Jump to content

Οδηγός για τις Custom Rom


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την εβαλα κ γω σημερα παιδες απο 20L στοκ σε 204nightly με κερνελ ironkrnL (http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1359307) μου τρεχει στα 1300mhz και παει πολυ καλα...μπαταρια ενταξει θα τρωει λογικα οπως μου τρωγε και στο SGS που ειχα...απο κει και περα ειχα κατι θεματα με κατι μνματα που δεν στελνε διορθοθηκε και δεν μου το αναγνωριζε το pc μου σε usb οταν εκανα συνδεση διορθοθηκε και αυτο...εσεις τι κερνελ εχετε??? νομιζω ειναι καλος αυτος παντως...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ρομς, δυστυχώς σταθερότητα του stock δεν έχει κανένα. Όποτε για μένα καλύτερη επιλογή είναι στοκ ρομ, ρουτ, διακοπή των άχρηστων εφαρμογών και υπηρεσιών με titanium backup και το τηλέφωνο λειτουργεί τέλεια. Δεν κολλάει, δε χάνει σήμα και μπαταρία κρατάει 3-4 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ρομς, δυστυχώς σταθερότητα του stock δεν έχει κανένα. Όποτε για μένα καλύτερη επιλογή είναι στοκ ρομ, ρουτ, διακοπή των άχρηστων εφαρμογών και υπηρεσιών με titanium backup και το τηλέφωνο λειτουργεί τέλεια. Δεν κολλάει, δε χάνει σήμα και μπαταρία κρατάει 3-4 μέρες.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω τι καλό έχουν οι cm αφού έχουν θέματα.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω τι καλό έχουν οι cm αφού έχουν θέματα.

Ποιά θέματα;

Εμένα η stock μου έκανε διάφορα περίεργα, με την μπαταρία, BSOD, memory leak κλπ.

Με την CM7 (από 204 και μετά) έχω τα εξής:

Καλύτερη απόκριση,

Περισσότερη μνήμη με ελάχιστα έως καθόλου κρασαρίσματα βαριών εφαρμογών,

Κανένα BSOD,

με μόνο "ελάττωμα" την διαφορετική επιλογή τρόπου χρήσης της κάμερας (σε άλλους αρέσει σε μένα όχι) και ίσως μια μικρή μείωση στην αντοχή της μπαταρίας.

 

Γενικά με την CM7 έχω ένα πολύ, μα πολύ, καλύτερο κινητό από ότι με όσες rom δοκίμασα. Official stock v10a, b, d,v20(c- leaked), L, με custom rom: διάφορες από Topogigi, από Modaco, με δεκάδες αλλαγές kernel. (stock, NeoBlaze, HP SR+RC, MCK r26 & r27)

Από Απρίλη έχω τη συσκευή, κάπως καλά ήταν τα πράγματα με την v10d, λίγο καλύτερα με την v20l (πέρα απο το gps).

Αλλά την cm7 δεν την πλησιάζει τίποτα!

 

Και έχω ανοιχτά πάντα τα πάντα 3G, GPS, WiFi, Data, συγχρονίζω δύο λογαριασμούς mail, facebook, twitter, market.

 

Υπόψη ότι για να είναι κανείς σίγουρος ότι μια rom δουλεύει όπως πρέπει καλό είναι να την δοκιμάζει μετά απο full wipe, να κάτσει δηλαδή καθαρή στη συσκευή. Αν την περάσεις από "πάνω" από μία άλλη, άλλης "οικογένειας" μπορεί να δουλέψει αλλά μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα λόγο των "σκουπιδιών" που μένουν πίσω.

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ποιά θέματα;

Εμένα η stock μου έκανε διάφορα περίεργα, με την μπαταρία, BSOD, memory leak κλπ.

Με την CM7 (από 204 και μετά) έχω τα εξής:

Καλύτερη απόκριση,

Περισσότερη μνήμη με ελάχιστα έως καθόλου κρασαρίσματα βαριών εφαρμογών,

Κανένα BSOD,

με μόνο "ελάττωμα" την διαφορετική επιλογή τρόπου χρήσης της κάμερας (σε άλλους αρέσει σε μένα όχι) και ίσως μια μικρή μείωση στην αντοχή της μπαταρίας.

