Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις γιατι απεσυραν το Ex Tweaks απο το Google Play;

Μαζι με την ρομ του Στρατου εχω βαλει Siyah 4.1.5 αλλα δεν μου λειτουργει το BLN ,κι ελεγα να την απεγκαταστησω και να την εγκαταστησω και παλι αλλα δεν την βρηκα...

 

Αυτό το ExTweaks https://play.google.com/store/apps/details?id=com.darekxan.extweaks.app&hl=el εννοείς ???

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι...παραξενο εμενα δεν μου το εμφανιζει απο το κινητο.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ναι...παραξενο εμενα δεν μου το εμφανιζει απο το κινητο.

 

Ορισμένες φορές και σε μένα δεν εμφανιζει κάποιες εφαρμογές στο τηλέφωνο , αλλά αν μπω απο το pc φαίνονται κανονικά .

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό :confused::confused:

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την omega version 15 με siyah 4.1.4.Έχει αρχίσει να κάνει διάφορα κόλπα και να κολλάει. Διαβάζω καλά λόγια για την PULSE ROM - 2.1 - XWLPX ICS 4.0.4. Ποιες οι διαφορές με την omega? Δουλεύει o Siyah? Τι πρέπει να προσέξω στην μεταφορά; Backup εφαρμογές ΜΟΝΟ ,παίρνω ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω την omega version 15 με siyah 4.1.4.Έχει αρχίσει να κάνει διάφορα κόλπα και να κολλάει. Διαβάζω καλά λόγια για την PULSE ROM - 2.1 - XWLPX ICS 4.0.4. Ποιες οι διαφορές με την omega? Δουλεύει o Siyah? Τι πρέπει να προσέξω στην μεταφορά; Backup εφαρμογές ΜΟΝΟ ,παίρνω ;

 

Ευχαριστώ

 

Διαφορές με την Omega

  • από 4.0.3 πας σε 4.0.4 (καλύτερη μπαταρία και κατα την γνώμη μου πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης)
  • Χάνεις το jkay framework το οποίο δεν είναι συμβατό με καμία 4.0.4 (οπότε χάνεις και ότι καλούδια σου έδινε το jkay framework μαζί με το jkay deluxe πρόγραμμα)
  • Χάνεις το προγραμματάκι της omega που έμπαινες και κατέβαζες mod για το κινητό σου. Τα mod για την Pulse τα δίνει ο δημιουργός της στο νήμα της στο πρώτο post και απλά τα κατεβάζεις και τα κάνεις εγκατάσταση.
  • Χάνεις την ηχογράφηση κλήσης με που εμφανιζόταν με κουμπί στην Omega. Υπάρχει βέβαια πρόγραμμα που δουλεύει και θα το βρείς στο νήμα της Pulse.
  • Καλύτερος ήχος απο την Omega κατά την γνώμη μου (βάλε και το voodoo louder αν θες ακόμα πιο δυνατό ήχο στα ακουστικά).

 

Συνολικά σαν εμπειρία μετά απο 2 μήνες με την Omega θα έλεγα ότι η Pulse είναι πολύ πιο σπιρτόζα, με πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης (και τα 2 μάλλον οφείλονται στην 4.0.4) και το ίδιο σταθερή. Η μεγαλύτερη έλλειψη είναι το jkay framework το οποίο είναι αναντικατάστατο. Το θέμα όμως της πολύ καλύτερης μπαταρίας και διαχείρισης μνήμης στην pulse με κάνει να μην κοιτάω καθόλου την έλλειψη του jkay.

 

O siyah δουλεύει μια χαρά, αν και προσωπικά είδα πιο αργό το τηλέφωνο και με πολύ χειρότερη μπαταρία.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, το παλικάρι που έχει φτιάξει την pulse έχει γράψει ακριβώς τι να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές με την Omega

