Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Cf root είναι

 

Μεσα στο root explorer οταν μπεις στα αρχεια συστηματος επανω θα δεις μια επιλογη r/w, αλλαξε τη σε r/o κ κανε προσεκτικα οτι αλλαγες θελεις.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεσα στο root explorer οταν μπεις στα αρχεια συστηματος επανω θα δεις μια επιλογη r/w, αλλαξε τη σε r/o κ κανε προσεκτικα οτι αλλαγες θελεις.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

keyboard > swype :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω άμεσα να σου πω 3 λόγους που μου έρχονται στο μυαλό ( όσο έχω :D ).

Ο λόγος που το έκανα στο symbian ήταν ότι έπρεπε να βάλω συγκεριμένο imei κάποιου ασιατικού provider, για να μπορέσω να βάλω μετά hackable έκδοση (το Ν86 στην αρχή έσπαγε μέσω ασιατικής version). Μπέρδεμα...

Άλλος λόγος για κάποιους είναι να έχουν κλεμμένο τηλέφωνο, μιας και σε κάποιες χώρες κλειδώνονται τα imei αυτών που δήλωσαν κλοπή.

Επίσης πάλι σε κάποιες χώρες κλειδώνουν τα imei στον provider και δε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε άλλον.

 

Για τον πρώτο λόγο ουδέν σχόλιο μιας και δεν έχω ξανακούσει παρόμοιο περιστατικό, εκτός του οτι το ΙΜΕΙ του κινητού δεν έχει σχέση με πάροχο αλλά με κατασκευαστή...:wacko: Μάλλον ο κατασκευαστής προόριζε τις συγκεκριμένες παρτίδες κινητών μόνο για τον συγκεκριμένο πάροχο όπως γίνεται στα branded phones.. Όσο ζείς μαθαίνεις..!!

Για τους άλλους δύο λόγους να σου πω πως ότι IMEI κυκλοφορεί παγκοσμίως υπάρχει σε μια λίστα. Δεν μπορεί να υπάρχει διπλότυπο εγγραφής ίδιου IMEI..Το οτι γίνεται να το αλλάξεις δεν λέει κάτι...Κάποια στιγμή (αν όχι άμεσα) το software θα σε βρει αν έχεις βάλει ΙΜΕΙ άλλου κινητού (ένας απ τους λόγους ύπαρξης της συγκεκριμένης database είναι αυτός...).Ο σκοπός ύπαρξης του ΙΜΕΙ δεν είναι διαφορετικός σε κάθε χώρα, κανονικά πρέπει να γίνεται ban παντού...(αν και σε άλλο thread του γαλαξία έχουν πάρει σε cosmote και δεν μπορούσαν να "κλειδώσουν'" το κινητό γιατί η απάντηση τους ήταν οτι δεν υποστηρίζουν την "υπηρεσία"... Μόνο υπηρεσία δεν είναι βέβαια αυτό...Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται εξ ορισμού αν κλαπεί το τηλέφωνο και το ζητήσεις...Βασικά για αυτό το λόγο δεν είναι γνωστό στο κόσμο αυτό το πράγμα..Αν ήταν γνωστό δεν θα είχε κανένα νόημα η κλοπή του κινητού γιατί δεν θα δούλευε σε κανένα δίκτυο εφόσον έμπαινε στην black list...Κάπου έχει πάρει το μάτι μου στο παρελθόν οτι δεν ισχύει το black list σε όλες τις χώρες όπως ανέφερες..(μένει προς εξακρίβωση)Αν είναι έτσι ακυρώνει το σκοπό ύπαρξης του....:mad:

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τελικά την mod camera και με πολύ μικρή πρώτη ματιά είναι αρκετά καλύτερη από την στοκ. Πολύ καλές οι συμβουλές σας παιδιά
angeldust
Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση από recovery.

Και αφού δοκιμάσεις έρχεσαι πίσω και μας λες αν δούλεψε :)

http://www.multiupload.com/UHNRXDDEBC

 

Στράτο σ' ευχαριστώ! Έκανα εγκατάσταση από recovery όπως μου είπες αλλά τελικά δεν είδα να αλλάζει κάτι...:(

Τι άλλο μπορώ να κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Στράτο σ' ευχαριστώ! Έκανα εγκατάσταση από recovery όπως μου είπες αλλά τελικά δεν είδα να αλλάζει κάτι...:(

Τι άλλο μπορώ να κάνω???

