Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982

ακολουθησα αυτον τον οδηγο και εκανα την εγκατασταση της ρομ αλλα βλεπω πως στον οδηγο επισημα firmware και kies λεει αλλον τροπο εγκαταστασης...

 

Φίλε μου άλλο official rom, άλλο custom rom.

Τα έχεις μπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου άλλο official rom, άλλο custom rom.

Τα έχεις μπερδέψει.

 

με βοηθας παρα πολυ με αυτο που μου λες τωρα... κατι τελευταιο να βαλω την omega 17 η να επιλεξω την οfficial 4.0.4?

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό που λες για θερμοκρασία γιατί εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο (αν ειχε προκύψει θα την ξήλωνα κι εγώ άρον-άρον)

Τώρα, το tweak μια χαρά το αφαιρείς με το root explorer αν σε ενοχλεί αν και εγώ δεν το έχω αφαιρέσει αλλά ούτε και το έχω χρησιμοποιήσει το αντιβάιρους λογικό είναι να σου βγάζει προειδοποίηση διότι πρόκειται για ένα πρόγραμμα που επεμβαίνει στα ενδότερα του κινητού

οπως εγραψα η ρομ μου αρεσε πολυ,απλως ανθες ενημερωσε με για 2 πραγματα.πρωτον για να αλλαξω θεμα αν γινεται και αν εχεις να προτινεις καποιο και εαν δεν πειραξω την cpu που δινει μεχρι 1600 αυτη θα τρεχει σταθερα μεχρι 1200 η επιλεγει μονη της αυθαιρετα.συγνωμη αν οι αποριες μου κουρασαν και ευχαριστω αν απαντησεις.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

με βοηθας παρα πολυ με αυτο που μου λες τωρα... κατι τελευταιο να βαλω την omega 17 η να επιλεξω την οfficial 4.0.4?

 

Θα έπρεπε πριν ακόμα ξεκινήσεις να φλασάρεις να έχεις διαβάσει και να έχεις μάθει τι εστί stock(official) rom (firmware) και τι custom και που έγγεινται οι διαφορές τους.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη είναι ότι σε κάθε περίπτωση ίδιας έκδοσης ρομ, οι custom είναι καλύτερες.

Όπως και προσωπική μου άποψη είναι ότι ποτέ δε βάζουμε test roms στο κινητό μας.Ιδίως αν δε ξέρουμε πολλά πράγματα.

Δεν προτείνω την τελευταία omega μόνο και μόνο επειδή είναι βασισμένη σε τέτοια έκδοση(4.1.2).

Εδώ θα πέσουν να με φάνε μερικοί, αλλά δε πειράζει :happy:

Βάλε ή την προηγούμενη ωμέγα ή την official 4.0.4

Πλέον αφού ξέρεις ήδη πως γίνεται, μπορείς πολύ εύκολα να τις δοκιμάζεις και να τις αλλάζεις πανεύκολα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα η ρομ μου αρεσε πολυ,απλως ανθες ενημερωσε με για 2 πραγματα.πρωτον για να αλλαξω θεμα αν γινεται και αν εχεις να προτινεις καποιο και εαν δεν πειραξω την cpu που δινει μεχρι 1600 αυτη θα τρεχει σταθερα μεχρι 1200 η επιλεγει μονη της αυθαιρετα.συγνωμη αν οι αποριες μου κουρασαν και ευχαριστω αν απαντησεις.

 

θέματα καλύτερα από αυτό που ήδη φοράει προς το παρόν δεν υπάρχουν (μαλλον όλοι περιμένουν πια την επίσημη για να της αλλάξουν τα φώτα :p )

Ότι δεν πειράζεις, δεν σε πειράζει... δεν κάνει αυθαίρετες ρυθμίσεις απο μόνο του (αν έκανε θα είχε πάρει πόδι πριν ακόμα την περάσω στο κινητό) εγώ απλώς την εγκατέστησα και ΧΩΡΙΣ να πειράξω καμία ρύθμιση στα tweaks (παίζει στους μαμά χρονισμούς) είμαι υπερευχαριστημένος :)

Αναμένω τώρα την επίσημη jb και τις customιες που θα ακολουθήσουν :lol:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε πριν ακόμα ξεκινήσεις να φλασάρεις να έχεις διαβάσει και να έχεις μάθει τι εστί stock(official) rom (firmware) και τι custom και που έγγεινται οι διαφορές τους.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου άποψη είναι ότι σε κάθε περίπτωση ίδιας έκδοσης ρομ, οι custom είναι καλύτερες.

