Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εισαι σιγουρος οτι ειναι της sim? Τσεκαρε στις επαφες - μενου - επιλογες προβολης - επιλογη επαφων προς προβολη, αν εχεις επιλεγμενο να σου εμφανιζει και τις επαφες που ειναι στο τηλεφωνο και αυτες που ειναι στο gmail.

 

1. Ναι είμαι σίγουρος ότι είναι της sim.

2. Δεν έχω τις επαφές μου στο google λογαριασμό.

3. Στις επιλογές εμφάνισης έχω τικαρισμένο μόνο του τηλεφώνου ... προφανώς. Google, Twitter, sim είναι ξετικαρισμένα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα!σε λιγες μερες σκεφτομαι να παρω το huawei x5 pro..αυτο που με προβληματιζει ειναι..

 

1)Ειναι με τιν 2.3.5 out of the box?η πρεπει να κανω εγω την αναβαθμησει?

2)σε "μαμα" μορφη ειναι σφαιρατο?

3)απο παιχνιδια πως τ παει?

4)απο υποστηριξει?service?

5)τα θεματα περει απωλεια σηματος?

 

σας ευχαριστω!

 

1)Πρεπει να την κανεις εσυ.

2)Ολα λειτουρουν γρηγορα και ομαλα. Σκεψου να το πειραξεις κιολας.

3)Μια χαρα, χωρις κολληματα. Μπορεις και να το κανεις να παιζει και βαρια HD παιχνιδια πχ Modern Combat, 9mm HD, aspahlt 6.

4)Δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα απ'οτι ξερω δεν υπαρχει καλη υποστηριξη.

5)Δεν ειχα ποτε προβλημα με το σημα.

 

Γενικα φιλε μου το κινητο αξιζει. Ειδικα για 200€.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα , θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει λεπτομεριακά πως θα αναβαθμίσω το λογισμικό του συγκεκριμένου smartphone από 2.2 σε 2.3 ...(είμαι λίγο άσχετος για αυτό αν μπορείτε να γίνετε όσο πιο συγκεκριμένοι μπορείτε)

 

κοιτα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3955497#post3955497 αν δεν σου κανει δες πιο παλια ποστ, ειναι γραμμενο απειρες φορες

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τα free δικτυα που προσπαθεις να μπεις δεν ειναι ξεκλειδωτα. Για να ελεγχεις αν καποιο δικτυο ειναι οντως ανοικτο μπορεις να πας στον browser του κινητου, αφου συνδεθεις στο συγκεκριμενο δικτυο, και να δεις την αρχικη σελιδα του browser. Αν οντως ειναι ανοιχτο θα σου βγαλει την αρχικη σελιδα που σου βγαζει παντα, αλλιως θα σου βγαλει μια σελιδα που ζηταει username και password.

Αν δεν βγαζει τιποτα απο τα 2, τοτε ειναι πολυ πιθανο το δικτυο να μην παρεχει συνδεση στο ιντερνετ. Για παραδειγμα καφετεριες που εχουν pda για τις παραγγελιες τους, εχουν ασυρματη συνδεση Wifi που ανιχνευεται σαν συνδεση για ιντερνετ απο το κινητο.

 

Σωστά αυτά που λες συμφωνώ! Αλλά κ πάλι εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα για τί σε free που έμπαινα με τη 2.2.2. τώρα δε μπορώ, και άσε που σε ad-hoc ουτε κάν βλέπει το δίκτυο ενώ αλλη συσκευη το βλέπει, δε μπορώ να το καταλάβω αυτό ρε παιδί μου, και σε δίκτυα με wpa όλα καλά θα τρελλαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αγόρασα και εγώ πριν από 5-6 μέρες το Ideos X5 pro και ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια. Αρχικά να πω ότι δεν έχω ιδέα από κινητά και τα περισσότερα που διάβασα εδώ μέσα μου φαίνονται αλαμπουρνέζικα...

 

Λοιπόν

1) αγόρασα το pro k όχι το απλό, δείχνει ότι έχει 1ghz επεξεργαστή κ έχει κ ράδιο, οπότε κομπλέ. Κατέβασα την εφαρμογή Quadrant και την έτρεξα και αποτέλεσμα μου έβγαλε 1935, στο παρακάτω link είναι ένα βιντεάκι που τρέχει την εφαρμογή στο pro και στο απλό ταυτόχρονα και δίνει για το απλό 1348 και για το pro 2097, κανονικά δεν πρέπει και το δικό μου να βγάζει 2097 αντί για 1935?

2) επειδή από ότι διάβασα έχει βγει Gingerbread για το κινητό πάω να το κατεβάσω και δε μπορώ, βγάζει πρόβλημα στη σελίδα εδώ και περίπου 2-3 μέρες, σε αυτό λογικά φταίει το site της εταιρίας και απλά ρωτάω μήπως το αντιμετωπίζουν και άλλοι αυτό το πρόβλημα.