 

Γενικά με την CM7 έχω ένα πολύ, μα πολύ, καλύτερο κινητό από ότι με όσες rom δοκίμασα. Official stock v10a, b, d,v20(c- leaked), L, με custom rom: διάφορες από Topogigi, από Modaco, με δεκάδες αλλαγές kernel. (stock, NeoBlaze, HP SR+RC, MCK r26 & r27)

Από Απρίλη έχω τη συσκευή, κάπως καλά ήταν τα πράγματα με την v10d, λίγο καλύτερα με την v20l (πέρα απο το gps).

Αλλά την cm7 δεν την πλησιάζει τίποτα!

 

Και έχω ανοιχτά πάντα τα πάντα 3G, GPS, WiFi, Data, συγχρονίζω δύο λογαριασμούς mail, facebook, twitter, market.

 

Υπόψη ότι για να είναι κανείς σίγουρος ότι μια rom δουλεύει όπως πρέπει καλό είναι να την δοκιμάζει μετά απο full wipe, να κάτσει δηλαδή καθαρή στη συσκευή. Αν την περάσεις από "πάνω" από μία άλλη, άλλης "οικογένειας" μπορεί να δουλέψει αλλά μπορεί να παρουσιάσει προβλήματα λόγο των "σκουπιδιών" που μένουν πίσω.

 

η cm7 οταν την περασει καποιος . . . πρεπει να αλλαξει κ kernel μετα?

οταν λες full wipe? μεσω CWR γινεται?

Link to comment
Share on other sites

η cm7 οταν την περασει καποιος . . . πρεπει να αλλαξει κ kernel μετα?

οταν λες full wipe? μεσω CWR γινεται?

 

Κάθε rom έρχεται με ένα kernel, οπότε όχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Αν όμως θέλεις να υπερχρονίσεις το κινητό πρέπει να βάλεις ένα kernel που να το επιτρέπει.

 

Ναι, μέσα από το CWR

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε rom έρχεται με ένα kernel, οπότε όχι δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι. Αν όμως θέλεις να υπερχρονίσεις το κινητό πρέπει να βάλεις ένα kernel που να το επιτρέπει.

 

Ναι, μέσα από το CWR

 

μπορεις να μου στειλεις την διαδικασια για update σε 204 nightly? ειμαι ηδη root :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα ρομς, δυστυχώς σταθερότητα του stock δεν έχει κανένα. Όποτε για μένα καλύτερη επιλογή είναι στοκ ρομ, ρουτ, διακοπή των άχρηστων εφαρμογών και υπηρεσιών με titanium backup και το τηλέφωνο λειτουργεί τέλεια. Δεν κολλάει, δε χάνει σήμα και μπαταρία κρατάει 3-4 μέρες.

 

Περα απο εκεινη την διαδικασια μεσω του pc και με το βγαλσιμο της μπαταριας, το OneClick δεν λειτουργει ακομα στην τελευταια εκδοση ;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου στειλεις την διαδικασια για update σε 204 nightly? ειμαι ηδη root :)

Ο Αγγελος έχει κάνει ένα καταπληκτικό και πληρέστατο οδηγό

Οτι θέλεις είναι εκεί!

 

Περα απο εκεινη την διαδικασια μεσω του pc και με το βγαλσιμο της μπαταριας, το OneClick δεν λειτουργει ακομα στην τελευταια εκδοση ;

Από όσο ξέρω μονο αυτή η μέθοδος λειτουργεί. Το superoneclick είναι για τις 2.2 (froyo) στο δικό μας κινητό.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ο Αγγελος έχει κάνει ένα καταπληκτικό και πληρέστατο οδηγό

Οτι θέλεις είναι εκεί!

 

 

Από όσο ξέρω μονο αυτή η μέθοδος λειτουργεί. Το superoneclick είναι για τις 2.2 (froyo) στο δικό μας κινητό.