 

Αυτό το αρχείο επαναφέρει το kies support.Έχεις σβήσει μήπως και τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις όμως την βλακεία (όπως εγώ!!!!) και κάνεις factory reset Πιστεύοντας ότι το nandroid ή το titanium έχει πάρει backup την συλλογή χάνεις όλες τις εικόνες, οπότε....χρειάζεται!!! :p

 

Kατα αρχην Καλησπερα σε ολους...Και...

Δεν με λενε symela_pontia.... Ουτε και gorgiosalon....

Aλλα ουτε και xtypa_ki_allo...

Νικο με λενε...

 

Aλλα αν αυτο συνεχιστει... Να ξερεις οτι ειμαστε παρα πολλοι εδω εξω... Και θα τον υποστιριξουμε,ακομα και αν δεν μας το ζητησει ποτε... Και τον τιμα πολυ... Το οτι δεν το εχει κανει ακομα.... Ενω το μπορει...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε αυτο το ποστ φιλε NickMrg

 

1) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3908129#post3908129

Νομιζω σου απαντησε...

 

Και στο αλλο...

2) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317122&page=125

Δεν νομιζω οτι εκανε λαθος... (Hard Reset + Factory Format / χωρους αποθηκευσης...κ.λ.π)

 

Ισως να μην προλαβες να τα διαβασεις...

Αλλα αν θα παραμεινουν εκει... Ισως να μην την πατησει,καποιος αλλος...

Link to comment
Share on other sites

Για τον πρώτο λόγο ουδέν σχόλιο μιας και δεν έχω ξανακούσει παρόμοιο περιστατικό, εκτός του οτι το ΙΜΕΙ του κινητού δεν έχει σχέση με πάροχο αλλά με κατασκευαστή...:wacko: Μάλλον ο κατασκευαστής προόριζε τις συγκεκριμένες παρτίδες κινητών μόνο για τον συγκεκριμένο πάροχο όπως γίνεται στα branded phones.. Όσο ζείς μαθαίνεις..!!

Για τους άλλους δύο λόγους να σου πω πως ότι IMEI κυκλοφορεί παγκοσμίως υπάρχει σε μια λίστα. Δεν μπορεί να υπάρχει διπλότυπο εγγραφής ίδιου IMEI..Το οτι γίνεται να το αλλάξεις δεν λέει κάτι...Κάποια στιγμή (αν όχι άμεσα) το software θα σε βρει αν έχεις βάλει ΙΜΕΙ άλλου κινητού (ένας απ τους λόγους ύπαρξης της συγκεκριμένης database είναι αυτός...).Ο σκοπός ύπαρξης του ΙΜΕΙ δεν είναι διαφορετικός σε κάθε χώρα, κανονικά πρέπει να γίνεται ban παντού...(αν και σε άλλο thread του γαλαξία έχουν πάρει σε cosmote και δεν μπορούσαν να "κλειδώσουν'" το κινητό γιατί η απάντηση τους ήταν οτι δεν υποστηρίζουν την "υπηρεσία"... Μόνο υπηρεσία δεν είναι βέβαια αυτό...Είναι κάτι που πρέπει να γίνεται εξ ορισμού αν κλαπεί το τηλέφωνο και το ζητήσεις...Βασικά για αυτό το λόγο δεν είναι γνωστό στο κόσμο αυτό το πράγμα..Αν ήταν γνωστό δεν θα είχε κανένα νόημα η κλοπή του κινητού γιατί δεν θα δούλευε σε κανένα δίκτυο εφόσον έμπαινε στην black list...Κάπου έχει πάρει το μάτι μου στο παρελθόν οτι δεν ισχύει το black list σε όλες τις χώρες όπως ανέφερες..(μένει προς εξακρίβωση)Αν είναι έτσι ακυρώνει το σκοπό ύπαρξης του....:mad:

 

Imei στο sg2 αλλαζεις σε δευτερολεπτα με κατι flash /kit box που κυκλοφορουν. Οσο για το τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει μετεπειτα μου ακουγονται λιγο σεναρια επιστημονικης φαντασιας για την ελλαδα μας (να βρεθει το ιδιο ιμει στην ιδια χωρα τον ιδιο παροχο και να ειναι ανοιχτα και τα 2.) και απ τη στιγμη που αλλαζει το ιμει δε βρισκω το λογο να βαλεις ιμει καποιου αλλου ,βαζεις μηδενικο η μιας παλιας σου συσκευης..

