Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τι ειναι trim?

Μία λειτουργία που λειτουργεί αυτόματα (android 4.3+), ώστε να μην χάνει τις επιδόσεις της η συσκευή μετά από μήνες χρήσης. Στη συσκευή μας είναι απενεργοποιημένη, γι'αυτό χρειάζεται έξτρα kernel που να το υποστηρίζει.

Εντελώς χοντρικά, είναι κάτι σαν την ανασυγκρότηση των windows.

Link to comment
Share on other sites

Μία λειτουργία που λειτουργεί αυτόματα (android 4.3+), ώστε να μην χάνει τις επιδόσεις της η συσκευή μετά από μήνες χρήσης. Στη συσκευή μας είναι απενεργοποιημένη, γι'αυτό χρειάζεται έξτρα kernel που να το υποστηρίζει.

Εντελώς χοντρικά, είναι κάτι σαν την ανασυγκρότηση των windows.

Decrease lags? πως το ενεργοποιουμε; οταν φλασαρουμε τον trim kernel by gustavo η μεσω lagfix?

το κερνελ του gustavo ερχεται με στοκ 1.4GhZ?

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Και στη συνέχεια μπορούμε να ελέγξουμε κάπως πως όντως έχει ενεργοποιηθεί το trim;

Τα partition που κάνουμε mount είναι system, cache, data, sdcard0, sdcard1, και preload για να μην μείνει παραπονεμένο; :p

 

Είτε με το που φλασάρεις το script είτε μέσω του lagfix, ελέγχεις την πρόοδο. Αν δεις και για κάθε partition που σου λέει ότι κάνει, διαρκεί πάνω από ένα δευτερόλεπτο (περίπου 2-3 sec, ειδικά στα πιο μεγάλα partitions όπως το data), τότε είναι επιτυχές το αποτέλεσμα. Αν τα περνάει ακαριαία και φτάνει με τη μία στο τέλος, τότε μάλλον στη συσκευή σου είναι κλειδωμένο το trim από τη samsung και απλώς δε μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω.

 

Σαφώς κάνεις πρώτα mount όλα τα partitions, εκτός φυσικά του EFS.

Link to comment
Share on other sites

Decrease lags? πως το ενεργοποιουμε; οταν φλασαρουμε τον trim kernel by gustavo η μεσω lagfix?

το κερνελ του gustavo ερχεται με στοκ 1.4GhZ?

Δεν θυμάμαι την max συχνότητα του gustavo (έχω καιρό να τον δοκιμάσω), αλλά την αλλάζεις εύκολα από το synapse.

Το trim υποστηρίζεται σαν λειτουργία από τον kernel του gustavo, αλλά για ενεργοποίηση θα πρέπει να τρέξεις το lagfix, ή το flashable zip μέσω recovery, σύμφωνα με τον τρόπο που περιγράφει ο coreyhalkis.

Υπάρχει και τρίτος τρόπος, δίνοντας κάποιες εντολές σε terminal, αλλά εφόσον γίνεται σχεδόν αυτόματα από τους δύο παραπάνω τρόπος, δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις έτσι.

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα χωρις να αλλαξω κατι με το που κανει boot κανω τα settings χωρις να αλλαξω συχνοτητα και τα λοιπα και εκει ειναι τα bugακια. αλλες φορες οταν ανοιγω την μπαρα κατασταση ανταποκρινεται μονο του. Το ιδιο με τις κλησεις που γινεται του διαολου τα κερατα. Γιατι καποιος να με παιρνει τηλεφωνο και εγω να το σηκωνω και να κολλαει εκει για ωρες; Αν δεν βρω λυση κανω το restore μου και παω NeatRom που δεν ειχα αυτα τα γελοια θεματα. Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη, αλλα χωρις να αλλαξω κατι με το που κανει boot κανω τα settings χωρις να αλλαξω συχνοτητα και τα λοιπα και εκει ειναι τα bugακια. αλλες φορες οταν ανοιγω την μπαρα κατασταση ανταποκρινεται μονο του. Το ιδιο με τις κλησεις που γινεται του διαολου τα κερατα. Γιατι καποιος να με παιρνει τηλεφωνο και εγω να το σηκωνω και να κολλαει εκει για ωρες; Αν δεν βρω λυση κανω το restore μου και παω NeatRom που δεν ειχα αυτα τα γελοια θεματα.

με την KK του φίλου @coreyhalkis? εμένα παίζει μια χαρά!

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλόπαιδα, μόλις έστησα την CM11 με όλα τα παρελκόμενα του Correy

τώρα επαναφέρω το titanium....

με έχει πιάσει ένας ελαφρύς πονοκέφαλος, ελπίζω να μην εξελιχθεί σε εγκεφαλικό! :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλόπαιδα, μόλις έστησα την CM11 με όλα τα παρελκόμενα του Correy

τώρα επαναφέρω το titanium....

με έχει πιάσει ένας ελαφρύς πονοκέφαλος, ελπίζω να μην εξελιχθεί σε εγκεφαλικό! :rolleyes:

Αν δεις το ποστ μου πιο πανω τσεκαρε λιγο αυτα. Αν δουλευει σε σενα τοτε παω ξανα format.

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πισω στο αγαπητο μου Neatrom λοιπον. Εκτος απο τα bugs ειχα την αισθηση 'δεν μου αρεσει ως εμφανιση,θελω την Neat' οπως εχω με ολες τις roms. Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πολύ χρόνο και πολύ μπαταρία για να το τεστάρω πολύ, πάντως είναι κουκλάκι...

