Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

paidia egw pou skeftomai na parw amerikaniko diavathrio tha voithisei sti meiwsh tis thiteias mou otan paw me to kalo? h tha kanw kanonika tous 12 san genimenos ellinas?
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia egw pou skeftomai na parw amerikaniko diavathrio tha voithisei sti meiwsh tis thiteias mou otan paw me to kalo? h tha kanw kanonika tous 12 san genimenos ellinas?

 

 

H κατοχή δεύτερης υπηκοότητας είναι παντελώς άσχετη με την μειωμένη θητεία. Για να κάνεις μειωμένη 6μηνη θητεία πρέπει να υπαχθείς στην κατηγορία των ΜΚΕ (μονίμων κατοίκων εξωτερικού). Με βάση την ελληνική νομοθεσία ΜΚΕ θεωρείται κάποιος εαν α) πριν την ηλικία των 12 ετών εγκατέλειψε την Ελλάδα για να εγκατασταθεί μόνιμα στο εξωτερικό και δεν επέστρεψε πριν ενηλικιωθεί β) συμπλήρωσε 11 χρόνια συνεχους παρουσίας στο εξωτερικό ανεξαρτήτως ηλικιακών προυποθέσεων. Τα χρόνια σπουδών μέχρι στιγμής μπορούν να συμπεριληφθούν στην 11ετία αν και νομικά το θέμα είναι αμφισβητούμενο γ) συμπλήρωσε 7 χρόνια συνεχούς βιοποριστικής εργασίας στο εξωτερικό και πάλι ανεξαρτήτως ηλικιακών προυποθέσεων. Το τι συνιστά "βιοποριστική εργασία" είναι επίσης θέμα νομικής ερμηνείας από τις αρμόδιες ελληνικές αρχές.

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη πιο πανω ειδα οτι αναφερθηκατε στις διαβιβασεις ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις πληροφοριες για τον 32 Λοχο Διαβιβασεων στο Βολο. Την Παρασκευη φευγω απο το Κεντρο εκπαιδευσης με ειδικοτητα Χειριστης Ασυρματων Μεσων και παω εκει. Λενε οτι θεωρειται παραμεθοριος!!!??!! Ισχυει; Ξερει κανεις τι παιζει γενικα; Ειναι μεσα σε ταξιαρχεια πεζοναυτων απ`οτι ξερω. Μου ειπαν οτι τις υπηρεσιες τις κανουν οι πεζοναυτες και εμεις θα τα ξυνουμε. Ισχυει ειναι ειναι μουφα η πληροφορια;
Link to comment
Share on other sites

Μην ακουω παραπονα και βλακιες....σιγα ολος ο κοσμος παει και να ξερετε οτι παντα υπαρχει καποιος που περναει χειροτερα απο εσας. Γνωστος πηγε αεροπορια Α/Α Καρπαθου 32 μερες με 6 ωρες εξοδο , καθε μερα 9 ωρες σκοπια και τσαπα,μαγειρια κτλ. σε 3 μηνες εκανε 600ωρες σκοπια τις 240 τις πρωτες 32 μερες.

Ο στρατος ειναι διακοπες και θα περασει θες δεν θες.

www.engitech.gr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αληθευει οτι στο ναυτικο επιτρεπεται να εισαι αξυριστος?

Οχι βεβαια..το μονο που επιτρεπεται σε ολα τα οπλα ειναι το "μουστακι" και αυτο με καποιες προυποθεσεις.:)

απλα στο ναυτικο επειδη εισαι χυμα..μπορει να το :blink: και αυτο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αληθευει οτι στο ναυτικο επιτρεπεται να εισαι αξυριστος?

 

 

lawfighter,Μάκη έβλεπες?? :D

Απλά ο Φοίβος είναι ''Φοίβος'' και οι άλλα ζώα..:mad:

 

υ.γ.: τον έπαιρνε η καμερούλα και γέλαγε κιόλας ο

παλιογλίτσης

!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για ποιον Μάκη και ποιον Φοίβο λέτε αλλά όταν ήμουν εγώ στο Ναυτικό το μούσι επιτρεπόταν.Το μούσι όχι τα γένια,έχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

lawfighter,Μάκη έβλεπες?? :D

Απλά ο Φοίβος είναι ''Φοίβος'' και οι άλλα ζώα..:mad:

 

υ.γ.: τον έπαιρνε η καμερούλα και γέλαγε κιόλας ο

παλιογλίτσης

!

Xαχα,μπινγκο!Αλλά επειδη ειχε καμερα θα ηταν προσεκτικοι αν απαγορευοταν.

Επισης ειχα ακουσει οτι μονο στο πεζικο πρεπει να ξυριζεσαι.

Μαλιστα στη σελ.76 του παροντος thread καποιος που υπηρετησε στην αεροπορια αναφερει οτι ηταν αξυριστος.

Γι αυτο ρωταω.

 

 

Δεν ξέρω για ποιον Μάκη και ποιον Φοίβο λέτε αλλά όταν ήμουν εγώ στο Ναυτικό το μούσι επιτρεπόταν.Το μούσι όχι τα γένια,έχει μεγάλη διαφορά.

Ενας ειναι ο Μακης και ενας ο Φοιβος σε αυτη τη χωρα!

Ο Τριανταφυλλοπουλος ειναι ο ενας και ο γνωστος συνθετης-στιχουργος ο αλλος.

