Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω....αν είμαστε σε μια ρομ BETA και μολις βγει ενα καινουριο build κανουμε πρωτα wipe cache και μετα το φλασαρουμε;θα χασουμε τα δεδομενα μας;
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή στο νήμα.

Προχώρησα σε pit file με 1gb system (αν κάποτε χρειαστεί) και 4gb app partition με stock rom eu από sammobile.

Εν συνεχεία root και recovery με Philz Kernel.

Ο ιδιοκτήτης και φίλος ικανοποιήθηκε απόλυτα και δεν θέλει να προχωρήσει σε custom rom.

Από τη συμμετοχή σας ένας άνθρωπος γλύτωσε την αγορά νέου τηλεφώνου, που έτοιμος ήταν, γιατί η συσκευή είναι άριστη σε κάθε περίπτωση για καθημερινή χρήση εργασίας, κοινωνικής δικτύωσης και ψυχαγωγίας με πληθώρα εφαρμογών μετά τις μεταβολές που έγιναν.

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Πες στον φίλο σου να κόψει τα χαζά και να χώσει μια Neat... :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασα και γω την CM 12 αλλα δυστηχως δεν αφηνει πολυ ram ελευθερη και πρεπει καθε τρεις και λιγο να ελευθερωνω λιγη

με το cleanmaster.

Link to comment
Share on other sites

Πες στον φίλο σου να κόψει τα χαζά και να χώσει μια Neat... :rolleyes:

 

Στηριζόμενος στα δικά σου σχόλια που έχω διαβάσει ψάχνοντας το νήμα θα το είχα κάνει ήδη αν ήταν δικό μου.

Την ημέρα του ...ιατρείου την είχα ήδη κατεβάσει και του το πρότεινα έντονα.

Τον είδα μαγκωμένο. Ξέρεις για εμάς που κάνουμε beta testing σε οτιδήποτε κυκλοφορεί, όλα είναι εύκολα και έχουμε μάθει να αλλάζουμε όλο το UI του τηλεφώνου μας κάθε μέρα αφού κάθε rom έχει τo δικό της.

Δεν ισχύει το ίδιο για τους μέσους χρήστες που νομίζουν ότι έξω από τα official αρχίζουν τα προβλήματα.

Θα τον ψήσω όμως και θα επανέλθω στο νήμα.

Και εγώ πάντως έχω τη δική σου φιλοσοφία. Μετά από πολλές εγκαταστάσεις σε Htc sensation και δοκιμές kit kat προτίμησα μια custom rom δοκιμασμένη, σταθερή και πλούσια αν και Jelly bean. Όπου και να ξενοκοιτάξω πάλι στο ... σπίτι γυρνάω.

Link to comment
Share on other sites

Στηριζόμενος στα δικά σου σχόλια που έχω διαβάσει ψάχνοντας το νήμα θα το είχα κάνει ήδη αν ήταν δικό μου.

Την ημέρα του ...ιατρείου την είχα ήδη κατεβάσει και του το πρότεινα έντονα.

Τον είδα μαγκωμένο. Ξέρεις για εμάς που κάνουμε beta testing σε οτιδήποτε κυκλοφορεί, όλα είναι εύκολα και έχουμε μάθει να αλλάζουμε όλο το UI του τηλεφώνου μας κάθε μέρα αφού κάθε rom έχει τo δικό της.

Δεν ισχύει το ίδιο για τους μέσους χρήστες που νομίζουν ότι έξω από τα official αρχίζουν τα προβλήματα.

Θα τον ψήσω όμως και θα επανέλθω στο νήμα.

Και εγώ πάντως έχω τη δική σου φιλοσοφία. Μετά από πολλές εγκαταστάσεις σε Htc sensation και δοκιμές kit kat προτίμησα μια custom rom δοκιμασμένη, σταθερή και πλούσια αν και Jelly bean. Όπου και να ξενοκοιτάξω πάλι στο ... σπίτι γυρνάω.

 

Είναι stock-based, δεν υπάρχει θέμα drivers...

Έχει αφαιρεθεί το bloatware, θα δει επιπλέον ταχύτητα

Έχει τον Apolo kernel που είναι σταθερότατος και υποστηρίζει BLN (MUST για μένα και για κάθε σοβαρό χρήστη)

 

και απο την στιγμή που το παληκάρι είναι ήδη rooted, κρατάει ένα titanium, και επαναφέρει τις εφαρμογές του στο δεκάλεπτο, είτε πάει απο στοκ σε neat, είτε δεν του αρέσει η neat και επιστρέψει σε στόκ...

 

Ότι τον φωτίσει ο Θεός, anywayz

Καλημέρα! :cool:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση,

 

Διαβάζω πως το pit-repartition είναι μόνο για τα μοντέλα με 16 gb χώρο. Να μη δοκιμάσω λοιπόν να το κάνω για καλύτερη εφαρμογή της NEAT 6.4?

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους

επειδή μου φαίνονται κινέζικα όλα αυτά που λέτε εδώ μέσα, ρομ, κέρνελ και τα λοιπά και επειδή πλέον πρέπει να μείνω με ενα σ2 για πολύ καιρό και σέρνει απίστευτα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να το κάνω λίγο πιο γρήγορο? Είμαι άσχετος απο ρουτ, ρομ και τα συν αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους

επειδή μου φαίνονται κινέζικα όλα αυτά που λέτε εδώ μέσα, ρομ, κέρνελ και τα λοιπά και επειδή πλέον πρέπει να μείνω με ενα σ2 για πολύ καιρό και σέρνει απίστευτα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να το κάνω λίγο πιο γρήγορο? Είμαι άσχετος απο ρουτ, ρομ και τα συν αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αμα είσαι άσχετος, απλά θα μπορούσες να δοκιμάσεις μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων...