  • από 4.0.3 πας σε 4.0.4 (καλύτερη μπαταρία και κατα την γνώμη μου πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης)
  • Χάνεις το jkay framework το οποίο δεν είναι συμβατό με καμία 4.0.4 (οπότε χάνεις και ότι καλούδια σου έδινε το jkay framework μαζί με το jkay deluxe πρόγραμμα)
  • Χάνεις το προγραμματάκι της omega που έμπαινες και κατέβαζες mod για το κινητό σου. Τα mod για την Pulse τα δίνει ο δημιουργός της στο νήμα της στο πρώτο post και απλά τα κατεβάζεις και τα κάνεις εγκατάσταση.
  • Χάνεις την ηχογράφηση κλήσης με που εμφανιζόταν με κουμπί στην Omega. Υπάρχει βέβαια πρόγραμμα που δουλεύει και θα το βρείς στο νήμα της Pulse.
  • Καλύτερος ήχος απο την Omega κατά την γνώμη μου (βάλε και το voodoo louder αν θες ακόμα πιο δυνατό ήχο στα ακουστικά).

 

Συνολικά σαν εμπειρία μετά απο 2 μήνες με την Omega θα έλεγα ότι η Pulse είναι πολύ πιο σπιρτόζα, με πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης (και τα 2 μάλλον οφείλονται στην 4.0.4) και το ίδιο σταθερή. Η μεγαλύτερη έλλειψη είναι το jkay framework το οποίο είναι αναντικατάστατο. Το θέμα όμως της πολύ καλύτερης μπαταρίας και διαχείρισης μνήμης στην pulse με κάνει να μην κοιτάω καθόλου την έλλειψη του jkay.

 

O siyah δουλεύει μια χαρά, αν και προσωπικά είδα πιο αργό το τηλέφωνο και με πολύ χειρότερη μπαταρία.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, το παλικάρι που έχει φτιάξει την pulse έχει γράψει ακριβώς τι να κάνεις.

 

Στη σελιδα της ρομ υπαρχει link για το "lidroid mod - 15 toogles" το οποιο δεν υστερει και πολυ απο το jkay.. Αν εξαιρεσεις τα lockscreen που προσεφερε το jkay.. Προσωπικα, εχω βαλει το lidroid στην Pulse και ενα θεματακι απο πανω και δεν "μου λειπει" το jkay..

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια........Εχω περασμενη custom rom κ λογικα οταν βγει η jb θα θελησω να την περασω με odin. Όταν περναμε official rom με odin, πρεπει παλι να κανουμε factory reset απο recovery και τα wipes πριν περασουμε την rom ή τα αναλαμβανει το odin?
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Διαφορές με την Omega

  • από 4.0.3 πας σε 4.0.4 (καλύτερη μπαταρία και κατα την γνώμη μου πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης)
  • Χάνεις το jkay framework το οποίο δεν είναι συμβατό με καμία 4.0.4 (οπότε χάνεις και ότι καλούδια σου έδινε το jkay framework μαζί με το jkay deluxe πρόγραμμα)
  • Χάνεις το προγραμματάκι της omega που έμπαινες και κατέβαζες mod για το κινητό σου. Τα mod για την Pulse τα δίνει ο δημιουργός της στο νήμα της στο πρώτο post και απλά τα κατεβάζεις και τα κάνεις εγκατάσταση.
  • Χάνεις την ηχογράφηση κλήσης με που εμφανιζόταν με κουμπί στην Omega. Υπάρχει βέβαια πρόγραμμα που δουλεύει και θα το βρείς στο νήμα της Pulse.
  • Καλύτερος ήχος απο την Omega κατά την γνώμη μου (βάλε και το voodoo louder αν θες ακόμα πιο δυνατό ήχο στα ακουστικά).

 

Συνολικά σαν εμπειρία μετά απο 2 μήνες με την Omega θα έλεγα ότι η Pulse είναι πολύ πιο σπιρτόζα, με πολύ πολύ καλύτερη διαχείριση μνήμης (και τα 2 μάλλον οφείλονται στην 4.0.4) και το ίδιο σταθερή. Η μεγαλύτερη έλλειψη είναι το jkay framework το οποίο είναι αναντικατάστατο. Το θέμα όμως της πολύ καλύτερης μπαταρίας και διαχείρισης μνήμης στην pulse με κάνει να μην κοιτάω καθόλου την έλλειψη του jkay.

 

O siyah δουλεύει μια χαρά, αν και προσωπικά είδα πιο αργό το τηλέφωνο και με πολύ χειρότερη μπαταρία.

 

Για τα υπόλοιπα που ρωτάς, το παλικάρι που έχει φτιάξει την pulse έχει γράψει ακριβώς τι να κάνεις.