Τι διαφορα εχει το μουσι απο τα γενια?Εννοεις το μουσακι στο σαγονι μονο?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ειμαι στο 616 στο Νεοχωρι Ορεστιαδας...αλλιως μας λενε και f-16 γιατι μας παει γαμ.....ς!!!:D

 

Χα! Εγώ ήμουν πολύ κοντά σου στον Βάλτο. :)

Τότε (2000-2001) ήταν 37 ΤΥΠ τώρα δεν ξέρω. Πέρασα μια βόλτα από εκεί τα Χριστούγεννα και είδα ότι λειτουργεί σαν στρατόπεδο, αλλά δεν ξέρω αν εξακολουθεί να είναι το 37 ΤΥΠ.

Στο Νεοχώρι από ότι είδα έκλεισε το διπλανό σας,ε;:O

Μαύρος είσαι ή ΠΖ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο στο σαγόνι.Επιτρέπεται το μούσι αλλά πρέπει να είναι περιποιημένο.Και φυσικά να καταταγείς έχοντας ήδη μούσι,όχι να το αφήσεις να μεγαλώσει βγαίνοντας κάθε μερά στη πρωινή αναφορά αξύριστος. :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο στο σαγόνι.Επιτρέπεται το μούσι αλλά πρέπει να είναι περιποιημένο.Και φυσικά να καταταγείς έχοντας ήδη μούσι,όχι να το αφήσεις να μεγαλώσει βγαίνοντας κάθε μερά στη πρωινή αναφορά αξύριστος. :p

Κατι τετοιο επιτρεπεται δηλ.ή εστω πιο περιποιημενο?

http://img441.imageshack.us/img441/9025/khumbunamche09itstimefooj5.th.jpg

Ή απ'ο,τι καταλαβα να εισαι αξυριστος,αλλά να διατηρεις το μηκος της τριχας σε ενα συγκεκριμενο μηκος χωρις να μακραινει αλλο.

 

Αλλά γιατι να εισαι ξυρισμενος στο πεζικο?Για τις ψειρες?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό στον Στρατό Ξηράς έχεις χαλαρά 5φ πάντως...:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,έρχεται και μένα η σειρά μου... :p

 

Λοιπόν χθες έμαθα ότι σε λίγες μέρες πρέπει να πάω στο Στρατολογικό γραφείο (ή στο Κεπ) για να συμπληρώση κάτι χαρτιά.

 

Ξέρει κανείς συγκεκριμένα τι πρόκειται να κάνω?(Εκτός απο τα χαρτιά μήπως θέλει εξετάσεις κτλ κτλ)

 

 

Ευχαριστώ!

 

EDIT:Αν ταιριάζει το θέμα ας μεταφερεθεί στο thread φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά

Link to comment
Share on other sites

Στο ναυτικό το περιποιημένο μούσι επιτρέπετε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Λέγοντας περιποιημένο οι πιλαφάδες (μόνιμοι του ναυτικού :P) εννοούνε ότι πρέπει να φαίνεται οτι έχει μπεί ξυράφυ στο κάτω μέρος του λαιμού και στο πάνω μέρος των μάγουλων (δηλαδή στην πάνω φωτό το μήκος είναι οκ αλλά θέλει συμμάζεμα να φαίνεται οτι δεν είναι εκτός ελέγχου. Βέβαια με το μαλί αυτό έχεις φύγει κατευθείαν για κούρεμα ;)). Kανονικά όπως παρουσιαστείς έτσι και θα απολυθείς (βασικά όπως βγείς φωτογραφεία στην προπαίδευση), βέβαια δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις αυτών που αφήσανε μούση στην άδεια της ορκομοσίας τους :P
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα σε κάλεσαν να καταθέσεις το απογραφικό δελτίο και όχι για να πας φαντάρος.(αυτό που παλιά λέγανε περιοδεύων).

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Θα συμφωνήσω με τον GR.04 :cool: προφανώς περιοδέυον περνάει γιατί είναι περίεργο απο τα 17 να πας φαντάρος......:rolleyes: άρα μετά απο 1 χρόνο θα υπηρετείς "Τη Μαμά Πατρίδα"

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Και γω ειχα παει στο ΚΕΠ στην 3η λυκειου..

 

Κατι χαρτια ειχα συμπληρωσει με υψος,βαρος,νουμερο παπουτσιου,ομαδα αιματος..

Αυτα αν θυμαμαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Περιοδεύων είναι. jog, το ενδεχόμενο να τηλεφωνήσεις στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής του, ώστε να σε κατατοπίσουν καλύτερα από δω μέσα, το σκέφτηκες;:p
Link to comment
Share on other sites

Όλοι περνάμε περιοδεύων στην 3η λυκείου και συμπληρώνουμε τα χαρτιά που αναφέρει πιο πάνω κ ο φίλος SagoniasSlutRose. Μην ανησυχείς! Πάρε τηλέφωνο και ρώτα βέβαια για να είσαι και σίγουρος... :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά ξέρω.Το για στράτευση το είπα για χιούμορ. :)

 

 

Οκ,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά ξέρω.Το για στράτευση το είπα για χιούμορ. :)

 

 

Οκ,ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις :)

 

Για χιούμορ...:confused: :worry:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά,απλά μου ήρθε ξαφνικό το ότι με κάλεσαν να δηλώσω ότι είναι να δηλώσω.Για πλάκα λέω πως πάω φαντάρος...

 

Sorry για το off-topic,τα μηνύματα λογικά θα σβηστούν

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NokiaN73-1/3.0638.0.0.30 Series60/3.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

prosoxi, se osous pane periodeuon sti daxtuloskopisi... :whistle: :p

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...