Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαίρομαι που ακολούθησα την συμβουλή σου!

6 μέρες τώρα, με CM10.1 + Dori 9.14 δεν έχω κανένα πρόβλημα...

:up:

:p Μπορείς να αλλάξεις και την υπογραφή τώρα. Το επόμενο βήμα είναι να αποχωριστείς την CM και να πας σε RootBox latest nightly για λίγες μέρες και θα δεις τι πολιτισμικό σοκ θα πάθεις όσον αφορά τα features.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:p Μπορείς να αλλάξεις και την υπογραφή τώρα. Το επόμενο βήμα είναι να αποχωριστείς την CM και να πας σε RootBox latest nightly για λίγες μέρες και θα δεις τι πολιτισμικό σοκ θα πάθεις όσον αφορά τα features.

 

Δώσε το link να την κατεβάσω. Είμαι δοκιμαστικά με Slim. Πολύ καλή rom.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

επειδή με το GPS του S2 δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένος με τον απιστευτο χρόνο που έκανε να κλειδώσει τόσο indoor , τόσο και εν κινήσει σε σχέση με το HTC HD2 , προσπάθησα να βρώ μία λύση έτσι ώστε να κλειδώνει ΑΚΑΡΙΑΙΑ και χωρίς να χρειάζεσαι WIFI για να το πετύχεις. Τα fix που κυκλοφορούν για ελλάδα είτε είναι μισά από άποψης κώδικα , δηλαδή δεν ανοίγουν ΟΛΑ τα ADDONS που υποστηρίζει το S2 , είτε έχουν 2 με 3 NTP servers και εκεί είναι που γίνεται το πανηγύρι γιατί καταλήγεις OUT OF SYNC με το ρολόϊ που έχουν οι NTP που σημαίνει οτι μόνο περιμένεις να χρονίσει το GPS αλλά δεν πρόκειται . Επίσης όταν θες να κατεβάσεις XTRA data , επειδή στις Official ROM τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάποιο κουμπάκι που να λέει download XTRA όπως είχε το HD2, πηγαίνοντας να κατεβάσεις είτε με GPS AIDS , είτε με GPS STATUS στην πραγματικότητα κατεβάζεις σκουπίδια . Έτσι λοιπόν μετά από πολλά πειράματα κατάφερα να κάνω το GPS να χρονίζει ΤΑΧΥΤΑΤΑ βρίσκοντας ΠΟΛΛΟΥΣ δορυφόρους , χωρίς να θέλεις WIFI ανοιχτό για βοήθεια, αρκεί να ενημερώνεται που και που το αρχείο XTRA. Χαρακτηριστικά το GPS κλειδώνει indoor σε μέσο όρο κάτω από , έως 19 sec , μετρημένο με GPS Status , GPS AIDS , Turbo GPS ,Ndrive ,Copilot , iGO και Sygic και σχεδόν πάντα κουμπώνει 7/7 δορυφόρους.

 

Η διαδικασία Περιλαμβάνει Τροποποίηση 2 αρχείων. Του gps.conf που βρίσκεται στον φάκελο etc του root και του sirfgps.conf που βρίσκεται στον ίδιο φάκελο . Ας ξεκινήσουμε με έναν root explorer ανοίγοντας τον φάκελο etc και φτιάχνοντας αντίγραφα για αυτά τα 2 αρχεία , το gps.conf και το sirfgps.conf . Αφού τα κρατήσουμε σαν αντίγραφα τότε μπορούμε να τα κάνουμε edit άφοβα .