 

Καλημέρα τι εννοείς θα λείπει το jkay framework? Τι ακριβώς add on είναι αυτό στην Omega?

Δηλαδή προτείνεις να μην αλλάξω τον buldin kernel με τον siyah?

Link to comment
Share on other sites

Στη σελιδα της ρομ υπαρχει link για το "lidroid mod - 15 toogles" το οποιο δεν υστερει και πολυ απο το jkay.. Αν εξαιρεσεις τα lockscreen που προσεφερε το jkay.. Προσωπικα, εχω βαλει το lidroid στην Pulse και ενα θεματακι απο πανω και δεν "μου λειπει" το jkay..

 

Το framework του jkay παραμετροποιούσε πολλά πιο πολλά πράγματα απο την μπάρα με τα toggles

 

Καλημέρα τι εννοείς θα λείπει το jkay framework? Τι ακριβώς add on είναι αυτό στην Omega?

Δηλαδή προτείνεις να μην αλλάξω τον buldin kernel με τον siyah?

 

Το jkay είναι για να παραμετροποιείς το τηλέφωνο (toggles, lockscreen και πάει λέγοντας)

Όχι δεν θα πρότεινα να αλλάξεις κέρνελ γιατί εγώ μόνο καλύτερα αποτελέσματα δεν είδα. Έχει βέβαια πολλά περισσότερα να κάνεις με το siyah. πείραξε αυτό, πείραξε εκείνο και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Το framework του jkay παραμετροποιούσε πολλά πιο πολλά πράγματα απο την μπάρα με τα toggles

 

Ακριβώς για αυτό είπα "προσωπικά", γιατί καλή χρυσή η 4.0.4 εν συγκρίση με την 4.0.3, αλλά μου έλειπε η δυνατότητα του να μπαίνω σε Download/ Recovery mode από την status.. :happy: Με το Lidroid μια χαρά.. Πιθανόν για κάποιον που ζητάει κάτι απλό, είναι μια χαρά..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω πρόβλημα μαλλον με τη Usb θύρα,μόνο φορτίζει αλλα δε βλεπει το pc to s2...άλλαξα πόρτα το ιδιο.

ξέρουμε τεχνικό εκτος samsung που να φτιάχνει τετοιου ειδους προβλήματα?

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω πρόβλημα μαλλον με τη Usb θύρα,μόνο φορτίζει αλλα δε βλεπει το pc to s2...άλλαξα πόρτα το ιδιο.

ξέρουμε τεχνικό εκτος samsung που να φτιάχνει τετοιου ειδους προβλήματα?

 

Αν φορτίζει δεν πιστεύω πως έχεις πρόβλημα. Όταν το συνδέεις στο pc επάνω στη Notification bar σου βγάζει εικονίδιο? Ποια ρομ φοράς? Με άλλο καλώδιο δοκίμασες?

Link to comment
Share on other sites

οχι δε βγάζει εικονιδιο...εχω τη ρομ της υπογραφής μου εδω και αρκετούς μηνες,ναι έβαλα και το δεύτερο καλώδιο.
Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

οχι δε βγάζει εικονιδιο...εχω τη ρομ της υπογραφής μου εδω και αρκετούς μηνες,ναι έβαλα και το δεύτερο καλώδιο.

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις με λίγο καθαρό οινόπνευμα τη θύρα, πριν τρέξεις για επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια........Εχω περασμενη custom rom κ λογικα οταν βγει η jb θα θελησω να την περασω με odin. Όταν περναμε official rom με odin, πρεπει παλι να κανουμε factory reset απο recovery και τα wipes πριν περασουμε την rom ή τα αναλαμβανει το odin?

 

Ακόμη και το odin να το κάνει δε χάνεις τίποτα αν κάνεις μόνος σου factory reset, wipe cache partition και wipe dalvik cache. Καλό είναι να τα κάνεις για να είναι "καθαρό" το κινητό σου πριν εγκαταστήσεις τη νέα rom.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να καθαρίσεις με λίγο καθαρό οινόπνευμα τη θύρα, πριν τρέξεις για επισκευή.