3) το κυριότερο που θέλω να ρωτήσω και ελπίζω κάποιος να με βοηθήσει είναι το ακόλουθο. Ότι έχει μέσα το κινητό είναι από το market, τίποτα δεν πέρασα έτσι οπότε λογικά δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα αλλά πολύ συχνά μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα και κολλάει το κινητό, αργεί, δεν ανοίγει τους φακέλους και χρειάζεται κάποια δευτερόλεπτα και μερικές φορές κάνει restart μόνο του, το μήνυμα είναι το εξής: Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής Εφαρμογή εκκίνηση HUAWEI (διαδικασία com.huawei.launcher2). και μου βγάζει να πατήσω μόνο μία επιλογή, το προσπαθήστε ξανά. Μήπως ξέρει κανένας σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό?

 

Αυτά και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

1. όχι, δεν είναι απαραίτητο να σε βγάζει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα

 

3. για κάνε ένα Hard reset. ή δοκίμασε καποιον άλλον launcher

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, θα δοκιμάσω αυτά που είπες αλλά... hard reset πως??? κ όταν λες να δοκιμάσω κάποιον άλλο launcher πως θα το κάνω αυτό?

 

* Όπως είπα και στο πρώτο μήνυμα, δεν έχω ιδέα από κινητά γι' αυτό και ρωτάω για hard reset και launcher

Link to comment
Share on other sites

θα πας στο μαρκετ και θα κανεις αναζητη launcher

υπάρχουν πολλές επιλογές. διάλεξε καποιον, πχ go launcher και κατεβασέ τον.

έπειτα πατας το Home button και επιλεγεις go launcher.

 

ριξε και εδω μια ματια

Ο καλύτερος launcher (home replacement)

 

για χαρντ ρεσετ κοιταξε στο θέμα της συσκευής σου

Link to comment
Share on other sites

ΩΧ... ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ!!!

 

Δε ξέρω αν θα κολλάει κ αυτός, κατέβασα αυτόν που μου είπες go launcher και για μένα που 'μαι ΑΣΧΕΤΟΣ έχει πολύ πράγμα να χαζέψω/ασχοληθώ, ελπίζω να ΄ναι οκ και να μην με μανουριάσει και αυτός. Πάντως, σ' ευχαριστώ για την βοήθεια κ τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αυτά που λες συμφωνώ! Αλλά κ πάλι εξακολουθώ να πιστεύω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα για τί σε free που έμπαινα με τη 2.2.2. τώρα δε μπορώ, και άσε που σε ad-hoc ουτε κάν βλέπει το δίκτυο ενώ αλλη συσκευη το βλέπει, δε μπορώ να το καταλάβω αυτό ρε παιδί μου, και σε δίκτυα με wpa όλα καλά θα τρελλαθούμε!

 

Αυτο οντως ακουγεται περιεργο. Απ'οσο ξερω απο το δικο μου, σε οσα free δικτυα εμπαινα με την 2.2.2 μπαινω και με την 2.3.5. Δεν μπορω να φανταστω που υπαρχει το προβλημα στο κινητο σου. Αν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο και γνωριζει καποια λυση ας μας πει

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ξενέρωσε απίστευτα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι ότι μετά από μόλις ενάμιση μήνα και μάλιστα υπερβολικά προσεκτικής χρήσης, διαπίστωσα σήμερα ένα ράγισμα στο επάνω καπάκι πολύ κοντά στο δέσιμο με το σιδερένιο? περίβλημα του τηλεφώνου. Είναι κοντά στα 4 χιλιοστά και δείχνει ότι κάποια στιγμή θα φύγει κομμάτι από το τηλέφωνο..

Στα υπόψιν ότι δεν μου έχει πέσει και δεν το έχω χτυπήσει πουθενά. Μου φαίνεται ότι τα πλαστικά του μέρη είναι για...τον π....ο για να μην πω την κουβέντα..

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο αλλά παρόμοιο πρόβλημα με ράγισματα στα πλαστικά είχα με ένα Sony Xperia X1 και ήταν ένας από τους λόγους που το είχα ξεφορτωθεί νωρίς.

Η τελικά είμαι γκαντέμης, ή πέφτω σε κ@λ@τηλέφωνα. Πάντως είναι ξενέρωμα να βλέπεις πλαστικά να θρυμματίζονται εν έτη 2012..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

ειμαι κατοχος του ideos x5 pro και μερικες φορες, ενω το κινητο εχει σημα,

οταν με καλουν λεει οτι ειναι απενεργοποιημενο και χανει τις κλησεις.

επισης σε σταθερο σημειο καποιες φορες χανει εντελως το σημα κ μετα το ξαναβρισκει.

εχει κανεις ιδεα του τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Αγόρασα και γω λοιπον το X5 pro πριν απο 3 μερες και ειμαι απόλυτα ευχαριστημενος από τη συσκευή!Επειτα το διαβασμα και των 74 σελιδων του post ερχομαι να παραθέσω και γω τις απορειες μου!

