Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνήθως αφήνω τα defaults, αλλά τώρα θα ήθελα να δοκιμάσω μπας και στρώσει η μπαταρία καθόλου. Βέβαια, τελευταίες μέρες το χρησιμοποιώ μόνο σαν κινητό (!!!!) και ελάχιστα internet και gps και μετράω ήδη 1ημ 14ω με 46% μπαταρία.

 

- Light (stock voltages)
- Regular (-50mV in ARM, internals)
- Extreme (3 versions, you can try to see what versión is better for your battery life): in JB system chooses among the different steps available inside the kernel (in internal and ARM), so depending what step is chosen, final voltages applied are different.
Regular and extreme has -50mv UV in GPU (others UV like bus, memory, video controller too). Light has stock voltages in GPU
I recommend you try regular version first. If there are no problems in two days (reboots or frozen screens) you can try extreme V0.

 

Τότε δοκίμασε τις Extreme εκδόσεις...

Καλημέρα!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτην την στιγμη, η μπαταρια των 3500mAh που ανεφερα ειναι στο 100% και θα ξεκινησει το τεστ να δω διαρκεια, θα σας ενημερωσω.

 

ΥΓ: Τι κανουμε οταν ειναι 70% η μπαταρια και αν κλεισουμε την οθονη για λιγο και το ανοιξουμε και η μπαταρια ειναι στο 73%???

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

.

 

ΥΓ: Τι κανουμε οταν ειναι 70% η μπαταρια και αν κλεισουμε την οθονη για λιγο και το ανοιξουμε και η μπαταρια ειναι στο 73%???

 

Χαιρόμαστε που ή νέα μπαταρία έχει ασύρματη φόρτιση???? :p

:tease:
Link to comment
Share on other sites

- Light (stock voltages)
- Regular (-50mV in ARM, internals)
- Extreme (3 versions, you can try to see what versión is better for your battery life): in JB system chooses among the different steps available inside the kernel (in internal and ARM), so depending what step is chosen, final voltages applied are different.
Regular and extreme has -50mv UV in GPU (others UV like bus, memory, video controller too). Light has stock voltages in GPU
I recommend you try regular version first. If there are no problems in two days (reboots or frozen screens) you can try extreme V0.

 

Τότε δοκίμασε τις Extreme εκδόσεις...

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Έβαλα Regular και βλέπουμε...

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη, η μπαταρια των 3500mAh που ανεφερα ειναι στο 100% και θα ξεκινησει το τεστ να δω διαρκεια, θα σας ενημερωσω.

 

ΥΓ: Τι κανουμε οταν ειναι 70% η μπαταρια και αν κλεισουμε την οθονη για λιγο και το ανοιξουμε και η μπαταρια ειναι στο 73%???

 

Χαιρόμαστε που ή νέα μπαταρία έχει ασύρματη φόρτιση???? :p

 

Μπα σε καλό μας, ατάκα στην ατάκα πάει αυτό το thread! :lol:

 

Δράκε, άστο να κάνει 2-3 φορτίσεις, ακόμα τα stats της προφανώς δεν έχουν ολοκληρωθεί...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Μπα σε καλό μας, ατάκα στην ατάκα πάει αυτό το thread! :lol:

 

Χαιρόμαστε που ή νέα μπαταρία έχει ασύρματη φόρτιση???? :p

 

 

AGNOSTOS φιλικά, αυτά που λες είναι πιο παλιά και απο τον γέρο μητσοτάκη.

 

Μητσάρα αφιερωμένο. :P εγινε, θα το αφησω.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

επειδή ακόμα χρησιμοποιώ το s2 μου και βαρέθηκα την lollipop με τα κουλά της. Γύρισα στην neatromv6.4 ( 4.1.2) με Apolo kernel4.14 regular. Μεγάλη διαφορά, δεν το συζητώ... δουλεύει ξανά όπως θα έπρεπε. Την έχω σχεδόν ένα 24ωρο, η μόνη μου ένσταση νιώθω ότι μου τρώει μπαταρία. Με λίγο wifi , μνμ απ τ πρωί μέχρι σήμερα η μπαταρία είναι 60% και εχω βάλει και το greenify.

