Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια βόλτα στο κοντινότερο στρατολογικο γραφείο,δεν συμβαινει σε πολύ κόσμο κατι ανάλογο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έμαθα ότι για να πας δόκιμος θέλει

να περάσεις αθλιτικές δοκιμασίεςαν ξεπερνάς τα εκατόν δέκα ΄κιλά και δν είσαι τουλάχιστον ένα και εβδομήντα δν σε πέρνουνε

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

έμαθα ότι για να πας δόκιμος θέλει

να περάσεις αθλιτικές δοκιμασίεςαν ξεπερνάς τα εκατόν δέκα ΄κιλά και δν είσαι τουλάχιστον ένα και εβδομήντα δν σε πέρνουνε

 

Καταρχήν είπαμε ότι πρέπει να είσαι Ι1.

Με 110 κιλά δύσκολο να μην βγέις Ι3 λόγω παχυσαρκίας(εκτός και είσαι πολύ ψηλός(παίζει κάποιος λόγος ύψους -βάρους που δεν τον θυμάμαι αυτή την στιγμή)

Για το ύψος από μόνο του δεν ξέρω να σου πώ, δεν έχω ακούσει κάτι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είπαμε ότι πρέπει να είσαι Ι1.

Με 110 κιλά δύσκολο να μην βγέις Ι3 λόγω παχυσαρκίας(εκτός και είσαι πολύ ψηλός(παίζει κάποιος λόγος ύψους -βάρους που δεν τον θυμάμαι αυτή την στιγμή)

Για το ύψος από μόνο του δεν ξέρω να σου πώ, δεν έχω ακούσει κάτι.

 

 

Ίσως τα ίδια όρια ύψους με αυτά των στρατιωτικών σχολών?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τα ίδια όρια ύψους με αυτά των στρατιωτικών σχολών?

 

Δεν έχω ιδέα.

Έχω δεί όμως και κοντούς δόκιμους:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα.

Έχω δεί όμως και κοντούς δόκιμους:worry:

 

den exei sxesi to ipsos

nai pernoume kai kontous arki na einai ksipnioi:lol::lol:

bebaia pantou iparxoun kai eksereseis

ta test kai i dokimasies einai sxetika aples(osa kai na dinete erotiseis kai apantiseis den leo):lol::lol::lol:

tin paraskeyi imouna eksetastis ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

den exei sxesi to ipsos

nai pernoume kai kontous arki na einai ksipnioi:lol::lol:

bebaia pantou iparxoun kai eksereseis

ta test kai i dokimasies einai sxetika aples(osa kai na dinete erotiseis kai apantiseis den leo):lol::lol::lol:

tin paraskeyi imouna eksetastis ;)

 

:lol::lol:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω απορία. Δεν έχει σχέση με φανταριλίκια αλλά έχει σχέση με λοιπά στρατιωτικά. Αν πας με πανελλαδικές σε στρατιωτικές σχολές ΣΜΥ, μπορείς να φτάσεις κάποια στιγμή στον βαθμό του αξιωματικού; Είπα να την τοποθετήσω εδώ την ερώτηση μιας και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα (ή μάλλον υπήρχε ένα αλλά κλειδώθηκε). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, έχω απορία. Δεν έχει σχέση με φανταριλίκια αλλά έχει σχέση με λοιπά στρατιωτικά. Αν πας με πανελλαδικές σε στρατιωτικές σχολές ΣΜΥ, μπορείς να φτάσεις κάποια στιγμή στον βαθμό του αξιωματικού; Είπα να την τοποθετήσω εδώ την ερώτηση μιας και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα (ή μάλλον υπήρχε ένα αλλά κλειδώθηκε). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Μετά απο αρχιλοχίας πηγαίνεις στον βαθμό του ανθυπασπιστή που είναι αξιωματικός.Και μετά συνεχίζουν οι υπόλοιποι βαθμοί.Με 35 χρόνια υπηρεσίας μπορείς να φτάσεις Αντισυνταγματάρχης απο ΣΜΥ(Αν είναι όλα ευνοϊκά στις προαγωγές)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρχιλοχίας πηγαίνεις στον βαθμό του ανθυπασπιστή που είναι αξιωματικός.Και μετά συνεχίζουν οι υπόλοιποι βαθμοί.Με 35 χρόνια υπηρεσίας μπορείς να φτάσεις Αντισυνταγματάρχης απο ΣΜΥ(Αν είναι όλα ευνοϊκά στις προαγωγές)

 

:lol::lol::lol:

oi perisoteroi to kanoun ayto to la8os .oi mallon sxedon oloi.