 

ΤΟ sirfgps.conf το κάνουμε edit και θα πρέπει να είναι

 

#CSR SiRF plc

#PROJECT_NAME : white Space is not allowed

#UART_DRIVER : Uart Driver Path

#RESET_GPIO : Reset GPIO Driver Path

#ONOFF_GPIO : OnOff GPIO Driver Path

#EXTERNAL_LNA : 1 - use External LNA, 0 - use Internal LNA only

#REF_CLOCK_26MHZ: 1 - use 26MHz TCXO, 0 - use 16.369MHz TCXO

#UART_BAUD_RATE : 0 - 115200bps 1 - 230400, 2 - 460800, 3 - 57600

#FREQUENCY_AIDING : 0 - Disable, 1 - Enable

#SENSOR_AIDING : 0 - Disable, 1 - Enable

#SET_ID_IMSI : 1 - Use IMSI for SET ID, 0 - Use MSISDN for SET ID, especially for Japan Network Operators

#DEBUGGING_FILES : 0 - no log file, 1 - log files enabled

#SSL_ENABLED : 0 - SSL Disabled, 1 - SSL Enabled

#CERTI_VERSION : 0 - TLSv1 , 1 - SSLv3 , 2 - SSLv23

#CP_RESPONSETIME : 0 - no priority, 1 - resposne priority time, 2 - resposne priority position ,3 - resposne priority use entire response time

#REAIDING=20

#CONTROL_PLANE : 1 - CP Enabled, 0 - CP Disabled, for MP3 player or PND

#ATT_NETWORK_OPERATOR : 1 - for AT&T, 0 - for other network operator

PROJECT=SAMSUNG_S5PC210

UART_DRIVER=/dev/s3c2410_serial1

RESET_GPIO=/sys/devices/virtual/sec/gps/GPS_nRST/value

ONOFF_GPIO=/sys/devices/virtual/sec/gps/GPS_PWR_EN/value

EXTERNAL_LNA=1

REF_CLOCK_26MHZ=1

UART_BAUD_RATE=2

FREQUENCY_AIDING=1

SENSOR_AIDING=1

SET_ID_IMSI=1

DEBUGGING_FILES=0

SSL_ENABLED=0

CERTI_VERSION=0

CP_RESPONSETIME=2

CONTROL_PLANE=1

ATT_NETWORK_OPERATOR=0

EMC_ENABLE=1

LOG_PATH=/sdcard/gps/csr

 

Το gps.conf θα πρέπει να είναι

 

NTP_SERVER=chronos.asda.gr

NTP_SERVER=ntp.databank.com.gr

NTP_SERVER=ntp.asda.gr

NTP_SERVER=ntp.ntua.gr

NTP_SERVER=clock.auth.gr

NTP_SERVER=ntp.hol.gr

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org

NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org

NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=/data/xtra.bin

AGPS=/data/xtra.bin

AGPS=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin

XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE

DEFAULT_USER_PLANE=TRUE

REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

QOS_ACCURACY=50

QOS_TIME_OUT_STANDALONE=60

QOS_TIME_OUT_agps=89

QosHorizontalThreshold=1000

QosVerticalThreshold=500

AssistMethodType=1

AgpsUse=1

AgpsMtConf=0

AgpsMtResponseType=1

AgpsServerType=1

AgpsServerIp=3232235555

INTERMEDIATE_POS=1

C2K_HOST=c2k.pde.com

C2K_PORT=1234

SUPL_HOST=FQDN

SUPL_HOST=lbs.geo.t-mobile.com

SUPL_HOST=supl.google.com

SUPL_PORT=7276

SUPL_SECURE_PORT=7275

SUPL_NO_SECURE_PORT=3425

SUPL_TLS_HOST=FQDN

SUPL_TLS_CERT=/etc/SuplRootCert

ACCURACY_THRES=5000

CURRENT_CARRIER=common

 

έτσι μετά από reboot το S2 θα έχει ENABLE τα εξής :

Network Time Protocol Server Addon

XTRA Server and Backups Addon

Intermediate Possition Addon

SUPL Support Addon

C2K PDE Support Addon

Wifi Positioning Addon <----------------------- αυτο ΟΧΙ

User Plane / Control Plane Addon

 

για να κατεβάζουμε τα XTRA data εγώ χρησιμοποιώ το GPS Status .

META to reboot κάνουμε ένα reset τα ΧTRA data και μετα κάνουμε Download XTRA κανονικά και δεν χρειάζεται να ξαναμηδενίσουμε αν δεν βάλουμε χέρι στις ρυθμίσεις των παραπάνω αρχείων.

 

εχω αρχισει και νιωθω ασχημα που συνεχως κανω ερωτησεις...