-Εχω ό,τι θέλω (και ακόμη παραπανω) στην 2.2 γι αυτο δεν ψαχνομαι ακομα για αναβαθμιση...θα το αφησω για αργοτερα (ειμαι και noob στο android καθως ειναι η πρωτη μου επαφη μ αυτο!).Αλλα σε περίπτωση που γινει, εφαρμοργες και ρυθμισεις χανονται ολα ε;και πρέπει να γινουν εγκατασταση απο την αρχη;

-Επισης κατι πιο αμελητεο αλλα σημαντικο για μενα:

Εχω κάνει copy τις επαφες απο την sim στο τηλεφωνο γιατι εκει γινετε να τις επεξεργαστουμε πληρως (ονομα, φωτο κλπ) και εχω βαλει εμφανιση μονο απο το τηλ.μια χαρα...εχω βαλει φωτο σε επαφες και οταν τις καλω ή με καλουνε δε φαινονται...επιμενει να φαινεται το φιλαρακι μας το "ανδροειδες"...καμια ιδέα πως το διορθώνουμε;;

Edited by giannis_fonias
*May the force be with you...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ξενέρωσε απίστευτα στο συγκεκριμένο τηλέφωνο είναι ότι μετά από μόλις ενάμιση μήνα και μάλιστα υπερβολικά προσεκτικής χρήσης, διαπίστωσα σήμερα ένα ράγισμα στο επάνω καπάκι πολύ κοντά στο δέσιμο με το σιδερένιο? περίβλημα του τηλεφώνου. Είναι κοντά στα 4 χιλιοστά και δείχνει ότι κάποια στιγμή θα φύγει κομμάτι από το τηλέφωνο..

Στα υπόψιν ότι δεν μου έχει πέσει και δεν το έχω χτυπήσει πουθενά. Μου φαίνεται ότι τα πλαστικά του μέρη είναι για...τον π....ο για να μην πω την κουβέντα..

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο αλλά παρόμοιο πρόβλημα με ράγισματα στα πλαστικά είχα με ένα Sony Xperia X1 και ήταν ένας από τους λόγους που το είχα ξεφορτωθεί νωρίς.

Η τελικά είμαι γκαντέμης, ή πέφτω σε κ@λ@τηλέφωνα. Πάντως είναι ξενέρωμα να βλέπεις πλαστικά να θρυμματίζονται εν έτη 2012..

 

Πραγματικα ενα απο τα πραγματα που με εντυπωσιασε οταν πρωτοεπιασα το κινητο ηταν η απιστευτα καλη ποιοτητα στα πλαστικα του. Ποιοτητα που θα ζηλευαν ακομα και κινητα των 500 ευρω και οχι μονο. Δεν ξερω για το X1 γιατι η sony ericsson εχει ενα θεμα με την ποιοτητα των υλικων, αλλα με το X5 εισαι γκαντεμης σιγουρα! :lol::p

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα μια θήκη σικάι από Αγγλία. Από το πρωί που την έβαλα στο κινητό, όλοι μου διαμαρτύρονται ότι όταν μου μιλάνε ακούνε την φωνή τους πίσω ως επιστροφή. Μόλις αφαιρώ την θήκη ο ήχος φτιάχνει. Το ηχείο το έβαλα στο minimum της έντασης αλλά το πρόβλημα παραμένει. Η θήκη εφαρμόζει χωρίς να εμποδίζει οποιαδήποτε οπή της συσκευής. Δε βγάζω άκρη... Είναι δυνατόν η θήκη να αλλάζει την ακουστική μικροφώνου - ηχείου;
Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι:lol:

και σε μενα το ιδιο συμβαινει με τη θηκη.απλα χρησιμοποιω συνεχεια bluetooth :what:

 

Μάλιστα. Μου αρέσει που παρακολουθούσα και συζητήσεις για το ποια είναι η καλύτερη θήκη... Έβαλα ένα ζελοτειπ επάνω στο μικρόφωνο voice cancelation. Στην πρώτη δοκιμή φαίνεται να υπάρχει βελτίωση. Θα το κρατήσω μερικές μέρες και θα σας πω αν φτιάχνει το πρόβλημα του μικροφωνισμού. Μέσα σε όλα τα σκαλίσματα με τη θήκη, ανακάλυψα ότι απέθανε και το proximity sensor. 'Οχι λόγω θήκης. Απλά από μόνο του.

 

Ένα έχω καταλάβει. Το αρχαίο μου Nokia 5800 το πήρα για τηλέφωνο smartphone και μου προέκυψε μετεξεταστέο σε εξυπνάδα αλλά πάντα ένα άριστο τηλέφωνο πλήρως παραμετροποιήσημο. Το Χ5 το πήρα πάλι για τηλέφωνο smartphone και μου προέκυψε πολύ smart για να καταδεχτεί να τηλεφωνήσει. Ευτυχώς είναι καλό σαν υπολογιστής.

 

Δύο μήνες κρατήθηκα, ξεκινώ την γκρίνια από κάτω και ας με πείτε γκρινιάρη:

 

1: Το μικρόφωνο κατά την κλήση λειτουργεί ικανοποιητικά μόνο αν μιλάς τόσο κοντά ώστε να λερώνεις την οθόνη. Αλλιώς δε σε ακούει ο συνομιλητής

2: Το σχήμα του θέλει καιρό να το συνηθίσεις καθώς έχει μια τάση να γλιστράει από το χέρι και να σου δημιουργεί ανασφάλεια.

