Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι έννοιες δεν έχει store και εγκαθιστά εφαρμογές? Γιατί εγώ που τα έβαλα μια χαρά play store έχει κ επίσης πολλές από τις εφαρμογές της γκουγκλ δεν τις είχε κ τις κατέβασα ξεχωριστά!!!

Επίσης εμένα ή cm 12.1 έγινε απροβληματιστη μόνο όταν άρχισα να βάζω τα εν λόγω γκαπς. Με αλλά είχα μερικά fc

Φλάσαρα κανονικά από recovery, μετά clear cache και μπαίνοντας στο λειτουργικό μετά από reboot, υπάρχουν εγκατεστημένα GMAIL, GMAPS, κά, αλλά πουθενά το google play. Επίσης, αν πάω να ανοίξω το GMAIL μου γράφει πως θέλει google play services και με κλικ στο κουμπί αυτό, δεν κάνει απολύτως τπτ. Τέλος, στο new account έχει μόνο για email account σε IMAP ή POP. Πουθενά το Google Account.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λέω να δοκιμάσω την official CM. Τι gapps βάζουμε; Θέλω τα εντελώς βασικά, όπως ήταν τα PA Mini/Pico, κάτι αντίστοιχο.

 

Ποιά έστησες τελικά;

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ποιά έστησες τελικά;

Ακόμα καμία. :p

Δεν έχω βρει χρόνο, συν ότι διάβασα στο xda για κάποια bugs τα οποία θα διορθωθούν άμεσα τις επόμενες μέρες, οπότε λέω να περιμένω λίγο. Για την CM 12.1 official μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρα κανονικά από recovery, μετά clear cache και μπαίνοντας στο λειτουργικό μετά από reboot, υπάρχουν εγκατεστημένα GMAIL, GMAPS, κά, αλλά πουθενά το google play. Επίσης, αν πάω να ανοίξω το GMAIL μου γράφει πως θέλει google play services και με κλικ στο κουμπί αυτό, δεν κάνει απολύτως τπτ. Τέλος, στο new account έχει μόνο για email account σε IMAP ή POP. Πουθενά το Google Account.

Τι να πω!!!

Εγώ τα έχω όλα αυτά και δουλεύουν απροβληματιστα :confused:

Δε θυμάμαι ποια απς είχε κ ποια κατέβασα από το πλέι αλλά μερικά τα εγκατέστησα απόκει

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει τι έστι TRIM για το S2 μας; Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα, σε άρθρα δεν βρίσκω καν άκρη πόσο μάλλον στα Αγγλικά.

Να σημειώσω ότι δεν έχω Insane chip αλλά έχω Sane Chip αν λέτε για το '΄΄επικύνδηνο'' chip. Μπορεί να χαλάσει την συσκευή; Πρέπει να το κάνω μια φορά και τέλος η κάθε φορά που εκκινώ το κινητό να το τρέξω στο lagfix βάζοντας τικ system,cache,data??? Εχω του dorimanx την trim εκδοση του απο gsstudios.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς μπακαλίστικα και ελληνικά. :p

 

Σκέψου πως δεν αφήνει τον κατακερματισμό των partitions, έτσι ώστε η συσκευή να είναι μετά από καιρό το ίδιο γρήγορη, όπως την πρώτη μέρα. Κάτι σαν την ανασυγκρότηση των Windows.

 

Αν θυμάσαι, υπάρχουν αρκετές αναφορές πως το κινητό σέρνεται, από άτομα που τρέχουν κυρίως stock/stock based roms, όπου έχουν την εγκατάσταση αρκετό καιρό.

 

Αυτό λύνει το trim, το οποίο είναι απενεργοποιημένο στο S2 λόγω κάποιων προβληματικών chip. Αν δεν έχεις κάποιο από αυτά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Έχω χρησιμοποιήσει για πολύ καιρό kernels με ενεργοποιημένο trim, χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς μπακαλίστικα και ελληνικά. :p

 

Σκέψου πως δεν αφήνει τον κατακερματισμό των partitions, έτσι ώστε η συσκευή να είναι μετά από καιρό το ίδιο γρήγορη, όπως την πρώτη μέρα. Κάτι σαν την ανασυγκρότηση των Windows.