λοιπον...εχω jb xwlss και ειμαι root.

δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το gps αλλα ειπα εχτες να κανω αυτο που εχω βαλει απο πανω στην παραθεση...

δυστηχως δεν κρατησα αντιγραφο των αρχικων αρχειων gps.conf, sirfgps.conf αν και βλεπω στον root explorer περα των αρχειων που τροποποιησα, τα gps.conf.dat και sirfgps.conf.dat σε μορφη pdf που ομως δεν μου τα ανοιγει [οι ημερομηνιες τροποποιησης των bak αρχειων ομως ειναι των παλιων αρχειων....]

οπως και ναχει ομως το gps δεν κλειδωνει ΠΟΤΕ ουτε εναν δορυφορο σε κανενα προγραμμα [sygic, navigon, gps status].

τα φωτα σας;

Edited by AgelosX
Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και νιωθω ασχημα που συνεχως κανω ερωτησεις...

λοιπον...εχω jb xwlss και ειμαι root.

δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το gps αλλα ειπα εχτες να κανω αυτο που εχω βαλει απο πανω στην παραθεση...

δυστηχως δεν κρατησα αντιγραφο των αρχικων αρχειων gps.conf, sirfgps.conf αν και βλεπω στον root explorer περα των αρχειων που τροποποιησα, τα gps.conf.dat και sirfgps.conf.dat σε μορφη pdf που ομως δεν μου τα ανοιγει [οι ημερομηνιες τροποποιησης των bak αρχειων ομως ειναι των παλιων αρχειων....]

οπως και ναχει ομως το gps δεν κλειδωνει ΠΟΤΕ ουτε εναν δορυφορο σε κανενα προγραμμα [sygic, navigon, gps status].

τα φωτα σας;

ξαναπέρνα την rom απο πάνω χωρίς wipes

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

ξαναπέρνα την rom απο πάνω χωρίς wipes

 

ευχαριστω για την απαντηση.

δεν ειναι πιο ευκολο [εαν γινεται φυσικα] να βρω τα 2 αρχεια και να τα περασω παλι με τον ιδιο τροπο οπως εκανα την αλλαγη;

αν πρεπει να γινει με τον τροπο που λες, εννοεις το αρχειο που περασα στην sd για να γινω root ή το αρχικο μεσω odin οταν εβαλα το jellybean?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.

δεν ειναι πιο ευκολο [εαν γινεται φυσικα] να βρω τα 2 αρχεια και να τα περασω παλι με τον ιδιο τροπο οπως εκανα την αλλαγη;

αν πρεπει να γινει με τον τροπο που λες, εννοεις το αρχειο που περασα στην sd για να γινω root ή το αρχικο μεσω odin οταν εβαλα το jellybean?

 

το αρχικό μέ Odin

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

το αρχικό μέ Odin

 

ευτηχως βρηκα ακρη. το ανοιξα με text editor στον root explorer και το εκανα c/p στο αρχειο και δειχνει να κλειδωνει δορυφορους.

Link to comment
Share on other sites

 

Την κατέβασα και λέω να την περάσω αύριο. Έχεις δοκιμάσει άλλη rom π. χ slim που φοράω εγώ για να έχεις μέτρο σύγκρισης; Είναι πολύ παραμετροποιήσημη;

Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα και λέω να την περάσω αύριο. Έχεις δοκιμάσει άλλη rom π. χ slim που φοράω εγώ για να έχεις μέτρο σύγκρισης; Είναι πολύ παραμετροποιήσημη;

Slim δεν έχω χρησιμοποιήσει στο S2 αλλά σε άλλη συσκευή (Galaxy Nexus). Άρα δεν μπορώ να συγκρίνω. Όσον αφορά την παραμετροποίηση, περισσότερες επιλογές δεν μπορείς να βρεις σε ROM μιας και είναι συνδυασμός Paranoid Android, AOKP και CyanogenMod (όπως και η PACman).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και νιωθω ασχημα που συνεχως κανω ερωτησεις...

λοιπον...εχω jb xwlss και ειμαι root.

δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το gps αλλα ειπα εχτες να κανω αυτο που εχω βαλει απο πανω στην παραθεση...

δυστηχως δεν κρατησα αντιγραφο των αρχικων αρχειων gps.conf, sirfgps.conf αν και βλεπω στον root explorer περα των αρχειων που τροποποιησα, τα gps.conf.dat και sirfgps.conf.dat σε μορφη pdf που ομως δεν μου τα ανοιγει [οι ημερομηνιες τροποποιησης των bak αρχειων ομως ειναι των παλιων αρχειων....]

οπως και ναχει ομως το gps δεν κλειδωνει ΠΟΤΕ ουτε εναν δορυφορο σε κανενα προγραμμα [sygic, navigon, gps status].

τα φωτα σας;

 

Θα σε συμβούλευα όσο αφορά το gps και την δυνατότητα της συσκευής σου,στον χρόνο κλειδώματος των εκάστοτε δορυφόρων. Να μην κάνεις πολλές παραμετροποίησεις και να παραμείνεις σε όσο πιο stock κατάσταση μπορείς ! Οι διαφορές που θα δεις οσο αφορά την ταχύτητα και τον χρόνο κλειδώματος,δεν είναι άξιες να καταναλώσεις τον απαιτούμενο χρόνο για αυτές! Φυσικά κάθε αξιόλογη προσπάθεια,του κάθε φίλου μας για το καλύτερο στο θέμα αυτό,ειναι ευπρόσδεκτη και με το παραπάνω! Αλλά θεωρώ πως μάταιος ο κόπος τους,οσο αφορά θεαματικά και ουσιαστικα αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μην φαινονται στην συλλογη οι φωτο απο τα μουσικα αλμπουμς
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια υπαρχει καποιος τροπος να μην φαινονται στην συλλογη οι φωτο απο τα μουσικα αλμπουμς

 

Στην συλλογή όχι

στο quickpic ναι!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα όσο αφορά το gps και την δυνατότητα της συσκευής σου,στον χρόνο κλειδώματος των εκάστοτε δορυφόρων. Να μην κάνεις πολλές παραμετροποίησεις και να παραμείνεις σε όσο πιο stock κατάσταση μπορείς ! Οι διαφορές που θα δεις οσο αφορά την ταχύτητα και τον χρόνο κλειδώματος,δεν είναι άξιες να καταναλώσεις τον απαιτούμενο χρόνο για αυτές! Φυσικά κάθε αξιόλογη προσπάθεια,του κάθε φίλου μας για το καλύτερο στο θέμα αυτό,ειναι ευπρόσδεκτη και με το παραπάνω! Αλλά θεωρώ πως μάταιος ο κόπος τους,οσο αφορά θεαματικά και ουσιαστικα αποτελέσματα!

 

βασικα δεν ειδα καμια διαφορα μιας και δεν δουλεψε το συγκεκριμενο. δεν νομιζω να εκανα κατι λαθος.

τουλαχιστον τωρα δουλευει κανονικα το gps μετα το roll back.

 

ευχαριστω παντως για την συμβουλη

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα όσο αφορά το gps και την δυνατότητα της συσκευής σου,στον χρόνο κλειδώματος των εκάστοτε δορυφόρων. Να μην κάνεις πολλές παραμετροποίησεις και να παραμείνεις σε όσο πιο stock κατάσταση μπορείς ! Οι διαφορές που θα δεις οσο αφορά την ταχύτητα και τον χρόνο κλειδώματος,δεν είναι άξιες να καταναλώσεις τον απαιτούμενο χρόνο για αυτές! Φυσικά κάθε αξιόλογη προσπάθεια,του κάθε φίλου μας για το καλύτερο στο θέμα αυτό,ειναι ευπρόσδεκτη και με το παραπάνω! Αλλά θεωρώ πως μάταιος ο κόπος τους,οσο αφορά θεαματικά και ουσιαστικα αποτελέσματα!

