Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H RB έχει δικά της sources όπως η slim, βασίζεται σε aosp με features από όλες, έτσι πέρασε και την aokp του σε μια.h slim διαφέρει από cm δεν είναι εμπλουτισμένη.nightly λέγεται γιατί περνά ότι νέο feature βγαίνει αφού τοπ έχει δοκιμάσει ο ίδιος, Όχι όπως στη jbam.stable τις λέει γιατί θα έχει όλα μαζεμένα Όχι ότι έχουν bug oi nightly.σε μένα τέτοιο πρόβλημα δν έχει βγάλει ποτέ και αφού ο ντορι δοκιμάζει σε RB άρα είναι μια χαρά ρομ.Όσο για τον 9.35 τον πέρασα το πρωί όλα καλά για λίγο, μετά είχα sod, freeze, έβαζα, έβγαζα μπαταρία ώσπου τελείωσε γιατί δεν άνοιγε το τηλέφωνο, Τώρα προσπαθώ να κατεβάσω τον τελευταίο tou Gustavo για να ησυχάσω από τα disconnect,2 φορά τα γράφω γιατί αποσυνδέομαι συνέχεια μες τον 9.35
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχω παράσει την τελευταία Slim και μου φαίνεται ότι όλα τα γράμματα/εικονίδια είναι πολύ μικρά... ειδικά πάνω στη μπάρα με το ρολόι και το σήμα είναι πάρα πολύ μικρά!! Έχω κάνει κάτι λάθος εγώ; Διορθώνεται αυτό;
Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω παράσει την τελευταία Slim και μου φαίνεται ότι όλα τα γράμματα/εικονίδια είναι πολύ μικρά... ειδικά πάνω στη μπάρα με το ρολόι και το σήμα είναι πάρα πολύ μικρά!! Έχω κάνει κάτι λάθος εγώ; Διορθώνεται αυτό;

Απλά από default η ROM έχει το DPI στο 182, το οποίο πιστεύω είναι ιδανικό. Το default της συσκευής είναι 240. Μπορείς να το αλλάξεις από: Settings -> Interface -> General -> LCD Density ή μέσω κάποιας εφαρμογής όπως Rom Toolbox ή κατευθείαν απ' το αρχείο /system/build.prop.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για μένα ειναι το xposed γιατι μπορείς να φτιαχνεις το dpi επιλεκτικά για οποια εφαρμογή θέλεις
1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη λύση για μένα ειναι το xposed γιατι μπορείς να φτιαχνεις το dpi επιλεκτικά για οποια εφαρμογή θέλεις

 

Αυτο ισχύει και για stock roms?

Δηλαδή σε official rooted Samsung based Rom με xposed framework μπορείς να αλλάξεις dpi σε όποια εφαρμογή θέλεις, συστήματος/χρήστη?

 

Σχετικά με τη RB, όποια και να έχει σαν βάση, προσωπικά είμαι ευχαριστημένος :-)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Φεν γνωρίζω αν ισχυει σε stock rooted φαντάζομαι πως ναι.

Γιατι οταν ειχα chameleon που ειναι Samsung based δουλευε μια χαρα

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Από official AOKP έχει βγει μόνο μία Milestone, η Milestone 1, στις 16 Απριλίου 2013. Απο κει και πέρα όσες nightlies βγήκαν ήταν μέχρι τις 30 Ιουνίου και ιδού ο λόγος. Ο maintainer της AOKP για τη συσκευή μας είναι ο Bajee Baskararasa ο οποίος είναι και ο developer της RootBox, η οποία είναι AOKP based (και όχι AOSP-CM based) με στοιχεία από Paranoid Android και CM. Απλά επειδή πλέον η AOKP είναι ανενεργή και δεν έχει updates, ό,τι καινούριο προσθέτει ο Bajee στην RootBox είναι κυρίως από CM και από κι ύστερα από PA (Hybrid Settings και HALO). Οπότε αν θες να δοκιμάσεις AOKP based ROM , θα πρότεινα να πας σε RootBox μιας και είναι άκρως εμπλουτισμένη σε features, οργανωμένη ROM με δικό της site, υποστήριξη από πολύ κόσμο και σε πολλές συσκευές. Κι εγώ RootBox είχα για μεγάλο διάστημα αλλά λόγω ενός προβλήματος που είχα (το ίδιο είχε και ο Dorimanx) έφυγα και πήγα σε Slim, την οποία θεωρώ την εμπλουτισμένη έκδοση της CM.

 

Ευχαριστώ για το "κατεβατό"

έστησα rootbox να την ψάξω...

Μια ερώτηση γιατί δεν αντέχω, έβγαλα τα μάτια μου,

τα tiles (όταν κατεβάζουμε την notification bar), απο που τα απενεργοποιούμε ώστε να μείνουν μόνο τα toggles?

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ισχύει και για stock roms?

