Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτές τις μέρες θα αναλάβω την αναγέννηση ενός γαλαξία, το οποίο είναι stock+root. Αν βγάλουμε εκτός την πολλή καλή, αλλά αργή neatrom, σε σχέση με τις aosp, τι άλλες επιλογές έχουμε; προσωπικά έχω σκεφτεί την slimsaber 4.3.1, την οποία αναβαθμίζει συνεχώς ο fusionjack, με security patches και features, από kitkat. Από την άλλη, υπάρχει η CM 4.2.2 stable.

Η χρήση του κινητού είναι κυρίως για ίντερνετ, παιχνίδια, μερικές φωτογραφίες και μια στο τόσο έγγραφη βίντεο. Φυσικά μας ενδιαφέρει και η καλή αυτονομία.

Ό,τι προταθεί, θα το δοκιμάσω αρχικά στη δική μου συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτές τις μέρες θα αναλάβω την αναγέννηση ενός γαλαξία, το οποίο είναι stock+root. Αν βγάλουμε εκτός την πολλή καλή, αλλά αργή neatrom, σε σχέση με τις aosp, τι άλλες επιλογές έχουμε; προσωπικά έχω σκεφτεί την slimsaber 4.3.1, την οποία αναβαθμίζει συνεχώς ο fusionjack, με security patches και features, από kitkat. Από την άλλη, υπάρχει η CM 4.2.2 stable.

Η χρήση του κινητού είναι κυρίως για ίντερνετ, παιχνίδια, μερικές φωτογραφίες και μια στο τόσο έγγραφη βίντεο. Φυσικά μας ενδιαφέρει και η καλή αυτονομία.

Ό,τι προταθεί, θα το δοκιμάσω αρχικά στη δική μου συσκευή.

NeatRom Lite με Apollo kernel.

Link to comment
Share on other sites

NeatRom Lite με Apollo kernel.

Απ'ότι βλέπω δεν υπάρχουν άλλες προτάσεις, οπότε μάλλον εκεί θα καταλήξω, αν και δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα, στη δική μου συσκευή τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω δεν υπάρχουν άλλες προτάσεις, οπότε μάλλον εκεί θα καταλήξω, αν και δεν με ικανοποιεί ιδιαίτερα, στη δική μου συσκευή τουλάχιστον.

 

Δοκίμασε και αυτήν. Εγώ με αυτή τη Ρομ το πούλησα το S2 και το παιδί που το έχει είναι ευχαριστημένο. Δεν θα πάρει λογικά άλλο update γι' αυτό δε σου την πρότεινα αλλά εγώ την είχα αρκετό καιρό με Apollo kernel πάντα και δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Και η η προηγούμενη έκδοση είναι καλή η v6 με θέμα κιτκατ. Όπως βλέπεις λίγοι είναι αυτοί που προτιμούν custom Rom AOSP κτλ γιατί έχουν θεματάκια. Οπότε νομίζω πλέον ότι αν θέλεις μια ρομ για καθημερινή χρήση πας σε μια custom βασισμένη σε stock απαλλαγμένη από τα σκουπίδια εφαρμογές της Samsung που τη βαραίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Την jellysnap δεν την έχω ξαναβάλει, οπότε θα τη δοκιμάσω στο δικό μου, και θα καταλήξω σε μια από τις δύο. Το ότι δεν αναβαθμίζεται πλέον, δεν αποτελεί πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Την jellysnap δεν την έχω ξαναβάλει, οπότε θα τη δοκιμάσω στο δικό μου, και θα καταλήξω σε μια από τις δύο. Το ότι δεν αναβαθμίζεται πλέον, δεν αποτελεί πρόβλημα. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.

Αφού δεν αποτελεί πρόβλημα προχώρα. Δοκίμασε και την v6 και την v7 και πες μου εντυπώσεις. Είχα ανεβάσει και ένα

με τη v6. Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω την τελευταία omega AOKP στο S2...ποιον κέρνελ προτείνετε να κατεβάσω?...το θέλω περισσότερο για διάρκεια μπαταρίας.. αν υπάρχει και λινκ, ακόμα καλύτερα γιατί είμαι λίγο άσχετος με το θέμα...πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω κερνελ στο S2!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..έχω την τελευταία omega AOKP στο S2...ποιον κέρνελ προτείνετε να κατεβάσω?...το θέλω περισσότερο για διάρκεια μπαταρίας.. αν υπάρχει και λινκ, ακόμα καλύτερα γιατί είμαι λίγο άσχετος με το θέμα...πρώτη φορά θα χρησιμοποιήσω κερνελ στο S2!:lol:

Η τελευταία omega AOKP που έχεις "φοράει" κέρνελ dorimanx ο οποίος είναι καλός. Δε ξέρω ποια έκδοση είναι. Αλλά αν θέλεις να παραμείνεις στην omega μπορείς να πας σε νέα έκδοση του dorimanx για aokp 4.2.2. Διαφορετικά πας σε άλλη Ρομ (δες στα παραπάνω ποστ).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μετα απο ενα μήνα σε neatrom 4.1.2 αποφάσισα να πάω στην τελευταια cyanogenmod. Δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απο την neat αν και ίσως δεν εκανα και εγώ σωστα καποιες εγκαταστάσεις. Πχ kernel. Να σας ρωτησω μια μετάβαση σε lenovo s820 αξίζει;απλές γνώμες ζητάω!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Μετα απο ενα μήνα σε neatrom 4.1.2 αποφάσισα να πάω στην τελευταια cyanogenmod. Δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος απο την neat αν και ίσως δεν εκανα και εγώ σωστα καποιες εγκαταστάσεις. Πχ kernel. Να σας ρωτησω μια μετάβαση σε lenovo s820 αξίζει;απλές γνώμες ζητάω!!!