 

 

Σε CM που χρησιμοποιούν τους open source drivers βλέπεις βελτίωση επειδή ο κώδικας είναι διαθέσιμος στους devs και από κει και πέρα γνωρίζουν πλήρως πως λειτουργεί και τι τους παίρνει να βελτιώσουν. Σε samsung based rom, απλά γίνεται προσπάθεια εξάλειψης τυχών παράπλευρων καθυστερήσεων (στην περίπτωση του gps), που όντως δεν αξίζει καν να ασχολήθει κανείς εκτός αν μιλάμε για κάποιο rom specific bug που συνήθως δίνεται fix στο thread της εκάσττε rom στο xda.

Link to comment
Share on other sites

Σε CM που χρησιμοποιούν τους open source drivers βλέπεις βελτίωση επειδή ο κώδικας είναι διαθέσιμος στους devs και από κει και πέρα γνωρίζουν πλήρως πως λειτουργεί και τι τους παίρνει να βελτιώσουν. Σε samsung based rom, απλά γίνεται προσπάθεια εξάλειψης τυχών παράπλευρων καθυστερήσεων (στην περίπτωση του gps), που όντως δεν αξίζει καν να ασχολήθει κανείς εκτός αν μιλάμε για κάποιο rom specific bug που συνήθως δίνεται fix στο thread της εκάσττε rom στο xda.

Πάντα μιλάμε για την περίπτωση gps/lock και μόνον εννοείται !

Αν δεν κάνω λάθος όπως διάβασα παραπάνω,ο φίλος προσπαθούσε σε base xwlss να δει κάποια*ουσιαστική βελτίωση ! Επίσης όπως πολύ σωστά αναφέρεις,σε CM open source drivers οι devs κάνουν θαύματα ! Μιας και φορούν πάρα πολλοί εδώ μέσα CM,θα ήθελε κάποιος να μας αναφέρει πόσο ουσιαστική βελτίωση είδε επί της % με CM η με όποια άλλη? Είδε 5% ας πούμε ? Η ακόμα και 50% ? Και εσύ φίλε μου να μας πείς,αν έχεις δοκιμάσει κάποια ? Σεβαστή και πολύτιμη η άποψή σου ! Εγώ θα σου πω την δική μου αίσθηση που αποκόμισα,στο συγκεκριμένο και ΜΟΝΟ θέμα ! Και με fix όπως μας αναφέρεις,αλλά και με CM και με πολλές άλλες ! 0% βελτίωση. Στο ξανά γράφω ( 0% ) βελτίωση !! Μπορεί όμως να κάνω και μεγάλο λάθος. Εσύ ?

 

Επίσης αν ξέρεις να μας πείς και τι βελτιώνουν οι devs σε CM,θα το εκτιμούσα πάρα πολύ και θα διάβαζα με πολύ ενδιαφέρον όποιο Link που έδινες ! Και ας χάσω 10 λεπτάκια ακόμα παραπάνω. Σίγουρα κάτι θα μάθω και απο εκεί!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου.

Edited by leonidastzak
Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για την περίπτωση gps/lock και μόνον εννοείται !

Αν δεν κάνω λάθος όπως διάβασα παραπάνω,ο φίλος προσπαθούσε σε base xwlss να δει κάποια*ουσιαστική βελτίωση ! Επίσης όπως πολύ σωστά αναφέρεις,σε CM open source drivers οι devs κάνουν θαύματα ! Μιας και φορούν πάρα πολλοί εδώ μέσα CM,θα ήθελε κάποιος να μας αναφέρει πόσο ουσιαστική βελτίωση είδε επί της % με CM η με όποια άλλη? Είδε 5% ας πούμε ? Η ακόμα και 50% ? Και εσύ φίλε μου να μας πείς,αν έχεις δοκιμάσει κάποια ? Σεβαστή και πολύτιμη η άποψή σου ! Εγώ θα σου πω την δική μου αίσθηση που αποκόμισα,στο συγκεκριμένο και ΜΟΝΟ θέμα ! Και με fix όπως μας αναφέρεις,αλλά και με CM και με πολλές άλλες ! 0% βελτίωση. Στο ξανά γράφω ( 0% ) βελτίωση !! Μπορεί όμως να κάνω και μεγάλο λάθος. Εσύ ?