 

Αν θυμάσαι, υπάρχουν αρκετές αναφορές πως το κινητό σέρνεται, από άτομα που τρέχουν κυρίως stock/stock based roms, όπου έχουν την εγκατάσταση αρκετό καιρό.

 

Αυτό λύνει το trim, το οποίο είναι απενεργοποιημένο στο S2 λόγω κάποιων προβληματικών chip. Αν δεν έχεις κάποιο από αυτά, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Έχω χρησιμοποιήσει για πολύ καιρό kernels με ενεργοποιημένο trim, χωρίς πρόβλημα.

[ATTACH]62808[/ATTACH]

 

δηλαδη με αυτο παω αφοβα;;; Μπορω να το κανω καθε φορα που ανοιγω το κινητο εφοσον εχω κερνελ με τριμ;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Επιβάλλεται να το κάνεις σου έχεις πιαστεί τόσο πολύ με κέρνελς και τα συναφή.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]62808[/ATTACH]

 

δηλαδη με αυτο παω αφοβα;;; Μπορω να το κανω καθε φορα που ανοιγω το κινητο εφοσον εχω κερνελ με τριμ;

Άφοβα. Τουλάχιστον το δικό μου δεν έπαθε κάτι. Το κάνεις την πρώτη φορά μέσω terminal ή lagfix, μετά δεν χρειάζεται. Αν δεις να πέφτουν οι επιδόσεις μετά από κάποιο διάστημα, το τρέχεις πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ή απλά κατεβαζεις την εφαρμογή Trimmer απ το play store και βάζεις στις ρυθμίσεις της ένα schedule για να γίνεται αυτόματα το τριμ ανά τακτά διαστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τι πρέπει να προσέχουμε όταν αγοράσουμε μπαταρίες για το κινητό μας; να είναι 3,7V?
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

3.7 (4.2V σε full) και να μην υπόσχονται εξωπραγματική χωρητικότητα για τον στάνταρ όγκο

 

Κάπου είδα και 4.3V (διαφορετικής χημείας) με αποτέλεσμα να μην κερδίζεις την έξτρα χωρητικότητα (από 4.2->4.3V) αφού η φόρτιση εντός του κινητού θα σταματήσει στα 4.2V.

 

O μόνος λόγος να πάρεις τέτοια, είναι να φορτίζεις κάθε φορά σε εξωτερικό φορτιστή, ικανό να φτάσει την χωρητικότητα που αντιπροσωπεύουν τα 4.3V

 

 

ΕDIT: Εγώ που έχω το insane chip δηλαδή, αποφέυγω το trim ? Γιατί θυμάμαι σε κάποιο λινκ του gsstudios ότι είχε 2-3 διαφορετικά check για Bug, όχι μόνο το στάνταρ Exynos eMMC Brickbug

 

ΕDIT 2: Το βρήκα το post, έχω Brickbug, όχι TRIMbug και σύμφωνα με αυτό εδώ :

 

Instructions

 

prerequisites: you need to already be running a fully official version of CyanogenMod supported by this project. (i mean fully official: dual booters, alternative kernel/recovery users, etc are not invited to this party.) you will replace your current official CM kernel with the patched, EXACT SAME VERSION kernel from this project.

 

download this app and run it to check if your device is affected by hardware bugs. root is requested but not needed for this test. do not trust the app's verdict! instead use the reported eMMC model name and the firmware revision (fwrev) to look up your eMMC in this table.

 

is your eMMC model an MAG2GA? if so you are affected by TRIM bug. WARNING: this configuration is untested. my kernels should be safe but they have never been tested on this particular eMMC, so risk cannot be completely ruled out. please read this post and decide whether you would like to test. testers are needed! i believe this is the last remaining piece of evidence needed to establish the general safety of trim on this family of devices and start pushing for its inclusion in the standard kernels, which is the ultimate objective of this project. UPDATE: things are looking much better, see this post. testing is still needed though, please help. UPDATE: MAG2GA eMMCs with fwrev 0x0E can be found in d710 devices and were tested to TRIM without problems. i personally believe this configuration to be safe.

 

are you affected by WL Bug? impossible. according to the available data, no 4210-based device has ever been produced with this eMMC... SO YOU MUST BE MISTAKING. please double check your situation; then post. (in any case, this bug is supposed to involve data corruption only, and not bricking.)

