Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγγαριομάχους θέλει ο στρατός. Όχι επιστήμονες.

 

Και επιστήμονες θέλει και γενικώς ότι κυκλοφορεί καλό είναι, αφού είναι τσάμπα.

Το θέμα είναι οτι πάντα υπάρχει και ένας αξιωματικός σαν προιστάμενος σε κάθε θέση

Ε, τώρα μπορεί να ζοριστούν λίγο περισσότερο οι αξιωματικοί που θα μείνουν με λιγότερους βοηθούς φαντάρους.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το παν ειναι να περνας καλα και να εχεις καλη παρεα

 

Στη καλαματα μας ζορισαν αρκετα σε σχεση πολλα κεντρα αλλα τωρα μου βγαινει ο κοπος, 2ΛΔΒ στην εδεσσα και 3 υπηρεσιες για 14 ατομα (ολος ο λοχος) να ειναι καλα ο λοχος στρατηγειου που κανει τα υπολοιπα:lol::lol::lol: και αντε να μπω και στο ΚΕΠΙΚ και θα ειναι 5 μηνες ζαχαρη.

 

Και τι στα 18 τι στα 25, αν και τα 18χρονα σαν μικρα αδερφακια τα εβλεπα:p, στα 18 εχεις αλλες ανοχες και τα η υποθεση στρατος περναει ευκολοτερα αν και στο ΚΕΔΒ ημασταν ανω των 21-22 οι περισσοτεροι και οι 18-19χρονοι σπανιζαν.

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

τι χρωμα καλτσες/εσωρουχα χρειαζεται

για την Πολεμικη Αεροπορια??

ευχαριστω!!:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

180 έμειναν ακόμα:heat:

 

μιλάω για ΩΡΕΣ φυσικά:D:D

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

τι χρωμα καλτσες/εσωρουχα χρειαζεται

για την Πολεμικη Αεροπορια??

ευχαριστω!!:O

 

Μαύρες κάλτσες, άσπρες φανέλες. Σώβρακα πάρε ο,τι θέλεις, ο,τι δε φαίνεται δε τους ενδιαφέρει τι χρώμα είναι. :D Κατά προτίμηση μαύρα μποξερακια.

 

Ντε ντε ερ καλός πολίτης. Άντε και στα δικα μας. :D

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

τι χρωμα καλτσες/εσωρουχα χρειαζεται

για την Πολεμικη Αεροπορια??

ευχαριστω!!:O

 

 

Μόνο οι φανέλες χρειάζεται να είναι λευκές και αυτό γιατί φαίνονται. Όλα τα άλλα αφού δεν φαίνονται μην σε νοιάζει... Αργότερα στη μονάδα σου θα φοράς ότι θες.... Πάρε και sleeping bug μαζί σου γιατί τα κλινοσκεπάσματα ουδεμία σχέση έχουν με την καθαριότητα… (όταν αρχίσετε να τα τινάζεται θα καταλάβεις το γιατί. Πληροφορικά έχω μετάσχει στον καθαρισμό τους … άρα για να στο λέω … )

Συμβουλές :

1) Στην πύλη θα σε ρωτήσουν αν έχεις κινητό. Αν τους πεις ναι, θα ζητήσουν να το δουν και αν έχει κάμερα θα στο πάρουν (σας τα επιστέφον στο 1ο επισκεπτήριο για να τα δώσετε στους δικούς σας). Άρα καλό είναι να τους πεις πως δεν έχεις.

2) Μην πάρεις κολόνιες, μωρομάντιλα, φάρμακα και πράγματα που περιέχουν οινόπνευμα γιατί τα μαζεύουν στην πύλη. Εκτός και αν τα κρύψεις αρκετά καλά μέσα στο σάκο σου. Το ίδιο κάνε και στον φορτιστή του κινητού σου, αν φυσικά σύμφωνα με το πιο πάνω δηλώσεις ότι δεν έχεις κινητό.

3) Τέλος χιλιοειπωμένο αλλά βασικότερο από όλα: Ειδικά τις πρώτες μέρες θα έχει πολλές φωνές οι οποίες με τη πάροδο των ημερών θα κοπάσουν. Είναι μόνο και μόνο για να σας σπάσουν τον τσαμπουκά. Μην μασάτε… και οι εκπαιδευτές την δουλεία τους κάνουν… αρκετοί από μέσα τους γελάνε όταν φωνάζουν.