 

Επίσης αν ξέρεις να μας πείς και τι βελτιώνουν οι devs σε CM,θα το εκτιμούσα πάρα πολύ και θα διάβαζα με πολύ ενδιαφέρον όποιο Link που έδινες ! Και ας χάσω 10 λεπτάκια ακόμα παραπάνω. Σίγουρα κάτι θα μάθω και απο εκεί!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο σου.

 

 

μηπως θα ηταν καλυτερα να το γραφατε [οι διαχειριστες] αυτο στην αρχικη που εμφανιζει για το gps fix οτι ισχυει για συγκεκριμενες ρομς/κερνελς κτλ?καπως ετσι την πατησα εγω ;)

για future reference

 

EDIT : θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως ειναι/κανει το usb debugging.

Κατεβασα το τιτανιουμ προ και μου ζηταει να το ενεργοποιησω το παραπανω γιατι μπορει, λεει, τα σετινγκς μου μπορει να δημιουργησουν προβληματα [βεβαια και χωρις να το κανω δουλευει, απλα καθε φορα που το ανοιγω βγαζει αυτην την ειδοποιηση]

 

ευχαριστω

Edited by AgelosX
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη εντοπισμου σφαλματων / usb debugging,προοριζεται μονο για σκοπους αναπτυξης. Μπορει να χρησιμοποιηθει για την αντιγραφη δεδομενων μεταξυ του υπολογιστη και της συσκευη σου,για την εγκατασταση εφαρμογων στην συσκευη χωρις ειδοποιηση και για την αναγνωση δεδομενων αρχειων καταγραφης. Οπως σου αναφερει και το TBbackupPro δηλαδη.

http://www.doubletwist.com/help/question/usb-connect-mode/#gs2

Στην σελιδα 66 της παρακατω αναφερομενης μελετης Android Debug Bridge,θα διαβασεις και αλλα πολλα για αυτα που ρωτας ! Σε γενικες γραμμες σχεδον οι περισοτεροι εχουν τικαρισμενο τον εντοπισμο σφαλματων και παντα συνδεονται στο pc τους (usb),σε mass storage mode ! Για πολλους και διαφορους λογους ! Εχω γνωρισει και καποιους, που προτιμουν την κατασταση MTP mode,για συνδεση (usb) με τον υπολογιστη τους και παντα αναλογα με τις εκαστοτε απαιτησεις τους !

http://www.xda-developers.com/android/easy-ums-usb-mass-storage-and-media-transfer-protocol-xda-developer-tv/

http://www.xda-developers.com/android/usb-mass-storage-for-the-international-galaxy-s-iii/

http://m.androidcentral.com/ics-feature-mtp-what-it-why-use-it-and-how-set-it

http://en.wikipedia.org/wiki/Media_Transfer_Protocol

http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_storage

και κατι γενικοτερο για το Titanium BackUp,ενα υπεροχο και απαραιτητο εργαλειο,με αφανταστες δυνατοτητες !

http://www.titaniumtrack.com/kb/titanium-backup-kb/titanium-backup-technical-faq.html

 

Aν με τα παραπανω Αγγλικα δεν τα πας καλα,οπως και εγω !

 

Και μιας και εγω φιλε μου ειμαι ενα 'νεο' μελος εδω μεσα και διαβαζω οτι υπαρχει,μιας και ειμαι πολυ φρεσκος σε Android (δεν ξερω για εσενα καλε μου φιλε). Σου επισυναπτω και αυτην την πολυ ομορφη μελετη / προσπαθεια υλοποιησης μιας Android εφαρμογης,απο δυο σπουδαστες στο ειδος! Που ξεκιναει με εναν πολυ κατανοητο,αλλα και με αλληλουχια συνοπτικο τροπο,να μας μαθει τα παντα για αυτην την πλατφορμα (Αndroid) ! Αναλυοντας μας ολα τα σταδια αλλα και τις προϋποθεσεις που απαιτουνται,για ενα τετοιο εγχειρημα,αλλα και για οτι περιβαλει αυτο το OS ! Αν καποιος ανηκει σε Up & expert level,μπορει να φτιαξει και ο ιδιος μια :lol:,αλλα και για εμας που δεν τα πολυ καταλαβαινουμε ολα,πιστευω πως με μικρα βηματακια,μπορουμε να κατανοησουμε και να μαθουμε παρα πολλα,μεσα απο την αναγνωση αυτης της αξιολογης μελετης ! Πολλα απο αυτα που αναλυονται μεσα σε αυτην την μελετη,τα εχω διαβασει και εδω σε διαφορες σελιδες,μεταφερομενα απο αξιολογα μελη της κοινοτητας μας ! Νομιζω πως αξιζει τον κοπο να της ριξουμε μια ματια (εστω και γρηγορα / προχειρα),οποτε διαθετει ο καθενας απο εμας,τον αναλογο χρονο !