Όπως και προσωπική μου άποψη είναι ότι ποτέ δε βάζουμε test roms στο κινητό μας.Ιδίως αν δε ξέρουμε πολλά πράγματα.

Δεν προτείνω την τελευταία omega μόνο και μόνο επειδή είναι βασισμένη σε τέτοια έκδοση(4.1.2).

Εδώ θα πέσουν να με φάνε μερικοί, αλλά δε πειράζει :happy:

Βάλε ή την προηγούμενη ωμέγα ή την official 4.0.4

Πλέον αφού ξέρεις ήδη πως γίνεται, μπορείς πολύ εύκολα να τις δοκιμάζεις και να τις αλλάζεις πανεύκολα. :cool:

με εχεις βοηθησει οσο δεν φανταζεσαι για να αρχισω να βρισκω μια ακρη και να καταλαβαινω τι γινεται.... εχεις καποιο λινκ για την omega που αναφερεις;

Link to comment
Share on other sites

με εχεις βοηθησει οσο δεν φανταζεσαι για να αρχισω να βρισκω μια ακρη και να καταλαβαινω τι γινεται.... εχεις καποιο λινκ για την omega που αναφερεις;

 

Αν και σου έδωσε λίγο πιο πάνω, ορίστε ένα κατευθείαν link

 

Διάβασε όμως προσεκτικά τις οδηγίες που παρέχει εδώ

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν και σου έδωσε λίγο πιο πάνω, ορίστε ένα κατευθείαν link

 

Διάβασε όμως προσεκτικά τις οδηγίες που παρέχει εδώ

ηθελα λινκ για την προηγουμενη εκδοση μιας και ο στρατος μου ειπε οτι ειναι πιο αξιοπιστη...

Link to comment
Share on other sites

ηθελα λινκ για την προηγουμενη εκδοση μιας και ο στρατος μου ειπε οτι ειναι πιο αξιοπιστη...

 

Νομίζω ότι είναι αυτή που έβαλες ήδη (15).

Αν δε σε ικανοποιεί, τότε μπορείς να δοκιμάσεις και την τελευταία.

Link to comment
Share on other sites

@stratosgr η 4.1.2 έχει κάποιο πρόβλημα; Εσύ παρεπιπτόντως έχεις το s2 ή το s3;

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παλι εδω και σημερα με αποριες.... σορρυ που ρωταω συνεχεια αλλα το φορουμ ειναι τεραστιο και χανομαι.... θελω να ρωτησω λοιπον τι γινετααι αν καποιος εχει κανει root και εχει περασει μια custom firmware θελει να γυρισει πισω στην εργοστασιακη κατασταση. τι πρεπει να κανει;
Link to comment
Share on other sites

παλι εδω και σημερα με αποριες.... σορρυ που ρωταω συνεχεια αλλα το φορουμ ειναι τεραστιο και χανομαι.... θελω να ρωτησω λοιπον τι γινετααι αν καποιος εχει κανει root και εχει περασει μια custom firmware θελει να γυρισει πισω στην εργοστασιακη κατασταση. τι πρεπει να κανει;

 

Ακολουθείς τον οδηγό για να βάλεις official

 

@stratosgr η 4.1.2 έχει κάποιο πρόβλημα; Εσύ παρεπιπτόντως έχεις το s2 ή το s3;

 

Tώρα S3.

Ναι έχει προβλήματα.

Φυσικά θα βρεις και ανθρώπους που δεν έχουν πρόβλημα και θα σου πουν τα καλύτερα, όπως επίσης και αρκετούς που θα σου πουν τα καλύτερα για την 4.0.3

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

Πηρα το s2 πριν λιγες μερες απο ενα παιδι εδω στο φορουμ και ειπα να αρχισω να "παιζω"!

Το παλικαρι ειχε μεσα την pulse 2.1 και το CWR 6.

Οταν πηγα να περασω καποια patch μεσω recovery δεν μου το επετρεπε.