Βλεπω ότι το 58% κατανάλωση είναι η οθόνη, την έχω στο αυτόματο.

Έχει κανείς άλλος την ίδια rom για να συγκρίνω;

 

edit: Επίσης, να σκεφτώ και για neatrom 4.4.4?

Edited by zaf_4

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

AGNOSTOS φιλικά, αυτά που λες είναι πιο παλιά και απο τον γέρο μητσοτάκη.

 

 

:p

 

Εμα τι να πω!!! Εμένα κάνει το ανάποδο ξεκινάμε με 70% βάζουμε βγάζουμε και είναι 14% και ζητάει φόρτιση :-D

Τώρα με την λολιποπ έχει στρώσει :D

:tease:
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά,

επειδή ακόμα χρησιμοποιώ το s2 μου και βαρέθηκα την lollipop με τα κουλά της. Γύρισα στην neatromv6.4 ( 4.1.2) με Apolo kernel4.14 regular. Μεγάλη διαφορά, δεν το συζητώ... δουλεύει ξανά όπως θα έπρεπε. Την έχω σχεδόν ένα 24ωρο, η μόνη μου ένσταση νιώθω ότι μου τρώει μπαταρία. Με λίγο wifi , μνμ απ τ πρωί μέχρι σήμερα η μπαταρία είναι 60% και εχω βάλει και το greenify.

Βλεπω ότι το 58% κατανάλωση είναι η οθόνη, την έχω στο αυτόματο.

Έχει κανείς άλλος την ίδια rom για να συγκρίνω;

 

edit: Επίσης, να σκεφτώ και για neatrom 4.4.4?

 

Καλωσήρθες (απο το XDA ;) )

Την οθόνη θα πρότεινα να την βάλεις σε κάποια σταθερή τιμή και όχι στο αυτόματο...

Επίσης δες ποιές εφαρμογές τρέχουν στο background, και απενεργοποίησε τα notifications απο όποιες δεν χρειάζεσαι...

Το κλείσιμο οθόνης βάλτο σε 30" - 1'

Καλό θα είναι να απενεργοποιήσεις τα animations (είναι άχρηστα και χρονοβόρα)

 

Απο τις 5:30 εως τώρα (12:47) η μπαταρία μου είναι στο 83%

Αν έχεις φλασάρει πρόσφατα την Neat, ασε την μπαταρία να κάνει 2-3 κύκλους να ηρεμήσει πρώτα, και μετά την κρίνεις! :lol:

 

4.4.4 μην βάλεις φίλε, είναι βασισμένη σε slim με ότι (κακό) αυτό συνεπάγεται (3rd party drivers κτλ κτλ)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki είχα την αμυδρά εντύπωση ότι εσύ ήσουν από το xda. Ναι, σκέφτηκα και εγώ Η ίδια να μείνω εδώ. Προς το παρόν, το έβαλα σε σταθερή φωτεινότητα. Κλείσιμο οθόνη σε 30", αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται η απενεργοποίηση των animations.

Θα το αφήσω να δω πως πάει. Σίγουρα θα μείνω εδώ, που το κινητό πλέον είναι ξανά κινητό!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki είχα την αμυδρά εντύπωση ότι εσύ ήσουν από το xda. Ναι, σκέφτηκα και εγώ Η ίδια να μείνω εδώ. Προς το παρόν, το έβαλα σε σταθερή φωτεινότητα. Κλείσιμο οθόνη σε 30", αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται η απενεργοποίηση των animations.

Θα το αφήσω να δω πως πάει. Σίγουρα θα μείνω εδώ, που το κινητό πλέον είναι ξανά κινητό!