3: Τα πλήκτρα έντασης πατιούνται με την παραμικρή πίεση. Απενεργοποιούν τον ήχο κλήσης και χάνεις τηλεφωνήματα, ή πετάνε το ρυθμιστικό έντασης ήχου όταν κρατάς το τηλέφωνο οριζοντίως. Τα σχετικά app τύπου ringguard δεν με βόλεψαν διότι παρεμποδίζουν με τις οπτικές τους ειδοποιήσεις, την χρήση σε οριζόντια διάταξη.

4: Όταν συνδέω ακουστικά κλασικού τύπου, το μικρόφωνο νεκρώνει. Το χαζό 5800 xm ήξερε τουλάχιστον να σε ενημερώσει για το τι έχει συνδεθεί, και σε περίπτωση σύνδεσης απλών ακουστικών έβγαζε την ένδειξη"χρησιμοποιείστε το μικρόφωνο του τηλεφώνου". Στο Χ5 αν ακούς μουσική και σε πάρουν τηλέφωνο, πρέπει να βγάλεις τα ακουστικά για να ενεργοποιηθεί το μικρόφωνο της συσκευής. Δεν μιλώ καν για την ασυμβατότητα με όλα τα προηγούμενα καλωδιακά handsfree της Nokia όπου το μικρόφωνο και πάλι δεν λειτουργεί στο Χ5.

5: Όλα τα εγκατεστημένα android apps σχετικά με τηλεφωνία τα βρήκα ελλιπέστατα. Στις ρυθμίσεις sms ενός dumpphone υπάρχει ολόκληρο υπομενού, ενώ στο android app πελαγώνεις για να αλλάξεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων. Στις επαφές δεν λειτουργούν τα ελληνικά στην μπάρα κύλισης. Δεν υπάρχει ελληνικό T9 στον dialer. To backup των επαφών αφήνει πολλά περιθώρια ατυχημάτων (την διαφορά phone contact από googlε contact μπορεί να την μάθεις όταν ψάχνεις τις υποτιθέμενες συγχρονισμένες επαφές σου στο gmail). Ναι φταίει η google, η εκάστοτε εταιρεία που παράγει συσκευές όμως τι κάνει γι αυτό; Εν τέλει τηλέφωνα πουλάει, όχι tablets.

6: Πληκτρολόγιο... Ούτε με το stock ούτε με κανένα που να δοκίμασα, δεν βρήκα μεγάλα buttons που να τα πατάω με άνεση. Και δεν είμαι δα και τόσο χονδροδάχτυλος. Αναγκαστικά, συμβιβάστηκα με go keyboard.

7: Συνδεσιμότητα.... ή όλα μονίμως συνδεδεμένα ή όλα manualy απενεργοποιημένα. Πόσο μυαλό χρειάζεται για να ανοίγει από μόνο του ένα app τη σύνδεση wifi και να την κλείνει όταν τελειώσει; Εδώ ανοίγεις μια εφαρμογή σε πλήρη οθόνη, και τότε σου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση. Πρέπει να πας πίσω στην αρχική οθόνη για να ανοίξεις το wifi και το ίδιο για να κλείσει μετά. Σχετικό app για wifi on demand δεν έχω βρει. Επιπρόσθετα οι μισοί πρωτάρηδες που ξέρω, έλαβαν πρώτο λογαριασμό διψήφιο λόγω δεδομένων.

8: Multitasking... αναλόγως τι εννοεί κανείς multitasking. Εγώ θέλω να ελαχιστοποιώ μια εφαρμογή και να την βρίσκω ακριβώς όπως την άφησα. Δεν συμβαίνει με όλες όμως. Πολλές επιστρέφουν στην βασική οθόνη επιλογών τους, έχοντας χάσει το τελευταίο session.

 

Κατανοώ ότι για κάποια από τα προβλήματα αυτά ευθύνεται το android το οποίο απαιτεί την εγκατάσταση app από τρίτα μέρη για να παρέχει μια ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης. Θεωρώ όμως ευθύνη της εταιρίας να μου παρέχει τουλάχιστον μια συσκευή που να είναι ένα πλήρες και ολοκληρωμένο τηλέφωνο. Και δεν είναι πλήρες και ολοκληρωμένο τηλέφωνο αν δεν με ακούνε όταν μιλάω, αν έχει ασυμβατότητες με τα handsfree, άν μπαίνει σε αθόρυβη λειτουργία με το παραμικρό σκούντηγμα των πλήκτρων έντασης, αν δεν μπορώ να βρω τάχιστα μια επαφή και δεν μπορώ να παραμετροποιήσω βασικές ρυθμίσεις τηλεφωνίας χωρίς third party app. Δυστυχώς πολλά από τα παραπάνω δεν επιδιορθώνονται με κανένα app που να υφίσταται στο market.

 

Εν κατακλείδι, στο ερώτημα εάν θα συνιστούσα αυτή τη συσκευή μαζί με το λογισμικό της σε κάποιον χρήστη, η απάντησή μου θα ήταν, "Ναι, αν θέλεις ένα δυνατό αλλά οικονομικό hardware και αν είσαι τρελός σαν και μένα και διαβάζεις κατεβατά ολόκληρα στο forum myphone.gr". Για τους λοιπούς "λογικούς" θα συνιστούσα κάτι ποιο ολοκληρωμένο και πιο "τηλεφωνικό". Τάδε έφη ένας εκνευρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μου αρέσει που παρακολουθούσα και συζητήσεις για το ποια είναι η καλύτερη θήκη... Έβαλα ένα ζελοτειπ επάνω στο μικρόφωνο voice cancelation. Στην πρώτη δοκιμή φαίνεται να υπάρχει βελτίωση. Θα το κρατήσω μερικές μέρες και θα σας πω αν φτιάχνει το πρόβλημα του μικροφωνισμού. Μέσα σε όλα τα σκαλίσματα με τη θήκη, ανακάλυψα ότι απέθανε και το proximity sensor. 'Οχι λόγω θήκης. Απλά από μόνο του.