 

Κρίμα που δεν προλαβαίνω να σε τρέξω :p:p 9 Μαΐου απολελέ... Π…να Τρίπολη … μου έφαγες 11 μήνες από την ζωή μου….

Καλή θητεία σε όλους :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια να'σται καλα.

πηρα μαυρες καλτσες και μπλε.

και μποξερακια μαυρα.

φανελες μου ειπανε οτι να΄ναι παρε και πηρα

μπλε.μου φαινεται θα τις αλλαξω.:O:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παίδες διέψευσα όλους όσους λέγανε οτι θα μας κρατήσει ο δικας μας παραπάνω για τα σκηνάκια!

Έφυγα απο τον Έβρο με 16 μέρες άδεια και φύλλο πορείας!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το παν ειναι να περνας καλα και να εχεις καλη παρεα

 

Στη καλαματα μας ζορισαν αρκετα σε σχεση πολλα κεντρα αλλα τωρα μου βγαινει ο κοπος, 2ΛΔΒ στην εδεσσα και 3 υπηρεσιες για 14 ατομα (ολος ο λοχος) να ειναι καλα ο λοχος στρατηγειου που κανει τα υπολοιπα:lol::lol::lol: και αντε να μπω και στο ΚΕΠΙΚ και θα ειναι 5 μηνες ζαχαρη.

αυτο το ΚΕΠΙΚ το εχω καημο. 31ΛΔΒ δεν το ειδα καθολου.. ουτε με το ματι. σκοπια σκοπια σκοπια και τα ΕΠΟΠια να κανουν τις υπηρεσιες στο ΚΕΠΙΚ. α και που σαι? τα πρωινα που το ΚΕΠΙΚ εχει τρεξιμο, φωναζαν εμας για ΥΕΣΑ, ΑΣΔΑ και τηλεφωνικο κεντρο...

 

παρεπιμπτοντως ξερετε μια Μοναδα Υποστηριξης ΥΠΕΘΑ? τι παιζει εκει?

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

παιδια...

τι χρωμα καλτσες/εσωρουχα χρειαζεται

για την Πολεμικη Αεροπορια??

ευχαριστω!!:O

 

 

Και εγώ έχω την ίδια ερώτηση όμως για το Ναυτικό.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που παιζει ειναι το εξης(νομιμα παντα και χωρις βυσμα)

παιζει η κατ εξαιρεσην μεταθεση η οποια συμπληρωνεται απο τον ενδιαφερομενο(η αιτηση) για σοβαρα οικογενειακα προβληματα και αυτοι κρινουν αν και εφοσον πρεπει να την παρεις!!(το ξερω γιατι αρκετοι φανταροι μου την εχουν κανει στο 9μηνο)

 

αυτη η αιτηση ειναι σαν αυτη που κανεις οταν πας μοναδα για μεταθεση(φρουρες προτημησης)αλλα λιγο διαφορετικη...;)

 

 

thanx για τις απαντησεις παιδια.:)

 

edit ακομα δεν εχω καταφερει την πολλαπλη παραθεση :(

Link to comment
Share on other sites

Προς νεοσύλλεκτους σμηνίτες:

Κάλτσες μαύρες ;)

Εσώρουχα ότι θέλεις... Για πρακτικούς λόγους προτείνονται σκούρα κυρίως...

ΠΡΟΣΟΧΗ! φανελάκια ΜΟΝΟ άσπρα.

και μη ξεχνάτε πάτους σιλικόνης κατά προτίμηση για τις αρβύλες.

 

Τέλος χιλιοειπωμένο αλλά βασικότερο από όλα: Ειδικά τις πρώτες μέρες θα έχει πολλές φωνές οι οποίες με τη πάροδο των ημερών θα κοπάσουν. Είναι μόνο και μόνο για να σας σπάσουν τον τσαμπουκά. Μην μασάτε… και οι εκπαιδευτές την δουλεία τους κάνουν… αρκετοί από μέσα τους γελάνε όταν φωνάζουν.

