Jump to content

Οδηγός για τις Custom Rom


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω την cm7 και θελω να φλασαρω την στοκ. Χρειαζεται να την γυρισω σε ext3 η ουτως η αλλως αυτο χρησιμοποιει και αυτη,οποτε απλα φλασαρω απο πανω;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Tι εννοεις θα φλασαρεις τη στοκ?Σε ζιπακι?

Αν ναι τοτε πρεπει να γυρισεις σε ext3 αν θυμαμαι καλα.

Αυτο ισχυει και οταν κανεις nandroid restore σε στοκ.Μονο μεσω smartflash ειναι που δε σε νοιαζει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις θα φλασαρεις τη στοκ?Σε ζιπακι?

Αν ναι τοτε πρεπει να γυρισεις σε ext3 αν θυμαμαι καλα.

Αυτο ισχυει και οταν κανεις nandroid restore σε στοκ.Μονο μεσω smartflash ειναι που δε σε νοιαζει τιποτα

 

Με το smart flash θελω περασω την 20l βασικα

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Θα ήθελα λίγη βοήθεια καθώς πέρασα στο κινητό μου κανα δύο custom rom(cm7, nova HD, WajkIUI) με ενεργή την τελευταία και δεν μπορώ ούτε γνωρίζω ακριβώς πως να περάσω την official 2.3.4. Δοκίμασα με το back2stock αλλά κόλλαγε το κινητό. Ψάχτηκα λίγο πριν γράψω αυτο το μήνυμα αλλά κανένας οδηγός δεν με κάλυψε στις απορίες μου γύρω από διάφορα (kernel, baseband κτλ).:(

Τέλος μετά από πολύωρη αναμονή κατάφερε να κατέβει από εδώ(http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1035041) η BIN_LGP990AT-00-V20q-EUR-XX-JAN-24-2012-0 και η BIN_LGP990AT-00-V20r-EUR-XX-MAR-02-2012-0 αλλά δεν ξέρω πως να περάσω μία από τις δύο. Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας.:)

 

Ευχαριστώ πολύ!

Ericsson T28s -> Ericsson T65 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K700 -> Sony Ericsson W800 -> Sony Ericsson W850 -> LG Optimus 2X -> Sony Xperia Mini Pro -> Sony Xperia P -> Sony Xperia Z -> Samsung S4 -> Samsung S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Θα το δωκιμάσω. Σε ευχαριστώ πολύ!
Ericsson T28s -> Ericsson T65 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K700 -> Sony Ericsson W800 -> Sony Ericsson W850 -> LG Optimus 2X -> Sony Xperia Mini Pro -> Sony Xperia P -> Sony Xperia Z -> Samsung S4 -> Samsung S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παίδες,

 

πέρασα την ROM του Owain(Cyanogen 9 - modified) από το XDA και δεν μπορώ να βρω google play με τπτ. Δοκίμασα να το κατεβάσω μέσω internet και δεν το εγκαθιστά. Επίσης, κατέβασα το αντίστοιχο .apk στην sd και προσπάθησα με ένα terminal emulator να το κάνω install - αλλά ούτε πάλι τα κατάφερα. Δεν έκανε ούτε πάλι install με το adb...

 

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες,

 

πέρασα την ROM του Owain(Cyanogen 9 - modified) από το XDA και δεν μπορώ να βρω google play με τπτ. Δοκίμασα να το κατεβάσω μέσω internet και δεν το εγκαθιστά. Επίσης, κατέβασα το αντίστοιχο .apk στην sd και προσπάθησα με ένα terminal emulator να το κάνω install - αλλά ούτε πάλι τα κατάφερα. Δεν έκανε ούτε πάλι install με το adb...

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

Τα gapps τα πέρασες με CWM?

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα προβλημα με τη cm 7.2 (συχνες BSOD) εβαλα την stock V20s (rooted,deodexed κτλ.). παρολο που η συγκεκριμενη εκδοση ερχεται και με καινουργια baseband δεν την φλασαρα. ειναι υποχρεωτικο να αναβαθμισω και την Baseband ? εαν δεν το κανω θα συνεχισω να εχω BSOD ?
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα προβλημα με τη cm 7.2 (συχνες BSOD) εβαλα την stock V20s (rooted,deodexed κτλ.). παρολο που η συγκεκριμενη εκδοση ερχεται και με καινουργια baseband δεν την φλασαρα. ειναι υποχρεωτικο να αναβαθμισω και την Baseband ? εαν δεν το κανω θα συνεχισω να εχω BSOD ?

 

Υποχρεωτικό δεν είναι. Αν δεις πως έχεις θέμα περνα και τη baseband.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα προβλημα με τη cm 7.2 (συχνες BSOD) εβαλα την stock V20s (rooted,deodexed κτλ.). παρολο που η συγκεκριμενη εκδοση ερχεται και με καινουργια baseband δεν την φλασαρα. ειναι υποχρεωτικο να αναβαθμισω και την Baseband ? εαν δεν το κανω θα συνεχισω να εχω BSOD ?

 

Έχω περάσει την cm7kang-O2x-126 - Kernel 1206081051-ETaNa_OC-3.0.y (υπερχρονισμένο σε 324 MHz - 1408 MHz) Και εδώ και 1 μήνα περίπου όλα ο.κ. πάει με 1.000 χωρείς κανένα BSOD..!;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την cm7kang-O2x-126 - Kernel 1206081051-ETaNa_OC-3.0.y (υπερχρονισμένο σε 324 MHz - 1408 MHz) Και εδώ και 1 μήνα περίπου όλα ο.κ. πάει με 1.000 χωρείς κανένα BSOD..!;)

 

Ακριβως τα ιδια και εγω εδω και μια εβδομαδα και παρατηρω οτι ολα δουλευουν ρολοι(να μη το ματιασω)!