poipon o ba8mos tou an8/sti den einai oute stous upaksiomatikous oute stous aksiomatikous.

einai sti mesi:lol::lol::lol:

an diabaseis kapio kanonismo 8a deis oti leei :ipaksiomatikous ''an8ipaspistes'' aksiomatikous

einai apo monoi tous ksexoristoi katigoria

gia peretero apories steile pm:lol::D:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol:

oi perisoteroi to kanoun ayto to la8os .oi mallon sxedon oloi.

poipon o ba8mos tou an8/sti den einai oute stous upaksiomatikous oute stous aksiomatikous.

einai sti mesi:lol::lol::lol:

an diabaseis kapio kanonismo 8a deis oti leei :ipaksiomatikous ''an8ipaspistes'' aksiomatikous

einai apo monoi tous ksexoristoi katigoria

gia peretero apories steile pm:lol::D:)

 

Την ξέρω την διαφορά απλά το εξήγησα τελείως απλά για τον weissheit.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο αρχιλοχίας πηγαίνεις στον βαθμό του ανθυπασπιστή που είναι αξιωματικός.Και μετά συνεχίζουν οι υπόλοιποι βαθμοί.Με 35 χρόνια υπηρεσίας μπορείς να φτάσεις Αντισυνταγματάρχης απο ΣΜΥ(Αν είναι όλα ευνοϊκά στις προαγωγές)

 

Εγώ γιατί νομίζω ότι κάποιος από ΣΜΥ φτάνει μέχρι Ανθυπασπιστής και τιμητικά του δίνουν προς το τέλος το βαθμό του Ανθυπολοχαγού; :rolleyes:

 

Ήταν πάντα έτσι όπως το λές η το αλλάξανε;

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι σημαντικό να μάθω, και ρώτησα ακριβώς επειδή έχω ακούσει και το ενδεχόμενο που αναφέρει ο Agent M. Όμως επειδή είπατε εδώ και άλλα, τελικά τι ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί νομίζω ότι κάποιος από ΣΜΥ φτάνει μέχρι Ανθυπασπιστής και τιμητικά του δίνουν προς το τέλος το βαθμό του Ανθυπολοχαγού; :rolleyes:

 

Ήταν πάντα έτσι όπως το λές η το αλλάξανε;

Λάθος κάνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι σημαντικό να μάθω, και ρώτησα ακριβώς επειδή έχω ακούσει και το ενδεχόμενο που αναφέρει ο Agent M. Όμως επειδή είπατε εδώ και άλλα, τελικά τι ισχύει;

Μπορείς να φτάσεις μέχρι αντισυνταγματάρχης. Εγγυημένα.

 

Πρακτικά, μόλις φτάσεις υπολοχαγός, θα έχεις σιχαθεί και θα έχεις φύγει.

 

Η ΣΜΥ δεν έχει προοπτικές εξέλιξης. Για παράδειγμα, ο ευέλπις ομοιόβαθμος θα είναι πάντα αρχαιότερος. Βέβαια αν παει κάποιος στην ΣΜΥ, δεν πάει για την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Οk, απλά το είχα απορία. Όσο γι αυτό που λες, δε ξέρω. Ίσως για τους άντρες να είναι πιο δύσκολα τα πράγματα απ' ότι στις γυναίκες που έχω μάθει ότι είναι ευνοϊκά και συνήθως μπαίνουν σε γραφεία. Απ' την άλλη εγώ σκέφτομαι να πάω σε Έρευνας - Πληροφορικής, έχω ακούσει καλά σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φτάσεις μέχρι αντισυνταγματάρχης. Εγγυημένα.

 

Πρακτικά, μόλις φτάσεις υπολοχαγός, θα έχεις σιχαθεί και θα έχεις φύγει.

Η ΣΜΥ δεν έχει προοπτικές εξέλιξης. Για παράδειγμα, ο ευέλπις ομοιόβαθμος θα είναι πάντα αρχαιότερος. Βέβαια αν παει κάποιος στην ΣΜΥ, δεν πάει για την εξέλιξη.

 

:lol: :lol:

Και πολύ του λες!!

Εμένα ο διμοιρίτης μου (αρχιλοχίας ΚΔ βέβαια) ήθελε να την κάνει πως και πως. Και δεν ήταν και μικρός έτσι; ;)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol:

Και πολύ του λες!!

 

Δεν του λέω πολύ. Το απολύτως απαραίτητο του λέω. Μόνο όταν φτάσει κάποιος υπολοχαγός συμπληρώνει τα απολύτως απαραίτητα συντάξιμα χρόνια. Μετά, άμα θέλει κάθεται και βαράει μύγες. Λελέ που λέμε.