 

Ένα έχω καταλάβει. Το αρχαίο μου Nokia 5800 το πήρα για τηλέφωνο smartphone και μου προέκυψε μετεξεταστέο σε εξυπνάδα αλλά πάντα ένα άριστο τηλέφωνο πλήρως παραμετροποιήσημο. Το Χ5 το πήρα πάλι για τηλέφωνο smartphone και μου προέκυψε πολύ smart για να καταδεχτεί να τηλεφωνήσει. Ευτυχώς είναι καλό σαν υπολογιστής.

 

Δύο μήνες κρατήθηκα, ξεκινώ την γκρίνια από κάτω και ας με πείτε γκρινιάρη:

 

1: Το μικρόφωνο κατά την κλήση λειτουργεί ικανοποιητικά μόνο αν μιλάς τόσο κοντά ώστε να λερώνεις την οθόνη. Αλλιώς δε σε ακούει ο συνομιλητής

2: Το σχήμα του θέλει καιρό να το συνηθίσεις καθώς έχει μια τάση να γλιστράει από το χέρι και να σου δημιουργεί ανασφάλεια.

3: Τα πλήκτρα έντασης πατιούνται με την παραμικρή πίεση. Απενεργοποιούν τον ήχο κλήσης και χάνεις τηλεφωνήματα, ή πετάνε το ρυθμιστικό έντασης ήχου όταν κρατάς το τηλέφωνο οριζοντίως. Τα σχετικά app τύπου ringguard δεν με βόλεψαν διότι παρεμποδίζουν με τις οπτικές τους ειδοποιήσεις, την χρήση σε οριζόντια διάταξη.

4: Όταν συνδέω ακουστικά κλασικού τύπου, το μικρόφωνο νεκρώνει. Το χαζό 5800 xm ήξερε τουλάχιστον να σε ενημερώσει για το τι έχει συνδεθεί, και σε περίπτωση σύνδεσης απλών ακουστικών έβγαζε την ένδειξη"χρησιμοποιείστε το μικρόφωνο του τηλεφώνου". Στο Χ5 αν ακούς μουσική και σε πάρουν τηλέφωνο, πρέπει να βγάλεις τα ακουστικά για να ενεργοποιηθεί το μικρόφωνο της συσκευής. Δεν μιλώ καν για την ασυμβατότητα με όλα τα προηγούμενα καλωδιακά handsfree της Nokia όπου το μικρόφωνο και πάλι δεν λειτουργεί στο Χ5.

5: Όλα τα εγκατεστημένα android apps σχετικά με τηλεφωνία τα βρήκα ελλιπέστατα. Στις ρυθμίσεις sms ενός dumpphone υπάρχει ολόκληρο υπομενού, ενώ στο android app πελαγώνεις για να αλλάξεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων. Στις επαφές δεν λειτουργούν τα ελληνικά στην μπάρα κύλισης. Δεν υπάρχει ελληνικό T9 στον dialer. To backup των επαφών αφήνει πολλά περιθώρια ατυχημάτων (την διαφορά phone contact από googlε contact μπορεί να την μάθεις όταν ψάχνεις τις υποτιθέμενες συγχρονισμένες επαφές σου στο gmail). Ναι φταίει η google, η εκάστοτε εταιρεία που παράγει συσκευές όμως τι κάνει γι αυτό; Εν τέλει τηλέφωνα πουλάει, όχι tablets.

6: Πληκτρολόγιο... Ούτε με το stock ούτε με κανένα που να δοκίμασα, δεν βρήκα μεγάλα buttons που να τα πατάω με άνεση. Και δεν είμαι δα και τόσο χονδροδάχτυλος. Αναγκαστικά, συμβιβάστηκα με go keyboard.

7: Συνδεσιμότητα.... ή όλα μονίμως συνδεδεμένα ή όλα manualy απενεργοποιημένα. Πόσο μυαλό χρειάζεται για να ανοίγει από μόνο του ένα app τη σύνδεση wifi και να την κλείνει όταν τελειώσει; Εδώ ανοίγεις μια εφαρμογή σε πλήρη οθόνη, και τότε σου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση. Πρέπει να πας πίσω στην αρχική οθόνη για να ανοίξεις το wifi και το ίδιο για να κλείσει μετά. Σχετικό app για wifi on demand δεν έχω βρει. Επιπρόσθετα οι μισοί πρωτάρηδες που ξέρω, έλαβαν πρώτο λογαριασμό διψήφιο λόγω δεδομένων.

