλλαξε το Μάρτη.Τετάρτη-Πέμπτη μαθαίνουμε τις μεταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως και 4 βολές κάναμε (και νυχτερινή) και στίβο μάχης περάσαμε και γυμναστικούλα το πρωί κάνουμε...Όχι όπως παλιά που δεν κάναν τίποτα.Αυτά προς ενημέρωση. ;)

 

Ο διοικητής άλλαξε το Μάρτη.Τετάρτη-Πέμπτη μαθαίνουμε τις μεταθέσεις.

 

Ε, στο κέντρο το κάνουν αυτά.

Και εμείς κάναμε στίβο μάχης 3-4 φορές. Μετά δεν ξανακάνεις στη μονάδα.

Και βολές εννοείται.

Για πρωινή γυμναστικούλα, εξαρτάται...

Εμείς κάναμε και στο κέντρο και στη μονάδα..:shifty:

Πεζικάριος ήμουν, όχι τίποτα σπουδαίο...

Α, και εννοείται 20 αναφορές την ημέρα...

Καλή μετάθεση και μην ακούς κανένα από τα σχόλια που τυχόν γίνονται.

Εμένα μου έλεγαν να πάρω αναβολή με τη μετάθεση που μου έτυχε....

Τελικά όμως πέρασα μια χαρά.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει 3 μαιου για να κανω διακοπη αναβολης,προκειμενου να μπω αυγουστο...μου ειπανε οτι η προθεσμια για τον αυγουστο ηταν μεχρι 31 απριλιου...εγω πηγα δηλαδη την επομενη εργασιμη(1-2 μαιου ηταν σαββατοκυριακο)...εκανα αιτηση να μπω αυγουστο κατ εξαιρεση...ποτε βλεπετε να μπαινω;
Link to comment
Share on other sites

ειχα παει 3 μαιου για να κανω διακοπη αναβολης,προκειμενου να μπω αυγουστο...μου ειπανε οτι η προθεσμια για τον αυγουστο ηταν μεχρι 31 απριλιου...εγω πηγα δηλαδη την επομενη εργασιμη(1-2 μαιου ηταν σαββατοκυριακο)...εκανα αιτηση να μπω αυγουστο κατ εξαιρεση...ποτε βλεπετε να μπαινω;

 

30/4 είναι κανονικά η προθεσμία για τον Αύγουστο. Αν δε μπεις Αύγουστο, πολύ απλά, θα μπεις Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παει 3 μαιου για να κανω διακοπη αναβολης,προκειμενου να μπω αυγουστο...μου ειπανε οτι η προθεσμια για τον αυγουστο ηταν μεχρι 31 απριλιου...εγω πηγα δηλαδη την επομενη εργασιμη(1-2 μαιου ηταν σαββατοκυριακο)...εκανα αιτηση να μπω αυγουστο κατ εξαιρεση...ποτε βλεπετε να μπαινω;

 

Αφου εκανες αιτηση να μπεις με την ΕΣΣΟ Αυγουστου, λογικα θα μπεις, εκτος αν πλακωσουν ολοι και γινεται πανικος, αλλα επειδη οι περισσοτεροι προτιμουν νοεμβρη, λογω καλοκαιριου, λογικα δεν θα εχεις προβλημα, αλλιως κανονικα βασει ημερομηνιων διακοπης αναβολης, μπαινεις νοεμβρη. Καλη θητεια να εχουμε οι του Αυγουστου!!:p

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μετάθεσή σου?? Σε ποιο κέντρο ήσουν??? Ήταν καλά?? Δώσε μας πληροφορίες για εμάς που μπαίνουμε Αύγουστο.. Καλή συνέχεια στην θητεία σου.
Link to comment
Share on other sites

Αναχώρηση για 96 ΤΥΠΕΘ (Χίος) ,κύριοι...

 

η μερα της αναχωρησης απο το κεντρο προς την μοναδα ηταν μακραν η χειροτερη μερα της θητειας. Απιστευτο κρυο, απιστευτη ταλαιπωρια. Ευτυχως το γενικοτερο κλιμα στη μοναδα μας αποζημιωσε και με το παραπανω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...