Δηλαδή σε official rooted Samsung based Rom με xposed framework μπορείς να αλλάξεις dpi σε όποια εφαρμογή θέλεις, συστήματος/χρήστη?

 

Κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το "κατεβατό"

έστησα rootbox να την ψάξω...

Μια ερώτηση γιατί δεν αντέχω, έβγαλα τα μάτια μου,

τα tiles (όταν κατεβάζουμε την notification bar), απο που τα απενεργοποιούμε ώστε να μείνουν μόνο τα toggles?

 

Ελπίζω να πέρασες την τελευταία nightly, σε εμένα δείχνει σταθερή προς το παρών..

Ρυθμίσεις - Rom control - Toggles - Toggle setup - change toggles - ξετικαρε τα όλα και λογικά θα φύγουν.

Αν και τα βρίσκω αρκετά όμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Πατάς παρατεταμένα στην εφαρμογή που θες και από τη λίστα που θα σου βγάλει κατεβαίνεις προς τα κάτω μέχρι να δεις την επιλογή Μετατροπή σε εφαρμογή Χρήστη.

Έπειτα μπορείς να την επιλέξεις με την εφαρμογή Greenify ώστε να τρέχει μόνο όποτε θέλεις εσύ.

Γλυτώνεις μπαταρία και Ram. Το ίδιο μπορείς να κάνεις με το youtube, google translate, google now, search κτλ.

Όλα αυτά μόνο εάν είσαι rooted.

 

Εννοώ όταν παίζεις μουσική σε Bluetooth ακουστικά η όταν συνδέεις ένα Bluetooth receiver αν τρέχει η μουσική κανονικά δηλαδή η παίζει με σπασίματα

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πέρασες την τελευταία nightly, σε εμένα δείχνει σταθερή προς το παρών..

Ρυθμίσεις - Rom control - Toggles - Toggle setup - change toggles - ξετικαρε τα όλα και λογικά θα φύγουν.

Αν και τα βρίσκω αρκετά όμορφα!

 

Δεν φεύγουν, με slide στην notification curtain τα φέρνεις πίσω :)

Δεν έβαλα nightly, έστησα την RootBox-JB-i9100-V4.1 για αρχή και αν την κρατήσω θα έχουμε μέλλον

Έβαλα και τον Dori 9.14... άντε να δούμε!

 

Δεν είναι άσχημη πάντως, έχω απορία να δω αν είναι πιο γρήγορη απο την stock CM

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Επειδή νοιώθω (και είμαι) πολύ άσχετος... :O Ας μου πειτε (όσο ειναι δυνατό να συμφωνήσετε) τι να περάσω στο κινητό μου ώστε να έχω:

1) Πολύ καλή μπαταρία

2) Σταθερότητα

3) Εύκολες αναβαθμίσεις

4) Συμβατότητα - Να χρησιμοποποιώ άνετα προγράμματα, sms, mms, video calls κλπ.

5) Δυνατό σήμα και wifi

6) Δεν με ενδιαφέρει να ειναι customised ή οτιδήποτε άλλο, δεν ασχολούμαι (προς το παρόν) με προγραμματισμό

 

Τώρα έχω:

cm-10.1-20130716-nightly

4.2.2

I9100XXMS2

Kernel: 3.0.64-CM-gf79dbef

build03@cyanogenmod #1

CPU ARMv7 Processor rev1 (v7l)

 

ΑΠΟΡΙΑ: Τα nightly updates τα κατεβάζω και εγκαθιστανται μονα τους ή τα περνάω από το recovery? Ρυθμίσεις κλπ. χάνονται?

 

Ευχαριστώ!

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να πέρασες την τελευταία nightly, σε εμένα δείχνει σταθερή προς το παρών..

Ρυθμίσεις - Rom control - Toggles - Toggle setup - change toggles - ξετικαρε τα όλα και λογικά θα φύγουν.

Αν και τα βρίσκω αρκετά όμορφα!

 

Έβαλε smart stay η Cyanogen? Ο μόνος λόγος που γύρισα σε στοκ στο s3..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλε smart stay η Cyanogen? Ο μόνος λόγος που γύρισα σε στοκ στο s3..

 

Απ'όσο ξέρω όχι αλλά μιας και το ανέφερες θα το παλέψω :-P

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνει η οθόνη.

 

Κρίμα.. :rolleyes:

Με έχει βολέψει πολύ το smart stay. Είναι βασικός λόγος που μένω official..

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα.. :rolleyes:

Με έχει βολέψει πολύ το smart stay. Είναι βασικός λόγος που μένω official..

 

Δυστυχώς δεν είναι ξεχωριστή εφαρμογή συστήματος για να τη πειράξεις, είναι ενσωματωμένο οπότε δεν παίζει να βγάλω τα μάτια μου..