8: Multitasking... αναλόγως τι εννοεί κανείς multitasking. Εγώ θέλω να ελαχιστοποιώ μια εφαρμογή και να την βρίσκω ακριβώς όπως την άφησα. Δεν συμβαίνει με όλες όμως. Πολλές επιστρέφουν στην βασική οθόνη επιλογών τους, έχοντας χάσει το τελευταίο session.

 

Κατανοώ ότι για κάποια από τα προβλήματα αυτά ευθύνεται το android το οποίο απαιτεί την εγκατάσταση app από τρίτα μέρη για να παρέχει μια ολοκληρωμένη εμπειρία χρήσης. Θεωρώ όμως ευθύνη της εταιρίας να μου παρέχει τουλάχιστον μια συσκευή που να είναι ένα πλήρες και ολοκληρωμένο τηλέφωνο. Και δεν είναι πλήρες και ολοκληρωμένο τηλέφωνο αν δεν με ακούνε όταν μιλάω, αν έχει ασυμβατότητες με τα handsfree, άν μπαίνει σε αθόρυβη λειτουργία με το παραμικρό σκούντηγμα των πλήκτρων έντασης, αν δεν μπορώ να βρω τάχιστα μια επαφή και δεν μπορώ να παραμετροποιήσω βασικές ρυθμίσεις τηλεφωνίας χωρίς third party app. Δυστυχώς πολλά από τα παραπάνω δεν επιδιορθώνονται με κανένα app που να υφίσταται στο market.

 

Εν κατακλείδι, στο ερώτημα εάν θα συνιστούσα αυτή τη συσκευή μαζί με το λογισμικό της σε κάποιον χρήστη, η απάντησή μου θα ήταν, "Ναι, αν θέλεις ένα δυνατό αλλά οικονομικό hardware και αν είσαι τρελός σαν και μένα και διαβάζεις κατεβατά ολόκληρα στο forum myphone.gr". Για τους λοιπούς "λογικούς" θα συνιστούσα κάτι ποιο ολοκληρωμένο και πιο "τηλεφωνικό". Τάδε έφη ένας εκνευρισμένος.

 

Φιλε μου συμφωνω απολυτα για ολα. Αυτο που δε σε ακουνε και πρεπει το στομα σου να ειναι πολυ κοντα στο μικροφωνο ειναι πολυ εκνευριστικο. Απο 'κει και περα ζυγιζεις τα θετικα και τα αρνητικα στοιχεια του τηλεφωνου και αποφασιζεις αν θα πορευτεις μ'αυτο ή οχι. Για 'μενα η ζυγαρια ειναι συν.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6: Πληκτρολόγιο... Ούτε με το stock ούτε με κανένα που να δοκίμασα, δεν βρήκα μεγάλα buttons που να τα πατάω με άνεση. Και δεν είμαι δα και τόσο χονδροδάχτυλος. Αναγκαστικά, συμβιβάστηκα με go keyboard.

 

Smart Keyboard Pro

 

βάλε το και μετά ρύθμισέ το να έχει skin όπως τα παλαιά κινητά με τα κουμπιά. Σε συνδιασμό με το ελληνικό λεξικό plugin και το t9 θα ξαναβρείς την υγειά σου όπως στα Nokia 5800.:D

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου λένε ότι με ακούνε με παράσιτα...εγώ τους ακούω κανονικά, μόνο που κάθε συγκεκριμένο χρόνο (καθε 40sec με 1min) κανει μια διακοπή για σχεδόν 1 sec θα έλεγα, που ειναι κάπως εκνευριστική!
*May the force be with you...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ακούν και τους ακούω τέλεια. Επίσης και για το ηχείο που ακούω παράπονα το βρίσκω δυνατό και χωρίς παραμορφώσεις.

 

Το μόνο παράπονό μου είναι η υποστήριξη της Wind που δεν παρέχει την 2.3.5. :mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

1: Το μικρόφωνο κατά την κλήση λειτουργεί ικανοποιητικά μόνο αν μιλάς τόσο κοντά ώστε να λερώνεις την οθόνη. Αλλιώς δε σε ακούει ο συνομιλητής

2: Το σχήμα του θέλει καιρό να το συνηθίσεις καθώς έχει μια τάση να γλιστράει από το χέρι και να σου δημιουργεί ανασφάλεια.

3: Τα πλήκτρα έντασης πατιούνται με την παραμικρή πίεση. Απενεργοποιούν τον ήχο κλήσης και χάνεις τηλεφωνήματα, ή πετάνε το ρυθμιστικό έντασης ήχου όταν κρατάς το τηλέφωνο οριζοντίως. Τα σχετικά app τύπου ringguard δεν με βόλεψαν διότι παρεμποδίζουν με τις οπτικές τους ειδοποιήσεις, την χρήση σε οριζόντια διάταξη.

4: Όταν συνδέω ακουστικά κλασικού τύπου, το μικρόφωνο νεκρώνει. Το χαζό 5800 xm ήξερε τουλάχιστον να σε ενημερώσει για το τι έχει συνδεθεί, και σε περίπτωση σύνδεσης απλών ακουστικών έβγαζε την ένδειξη"χρησιμοποιείστε το μικρόφωνο του τηλεφώνου". Στο Χ5 αν ακούς μουσική και σε πάρουν τηλέφωνο, πρέπει να βγάλεις τα ακουστικά για να ενεργοποιηθεί το μικρόφωνο της συσκευής. Δεν μιλώ καν για την ασυμβατότητα με όλα τα προηγούμενα καλωδιακά handsfree της Nokia όπου το μικρόφωνο και πάλι δεν λειτουργεί στο Χ5.