Ο λογος που ανεφερα για να αλλαξω ιμει ειναι λιγο αστειος αλλα τι να κανουμε αυτο μου καρφωθηκε ν ασχοληθω αυτο ψαχνω :p

 

Ps: ξεχασα οτι για να μη δουλεψει στο παροχο πρεπει και να παρουν τηλεφωνο η να στειλουν μηνυμα ταυτοχρονα

Edited by lucifsg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το αρχείο επαναφέρει το kies support.Έχεις σβήσει μήπως και τίποτα άλλο;

 

Τι άλλο να έχω σβήσει... κάποιες εφαρμογές stock αρχικά ναι αλλα δεν θυμαμαι...λες να μην γίνεται τελικά και να πρέπει να ξαναπεράσω rom κτλ...??

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο να έχω σβήσει... κάποιες εφαρμογές stock αρχικά ναι αλλα δεν θυμαμαι...λες να μην γίνεται τελικά και να πρέπει να ξαναπεράσω rom κτλ...??

 

Θέλεις να κάνεις κάτι με το ΚΙΕΣ που δεν μπορείς να το κάνεις αλλιώς? Γιατί δεν βλέπω λόγο πραγματικά να παιδεύεσαι με το κωλ@!#$πρόγραμμα :( Μπήκε στο Pc μου για 10 λεπτά όταν είχα SGS1 και πήρε πόδι κακήν κακώς...

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να κάνεις κάτι με το ΚΙΕΣ που δεν μπορείς να το κάνεις αλλιώς? Γιατί δεν βλέπω λόγο πραγματικά να παιδεύεσαι με το κωλ@!#$πρόγραμμα :(

 

Εχω μια samsung 40LED και έχει DLNA και την έχω στο δίκτυο... οπότε να βλέπω κάνα video και καμιά φωτο αλλά πέραν τούτου τίποτα άλλο πραγματικά! Αναβαθμήσεις δεν χρειάζεται να κάνω από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια samsung 40LED και έχει DLNA και την έχω στο δίκτυο... οπότε να βλέπω κάνα video και καμιά φωτο αλλά πέραν τούτου τίποτα άλλο πραγματικά! Αναβαθμήσεις δεν χρειάζεται να κάνω από εκεί?

 

Δεν έχω παίξει με DLNA, με το ALLSHARE δεν μπορείς να το κάνεις αυτό? Νομίζω δεν χρειάζεσαι ΚΙΕΣ για DLNA, ας σου πει όμως και κάποιος που το χρησιμοποιεί για σίγουρα. Αν περιμένεις να αναβαθμιστείς από ΚΙΕΣ θα πάρεις αναβάθμιση μετά από 4-5 μήνες απ'οτι οι άλλοι...Ελλάδα βλέπεις..

 

Πάντως εάν η TV σου βλέπει δίκτυο, με αυτό κάνεις κοινόχρηστα τα αρχεία του κινητού σου μέσω wifi και κάνεις την δουλειά σου, φαντάζομαι μέσω DLNA είναι ποιο απλή διαδικασία βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παίξει με DLNA, με το ALLSHARE δεν μπορείς να το κάνεις αυτό? Νομίζω δεν χρειάζεσαι ΚΙΕΣ για DLNA, ας σου πει όμως και κάποιος που το χρησιμοποιεί για σίγουρα. Αν περιμένεις να αναβαθμιστείς από ΚΙΕΣ θα πάρεις αναβάθμιση μετά από 4-5 μήνες απ'οτι οι άλλοι...Ελλάδα βλέπεις..

 

Πάντως εάν η TV σου βλέπει δίκτυο, με αυτό κάνεις κοινόχρηστα τα αρχεία του κινητού σου μέσω wifi και κάνεις την δουλειά σου, φαντάζομαι μέσω DLNA είναι ποιο απλή διαδικασία βέβαια.