 

are you affected by Brickbug? my kernels contain samsung's fix for this bug, but samsung's fix was never exercised in practice with TRIM. i will accept ONE volunteer to test. i do not want more than one device to brick if the test fails. know that testing can potentially brick your device beyond repair. i would prefer someone with a compromised S2 (eg: lost IMEI, cracked screen) to do the first test. please post your willingness to test on this thread (include eMMC and fwrev). UPDATE: many people affected by this bug are already using my kernels without incidents. i personally believe this configuration to be safe.

 

if you are not affected by the previous bugs, you run no special risks by flashing my kernels.

 

Ο κέρνελ του gsstudios περιλαμβάνει το fix της Samsung για το Brickbug και έχει χρησιμοποιηθεί χωρίς θέματα, όπως προσθέτει μετά.

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φελιξ...

στα δικα μας, ειμαι με 1GB System στην Slimsaber 4.4.4 KK και θελω να παω στην Neatrom 4.1.2... πρεπει να φλασαρω το στοκ pit και μετα φλασαρω το pit με τα 4GB και μονο;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φελιξ...

στα δικα μας, ειμαι με 1GB System στην Slimsaber 4.4.4 KK και θελω να παω στην Neatrom 4.1.2... πρεπει να φλασαρω το στοκ pit και μετα φλασαρω το pit με τα 4GB και μονο;

 

Δεν νομίζω... Φλάσαρε το 4αρι κατευθείαν...

Με τον τρόπο που λές , κάνεις repartition στο repartition (ανούσιο)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω... Φλάσαρε το 4αρι κατευθείαν...

Με τον τρόπο που λές , κάνεις repartition στο repartition (ανούσιο)

 

Σωστα, φλασαρα την 4 με κερνελ τον apolo σε tar μορφη που εχει ωραια μεχρ εδω, μετα ανοιγω κινητο, recovery εκανα wipe system,cache,data,preload,internal memory ωραια μεχρι εδω..φλασαρω την neat.... ωραια μεχρι εδω, οταν ανοιγει το κινητο ομως λεει οτι η usb storrage ειναι κατεστραμμενη, το κανω διαμορφωση αλλα τα ιδια εβγαζε, βαζω stock pit ξανα τα ιδια... δοκιμασα και μεσω υπολογιστη αλλα τα ιδια... καμια ιδεα;

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, φλασαρα την 4 με κερνελ τον apolo σε tar μορφη που εχει ωραια μεχρ εδω, μετα ανοιγω κινητο, recovery εκανα wipe system,cache,data,preload,internal memory ωραια μεχρι εδω..φλασαρω την neat.... ωραια μεχρι εδω, οταν ανοιγει το κινητο ομως λεει οτι η usb storrage ειναι κατεστραμμενη, το κανω διαμορφωση αλλα τα ιδια εβγαζε, βαζω stock pit ξανα τα ιδια... δοκιμασα και μεσω υπολογιστη αλλα τα ιδια... καμια ιδεα;

 

Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ...

Αναγκαστικά φλάσαρα στοκ rom μαζί με το pit, έκανα boot, μπήκα μέσα στο στοκ περιβάλλον

εκεί μου ζήτησε το φορμάτ του partition, το έκανα με επιτυχία

και στην συνέχεια ρούταρα και φλάσαρα neat...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό το είχα και εγώ...

Αναγκαστικά φλάσαρα στοκ rom μαζί με το pit, έκανα boot, μπήκα μέσα στο στοκ περιβάλλον

εκεί μου ζήτησε το φορμάτ του partition, το έκανα με επιτυχία

και στην συνέχεια ρούταρα και φλάσαρα neat...

 

 

Θαυμα, το καταφερα φλασαρωντας την στοκ με το pit και το εκανα φορματ και μετα ρουταρα και εβαλα neat... Α ρε Neat μου ελειψες... ξεχασα πως ειναι η αισθηση...:O:O πηρα και 3500mAh μπαταρια να μην εξχναμε....

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θαυμα, το καταφερα φλασαρωντας την στοκ με το pit και το εκανα φορματ και μετα ρουταρα και εβαλα neat... Α ρε Neat μου ελειψες... ξεχασα πως ειναι η αισθηση...:O:O πηρα και 3500mAh μπαταρια να μην εξχναμε....