 

Αν θες η συσκευή σου να αποδίδει στο μάξιμουμ, απλά θα πρέπει να γίνεις σχετικός! ;)

Το πως ρουτάρεις την συσκευή και το πως περνάς μια κάστομ ρομ το έχουμε αναλύσει πάρα πολλές φορές εδώ μέσα, αρα καλό θα είναι να διαβάσεις τις προηγούμενες σελίδες...

Κανείς δεν γεννήθηκε guru, η ανάγκη μας έκανε! ;) :rolleyes: :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους

επειδή μου φαίνονται κινέζικα όλα αυτά που λέτε εδώ μέσα, ρομ, κέρνελ και τα λοιπά και επειδή πλέον πρέπει να μείνω με ενα σ2 για πολύ καιρό και σέρνει απίστευτα θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να το κάνω λίγο πιο γρήγορο? Είμαι άσχετος απο ρουτ, ρομ και τα συν αυτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα. Διάβασε αυτό τον οδηγό με την ησυχία σου και όταν καταλάβεις ότι είσαι έτοιμος να προχωρήσεις, βάλε φωνή να σε βοηθήσουμε. Πλήρης Οδηγός - Odin, Root, CWM, TWRP, Kernels, F.A.Q. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθεια. Επαναφορά έκανα αλλά βελτίωση δεν είδα

Είσαι σίγουρος πως έσβησε τα πάντα η επαναφορά; και κλήσεις και μνμ? Κοίτα, γενικώς η εφαρμογή google του 2010 με του τώρα είναι 100000 πιο βαριά, όπως και οι περισσότερες εφαρμογές για το κινητό μας. Το Skype με δυσκολεία μου ανοίγει, για παράδειγμα, και δεν παίρνω πάντα notifications και άλλα χάλια. Με κάθε update που κάνουν οι εφαρμογές γίνονται όλο και πιο βαριές, δυστυχώς! Πάντα γράφω την προσωπική μου άποψη, έτσι;

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Τα παντα δεν έμεινε τιποτα. Διάβασα τη διαδικασία της αλλαγής του firmware και είμαι έτοιμος να κατεβάσω το odin

 

Υπάρχουν και αναλυτικά videakia στο youtube φίλε που σε πάνε βήμα βήμα για να βάλεις άλλες roms και γενικά να κάνεις διάφορα πειράματα… Σίγουρα στην αρχή μπορεί να σου φαίνονται λίγο βουνό αυτά αλλά μετά θα δεις ότι είναι πολύ απλή διαδικασία... :)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω; πρέπει να κάνω και ρουτ για να χω αποτέλεσμα;

 

Βασικά θέλεις root για να βάλεις rom... ;)

Ρούταρε με philz είναι αστείο

 

ποιά έκδοση stock rom έχεις;

Αν έχεις 4.1.2 βάλε αυτό στην SD σου και κάνε update μέσα απο recovery

Διαφορετικά φλάσαρε μια 4.1.2 με Odin....

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Εχω την 4,1,2.

Πρώτα δηλαδή ρουταρω και μετά κανω επαναφορα και μπαινω σε Recovery για να περασω ρομ?

 

Ρουτάρεις (και αποκτάς custom recovery)

βάζεις την ρομ στην κάρτα σου

Μπαίνεις απο την cwm κάνεις wipes και φλασάρεις την rom

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 7.0.87 των Google services, έχετε παρατηρήσει wakelocks; Από BBS βλέπω το SystemUpdateService να μην αφήνει το κινητό σε ησυχία, είτε είμαι σε wifi, είτε χωρίς ίντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

Με την έκδοση 7.0.87 των Google services, έχετε παρατηρήσει wakelocks; Από BBS βλέπω το SystemUpdateService να μην αφήνει το κινητό σε ησυχία, είτε είμαι σε wifi, είτε χωρίς ίντερνετ.

 

Δεν ξέρω ποιά rom φοράς αυτές τις μέρες, πάντως με την neat δεν έχω το παραμικρό "ξύπνημα"...

Φυσικά τα ανούσια notifications είναι off και το greenify κάνει δουλίτσα! ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιά rom φοράς αυτές τις μέρες, πάντως με την neat δεν έχω το παραμικρό "ξύπνημα"...

Φυσικά τα ανούσια notifications είναι off και το greenify κάνει δουλίτσα! ;)

Με CM11 unofficial είμαι, αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα ρομ, γιατί έγινε μετά την αναβάθμιση των Google services. Στη Neat έχουν αναβαθμιστεί τα services στην ίδια έκδοση;

Link to comment
Share on other sites

Με CM11 unofficial είμαι, αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα ρομ, γιατί έγινε μετά την αναβάθμιση των Google services. Στη Neat έχουν αναβαθμιστεί τα services στην ίδια έκδοση;

 

Google play services 6.7.76 :O

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Google play services 6.7.76 :O

Γι'αυτό μάλλον. Διαβάζω και στο xda για πολλά wakelocks με την 7.x.x έκδοση. Στην ουσία η συσκευή δεν πέφτει ποτέ σε deep sleep.

 

Να εύχεστε να μην σαν έρθει η αναβάθμιση. :p

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα σε αλλη εκδοση του Google play Services και θαυμα....απο την εκδοση 7 σε μια ωρα απο 80% πηρε 70%...τωρα δεν πεφτει κατακορυφα...
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...