 

καλά έχω χαζέψει συγνώμη! Ναι, αυτό που σου είπα το κάνω μέσω all-share! Απλά μπερδεύτηκα γιατί στο αρχικό post έγραφα για τις 2 εφαρμογές και είμαι δουλειά τώρα με πολλή πίεση και μπερδεύτηκα εντελώς!!!:hypno::hypno::hypno:

 

ναι έχεις δίκιο το kies δεν μου χρειάζεται, για το allshare προσπαθώ καιρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα!! Έβαλα το αρχείο στο system/apps, εκανα restart αλλά τίποτα.. μετά κάποιο μέλος μου είπε να βάλω στον ίδιο φάκελο το divx.odex αλλά πάλι τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Imei στο sg2 αλλαζεις σε δευτερολεπτα με κατι flash /kit box που κυκλοφορουν. Οσο για το τι προβλημα μπορει να δημιουργηθει μετεπειτα μου ακουγονται λιγο σεναρια επιστημονικης φαντασιας για την ελλαδα μας (να βρεθει το ιδιο ιμει στην ιδια χωρα τον ιδιο παροχο και να ειναι ανοιχτα και τα 2.) και απ τη στιγμη που αλλαζει το ιμει δε βρισκω το λογο να βαλεις ιμει καποιου αλλου ,βαζεις μηδενικο η μιας παλιας σου συσκευης..

Ο λογος που ανεφερα για να αλλαξω ιμει ειναι λιγο αστειος αλλα τι να κανουμε αυτο μου καρφωθηκε ν ασχοληθω αυτο ψαχνω :p

 

Ps: ξεχασα οτι για να μη δουλεψει στο παροχο πρεπει και να παρουν τηλεφωνο η να στειλουν μηνυμα ταυτοχρονα

 

Κανένα πρόβλημα αφού μπορείς να ασχοληθείς με οτι γουστάρεις σε τελική ανάλυση..Όμως το παράδειγμα που έθεσες δεν μπορεί να ισχύσει γιατί δεν χρειάζεται να είναι στην ίδια χώρα/πάροχο γιατί είναι μοναδικός αριθμός έτσι και αλλιώς..Οπότε ούτε για παλιάς συσκευής παίζει αφού υπάρχει ήδη ο αριθμός...Για την προσθήκη του 0 δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Πιστεύω οτι η κάθε κατασκευάστρια εταιρία, το κάθε ΙΜΕΙ που "βαφτίζει" στο εκάστοτε καινούργιο κινητό που κατασκευάζει πρέπει να το καταχωρεί για να καταλήξει (οταν αυτό ενεργοποιηθεί...) στην εν λόγω λίστα...Το authentication δε λειτουργεί έτσι σε αυτή τη περίπτωση...Ξεκινάει τη στιγμή που πιάνεις σήμα απο τον εκάστοτε πάροχο..Δεν είναι ανάγκη να πάρεις τηλ/μήνυμα την ίδια στιγμή..

Edited by giannisr
Link to comment
Share on other sites

καλά έχω χαζέψει συγνώμη! Ναι, αυτό που σου είπα το κάνω μέσω all-share! Απλά μπερδεύτηκα γιατί στο αρχικό post έγραφα για τις 2 εφαρμογές και είμαι δουλειά τώρα με πολλή πίεση και μπερδεύτηκα εντελώς!!!:hypno::hypno::hypno:

 

ναι έχεις δίκιο το kies δεν μου χρειάζεται, για το allshare προσπαθώ καιρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα!! Έβαλα το αρχείο στο system/apps, εκανα restart αλλά τίποτα.. μετά κάποιο μέλος μου είπε να βάλω στον ίδιο φάκελο το divx.odex αλλά πάλι τίποτα...