 

nexus 5 ρε φίλε με κλειστά τα μάτια! άκου lenovo...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ναι εντάξει απλά μιλάμε και για μια διαφορά των 150 ευρώ και για να σε προλάβω ξέρω ότι μια επιλογή lenovo είναι λαχείο όντας κινέζικο...
Link to comment
Share on other sites

Ας μείνουμε στο θέμα μας παρακαλώ. Το σωστό θέμα για επιλογή συσκευής είναι αυτό :) Thank you!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν αποτελεί πρόβλημα προχώρα. Δοκίμασε και την v6 και την v7 και πες μου εντυπώσεις. Είχα ανεβάσει και ένα
με τη v6.

Επανέρχομαι από τις δοκιμές σε jellysnap, wizzedkat και neatrom. Μου φάνηκαν όλες το ίδιο καλές, ίσως και επειδή η συσκευή ήταν σχεδόν άδεια, με 3, 4 βασικές εφαρμογές μόνο. Λέω να καταλήξω σε neatrom, μιας και είναι δοκιμασμένη από τους περισσότερους εδώ. Ποιον kernel να προτιμήσω ανάμεσα σε Philz και Apolo;

Επίσης, γίνεται με κάποιο τρόπο να εγκαταστήσουμε εφαρμογές που είναι για 4.2+; Ίσως με κάποια αλλαγή στο build.prop;

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι από τις δοκιμές σε jellysnap, wizzedkat και neatrom. Μου φάνηκαν όλες το ίδιο καλές, ίσως και επειδή η συσκευή ήταν σχεδόν άδεια, με 3, 4 βασικές εφαρμογές μόνο. Λέω να καταλήξω σε neatrom, μιας και είναι δοκιμασμένη από τους περισσότερους εδώ. Ποιον kernel να προτιμήσω ανάμεσα σε Philz και Apolo;

Επίσης, γίνεται με κάποιο τρόπο να εγκαταστήσουμε εφαρμογές που είναι για 4.2+; Ίσως με κάποια αλλαγή στο build.prop;

Προσωπικά προτιμούσα Apolo Regular (-50mv UV in GPU δες εδώ για Undervolting) γιατί μ' αυτόν είχα καλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Επίσης υποστηρίζει το BLN.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμούσα Apolo Regular (-50mv UV in GPU δες εδώ για Undervolting) γιατί μ' αυτόν είχα καλύτερη αυτονομία μπαταρίας. Επίσης υποστηρίζει το BLN.

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ! :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

δικιο εχετε παιδια και sorry! λοιπον μετα απο μια ημερα με cyanogen 11 εχω να πω ότι είναι αρκετα καλη και γρηγορη! Ενα θέμα που αντιμετωπιζω αλλα είναι ουσιαστικα ασημαντο είναι ότι μετα από μια κλιση μου εμφανίζεται στην αρχικη οθόνη ένα εικονιδιο εφαρμογης που κατέβασα και αμεσως εξαφανιζεται! Σαν συντομευση για να καταλαβετε... Μπορω να το αντιμετωπισω?!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες αυτο που με ενημερωνει καθε φορα που αλλαζω σελιδα, και στις εφαρμογες αλλα και στις αρχικες οθονες, πως μπορω να το απενεργοποιησω; Εχω τη Neatrom...
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Παιδες αυτο που με ενημερωνει καθε φορα που αλλαζω σελιδα, και στις εφαρμογες αλλα και στις αρχικες οθονες, πως μπορω να το απενεργοποιησω; Εχω τη Neatrom...

Ψάχνεις να απενεργοποιήσεις το Talk Back στις ρυθμίσεις.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνεις να απενεργοποιήσεις το Talk Back στις ρυθμίσεις.

 

Αδελφέ που ακριβώς είναι γιατί δεν το βρίσκω

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η neatrom, όλα καλά. Εκτός από ένα πρόβλημα. Το GPS χάνει το σήμα αν σβήσω την οθόνη. Συμβαίνει και σε εσάς;

 

Οχι δεν μου συμβαίνει με Neat...

Χρησιμοποιώ πολύ το GPS (με σβηστή οθόνη) λόγω των προπονήσεων μου και δεν παρατήρησα ποτέ το πρόβλημα που αναφέρεις...

Για αυτό άλλωστε έχω την Neat... για αξιόπιστη διαχείριση του GPS και του BT

 

Καλημέρα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου συμβαίνει με Neat...

Χρησιμοποιώ πολύ το GPS (με σβηστή οθόνη) λόγω των προπονήσεων μου και δεν παρατήρησα ποτέ το πρόβλημα που αναφέρεις...

Για αυτό άλλωστε έχω την Neat... για αξιόπιστη διαχείριση του GPS και του BT

 

Καλημέρα...

 

να σε ρωτησω κατι? δεν ξερω αν εχεις ασχοληθει με cyanogenmod ... τελος παντων εκει που λεει αναβαθμισεις μου λεει για προγραμματιστες και μου βγαζει καποιες αναβαθμισεις... ξερεις αν αυτες ειναι ολη η ρομ η βελτιωσεις? μαλλον ειναι ολη η ρομ... επειδη καθε μερα βγαζει και κατι διαφορετικο... ειναι απο αλλον προγραμματιστη?! +

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...