Εκεινο που μου καθυστερει αν δεν εχω μαζι και με το GPS ανοιγμενη και την συνδεση δικτυου ειναι να κλειδωσει δορυφορους!

Τι GpsFix..τι GpsAids...τι GpsTest,οτι και αν δοκιμασα παλι καθυστερει να κλειδωσει αν κανω πανω απο δυο-τρεις ωρες να το ξανανοιξω.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια ποια θεωρειται η καλυτερη Custom rom αυτη τη στιγμη ?

Επειδη θελω καποια που να παιζει και ο chrome μη μου πειτε καμια που να μην εχει hardware acceleration ...

Την πατησα αγρια με δυο τρεις που εβαλα και μου κολαγε ο chrome.

 

Η πιο smooth ICS ποια πιστευετε οτι ειναι ?

Δε μ ενδιαφερουν τα πολλα μπιγλιμπιδια ....

Απλα να ειναι γρηγορη και να μην εχει bugs γιατι εχω δοκιμασει καποιες ics και απογοητευτηκα με τα τοσα bugs και lag που ειδα....

Aφου ειμαι ετοιμος να βαλω παλι τη stock , δε μπορω αλλο τα bugs και το lag .

 

Βοηθηστε με παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ποια θεωρειται η καλυτερη Custom rom αυτη τη στιγμη ?

Επειδη θελω καποια που να παιζει και ο chrome μη μου πειτε καμια που να μην εχει hardware acceleration ...

Την πατησα αγρια με δυο τρεις που εβαλα και μου κολαγε ο chrome.

 

Η πιο smooth ICS ποια πιστευετε οτι ειναι ?

Δε μ ενδιαφερουν τα πολλα μπιγλιμπιδια ....

Απλα να ειναι γρηγορη και να μην εχει bugs γιατι εχω δοκιμασει καποιες ics και απογοητευτηκα με τα τοσα bugs και lag που ειδα....

Aφου ειμαι ετοιμος να βαλω παλι τη stock , δε μπορω αλλο τα bugs και το lag .

 

Βοηθηστε με παρακαλω...

Δεν υπάρχει καμία ICS που να δουλεύει σωστά το hardware acceleration και κατά συνέπεια ούτε ο chrome.

Οι μόνες custom rom που δουλεύουν χωρίς σοβαρά προβλήματα είναι οι gb. (2.3.x)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια διαβάζω για το κινητό μου και χαίρομαι να βλέπω το μερίδιο αγοράς της LG να πέφτει.

Στα τσακίδια! :devil:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη τελευταία Domination που προτάθηκε.. Συνδέω με usb και έχω Reboot, καταγραφή video δεν υπάρχει και η αναπαραγωγή video είναι τραγική.

 

Κάποια rom που να μην έχει αυτά τα θέματα??

s21 ultra 256
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε αυτήν εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1508492

 

αν ψάχνεις για ics σε έμενα ήταν πολύ σταθερή με τον δικό της κερνελ με άλλον όταν το έβαζα στο pc κόλλαγε άλλα από video χάλια πράματα

 

αλλιώς βάλε gb από τεμασεκ πολύ καλή

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή σημείωση για την CM7.2 του temasek...φαίνεται να τρώει αρκετά γρήγορα τη μπαταρία, τουλάχιστον στις πρώτες φορτίσεις. Στο δικό μου δεν έχει καταφέρει ακόμα να βγάλει ολόκληρη μέρα, αν και το παιδεύω αρκετά μέσα στη μέρα κάνοντας και πειράζοντας διάφορα...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή σημείωση για την CM7.2 του temasek...φαίνεται να τρώει αρκετά γρήγορα τη μπαταρία, τουλάχιστον στις πρώτες φορτίσεις. Στο δικό μου δεν έχει καταφέρει ακόμα να βγάλει ολόκληρη μέρα, αν και το παιδεύω αρκετά μέσα στη μέρα κάνοντας και πειράζοντας διάφορα...

Όταν λες ολόκληρη μέρα εννοείς full 24ώρο; Αν το παιδεύεις και με stock rom δεν βγάζεις full 24ώρο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Όταν κάνεις root το κινητό σου να φανταστώ σβήνονται όλα όσα έχει μέσα;

Και άμα θες να αλλάξεις ρομ(πχ είχες την custom rom 2.3.x και θες να την κάνεις custom rom ics)θα ξαναχαθούν τα πάντα;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις root το κινητό σου να φανταστώ σβήνονται όλα όσα έχει μέσα;

Και άμα θες να αλλάξεις ρομ(πχ είχες την custom rom 2.3.x και θες να την κάνεις custom rom ics)θα ξαναχαθούν τα πάντα;

Ευχαριστώ πολύ

 

Με root δεν χανεις απολυτως τιποτα. Με αλλαγη rom ναι.

 

Αλλα παντα κανεις ενα backup ή με titanium αφου κανεις root ή χειροκινητα πριν κανεις root.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα root το κινητό και σκέφτομαι να βάλω custom rom...

μπορεί κάποιος να μου πει μία σταθερή rom ,να μην κολλάει και να έχει όλες τις εφαρμογές(πχ είδα πως κάποιες δεν έχουν ραδιόφωνο..)

Επίσης με το titanium γίνονται backup τα πάντα;Δηλαδή και εφαρμογές και επαφές μηνύματα κτλ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...