Επειτα εκανα ενα backup της ρομ (γιατι ειναι πολυ καλη ετσι κι αλλιως) και ειπα να δοκιμασω καποιες αλλες. Μπαινω στο CWR παω να κανω wipes και παλι δεν με αφηνει (δεν εμφανιζει πουθενα την επιλογη yes). Παω, επιλεγω install zip from extSD, επιλεγω τη ρομ, και παλι δεν εμφανιζει το yes.

Που κανω το λαθος?

Επισης, σκεφτηκα να περασω kernel παλι απο odin, αλλα επειδη στον αριθμο κατασκευης πλεον εχει PULSE 2.1 δεν ξερω ποιον kernel να περασω.

Ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο και να μην εχει χιλιοαπαντηθει. (ερχομαι απο HTC και νιωθω nubbie!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες

Πηρα το s2 πριν λιγες μερες απο ενα παιδι εδω στο φορουμ και ειπα να αρχισω να "παιζω"!

Το παλικαρι ειχε μεσα την pulse 2.1 και το CWR 6.

Οταν πηγα να περασω καποια patch μεσω recovery δεν μου το επετρεπε.

Επειτα εκανα ενα backup της ρομ (γιατι ειναι πολυ καλη ετσι κι αλλιως) και ειπα να δοκιμασω καποιες αλλες. Μπαινω στο CWR παω να κανω wipes και παλι δεν με αφηνει (δεν εμφανιζει πουθενα την επιλογη yes). Παω, επιλεγω install zip from extSD, επιλεγω τη ρομ, και παλι δεν εμφανιζει το yes.

Που κανω το λαθος?

Επισης, σκεφτηκα να περασω kernel παλι απο odin, αλλα επειδη στον αριθμο κατασκευης πλεον εχει PULSE 2.1 δεν ξερω ποιον kernel να περασω.

Ελπιζω να γραφω στο σωστο σημειο και να μην εχει χιλιοαπαντηθει. (ερχομαι απο HTC και νιωθω nubbie!)

 

Θα κάνεις scroll down με τo Volume Down και θα δεις το yes

Link to comment
Share on other sites

Εχετε παρατηρησει οτι σε ορισμενα S2 το back button δεν ''υπακουει'' παντα με την πρωτη ?

 

σε τι μπορει να οφειλεται αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις scroll down με τo Volume Down και θα δεις το yes

 

Η πλακα ειναι οτι μου περασε απο το μυαλο και λεω σιγα να μην...και βαρεθηκα να μπω recovery να το δοκιμασω...

Τωρα ενιωσα πολυ μ@!$#*ς :X :O

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να βάλω την CM10.1 από αυτό το link στο SGS2 ενός φίλου. Το κινητό ήταν με stock Gb rom, είχε γίνει μόνο root.

Όταν δοκίμασα να flashάρω το .zip της rom μού έβγαλε bad file, οπότε το κινητό δεν άνοιγε.

Τότε δοκίμασα να περάσω κάποιο από τα επίσημα firmware μέσω Odin, έτσι ώστε να ξαναδοκιμάσω μετά να περάσω την custom rom. Κατέβασα από το sammobile.com την 4.0.4 για Cosmote και την πέρασα με το Odin. Μόλις η διαδικασία τελείωσε το κινητό άνοιξε, αλλά μετά από ένα reboot που έκανα, δεν λέει να ανοίξει. Kολλάει στο splash screen.

Ξαναδοκίμασα να περάσω το firmware μέσω Odin, αλλά και πάλι δεν ανοίγει.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος, τί άλλο μπορώ να κάνω;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να βάλω την CM10.1 από αυτό το link στο SGS2 ενός φίλου. Το κινητό ήταν με stock Gb rom, είχε γίνει μόνο root.

Όταν δοκίμασα να flashάρω το .zip της rom μού έβγαλε bad file, οπότε το κινητό δεν άνοιγε.

Τότε δοκίμασα να περάσω κάποιο από τα επίσημα firmware μέσω Odin, έτσι ώστε να ξαναδοκιμάσω μετά να περάσω την custom rom. Κατέβασα από το sammobile.com την 4.0.4 για Cosmote και την πέρασα με το Odin. Μόλις η διαδικασία τελείωσε το κινητό άνοιξε, αλλά μετά από ένα reboot που έκανα, δεν λέει να ανοίξει. Kολλάει στο splash screen.

