Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο όσο ξέρω trim έχει το android απο 4.3 και μετά. Εγώ είμαι με Neat (4.1.2).

 

Στην NeatRom σίγουρα δεν έχεις. Στις KK λόγω ενός chipset που μπορεί να κάνει brick το S2, είναι απενεργοποιημένο επίσης. Αν δεν έχεις το συγκεκριμένο chipset, όμως, υπάρχει kernel με ενεργοποιημένο το trim.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην NeatRom σίγουρα δεν έχεις. Στις KK λόγω ενός chipset που μπορεί να κάνει brick το S2, είναι απενεργοποιημένο επίσης. Αν δεν έχεις το συγκεκριμένο chipset, όμως, υπάρχει kernel με ενεργοποιημένο το trim.

Καλημέρα! Το trim το γνωστό functionality από τους SSD?

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Το trim το γνωστό functionality από τους SSD?

 

Ω ναι!

 

TRIM essentially goes through the file records and frees up blocks that you’ve deleted by telling the controller to stop keeping track of them. Now the controller only has to keep track of the files that haven’t been deleted, which speeds things up significantly!

 

1234567890

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά! Είμαι σε CM11 nightly, έχετε να προτείνετε κάποιον καλό Kernel; Σκέφτομαι να περάσω τον Apolo beta 3 που φτιάχνει αρκετά προβλήματα και έχει και το τελευταίο fix από το fuse bug. Κάποια καλύτερη ιδέα;

 

Επίσης, έχει κανείς το πρόβλημα κατά την εγγραφή βίντεο, να είναι ζουμαρισμένο και να μην δουλεύει το zoom in ή το zoom out; Έχει αναφερθεί και στο xda...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις βίντεο με full ανάλυση είναι ζουμαρισμενο και δεν έχει zoom in/out. Ακόμα και στις στοκ είναι έτσι. Έλεγξε την ανάλυση του βίντεο

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Στην NeatRom σίγουρα δεν έχεις. Στις KK λόγω ενός chipset που μπορεί να κάνει brick το S2, είναι απενεργοποιημένο επίσης. Αν δεν έχεις το συγκεκριμένο chipset, όμως, υπάρχει kernel με ενεργοποιημένο το trim.

 

Το παλιό γνωστό brickbug; Είχα βάλει το app που αναγνωρίζει αν υπάρχει το bug αλλά μάλλον επειδή είναι σχετικά καινούργιο το S2 μου δεν ήταν σε καμία λίστα οπότε δεν ξέρω. Έχω δει και το σχετικό θέμα στο XDA. Οι περισσότεροι το ρίσκαραν και δοκίμασαν.

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό γνωστό brickbug; Είχα βάλει το app που αναγνωρίζει αν υπάρχει το bug αλλά μάλλον επειδή είναι σχετικά καινούργιο το S2 μου δεν ήταν σε καμία λίστα οπότε δεν ξέρω. Έχω δει και το σχετικό θέμα στο XDA. Οι περισσότεροι το ρίσκαραν και δοκίμασαν.

Ναι, το γνωστό. Αν το είχες ελέγξει και δεν είναι στη λίστα, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Τον είχα δοκιμάσει τον kernel και όντως υπήρχε κάποια διαφορά στους χρόνους read/write.

Απ'ότι διάβασα και ο Gustavo πλέον έβγαλε τον kernel του με ενεργοποιημένο το trim.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε .μια ερωτηση στο s2 μπορω να σβησω τα παντα και να βαλω νεα ρομ ..και οταν λεω να σβησω τα παντα λεω τα παντα ,γιατη οταν περναω νεα ρομ δεν τα σβηνη ολα ευχαριστω
SW1HKL
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η neat 6.4 είναι η πιο σταθερή; Αυτή έχετε όλοι σας; Επίσης θέλω να μου προτείνετε και έναν σταθερό κερνελ για καλή μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε ρε παληκάρια, ακόμα εδώ;

Σε κανέναν δεν έφερε ο Αη Βασίλης κινητούλι για να πάει αλλου; :lol: :rolleyes:

Εγώ πήρα το δώρο μου και μετακόμισα στο thread του note 2...

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και προκοπή !

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η neat 6.4 είναι η πιο σταθερή; Αυτή έχετε όλοι σας; Επίσης θέλω να μου προτείνετε και έναν σταθερό κερνελ για καλή μπαταρία.