 

Προς Θεου.. Δεν ειναι για να την διαβασεις ολη,σε μια μερα :!:

 

Εγω διαβαζω 2 σελιδες την μερα,ειναι αρκετες για εμενα και τον εγκεφαλο μου :) ! Ειναι μια πολυ καλη μελετη /προσπαθεια!

 

Μελέτη και Ανάπτυξη

Εφαρμογής

Android

για το

ΤΕΙ Λάρισας

 

http://ifestos.teilar.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_view&gid=309

 

Οποτε και εαν εχεις χρονο,αποθηκευσε την στην συσκευη σου και αφησε την να υπαρχει,αλλα και εδω μεσα θησαυρο εχω βρει, αυτες τις λιγες μερες που διαβαζω :) ! Εφυγα,παω για διαβασμα :) !

 

Eνα μεγαλο μπραβο λοιπον και στους κυριους / σπουδαστες !

Νίκος Παρδάλης Τ-2179

Θωμάς Καραδήμος Τ-2044,καθως και στον κ.Χρηστο Σωμαρα για την αξιολογη προσπαθεια τους και οχι μονο !

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cst.connect

 

edit: Αν τελικα βρεις τον χρονο και την διαθεση (ενδιαφερον),να διαβασεις ολη αυτη την μελετη και σου γεννηθουν

οι οποιες αποριες,μην διστασεις να θεσεις την ερωτηση σου εδω μεσα ! Υπαρχουν πολλα αξιολογα μελη,που θα

σου δωσουν αμεσα απαντησεις ! Εγω ενα ρωταω και τρεις μου απαντουν,να ειναι καλα ολοι τους ! Τους ευχαριστω !

.............................

2 edit: Να εισαι καλα Άγγελε και εγω σε ευχαριστω ! Και εγω χρονο ψαχνω να βρω φιλε μου :),για αυτο την έβαλα στην συσκευή μου και όποτε κάτσει,κανω οτι σου ειπα και παραπάνω ! Ευχομαι να τα καταφερεις και εσυ,να εισαι καλα !

Edited by leonidastzak
Link to comment
Share on other sites

πολυ ουσιαστικο σε περιεχομενο ποστ! σε ευχαριστω παρα πολυ για τον κοπο-χρονο σου.

ελπιζω να βρω κ εγω τον αντιστοιχο να ξεκινησω να τα διαβασω σιγα σιγα αν κλεψω λιγο χρονο.

 

και παλι ευχαριστω ομως ;)

Link to comment
Share on other sites

@leonidastzak

 

Δεν με κατάλαβες μάλλον. Οι drivers που χρησιμοποιούνται για τα διάφορα chips του κινητού χωρίζονται σε δύο κατηγορίες.

 