Ξαναδοκίμασα να περάσω το firmware μέσω Odin, αλλά και πάλι δεν ανοίγει.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος, τί άλλο μπορώ να κάνω;

 

O πιο safe τρόπος να δοκιμάσεις είναι ο εξής:

Βάλε με Odin μία 4.0.3.

Κάνε factory reset από το recovery.

Βάλε με Οdin την 4.0.4 που θες και αν και πάλι δεν ανοίξει, μπες πάλι recovery και κάνε factory reset.

Aυτό θα λειτουργήσει, εκτός αν έχει κάποιο hardware πρόβλημα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

O πιο safe τρόπος να δοκιμάσεις είναι ο εξής:

Βάλε με Odin μία 4.0.3.

Κάνε factory reset από το recovery.

Βάλε με Οdin την 4.0.4 που θες και αν και πάλι δεν ανοίξει, μπες πάλι recovery και κάνε factory reset.

Aυτό θα λειτουργήσει, εκτός αν έχει κάποιο hardware πρόβλημα το κινητό.

 

Λες πάνω που 'μπρίζωσα' τον φίλο να περάσουμε Jb rom και ενώ μέχρι χτες έπαιζε χωρίς προβήματα με Gb, να εμφάνισε ξαφνικά hardware πρόβλημα; :p

Ας ελπίσουμε όχι. :cry:

 

Οπότε αν όλα πάνε καλά με τα βήματα που μου υπόδειξες, μετά για να κάνω root και να μπορέσω να περάσω την CM10.1, τρέχω τον οδηγό του 1ου post με τίτλο ΄Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich΄ από αυτό το link, ή επειδή αναφέρει ότι η εγκατάσταση τού CWM θα είναι προσωρινή, τρέχω κάποιον άλλο οδηγό (πχ. 2ο post με τίτλο 'Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)') ;

 

Σ' ευχαριστώ για τις οδηγίες. Λογικά το απόγευμα θα έχω το κινητό, για να δοκιμάσω.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Λες πάνω που 'μπρίζωσα' τον φίλο να περάσουμε Jb rom και ενώ μέχρι χτες έπαιζε χωρίς προβήματα με Gb, να εμφάνισε ξαφνικά hardware πρόβλημα; :p

Ας ελπίσουμε όχι. :cry:

 

Οπότε αν όλα πάνε καλά με τα βήματα που μου υπόδειξες, μετά για να κάνω root και να μπορέσω να περάσω την CM10.1, τρέχω τον οδηγό του 1ου post με τίτλο ΄Root στο Galaxy S II με Ice Cream Sandwich΄ από αυτό το link, ή επειδή αναφέρει ότι η εγκατάσταση τού CWM θα είναι προσωρινή, τρέχω κάποιον άλλο οδηγό (πχ. 2ο post με τίτλο 'Root στο Galaxy S II με τροποποιημένο Kernel(CFRoot)') ;

 

Σ' ευχαριστώ για τις οδηγίες. Λογικά το απόγευμα θα έχω το κινητό, για να δοκιμάσω.

 

Κάνε αυτό που σου είπα για να δεις ότι όντως ανοίγει το κινητό.

Μετά ξανακατέβασε το αρχείο του cm που θες (μιας και απ' ότι κατάλαβα είχε πρόβλημα) και ξαναδοκίμασε.

Όποιο τρόπο και να διαλέξεις για root το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

Έτσι κι αλλιώς το cm θα σου βάλει recovery.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχθες συνδεθηκα μια χαρα και σημερα δεν μπορω γιατι??????? στο kies
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα λινκ που κατεβαζες το adobe fp..ξερει κανείς από που το κατεβαζω?

Κατεβασε απο εδω την τελευταια εκδοση για ics

παιδια καλησπερα εχθες συνδεθηκα μια χαρα και σημερα δεν μπορω γιατι??????? στο kies

Κανε ενα reboot pc και τηλέφωνο και δοκίμασε παλι .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο που το εχω root?

 

Χθες δεν το είχες ??

Συνήθως με root και stock rom συνδέεται ...όπως πάντα υπαρχουν και εξαιρέσεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...