Βρήκα στο market το SmartStay Ex Pro και το Hold screen on: face detection και θα τους ρίξω μια ματιά ;-)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Επειδή νοιώθω (και είμαι) πολύ άσχετος... :O Ας μου πειτε (όσο ειναι δυνατό να συμφωνήσετε) τι να περάσω στο κινητό μου ώστε να έχω:

1) Πολύ καλή μπαταρία

2) Σταθερότητα

3) Εύκολες αναβαθμίσεις

4) Συμβατότητα - Να χρησιμοποποιώ άνετα προγράμματα, sms, mms, video calls κλπ.

5) Δυνατό σήμα και wifi

6) Δεν με ενδιαφέρει να ειναι customised ή οτιδήποτε άλλο, δεν ασχολούμαι (προς το παρόν) με προγραμματισμό

Ευχαριστώ!

 

Δεν θες ROM εσύ, ένα Nexus 4 θές... :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια!

 

Διαβαζω το συγκεκριμενο thread λιγες εβδομαδες μονο και μπορω να πω οτι εχω χασει ελαφρως την μπαλα με τα "τεχνικα" θεματα που αναλυετε, μια και στις custom roms η εμπειρια μου δεν ειναι πολυ μεγαλη...!

 

Ως... λατρης των official και του project butter, εχω διαπιστωσει οτι καποιες custom βασισμενες σε AOSP/AOKP/CM το εχουν και αλλες οχι...

 

Π.χ. η "σκετη" Cyanogen ΔΕΝ το εχει, ενω η Jellybam που δοκιμασα προσφατα το εχει... Μαλιστα θελω να δοκιμασω κι αλλες οπως την Pacman ή την ParanoidAndroid για να δω αν το εχουν κι αυτες...

 

Καπου εδω ερχεται και η ερωτηση:

 

Υπαρχει καποια συγκεκριμενη "λογικη" που καποιες roms βασισμενες σε AOSP/AOKP/CM το εχουν και αλλες οχι? Μπορω να το καταλαβω απο την περιγραφη, πριν φλασαρω?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν θες ROM εσύ, ένα Nexus 4 θές... :lol:

 

:blink:

 

Το κυριο προβλημά μου με το stock ήταν η διαρκεια της μπαταρίας, που με wifi on αλλά σχεδόν idle το κινητό η μπαταρία κρατούσε λιγότερο από μέρα...

Με CM10.1 που έχω περάσει εδώ και μερικές μέρες φαίνεται να έχει βελτιωθεί. Απλά διαβάζω όλα αυτά που λέτε και μπαίνω σε σκέψεις. Αν δηλαδή υπάρχει κάτι καλύτερο που θα βελτιώσει αισθητά το κινητό μου, τότε γιατί να μην το έχω... Αυτό για το kernel του Gustavo τι ακριβώς κάνει? Αξίζει να τον περάσω με ό,τι αυτό συνεπάγεται?

επίσης είχα εγκαταστήσει μια από αυτές τις εφαρμογές που σου κλέινουν wifi & data όταν σβήνει η οθόνη και απλά τσεκάρουν ανά διαστήματα πχ 15 λεπτά. Αξίζουν ή είναι μούφα? Κάτι τέτοιο κάνουν οι διάφορες rom που κυκλοφορούν ή χρειάζεται ένα τέτοιο πρόγραμμα?

 

*Έβαλα τον Gustavo, αλλά τώρα το wifi δεν ανοίγει. Πρέπει να κάνω κάτι?

Edited by dinos1982

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

:blink:

 

Το κυριο προβλημά μου με το stock ήταν η διαρκεια της μπαταρίας, που με wifi on αλλά σχεδόν idle το κινητό η μπαταρία κρατούσε λιγότερο από μέρα...

Με CM10.1 που έχω περάσει εδώ και μερικές μέρες φαίνεται να έχει βελτιωθεί. Απλά διαβάζω όλα αυτά που λέτε και μπαίνω σε σκέψεις. Αν δηλαδή υπάρχει κάτι καλύτερο που θα βελτιώσει αισθητά το κινητό μου, τότε γιατί να μην το έχω... Αυτό για το kernel του Gustavo τι ακριβώς κάνει? Αξίζει να τον περάσω με ό,τι αυτό συνεπάγεται?

επίσης είχα εγκαταστήσει μια από αυτές τις εφαρμογές που σου κλέινουν wifi & data όταν σβήνει η οθόνη και απλά τσεκάρουν ανά διαστήματα πχ 15 λεπτά. Αξίζουν ή είναι μούφα? Κάτι τέτοιο κάνουν οι διάφορες rom που κυκλοφορούν ή χρειάζεται ένα τέτοιο πρόγραμμα?

 

Είναι ίδιο με τον cm απλά έχει το bln

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο mod - addons για εγγραφή εισερχομένων και εξερχόμενων κλήσεων για slim beam;
Link to comment
Share on other sites

Πάω να γυρίσω το playstore σε εφαρμογή χρήστη αλλα μου λέει οτι δεν είναι δυνατή η μετατροπή.

Τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...