Η μία είναι αυτοί που χρησιμοποιεί η ίδια η samsung, κλειστού κώδικα και άγνωστο του τι περιέχέχουν και πως επιτυγχάνουν τη λειτουργία του εκάστοτε chip, που έρχονται μαζί με τις stock rom και φυσικά η samsung αρνείται πεισματικά να δώσει τον κώδικα (αν και σε fb/twitter αναφέρει διαρκώς εδώ και δυο χρόνια ότι πολύ σύντομα θα τον δώσει καθαρά για λογούς marketing). Το ίδιο ισχύει και για τον κώδικα ολόκληρου του touchwiz framework της κλπ. Επομένως αν κάποιος θελήσει να παρέμβει, μπορεί να τροποποιήσει τα .xml των εφαρμογών, αρχεία ρυθμίσεων, να προσθέσει κάποιο script και πάει λέγοντας όχι όμως των κύριο κώδικα. Οπότε τα όποια περιθώρια βελτίωσης είναι σίγουρα πολύ περιορισμένα. Το καλό στην όλη υπόθεση είναι πως η samsung δίνει σχετικά ικανοποιητικούς drivers, οπότε they just work στις περισσότερες περιπτώσεις και όλοι ασχολούνται με άλλου είδους mod στις στοκ roms.

 

Από την άλλη έχουμε τους open source drivers που έχουν δοθεί για ορισμένα chip(τα υπόλοιπα άμα παρατηρήσεις δε λειτουργούν σε non-samsung rom) και χρησιμοποιούν όλα τα 3rd party projects(AOSP, AOKP, CM κλπ.) μιας και όπως γράφω παραπάνω η samsung αρνείται να δώσει τους δικούς της. Το θέμα όμως είναι ότι από τη μία είναι αρχαίοι. Από την άλλη όσοι θελήσουν να ασχοληθούν μ' αυτούς δε μπορούν να γνωρίζουν πλήρως για το hardware. To documentation που υπάρχει είναι άθλιο, μιας και σ' αυτό το κομμάτι επίσης η samsung έχει δώσει ελάχιστα, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιούνται κομμάτια κώδικα από παρόμοιο hardware, να χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό το reverse engineering (βλ. wikipedia), μέχρι και εικασίες έχω δει να γίνονται μήπως και "είναι έτσι".

 

Εδώ έρχεται και αυτό που έλεγα για τις βελτιώσεις: Ο αρχικός open source driver είναι άθλιος, άρα και η αντίστοιχη λειτουργία στη rom που τον χρησιμοποιεί θα είναι προβληματική. Αν βρεθεί τι φταίει, μπορεί να γίνει άλμα και να φτάσει τον proprietary, μπορεί να γίνει ακόμα μεγαλύτερο άλμα και να τον ξεπεράσει κατά πολύ. Γενικά, από τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου τον κώδικα που είναι άμεσα υπεύθυνος για τη λειτουργία του hardware, είσαι σε θέση να φροντίσεις για την καλύτερη αξιοποίησή του.

 

Στο θέμα του GPS που ανέφερες ΔΕΝ ξέρω τι μπορεί να βελτιώσει/έχει βελτιώσει κάποιος 3rd party developer στη CM ή όπου αλλού θες. Απλά σε αυτή τη περίπτωση έχω ελπίδες πως κάποιος θα ασχοληθεί, θα διορθώσει bugs, θα σκεφτεί κάποιον καλύτερο τρόπο για τη σωστή εκμετάλευση του υλικού. Αντίθετα σε κάτι που δεν υπάρχει κώδικας για το low level κομμάτι, μπορεί μεν η αφαίρεση της σαβούρας σε ανώτερα επίπεδα να βελτιώσει την κατάσταση, δε περιμένω όμως θαύματα εκτός άμα μιλάμε για μεγάλη πατάτα από πλευράς της εταιρείας.

Edited by DevotedAngel
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά καλή ρομ που να έχει πειραχτει ώστε να έχουμε μεγαλύτερη ταχύτητα φόρτισης;

αυτο γινεται με ταχυφορτιστη που υπαρχει στο εμποριο,αλλα πιο καλη ειναι η αργη φορτιση

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Για μεταβαση απο custom 4.1.2 σε 4.0.4 custom χρειαζεται πρωτα μεσω odin να περασω μια official ics , ή μπορω να φλασαρω ics kernel και να περασω την 4.0.4 custom ?
Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα εχω στην εξωτερικη καρτα και 4.0.4 και 4.1.2 custom,και μεσω ρεκοβερυ(ρουτ φυσικα πρεπει να εισαι) κανοντας τα wipes αλλαζω.δεν χρεισημοποιω odin παρα για επισημες ρομς.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...