Συμφωνώ στο τέλος θα δείτε ότι θα κάνετε πλάκα όλοι μαζί.....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προς νεοσύλλεκτους σμηνίτες:

Κάλτσες μαύρες ;)

Εσώρουχα ότι θέλεις... Για πρακτικούς λόγους προτείνονται σκούρα κυρίως...

ΠΡΟΣΟΧΗ! φανελάκια ΜΟΝΟ άσπρα.

και μη ξεχνάτε πάτους σιλικόνης κατά προτίμηση για τις αρβύλες.

 

 

Συμφωνώ στο τέλος θα δείτε ότι θα κάνετε πλάκα όλοι μαζί.....:lol:

μια χαρα ειναι οι μπλε φανελες,νομιζεις οτι ολα εναι προβλεπε?

εγω ειδα ροζ βρακακια μεσα στον θαλαμο που τα φορουσαν,σκελαιες τα παντα.

και απο sleep in bag οτι χρωματα να ναι.

αν και θα σου δωσει η αεροπορια αρκετα,καλτσες και εσωρουχα και διαφορα αλλα.

μπαινεις σε 3 μερες ε?

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Οχι! Ξεμπέρδεψα, πάντως ότι είναι χύμα, είναι χύμα. αλλά τουλάχιστον σε εμάς στο θέμα εμφάνισης ήταν λίγο περίεργοι. οπότε τι καλύτερο από το να είσαι προβλεπέ...:D
Link to comment
Share on other sites

Παίδες διέψευσα όλους όσους λέγανε οτι θα μας κρατήσει ο δικας μας παραπάνω για τα σκηνάκια!

Έφυγα απο τον Έβρο με 16 μέρες άδεια και φύλλο πορείας!

 

 

;)ddr2 speaking:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

παρεπιμπτοντως ξερετε μια Μοναδα Υποστηριξης ΥΠΕΘΑ? τι παιζει εκει?

 

 

Από το καλύτερα που υπάρχουν στο 5γωνο.

Αν μπορέσεις να πάς θα είναι σαν να απολύθηκες

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ναι εκει ειναι!!

 

φιλε μου αξιζει απο την αποψη οτι καθε μεσημερι θα πας σπιτακι σου σε αντιθεση με τους φανταρους που μενουν μεσα,θα εχεις ενα μισθο κοντα στα 500 με 600 ευρω και υπηρεσιες στελεχων(ουτε σκοπιες ουτε αγγαριες)το πλιν ειναι οι μηνες θητειας παραπανω...;)

 

 

ευχαριστω για την απαντηση σου.

αν και καθυστερημενα συνεχιζω για τους ΥΕΑ.

1) επειδη εχω καταγωγη απο κρητη αλλα μενω αθηνα,

στους 4 μηνες εκπαιδευσης επειδη εχω συγγενεις Α βαθμου στο Ηρακλειο στις εξοδους δικαιουμαι διανυκτερευση?

2)η εκπαιδευση ειναι τρομερα σκληρη? φτυνεις αιμα τους 4 μηνες? ειδικα οταν εισαι Αλφας....?

3)μετα τους 4 μηνες παω παραμεθωριο για αλλους 6? και μετα θα με φερουν κοντα στην αθηνα? (σε αυτο το ερωτημα πες μου οτι γνωριζεις γιατι με καιει πιο πολυ απολα που θα παω και πως θα μοιραστουν οι μηνες)

 

αν μπορεις απαντησε μου και ισως σκεφτω και αλλες ερωτησεις! :)

http://memimage.cardomain.com/member_images/4/web/700000-700999/700852_28.jpg
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου.

αν και καθυστερημενα συνεχιζω για τους ΥΕΑ.

1) επειδη εχω καταγωγη απο κρητη αλλα μενω αθηνα,

στους 4 μηνες εκπαιδευσης επειδη εχω συγγενεις Α βαθμου στο Ηρακλειο στις εξοδους δικαιουμαι διανυκτερευση?

2)η εκπαιδευση ειναι τρομερα σκληρη? φτυνεις αιμα τους 4 μηνες? ειδικα οταν εισαι Αλφας....?

3)μετα τους 4 μηνες παω παραμεθωριο για αλλους 6? και μετα θα με φερουν κοντα στην αθηνα? (σε αυτο το ερωτημα πες μου οτι γνωριζεις γιατι με καιει πιο πολυ απολα που θα παω και πως θα μοιραστουν οι μηνες)

 

αν μπορεις απαντησε μου και ισως σκεφτω και αλλες ερωτησεις! :)

 

1. Βεβαίως και δικαιούσαι διανυκτέρευση.