5: Όλα τα εγκατεστημένα android apps σχετικά με τηλεφωνία τα βρήκα ελλιπέστατα. Στις ρυθμίσεις sms ενός dumpphone υπάρχει ολόκληρο υπομενού, ενώ στο android app πελαγώνεις για να αλλάξεις την κωδικοποίηση χαρακτήρων. Στις επαφές δεν λειτουργούν τα ελληνικά στην μπάρα κύλισης. Δεν υπάρχει ελληνικό T9 στον dialer. To backup των επαφών αφήνει πολλά περιθώρια ατυχημάτων (την διαφορά phone contact από googlε contact μπορεί να την μάθεις όταν ψάχνεις τις υποτιθέμενες συγχρονισμένες επαφές σου στο gmail). Ναι φταίει η google, η εκάστοτε εταιρεία που παράγει συσκευές όμως τι κάνει γι αυτό; Εν τέλει τηλέφωνα πουλάει, όχι tablets.

6: Πληκτρολόγιο... Ούτε με το stock ούτε με κανένα που να δοκίμασα, δεν βρήκα μεγάλα buttons που να τα πατάω με άνεση. Και δεν είμαι δα και τόσο χονδροδάχτυλος. Αναγκαστικά, συμβιβάστηκα με go keyboard.

7: Συνδεσιμότητα.... ή όλα μονίμως συνδεδεμένα ή όλα manualy απενεργοποιημένα. Πόσο μυαλό χρειάζεται για να ανοίγει από μόνο του ένα app τη σύνδεση wifi και να την κλείνει όταν τελειώσει; Εδώ ανοίγεις μια εφαρμογή σε πλήρη οθόνη, και τότε σου βγάζει μήνυμα ότι δεν υπάρχει σύνδεση. Πρέπει να πας πίσω στην αρχική οθόνη για να ανοίξεις το wifi και το ίδιο για να κλείσει μετά. Σχετικό app για wifi on demand δεν έχω βρει. Επιπρόσθετα οι μισοί πρωτάρηδες που ξέρω, έλαβαν πρώτο λογαριασμό διψήφιο λόγω δεδομένων.

8: Multitasking... αναλόγως τι εννοεί κανείς multitasking. Εγώ θέλω να ελαχιστοποιώ μια εφαρμογή και να την βρίσκω ακριβώς όπως την άφησα. Δεν συμβαίνει με όλες όμως. Πολλές επιστρέφουν στην βασική οθόνη επιλογών τους, έχοντας χάσει το τελευταίο session.

 

 

Δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου, αλλα ολα σου τα επιχειρηματα τα βρισκω επιεικώς χαζα.

 

1. Το μικροφωνο του κινητου απ'οσο γνωριζω απο το δικο μου αλλα και απο αλλα λειτουργει ΑΡΙΣΤΑ. Μπορω να μιλαω και με τεντωμενο το χερι μου και να ακουγομαι μια χαρα στην αλλη ακρη της γραμμης.

 

2. Το σχημα και η υφη των πλαστικων του, ειναι απο τα καλυτερα της αγορας, και οχι μονο δημιουργει ανασφαλεια στο κρατημα, αλλα συμβαινει ακριβως το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

 

3. Το κινητο το εχω τουλαχιστον 10 ωρες μεσα στην τσεπη ενος τζιν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ποτε μα ποτε δεν μου μειωθηκε η ενταση στον ηχο κλησης.

 

4. Σε αυτο δεν θα σου απαντησω, απλα κατσε και σκεψου τι εχεις απαιτηση να κανει ενα κινητο. Μηπως θες να σου ψηνει και καφε?

 

5. Μπορεις να ρυθμισεις την κωδικοποιηση χαρακτηρων, μπορεις να εχεις ελληνικα στην μπαρα κυλισης, και μπορεις να εχεις ελληνικο Τ9 στο dialer. Εγω τα εχω ΚΑΙ τα 3. Οσο για το backup αυτο που απαιτειται ειναι λιγο προσοχη να μην επιλεξεις λαθος. Στην τελικη κανεις και 2η φορα backup για να εισαι σιγουρος.

 

6. Με 3,8 ιντσες μεγεθος οθονης δεν μπορεις να εχεις απαιτηση να βγαινει κανενα γιγαντιαιο πληκτρολογιο. Τι να πουν και κινητα που εχουν 3 ιντσες διαγωνιο. Ειναι αστειο να γκρινιαζεις για το πληκτρολογιο γιατι σε ΟΛΑ τα android phones ετσι ειναι και πολυ χειροτερα μπορω να σου πω.