Μπορείς να απενεργοποιήσεις τα windows animations ως εξής: από τα developer settings στην ενότητα "Drawings" βάζεις off τα "Windows animation scale", "Transition animation scale" και "Animator duration scale"

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki είχα την αμυδρά εντύπωση ότι εσύ ήσουν από το xda. Ναι, σκέφτηκα και εγώ Η ίδια να μείνω εδώ. Προς το παρόν, το έβαλα σε σταθερή φωτεινότητα. Κλείσιμο οθόνη σε 30", αλλά δεν γνωρίζω πως γίνεται η απενεργοποίηση των animations.

Θα το αφήσω να δω πως πάει. Σίγουρα θα μείνω εδώ, που το κινητό πλέον είναι ξανά κινητό!

 

Μπορείς να απενεργοποιήσεις τα windows animations ως εξής: από τα developer settings στην ενότητα "Drawings" βάζεις off τα "Windows animation scale", "Transition animation scale" και "Animator duration scale"

 

Σωστός ο Duncan McLeod, απενεργοποιώντας τα animations θα δεις αύξηση σε ταχύτητα και οικονομία σε μπαταρία

Η Neat είναι εξαιρετική rom, γιατί βασίζεται σε stock, χωρις την σαβούρα της Samsung, εμπλουτισμένη με εξαιρετικά mods!

 

Α, που είσαι φιλενάδα, απενεργοποίησε και όσες εφαρμογές δεν θες να τρέχουν κατά το startup, για να δεις extra βελτίωση :rolleyes:

 

Και ένα tip για όλους... Μια φορά τον μήνα, μπείτε σε recovery και κάντε ένα clear cache + dalvik :D

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ guys για τις πληροφορίες σας, ήδη τα έκανα όλα τα animations off, έβαλα να κλείνει η οθόνη σε 15s και για τέλος χρησιμοποιώ το greenify για να τα αδρανοποιώ. Δεν είχα ποτέ απενεργοποιήσει εφαρμογές για να μην κάνουν start up, αλλά με το greenify όπως προείπα κάνεις δουλειά.

Επίσης θα πάρω και το tip! Καταλήγω στην 4.1.2 και πραγματικά θυμήθηκα γιατί το είχα αγοράσει εξ αρχής :rolleyes:

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Duncan McLeod, απενεργοποιώντας τα animations θα δεις αύξηση σε ταχύτητα και οικονομία σε μπαταρία

Η Neat είναι εξαιρετική rom, γιατί βασίζεται σε stock, χωρις την σαβούρα της Samsung, εμπλουτισμένη με εξαιρετικά mods!

 

Α, που είσαι φιλενάδα, απενεργοποίησε και όσες εφαρμογές δεν θες να τρέχουν κατά το startup, για να δεις extra βελτίωση :rolleyes:

 

Και ένα tip για όλους... Μια φορά τον μήνα, μπείτε σε recovery και κάντε ένα clear cache + dalvik :D

 

Μια φορα το μηνα wipe cache και dalvik τον γιατρο τον κανει περα. :P

 

Παιδες ειμαι με google cardboard σχεδον 1 ωρα και η μπαταρια απο 80 ειναι στο 70!!!!! με στοκ μπαταρια ανετα 50 θα ηταν.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ guys για τις πληροφορίες σας, ήδη τα έκανα όλα τα animations off, έβαλα να κλείνει η οθόνη σε 15s και για τέλος χρησιμοποιώ το greenify για να τα αδρανοποιώ. Δεν είχα ποτέ απενεργοποιήσει εφαρμογές για να μην κάνουν start up, αλλά με το greenify όπως προείπα κάνεις δουλειά.

Επίσης θα πάρω και το tip! Καταλήγω στην 4.1.2 και πραγματικά θυμήθηκα γιατί το είχα αγοράσει εξ αρχής :rolleyes:

 

Απενεργοποίηση startup apps με αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=imoblife.startupmanager

 

Καλημέρα παλιομοδίτες! :D

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Lollipop!

Οχι δεν εφυγα. Τι σας αρεσει εκει και τι δεν σας αρεσει.

 

Δεν μου αρέσει... Θεωρώ ανουσιο το περιβάλλον...