Εγώ έχω ότι λέει η υπογραφή μου! :p

Δεν είναι standard ότι η τελευταία έκδοση είναι και η πιο σταθερή... ;)

 

Εγώ πήρα το δώρο μου και μετακόμισα στο thread του note 2...

Χρόνια πολλά σε όλους με υγεία και προκοπή !

Καλοδούλευτο φίλε μου, Χρόνια σου πολλά!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό μας είχε ζαλίσει ανάμεσα σε Ν5 και G2 και πήγε και πήγε νοτε, ρε τον άνθρωπα
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό μας είχε ζαλίσει ανάμεσα σε Ν5 και G2 και πήγε και πήγε νοτε, ρε τον άνθρωπα

 

 

Σιγά που σε ζάλισα...χαχα

Την ώρα που αποφάσισα για g2 μου είπε ο πεθερος μου ότι θέλει να μου δώσει το note 2 που είχε, έτσι και έμεινα τελικά με αυτό. Πολύ καλή ακόμη και σήμερα συσκευή .

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Σιγά που σε ζάλισα...χαχα

Την ώρα που αποφάσισα για g2 μου είπε ο πεθερος μου ότι θέλει να μου δώσει το note 2 που είχε, έτσι και έμεινα τελικά με αυτό. Πολύ καλή ακόμη και σήμερα συσκευή .

 

Τυχερούλη! Εμένα ο πεθερός μου έχει ένα νόκια των 40 ευρώ... :cry:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τυχερούλη! Εμένα ο πεθερός μου έχει ένα νόκια των 40 ευρώ... :cry:

Σιγά βρε δεν σημαίνει κατι αυτο...

Πέρα του τυχερού κατάλαβα πλέον ότι την πένα την χρειαζόμουν. Πραγματικά το ευχαριστιεμαι. Δεν υπήρχε περίπτωση να αγόραζα μια τόσο μεγάλη συσκευή και με πένα , να όμως που άλλαξα άποψη από το πουθενά .

Η επόμενη συσκευή μου θα είναι κατά μεγάλη πιθανότητα note.

 

Σορυ για το offtopic.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Απορώ πως κατά δεχτηκες να πάρεις του πεθερου

Ηθελε το δικο μου iphone σαν κατι απλο για να γλιτωσει απο την εξαρτηση.

Εμεις ειμαστε ειδικη περιπτωση ομως με την σχεση που εχουμε αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια....

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καμια σταθερή ρομ υπάρχει 4.4.4 ή έστω λίγο πιο παλιά; Χρησιμοποιούσα την CM και είχε απίστευτη υπερθέρμανση, τώρα δοκίμασα την EXNDROIX αν και δεν ζεσταίνεται πια, λαγκάρει απίστευτα. Οπότε, τι προτείνετε; Ευχαριστώ.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καμια σταθερή ρομ υπάρχει 4.4.4 ή έστω λίγο πιο παλιά; Χρησιμοποιούσα την CM και είχε απίστευτη υπερθέρμανση, τώρα δοκίμασα την EXNDROIX αν και δεν ζεσταίνεται πια, λαγκάρει απίστευτα. Οπότε, τι προτείνετε; Ευχαριστώ.

Έχω την CM M11 και δε ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου. Μήπως δεν "έκατσε" καλά; Μήπως όταν τρέχεις κάνα 3d παιχνίδι;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Καμια σταθερή ρομ υπάρχει 4.4.4 ή έστω λίγο πιο παλιά; Χρησιμοποιούσα την CM και είχε απίστευτη υπερθέρμανση, τώρα δοκίμασα την EXNDROIX αν και δεν ζεσταίνεται πια, λαγκάρει απίστευτα. Οπότε, τι προτείνετε; Ευχαριστώ.

 

Δοκίμασε να αλλάξεις kernel, 99% θα λύσει το πρόβλημα της υπερθέρμανσης...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Έχω την CM M11 και δε ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου. Μήπως δεν "έκατσε" καλά; Μήπως όταν τρέχεις κάνα 3d παιχνίδι;

 

Όχι, καθόλου δεν παίζω παιχνίδια. Όταν έμπαινα στο ιντερνετ και γενικώς ζεσταινόταν πάρα πολύ με την χρήση. Δοκίμασα και την Ehdroint rom και πάλι ζεσταινόταν, αλλά λαγκάρει τώρα σε σημείο να μην μπορώ να κάνω τίποτα.

Θα δοκιμάσω να αλλάξω kernel!

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Με τον default από CM M11, δηλαδή τον 3.0.64-CM-g4ca83ff πως μπορώ να κάνω update τον kernel?
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...