 

7. Εχεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ απαιτησεις απο ενα app και φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο προγραμματισμο για να καταλαβεις τι ακριβως ζητας. Οσο για την κινηση δεδομενων, οπου και να διαβασεις( user manual, forums κλπ) το πρωτο πραγμα που λενε ειναι πως να την απενεργοποιησεις. Τωρα αν παιρνεις το κινητο, και διαβαζεις το user manual μια βδομαδα μετα, αφου εχεις επισκεφτει τις μισες σελιδες του ιντερνετ απο τον browser του κινητου σου ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ. ΑΠΛΗ ΣΥΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ. Οταν παιρνω μια συσκευη που δεν ξερω να την χρησιμοποιω, πρωτα βλεπω οδηγιες ΚΑΙ ΜΕΤΑ την χρησιμοποιω. Εκτος και αν εισαι 10 χρονων και δεν μπορεις να διαβασεις.

 

8. Ε τι πηρες κινητο? Λαπτοπ επρεπε να παρεις. Μηπως ηθελες να βλεπεις και ταινιες 3D? Μ@@@κια της εταιριας ρε ****το.

 

Ταδε εφη ενας ευχαριστημενος...

Edited by Stamatius

Nokia 3410 --> Nokia 7260 --> Sony Ericsson W610i --> LG KU990 Viewty --> Sony Ericsson XPERIA X8 --> Huawei Ideos X5 Pro --> Motorola MotoG 2nd Gen. --> Huawei P10 Lite --> Samsung Galaxy S10 128 --> Samsung Galaxy S23 128

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι πρωσοπικο μαζι σου, αλλα ολα σου τα επιχειρηματα τα βρισκω επιεικώς χαζα.

 

1. Το μικροφωνο του κινητου απ'οσο γνωριζω απο το δικο μου αλλα και απο αλλα λειτουργει ΑΡΙΣΤΑ. Μπορω να μιλαω και με τεντωμενο το χερι μου και να ακουγομαι μια χαρα στην αλλη ακρη της γραμμης.

 

2. Το σχημα και η υφη των πλαστικων του, ειναι απο τα καλυτερα της αγορας, και οχι μονο δημιουργει ανασφαλεια στο κρατημα, αλλα συμβαινει ακριβως το ΑΝΤΙΘΕΤΟ.

 

3. Το κινητο το εχω τουλαχιστον 10 ωρες μεσα στην τσεπη ενος τζιν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, ποτε μα ποτε δεν μου μειωθηκε η ενταση στον ηχο κλησης.

 

4. Σε αυτο δεν θα σου απαντησω, απλα κατσε και σκεψου τι εχεις απαιτηση να κανει ενα κινητο. Μηπως θες να σου ψηνει και καφε?

 

5. Μπορεις να ρυθμισεις την κωδικοποιηση χαρακτηρων, μπορεις να εχεις ελληνικα στην μπαρα κυλισης, και μπορεις να εχεις ελληνικο Τ9 στο dialer. Εγω τα εχω ΚΑΙ τα 3. Οσο για το backup αυτο που απαιτειται ειναι λιγο προσοχη να μην επιλεξεις λαθος. Στην τελικη κανεις και 2η φορα backup για να εισαι σιγουρος.

 

6. Με 3,8 ιντσες μεγεθος οθονης δεν μπορεις να εχεις απαιτησει να βγαινει κανενα γιγαντιαιο πληκτρολογιο. Τι να πουν και κινητα που εχουν 3 ιντσες διαγωνιο. Ειναι αστειο να γκρινιαζεις για το πληκτρολογιο γιατι σε ΟΛΑ τα android phones ετσι ειναι και πολυ χειροτερα μπορω να σου πω.

 

7. Εχεις ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ απαιτησεις απο ενα app και φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα απο προγραμματισμο για να καταλαβεις τι ακριβως ζητας. Οσο για την κινηση δεδομενων, οπου και να διαβασεις( user manual, forums κλπ) το πρωτο πραγμα που λενε ειναι πως να την απενεργοποιησεις. Τωρα αν παιρνεις το κινητο, και διαβαζεις το user manual μια βδομαδα μετα, αφου εχεις επισκεφτει τις μισες σελιδες του ιντερνετ απο τον browser του κινητου σου ΚΑΚΟ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΣΟΥ. ΑΠΛΗ ΣΥΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ. Οταν παιρνω μια συσκευη που δεν ξερω να την χρησιμοποιω, πρωτα βλεπω οδηγιες ΚΑΙ ΜΕΤΑ την χρησιμοποιω. Εκτος και αν εισαι 10 χρονων και δεν μπορεις να διαβασεις.

 

8. Ε τι πηρες κινητο? Λαπτοπ επρεπε να παρεις. Μηπως ηθελες να βλεπεις και ταινιες 3D? Μ@@@κια της εταιριας ρε ****το.

 

Ταδε εφη ενας ευχαριστημενος...

 

Πολύ σωστή προσέγγιση stamatius....Συμφωνώ και επαυξάνω..Πολλά από τα προβλήματα που αναφέρει ο echelon2011, είναι ξένα στο δικό μου κινητό..Μάλλον φταίει η ..μίρλα

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

5. Μπορεις να ρυθμισεις την κωδικοποιηση χαρακτηρων, μπορεις να εχεις ελληνικα στην μπαρα κυλισης, και μπορεις να εχεις ελληνικο Τ9 στο dialer. Εγω τα εχω ΚΑΙ τα 3.

 

Με ποιο προγραμμα φιλε μου?

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...