Οι επόμενες μέρες θα δείξουν... :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

'Μετα απο την ρομ μου ηρθε ξανα η 'ζεστη' να δοκιμασω αλλες ρομς να παρει. Θα δοκιμασω την ρομ που βαλατε ξανα μετα. Ελεος 3 φορες σημερα. Επισης τι dpi βαλατε; Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πισω στο αγαπητο μου Neatrom λοιπον. Εκτος απο τα bugs ειχα την αισθηση 'δεν μου αρεσει ως εμφανιση,θελω την Neat' οπως εχω με ολες τις roms.

Δοκίμασε βρε κανένα θεματάκι, κι άσε τη γκρίνια.:p

Ενδεικτικά...όχι άλλο TouchWiz.

 

[ATTACH]59556[/ATTACH][ATTACH]59557[/ATTACH][ATTACH]59558[/ATTACH][ATTACH]59559[/ATTACH][ATTACH]59560[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε βρε κανένα θεματάκι, κι άσε τη γκρίνια.:p

Ενδεικτικά...όχι άλλο TouchWiz.

 

[ATTACH]59556[/ATTACH][ATTACH]59557[/ATTACH][ATTACH]59558[/ATTACH][ATTACH]59559[/ATTACH][ATTACH]59560[/ATTACH]

 

Θα σε φαω. ΤΟ δοκιμαζω τωρα και σας λεω. Transparent status bar εχει;

Edited by GreekDragon
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Θα σε φαω. ΤΟ δοκιμαζω τωρα και σας λεω. Transparent status bar εχει;

Στην αρχική οθόνη, και σε εφαρμογές που το υποστηρίζουν, όπως το textra για παράδειγμα.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, έχει μαύρη status bar όπως στα screenshots. Άν θες να την κάνεις παντού στυλ lollipop, μέσω xposed.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχική οθόνη, και σε εφαρμογές που το υποστηρίζουν, όπως το textra για παράδειγμα.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, έχει μαύρη status bar όπως στα screenshots. Άν θες να την κάνεις παντού στυλ lollipop, μέσω xposed.

Ποιο Module?

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ποιο Module?

 

Ξέχασα να αναφέρω πως τα παραπάνω screenshots είναι από το IdeaL Theme Light (υπάρχει και σε dark, αλλά και mix έκδοση).

 

Για την status bar, δοκίμασε το Tinted Status Bar, ή το Material Status Bar.

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει (με mounted κανονικά την Ext_SD) όταν ανοίγω την κάμερα :

 

"Insert an SD Card before using the camera"

 

Έκανα flash το pit file που αύξησε το System σε 1GB και το Data σε 4GB, φόρμαρα κανονικά την internal και την external και

 

πέρασα Slim LP Beta#5 (Slim-i9100-5.0.2.alpha.1.0.2-UNOFFICIAL-20150311-1540) με Slim_mini_gapps.BETA.5.0.x.build.0.x-20150414.

 

Είμαι root και είναι και τικαρισμένη η επιλογή, δεν μπορώ να κάνω ούτε download από browser, κάτι παίζει με τα permissions φαντάζομαι...

 

Έχει κάποιος κάποια λύση/ιδέα ?

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει (με mounted κανονικά την Ext_SD) όταν ανοίγω την κάμερα :

 

"Insert an SD Card before using the camera"

 

Έκανα flash το pit file που αύξησε το System σε 1GB και το Data σε 4GB, φόρμαρα κανονικά την internal και την external και

 

πέρασα Slim LP Beta#5 (Slim-i9100-5.0.2.alpha.1.0.2-UNOFFICIAL-20150311-1540) με Slim_mini_gapps.BETA.5.0.x.build.0.x-20150414.

 

Είμαι root και είναι και τικαρισμένη η επιλογή, δεν μπορώ να κάνω ούτε download από browser, κάτι παίζει με τα permissions φαντάζομαι...

 

Έχει κάποιος κάποια λύση/ιδέα ?

 

Δοκιμασε αλλο pit.

Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω πως τα παραπάνω screenshots είναι από το IdeaL Theme Light (υπάρχει και σε dark, αλλά και mix έκδοση).

 

Για την status bar, δοκίμασε το Tinted Status Bar, ή το Material Status Bar.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.giuros77.onel.lollipop

γούτσου γούτσου

 

ΥΓ Το GPS μόνο μέσα απο τα location settings ενεργοποιείται; (εκεί που λέει battery friendly, device only κτλ κτλ; )

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.giuros77.onel.lollipop

γούτσου γούτσου

 

ΥΓ Το GPS μόνο μέσα απο τα location settings ενεργοποιείται; (εκεί που λέει battery friendly, device only κτλ κτλ; )

 

Ωραίο κι αυτό, παρόμοιο, απλά επί πληρωμή.

 

Βάλε το στα quick tiles. Ρυθμίσεις->Συρτάρι ειδοποιήσεων->Πίνακας γρήγορων ρυθμίσεων->Πλακίδια και διάταξη. Επέλεξε και ποιες λειτουργίες θες να έχει διαθέσιμες (εξοικονόμηση, υψηλή ακρίβεια κλπ.) και κάνε on/off τραβώντας την status bar από τη δεξιά πλευρά (default επιλογή), ή τραβώντας τη με δύο δάχτυλα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...