Καλωσήρθες στο παρελθόν! και εγώ με Neat είμαι και δε νομίζω να μπω ξανά στον κόπο να την αλλάξω. Δοκίμασα, έπαιξα, έβρισα, γύρισα :) 3500 μπαταρία; ονομαστική ή πραγματική; έχει μαζί και καπάκι λόγω πάχους ή όχι;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Θαυμα, το καταφερα φλασαρωντας την στοκ με το pit και το εκανα φορματ και μετα ρουταρα και εβαλα neat... Α ρε Neat μου ελειψες... ξεχασα πως ειναι η αισθηση...:O:O πηρα και 3500mAh μπαταρια να μην εξχναμε....

 

Ωωωωω μεγειές!

Αντε να μας πεις με Neat πόσο σου κρατάει να ψαρώσουμε!!! :rolleyes: ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο παρελθόν! και εγώ με Neat είμαι και δε νομίζω να μπω ξανά στον κόπο να την αλλάξω. Δοκίμασα, έπαιξα, έβρισα, γύρισα :) 3500 μπαταρία; ονομαστική ή πραγματική; έχει μαζί και καπάκι λόγω πάχους ή όχι;

 

Χοντρη μπαταρια και ειχε καπακι... τωρα ξεριε κανενας εφαρμογη να βλεπει ποσα ΟΝΤΩΣ ειναι το capacity του? ποσα mAh ειναι συνολικως;

Ηρθα σε Lollipop, Kitkat και το ειχα σκυλοβρισει γιατι ειχα random reboot, ηρθα neat και εδω θα δω την μπαταρια μου να αποδιθει καρπους..:lol:

 

Εδω με στοκ μπαταρια με το μητσο να λεει παναγια μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6055733#post6055733

σκεφτειτε με 3500...

 

Ωωωωω μεγειές!

Αντε να μας πεις με Neat πόσο σου κρατάει να ψαρώσουμε!!! :rolleyes: ;)

 

 

Μετα Wanted Dead Or Alive :P

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Μια γρήγορη (όσο και χαζή) ερώτηση: φλάσαρα Apolo regular 4.15b kernel CWM. Ανοίγω όμως τα apps και δεν έχω κάποιο app για να διαχειριστώ την CPU, κλπ. Πως ορίζω τώρα κόφτη σε MHz και γενικά πως πειράζω τώρα ρυθμίσεις, αφού δεν έχω "φυσικό" application?
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Πανε Play Store και γραψε Apolo Configurator https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pedestre.configuratorapolo&hl=el

 

Eισαι ενας μεγαλος Noob. Ο Noob του νηματος... :P

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πανε Play Store και γραψε Apolo Configurator https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pedestre.configuratorapolo&hl=el

 

Eισαι ενας μεγαλος Noob. Ο Noob του νηματος... :P

Thank you!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες! Μια γρήγορη (όσο και χαζή) ερώτηση: φλάσαρα Apolo regular 4.15b kernel CWM. Ανοίγω όμως τα apps και δεν έχω κάποιο app για να διαχειριστώ την CPU, κλπ. Πως ορίζω τώρα κόφτη σε MHz και γενικά πως πειράζω τώρα ρυθμίσεις, αφού δεν έχω "φυσικό" application?

 

Πανε Play Store και γραψε Apolo Configurator https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pedestre.configuratorapolo&hl=el

 

Eισαι ενας μεγαλος Noob. Ο Noob του νηματος... :P

 

Εντάξει ΚΛΑΙΩ!!! :lol:

 

Ελα ρε Highlander, ο Apolo Configurator είναι ότι πιο βασικό!...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ΚΛΑΙΩ!!! :lol:

 

Ελα ρε Highlander, ο Apolo Configurator είναι ότι πιο βασικό!...

Συνήθως αφήνω τα defaults, αλλά τώρα θα ήθελα να δοκιμάσω μπας και στρώσει η μπαταρία καθόλου. Βέβαια, τελευταίες μέρες το χρησιμοποιώ μόνο σαν κινητό (!!!!) και ελάχιστα internet και gps και μετράω ήδη 1ημ 14ω με 46% μπαταρία.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...