 

εδω λεει "ΠΡΟΣΟΧΗ: Είναι υποχρεωτικό να έχουμε εξωτερική sdcard"

δεν γινεται αν δεν εχεις εξωτερικη καρτα δηλ? εγω που ειμαι με την v20l θα χασω ολα τα data ε? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι το builtbot ειναι down εδω και αρκετες μερες η 204 nighly εχει μεινει λιγο πισω στα updates. Το τελευταιο kang (nightly ουσιαστικα compiled απο 3ους) ειναι αυτο http://www.mediafire.com/?pi5pnz8u9ope1vj (204-12) και υπαρχουν αναφορες οτι δεν υπαρχει πλεον το προβλημα με τα sensors οποτε η μπαταρια πρεπει να ειναι σε επιπεδα stok
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λογο του οτι το builtbot ειναι down εδω και αρκετες μερες η 204 nighly εχει μεινει λιγο πισω στα updates. Το τελευταιο kang (nightly ουσιαστικα compiled απο 3ους) ειναι αυτο http://www.mediafire.com/?pi5pnz8u9ope1vj (204-12) και υπαρχουν αναφορες οτι δεν υπαρχει πλεον το προβλημα με τα sensors οποτε η μπαταρια πρεπει να ειναι σε επιπεδα stok

 

Αυτό έχω εδώ και λίγες ώρες (Temasek), αλλά όπως και το -11 που είχα πριν δεν έχω προλάβει να το αξιολογήσω. :O

 

Πάντως σε idle (με όλα ανοιχτά) κατεβαίνει η κατανάλωση σιγά σιγά μέχρι τα 21mA. Δηλαδή θεωρητικά λίγο λιγότερο από 3 μέρες αν δεν το ακουμπήσω. Στη πράξη με τη χρήση που κάνω τώρα πια, σπάνια αντέχει πάνω από 24 ώρες.

 

Edit βγήκε και η γρουσούζικη (η 13)!

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω το zip της custom rom μεσω usb στο τηλεφωνο χωρις εξωτερικη sd σενα δικο μ φακελο

και κανω wipe ~ wipe data/factory ~ wipe cache partition ...... σβηνονται ΟΛΑ??

οποτε θα σβηστει κ ο φακελος με το zip που μολις περασα??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

η cm7 οταν την περασει καποιος . . . πρεπει να αλλαξει κ kernel μετα?

οταν λες full wipe? μεσω CWR γινεται?

 

Μπορείς να αλλάξεις και kernel αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Γενικά, όταν προσπαθείς να εγκαταστήσεις διαφορετικό ρομ απ'αυτο που έχεις εγκατεστημένο (πχ. στοκ πάνω σε cm7 or miui) πρέπει να κάνεις πρώτα wipe user data και wipe dalvik cashe, αλλιώς όχι μόνο προβλήματα θα έχεις, αλλά δε θα ξεκινήσει καν το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αν βαλω το zip της custom rom μεσω usb στο τηλεφωνο χωρις εξωτερικη sd σενα δικο μ φακελο

και κανω wipe ~ wipe data/factory ~ wipe cache partition ...... σβηνονται ΟΛΑ??

οποτε θα σβηστει κ ο φακελος με το zip που μολις περασα??? :confused:

 

Δεν σβήνεται το περιεχόμενο της internal usb.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν... Δοκίμασα το ironkernel με cm204-22 και νομίζω ότι το κινητό πότε δεν ήταν πιο σταθερό και πιο γρήγορο. Ενδεικτικά στο antutu βγάζει 7000 με καθημερινές ρυθμίσεις
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Δοκίμασα το ironkernel με cm204-22 και νομίζω ότι το κινητό πότε δεν ήταν πιο σταθερό και πιο γρήγορο. Ενδεικτικά στο antutu βγάζει 7000 με καθημερινές ρυθμίσεις

 

Ποιο baseband χρησιμοποείς; Ο temasek προτείνει το 824.