Δεν μου αρέσει, το ότι δεν έχω πρόσβαση σε Flight mode

Κατά τα άλλα πρέπει να είναι καλή :p

 

ΥΓ Σαν περιβάλλον λατρεύω της MIUI :respect:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει... Θεωρώ ανουσιο το περιβάλλον...

Δεν μου αρέσει, το ότι δεν έχω πρόσβαση σε Flight mode

Κατά τα άλλα πρέπει να είναι καλή :p

 

ΥΓ Σαν περιβάλλον λατρεύω της MIUI :respect:

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το interface και τα animation της Lollipop.

Με το flight mode τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το interface και τα animation της Lollipop.

Με το flight mode τι εννοείς;

 

Με Neat σαν flight mοde μπορουσε λεει να πεταξει. με λολλι δεν γινεται δυστηχως. :lol::lol::lol:

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου αρέσει πολύ το interface και τα animation της Lollipop.

Με το flight mode τι εννοείς;

 

Εννοώ ότι απο KK και άνω η Google έχει κόψει την πρόσβαση Flight Mode σε developers

Για να στο κάνω πιο λιανά, αν έχεις μια εφαρμογή με timed profiles, δεν μπορείς πλεον να ορίσεις

να βάζει αυτόματα flight mode απο τις 23:00 έως τις 05:30 για παράδειγμα

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. εντωμεταξυ δουλευω σε ενα θεμα για το NeatRom στυλ Lollipop και το 100%MyPhonGangικο θεμα...

Φτιαχνω και κερνελ για neatrom οπου θα ειναι η συνεχεια του Apolo.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι απο KK και άνω η Google έχει κόψει την πρόσβαση Flight Mode σε developers

Για να στο κάνω πιο λιανά, αν έχεις μια εφαρμογή με timed profiles, δεν μπορείς πλεον να ορίσεις

να βάζει αυτόματα flight mode απο τις 23:00 έως τις 05:30 για παράδειγμα

Δεν με απασχόλησαν ποτέ αυτά τα αυτοματοποιημένα, ό,τι είναι το κάνω χειροκίνητα, και δεν το γνώριζα.

 

Πάντως σε στοκ lollipop, υπάρχει το silent mode που κόβει τα πάντα, ή όσα θες εσύ, και το ρυθμίζεις για ποιες μέρες και τι ώρες θες να ενεργοποιείται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξαφνικά το κινητό δεν μπουταρει τη ρομ και μένει κολλημένο στο logo της Samsung. Είχα κάποια 4.4.4. Επίσης δεν μπαίνει ούτε σε recovery, παρά μόνο σε download mode. Τί σκ@τ@ έγινε;

 

Εκτός από Odin και στοκ ρομ μπορώ να προσπαθήσω κάτι άλλο;

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Εάν δεν μπαίνει σε recovery, μόνο Οντίν.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ξαφνικά το κινητό δεν μπουταρει τη ρομ και μένει κολλημένο στο logo της Samsung. Είχα κάποια 4.4.4. Επίσης δεν μπαίνει ούτε σε recovery, παρά μόνο σε download mode. Τί σκ@τ@ έγινε;

 

Εκτός από Odin και στοκ ρομ μπορώ να προσπαθήσω κάτι άλλο;

 

Εάν δεν μπαίνει σε recovery, μόνο Οντίν.

 

Σωστός ο προλαλήσαντας!

Αν πάλι θες να το σώσεις, έχεις μια ευκαιρία να φλασάρεις philz απο Odin, σε περίπτωση που έγινε corrupt η custom recovery σου, θα την επαναφέρει, και θα μπορέσεις να δοκιμάσεις με τα κλασσικά wipes (cache + dalvik) μπας και επανέλθει. (φυσικά εαν επανέλθει θα πρέπει στα καπάκια να φλασάρεις μέσω recovery τον kernel που φορούσες με την 4.4.4)

 

Πάντως να έχεις και την stock παραδίπλα... ίσως φανεί μονόδρομος!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...