 

2. Προσωπική εκτίμηση: Τρίχες είναι η εκπαίδευση. Βέβαια αυτό το λέω εγώ. Εμπάσει περιπτώσει, Α θα είσαι για 3 ή 4 το πολύ εβδομάδες. Πολλά θα εξαρτηθούν καλώς ή κακώς από τον Β σου. Και από εσένα τον ίδιο βέβαια.

 

3. Μετά τους 4 μήνες, ή πιο σωστά, τις 16 εβδομάδες, παίρνεις 10 ημέρες άδεια και πας στην μονάδα ή αν είσαι βαρυοπλίτης πας επιπλέον 5 εβδομάδες στην σχολή ΒΟΠ (είναι γειτονικό κτήριο μέσα στο ίδιο στρατόπεδο) όπου όμως θα έχεις ωράριο δοκίμου, και θα κάνεις το πολύ 3-4 υπηρεσίες (έφοδος, βοηθός ΑΞΕΠ, Αξκός ΚΑΑΥ). Στην συνέχεια θα πάρεις τις 10 μέρες άδεια (μεταξύ ΣΕΑΠ και ΒΟΠ θα πάρεις άλλες 3) και μετά θα πας στην μονάδα. Επίσης, αν έχεις ειδικότητα Τ/Φ ΜΤΠ, θα πάρεις παρομοίως 3 ημέρες άδεια και θα πας στην Αυλώνα για εκπαίδευση σε ΤΟΜΑ/ΤΟΜΠ, όπου και πάλι θα έχεις ωράριο δοκίμου, αλλά θα είναι μόνο 4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάζομαι αυτή τη Τετάρτη 7/5 Τρίπολη, στην Αεροπορία.. :happy:

2 πράγματα θέλω να ρωτήσω: Επισκεπτήρια παίζουν εκτός από Κυριακή και Σάββατα;

Επίσης, η ορκωμοσία μετά από πόσες μέρες είναι; 15 ή 20; :confused:

Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν είσαι σε κανονική άδεια και σου έρθει μετάθεση τί γινεται; Σε φωνάζουν πίσω στην μονάδα ή τελειώνει η άδεια και μετά παίρνεις μετάθεση;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου.

αν και καθυστερημενα συνεχιζω για τους ΥΕΑ.

1) επειδη εχω καταγωγη απο κρητη αλλα μενω αθηνα,

στους 4 μηνες εκπαιδευσης επειδη εχω συγγενεις Α βαθμου στο Ηρακλειο στις εξοδους δικαιουμαι διανυκτερευση?

2)η εκπαιδευση ειναι τρομερα σκληρη? φτυνεις αιμα τους 4 μηνες? ειδικα οταν εισαι Αλφας....?

3)μετα τους 4 μηνες παω παραμεθωριο για αλλους 6? και μετα θα με φερουν κοντα στην αθηνα? (σε αυτο το ερωτημα πες μου οτι γνωριζεις γιατι με καιει πιο πολυ απολα που θα παω και πως θα μοιραστουν οι μηνες)

 

αν μπορεις απαντησε μου και ισως σκεφτω και αλλες ερωτησεις! :)

 

Break πας για ψαροδοκιμος; Σε τι σώμα;

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Από το καλύτερα που υπάρχουν στο 5γωνο.

Αν μπορέσεις να πάς θα είναι σαν να απολύθηκες

μου ηρθε βυσματικο φυλλο πορειας για εκει.. 12 μαιου εγραφε το σημα επανω....:)

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στις 14 Μαιου παρουσιαζομαι ΠΝ στο ΚΕ/ΠΑΛΑΣΚΑ και εχω μερικες αποριες.

Κατ'αρχην τι παιζει με τα γενια?Επιτρεπονται η οχι στο ΠΝ?

 

Και επισης κατι πιο πρακτικο τι χρωμα εσωρουχα και φανελες και καλτσες προβλεπονται στο ΠΝ?

 

 

ΥΓ Οχι δεν ειμαι βυσμα που θα υπηρετησω ΠΝ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...