God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι προτείνει ο temasek εκτός και αν ζει στην ελλάδα. :)

Χρησιμοποιώ το τελευταίο που ερχότανε με το 10d δηλαδή 725 και το αντίστοιχο ril

Ο RC χρησιμοποιεί το 218 και μιας και είναι ο cm Dev του optimus 2x υποθέτω ότι θα του δουλεύει τέλεια εμένα όμως μου έκανε προβλήματα με το δίκτυο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία τι προτείνει ο temasek εκτός και αν ζει στην ελλάδα. :)

Χρησιμοποιώ το τελευταίο που ερχότανε με το 10d δηλαδή 725 και το αντίστοιχο ril

Ο RC χρησιμοποιεί το 218 και μιας και είναι ο cm Dev του optimus 2x υποθέτω ότι θα του δουλεύει τέλεια εμένα όμως μου έκανε προβλήματα με το δίκτυο

Εχω το 218 ril και το 725 ΒΒ(του froyo). Δουλεύει τέλεια. (το ril 218 είναι πρακτικά συμβατό με όλα τα BB)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά από temasek την cm204-23. Κάνω boot και όλα ok. Βάζω και το ironkrnL00-20111210h2053.zip για πυρήνα. Την πρώτη φορά κόλλησε στο logo της lg. Έβγαλα την μπαταρία και με το επόμενο boot όλα ok. Αυτό που παρατήρησα μετά την εφαρμογή του είναι ότι στην οθόνη κλειδώματος άλλαξε η γραμματοσειρά που δείχνει την ώρα. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος; Επίσης ποιο πρόγραμμα προτείνετε για uv ? Χρησιμοποίησα για λίγο το antutu set cpu free, αλλά το scaling του πήγαινε είτε στα 912MHz και μετά στα 1100MHz.
God is real, unless declared integer.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκεί που έλεγα καλύτερα δεν γίνετε έβαλα το 204-24 με το hybrid iron-swift kernel του vadonka και ανέβηκε 10 σκαλιά πάλι το τηλέφωνο κυρίως προς την κατανάλωση αυτή τη φοράτο kernel μπορείτε να το κατεβάσετε από αυτό το post για 0 ramhack http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20933643&postcount=469 και από εδώ για το 32 ramhack http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20915788&postcount=463

Υπόψιν τα "undervolt" kernel είναι για λίγους τυχερούς με πολύ καλό hardware. Εμένα ας πούμε μου κάνουν bsod όταν φορτίζει.

Για να ρυθμίσετε χρησιμοποιήστε το setcpu είναι free από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

την τελευταία version. Αν είστε ευχαριστημένοι αγοράστε το και από το market.

Εγώ έχω φτιάξει διάφορα profiles ώστε να χάνω σε ταχύτητα και μπαταρία

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εκεί που έλεγα καλύτερα δεν γίνετε έβαλα το 204-24 με το hybrid iron-swift kernel του vadonka και ανέβηκε 10 σκαλιά πάλι το τηλέφωνο κυρίως προς την κατανάλωση αυτή τη φοράτο kernel μπορείτε να το κατεβάσετε από αυτό το post για 0 ramhack http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20933643&postcount=469 και από εδώ για το 32 ramhack http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=20915788&postcount=463

Υπόψιν τα "undervolt" kernel είναι για λίγους τυχερούς με πολύ καλό hardware. Εμένα ας πούμε μου κάνουν bsod όταν φορτίζει.

Για να ρυθμίσετε χρησιμοποιήστε το setcpu είναι free από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=505419

την τελευταία version. Αν είστε ευχαριστημένοι αγοράστε το και από το market.

Εγώ έχω φτιάξει διάφορα profiles ώστε να χάνω σε ταχύτητα και μπαταρία

 

Εχεις βάλει με το ramhack ή χωρίς;

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αλλά και με το ramhack το μόνο που χάνεις είναι το reboot. Απλά μου την δίνει να ξέρω ότι έχω λιγότερη μνήμη στη gpu αφού ούτως η αλλιώς έχω swap και δεν με νοιάζει η μνήμη και τόσο
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς αλλά και με το ramhack το μόνο που χάνεις είναι το reboot. Απλά μου την δίνει να ξέρω ότι έχω λιγότερη μνήμη στη gpu αφού ούτως η αλλιώς έχω swap και δεν με νοιάζει η μνήμη και τόσο

Το διάβασα αυτό για το swap, με προβληματίζει λίγο γιατί δεν είναι στη σφαίρα των γνώσεών μου (σκράπας από Linux).

 

Edit

Υποτίθεται ότι το ενεργοποίησα. Από cm settings/επιδόσεις/Χρήση Compcashable RAM και το έβαλα στο 18%. Περιμένω να δώ κάπου κάποια διαφορά;

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...