 

Και εγώ δουλειά είμαι ζαλισμένος μην αγχώνεσαι, αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου το πρόβλημα με λεπτομέρειες σε πμ το απόγευμα/βραδάκι που θα είμαι σπίτι χαλαρός και θα σου απαντήσω μόλις μπορέσω

Link to comment
Share on other sites

καλά έχω χαζέψει συγνώμη! Ναι, αυτό που σου είπα το κάνω μέσω all-share! Απλά μπερδεύτηκα γιατί στο αρχικό post έγραφα για τις 2 εφαρμογές και είμαι δουλειά τώρα με πολλή πίεση και μπερδεύτηκα εντελώς!!!:hypno::hypno::hypno:

 

ναι έχεις δίκιο το kies δεν μου χρειάζεται, για το allshare προσπαθώ καιρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα!! Έβαλα το αρχείο στο system/apps, εκανα restart αλλά τίποτα.. μετά κάποιο μέλος μου είπε να βάλω στον ίδιο φάκελο το divx.odex αλλά πάλι τίποτα...

 

Σε 5-10 λεπτά θα σου στείλω ένα αρχείο να δοκιμάσεις. Θύμισε μου όμως τι rom φοράς κ αν είναι stock.

 

Dlna - φλάσαρε το μέσω CWM

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

καλά έχω χαζέψει συγνώμη! Ναι, αυτό που σου είπα το κάνω μέσω all-share! Απλά μπερδεύτηκα γιατί στο αρχικό post έγραφα για τις 2 εφαρμογές και είμαι δουλειά τώρα με πολλή πίεση και μπερδεύτηκα εντελώς!!!:hypno::hypno::hypno:

 

ναι έχεις δίκιο το kies δεν μου χρειάζεται, για το allshare προσπαθώ καιρό και δεν μπορώ να κάνω τίποτα!! Έβαλα το αρχείο στο system/apps, εκανα restart αλλά τίποτα.. μετά κάποιο μέλος μου είπε να βάλω στον ίδιο φάκελο το divx.odex αλλά πάλι τίποτα...

 

Δοκίμασες να περάσεις από πάνω τη ρομ που έχεις για να επαναφέρει ότι αρχεία έσβησες;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δουλειά είμαι ζαλισμένος μην αγχώνεσαι, αν δεν βγάλεις άκρη στείλε μου το πρόβλημα με λεπτομέρειες σε πμ το απόγευμα/βραδάκι που θα είμαι σπίτι χαλαρός και θα σου απαντήσω μόλις μπορέσω

 

ευχαριστω Βασίλη!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να περάσεις από πάνω τη ρομ που έχεις για να επαναφέρει ότι αρχεία έσβησες;

 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω περάσει ποτέ αλλη ρομ οπότε δεν το έκανα ούτε τώρα, δεν ξέρω πως....φοβάμαι μην κάνω και καμιά στραβή και μείνω χωρίς τηλέφωνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε 5-10 λεπτά θα σου στείλω ένα αρχείο να δοκιμάσεις. Θύμισε μου όμως τι rom φοράς κ αν είναι stock.

 

Dlna - φλάσαρε το μέσω CWM

 

Φίλε μου το έκανα αλλά τίποτα...φοράω την stock rom

 

Update: Το παλεύουμε με τον Σοφό!

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

σε μια πιο εκ βαθέων δοκιμή του νέου mod camera.apk είδα πολύ καλύτερη απόδοση της κάμερας στις φωτογραφίες, καλύτερη απόδοση και από το lg camera...
angeldust
Link to comment
Share on other sites

@bbbb

Χρήστο αυτή την εβδομάδα έκανα δύο δοκιμές ενεργοποίησης του GPS χωρίς data με διάστημα 3 ημερών μεταξύ τους ώστε να είναι πραγματικά κρύο ξεκίνημα. Και φυσικά σαν διαφορετικά σημεία απ αυτά που συνηθίζω.

Και τις δύο φορές το iGo κλείδωσε σε λιγότερο από ένα λεπτό.

Άρα τουλάχιστον στην συσκευή μου δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

εννοείται ότι δεν χρησιμοποιώ κάποιο πρόγραμμα όπως GPS status κλπ.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανενας τον τελευταιο siyah και τον speedmod s2 k2 18 να γραψει εντυπωσεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις προηγουμένως μια επίσημη και θα πάρεις αναβάθμιση κανονικά από kies, ή θα βάλεις custom 4.Χ :)

 

OK ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, να εισαι καλα και καλα Χριστουγεννα. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...