Ολα οκ το οινοπνευμα...επιασε:)

Samsung Note II
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εγκατέστησα πριν λίγο καιρο το ICS Style Reloaded - Blue - Jkay 14.1 XWLP7 και έχω το εξής πρόβλημα.όταν ενεργοποιω τα δεδομένα μέσω δικτύου δεν μου βγάζει πανω απο το σήμα την ενδειξη οτι είναι ενεργοποιημένα καθως ουτε αν εχω g η 3g σήμα ενω με το wifi λειτουγει κανονικα μπορει να βοηθήσει κάποιος;:confused:
Link to comment
Share on other sites

Ολα οκ το οινοπνευμα...επιασε:)

 

Συνηθισμένα πράγματα :happy:

 

Καλημέρα σε όλους εγκατέστησα πριν λίγο καιρο το ICS Style Reloaded - Blue - Jkay 14.1 XWLP7 και έχω το εξής πρόβλημα.όταν ενεργοποιω τα δεδομένα μέσω δικτύου δεν μου βγάζει πανω απο το σήμα την ενδειξη οτι είναι ενεργοποιημένα καθως ουτε αν εχω g η 3g σήμα ενω με το wifi λειτουγει κανονικα μπορει να βοηθήσει κάποιος;:confused:

 

Μέσα από recovery κάνε wipe cache partition και wipe dalvik cache.

Αν δε φτιάξει πόσταρε το στο θέμα που το κατέβασες.

Φυσικά εννοείται ότι πρέπει να έχεις την XWLP7, για να εγκαταστήσεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένα πράγματα :happy:

 

 

 

Μέσα από recovery κάνε wipe cache partition και wipe dalvik cache.

Αν δε φτιάξει πόσταρε το στο θέμα που το κατέβασες.

Φυσικά εννοείται ότι πρέπει να έχεις την XWLP7, για να εγκαταστήσεις το θέμα.

ναι την 4.0.3 xwlp7 εχω..το θέμα δουλευει κανονικα..το μονο πρόβλημα είναι αυτο,το xda απο οπου το κατεβασα εχει καποιο προβλημα μάλλον και δεν ανοιγει η σελίδα.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1617219 στην περιγραφη του kernel οτι εκτος των αλλων περιεχει τα εξης :

 

BT Support for SAMMY 4.0.4 ported by GM! + BT driver from SAMMY Update 7

Video(GPU) + Camera Driver from SAMMY Update 7 + patches

WIFI Driver 1.15.15 + SAMMY Update 7

Modem Driver from SAMMY Update 7

 

Τα παραπανω ειναι οι πιο προσφατοι drivers πχ??

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1617219 στην περιγραφη του kernel οτι εκτος των αλλων περιεχει τα εξης :

 

BT Support for SAMMY 4.0.4 ported by GM! + BT driver from SAMMY Update 7

Video(GPU) + Camera Driver from SAMMY Update 7 + patches

WIFI Driver 1.15.15 + SAMMY Update 7

Modem Driver from SAMMY Update 7

 

Τα παραπανω ειναι οι πιο προσφατοι drivers πχ??

 

Δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τίποτα στα συγκεκριμένα κομμάτια του kernel, αλλά ναι, το update7 είναι το τελευταίο update που έχει δώσει η Samsung στα sources του kernel.

Link to comment
Share on other sites

Τρωγομαι να δοκιμασω μιας εκ των JellyBam κ SuperNexus. Κ οι 2 εχουν ενσωματωμένο τον τελευταιο οδηγο της Mali κ διαβαζω καλες κριτικες. Μηπως τις εχεις δοκιμασει κανεις;;
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω 4.0.4 , έχω insane chip. Μόλις βάλω την rom πως μπορώ να κάνω wipe??

Γίνεται ή πρέπει να αλλάξω kernel ?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω 4.0.4 , έχω insane chip. Μόλις βάλω την rom πως μπορώ να κάνω wipe??

Γίνεται ή πρέπει να αλλάξω kernel ?

 

Πρέπει να αλλάξεις kernel .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν έχουν αλλάξει τίποτα στα συγκεκριμένα κομμάτια του kernel, αλλά ναι, το update7 είναι το τελευταίο update που έχει δώσει η Samsung στα sources του kernel.

 

Για να δουλεψουν σωστα ομως πρεπει να περιλαμβανονται κ τα αντιστοιχα στην ρομ ή δεν εχει σχεση;

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...