 

 

Ίσως για τους άντρες να είναι πιο δύσκολα τα πράγματα απ' ότι στις γυναίκες που έχω μάθει ότι είναι ευνοϊκά και συνήθως μπαίνουν σε γραφεία.

 

Μα δεν κάνουν και για τπτ άλλο οι γυναίκες.

 

Απ' την άλλη εγώ σκέφτομαι να πάω σε Έρευνας - Πληροφορικής, έχω ακούσει καλά σχόλια.

 

Τι εννοείς σκέφτεσαι να πας; Στο χέρι σου είναι;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε δε ξέρω και πολλά, αν είναι στο χέρι μου ή όχι, όμως εγώ θα το φροντίσω όσο μπορώ, θα διαβάσω. Αν μαζί με αυτό προσθέσω πτυχία από ξένες γλώσσες και ecdl και δεν είναι πάλι αρκετό, οκ.
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε δε ξέρω και πολλά, αν είναι στο χέρι μου ή όχι, όμως εγώ θα το φροντίσω όσο μπορώ, θα διαβάσω. Αν μαζί με αυτό προσθέσω πτυχία από ξένες γλώσσες και ecdl και δεν είναι πάλι αρκετό, οκ.

Κοίτα, μην σου πω ψέματα, γιατί ούτε εγώ ξέρω σίγουρα, αλλά έχω την εντύπωση ότι η επιλογή Σωμάτων δεν γίνεται αξιοκρατικά (δλδ με βάση την αρχαιότητα που θα βγάλεις στην σχολή) αλλά με κλήρωση.

 

Στην επιλογή Όπλων ΣΙΓΟΥΡΑ γίνεται με αυτόν τον τρόπο.

 

Αν μπορείς να πας, και το θέλεις, δεν το συζητάμε, πήγαινε με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα το κάνω, παρόλο που είμαι γυναίκα :)

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και για ό,τι άλλη απορία έχω, τώρα ξέρω που θα απευθυνθώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω, παρόλο που είμαι γυναίκα :)

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, και για ό,τι άλλη απορία έχω, τώρα ξέρω που θα απευθυνθώ!

 

γιατί παρόλο που είσαι γυναίκα;

 

Όπως είπα και στο άλλο θέμα, πριν κλειδωθεί, στον ΕΣ του σήμερα ακόμα και γυναίκες βρίσκουν την θέση τους.

Εδώ την βρίσκουν οι ΕΠ.ΟΠ....

 

Κατά πάσα πιθανότητα, μόνο τα πρώτα δυο χρόνια (πρώτη τοποθέτηση ΚΕΝ) θα έρχεσαι σε επαφή με στρατεύσιμους. Μετά θα πας σε γραφείο ή διαχείριση. Γενικά θα παρατηρήσεις ότι τα περισσότερα που θα μάθεις στην σχολή θα σου είναι άχρηστα στην πράξη. Καλές χρυσές οι γυναίκες, αλλά στον στρατό ΔΕΝ τις εμπιστεύονται.

Link to comment
Share on other sites

γιατί παρόλο που είσαι γυναίκα;

 

Γι αυτό:

 

Ίσως για τους άντρες να είναι πιο δύσκολα τα πράγματα απ' ότι στις γυναίκες που έχω μάθει ότι είναι ευνοϊκά και συνήθως μπαίνουν σε γραφεία.

 

 

Μα δεν κάνουν και για τπτ άλλο οι γυναίκες.

 

Tέσπα, θα δω πως είναι τα πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι και κάπως έτσι όπως τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό:

 

Tέσπα, θα δω πως είναι τα πράγματα. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί να είναι κάπως έτσι όπως τα λες.

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα λέγοντας ότι δεν εμπιστεύονται τις γυναίκες.

 

Πολύ δύσκολα ένας διοικητής θα εμπιστευτεί σε κάποια γυναίκα υπαξιωματικό κάποιο σημαντικό πόστο, και λόγω κομπλεξισμού, και λόγω ευθυνοφοβίας. Για παράδειγμα, μην περιμένεις να σου εμπιστευθούν να οργανώσεις ένα πεδίο βολής π.χ. Ή να αναλάβεις την εκπαίδευση. Στην πράξη, τις γυναίκες τις εμπιστεύονται μόνο σαν βοηθούς σε κάποιο γραφείο.

 

Από μια άποψη δεν είναι κακό, από την άλλη όμως, συνεχώς θα πρέπει να αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...