Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρεπει ντε και καλα να κανουμε wipe η δεν πειραζει?

 

oxι σωνει και καλα.αλλα αν εχεις τιποτα προβληματα με τον καινουργιο κερνελ τοτε χρειαζετε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κανα δυο τρια προγραμματακια δεν βλεποuνε το root.To titanium το βλεπει κανα δυο αλλα δεν το βλεπουνε.

Το superuser ειναι μεσα κανονικα.Ενα απο αυτα μου λεει να αναβαθμισω το busybox τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Κανα δυο τρια προγραμματακια δεν βλεποuνε το root.To titanium το βλεπει κανα δυο αλλα δεν το βλεπουνε.

Το superuser ειναι μεσα κανονικα.Ενα απο αυτα μου λεει να αναβαθμισω το busybox τι να κανω?

 

Αναβάθμισε το busybox :p Eίναι τζάμπα στο market. (Stericson)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.!!!Μαλλον ενταξει ειναι τωρα.Αυτο το busybox δεν περναει με το root αυτοματα?

Αμα ξαν'αλλαξω kernel θα πρεπει τωρα να το ξανακατεβαζω καθε φορα δεν θα'ναι μεσα στο system?Ρωταω

γιατι μαλλον εχω καταναλωση,νωριs ειναι ακομα... μαλλον θα περιμενω για δυο τρειs κυκλουs

φορτισηs για να δω το τελικο αποτελεσμα.Θα δω πωs θα παει και μ'αυτον.Τελικα δεν εκανα wipe με το σκριπτακι.

Τελοs παντων.Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ.!!!Μαλλον ενταξει ειναι τωρα.Αυτο το busybox δεν περναει με το root αυτοματα?

Αμα ξαν'αλλαξω kernel θα πρεπει τωρα να το ξανακατεβαζω καθε φορα δεν θα'ναι μεσα στο system?Ρωταω

γιατι μαλλον εχω καταναλωση,νωριs ειναι ακομα... μαλλον θα περιμενω για δυο τρειs κυκλουs

φορτισηs για να δω το τελικο αποτελεσμα.Θα δω πωs θα παει και μ'αυτον.Τελικα δεν εκανα wipe με το σκριπτακι.

Τελοs παντων.Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.!!!

 

μη βιαζεσε ο Phenomenal θελει μια με δυο φορτισεις για να αποδωσει.αν μετα απο 2 φορτισεις τρωει πολυ μαλλον θελει να χρησιμοποιησεις το σκριπτακι μπορει να εχουν μεινει υπολειματα του siyah kai τοτε βαλε βαλε ξανα τον Phenomenal

Edited by apostolos3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Θα ξαναρωτήσω μια και την προηγούμενη εβδομάδα δεν πήρα κάποια απάντηση που να δίνει λύση στο πρόβλημά μου.

Πολλές φορές και σε άσχετες φάσεις, όταν πάω να κάνω κάποια κλήση, δεν μου την πραγματοποιεί και μου βγάζει το μήνυμα: "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο" ή "not registered in network". Το πρόβλημα λύνεται μόνο με επανεκκίνηση, αλλά επανεμφανίζεται. Αυτό συμβαίνει με όλες τις ics rom που έχω δοκιμάσει, custom ή official. Και επειδή κάποιοι το ανέφεραν, έχω σύνδεση cosmote. Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει λύσει το πρόβλημα που το θεωρώ σοβαρό, ας με βοηθήσει...!Ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς δεν νομιζω ότι έχει βρεθεί λύση.Μέχρι στιγμης έχει αναφερθεί μόνο από χρήστες COSMOTE.Αυτή τη στιγμή έχω μια παλιά στοκ ,την LP2 με την οποία δεν μου το έχει κάνει, εδώ και μια εβδομάδα.

 

Ά ξέχασα.Ίσως ο λόγος που δεν μου το έχει κάνει είναι ότι έχω βάλει ένα παλιό μόντεμ από ginger το XXKI4 to οποίο μαζί με το NEKI2 νομίζω ότι ήταν τα καλύτερα μόντεμ για COSMOTE.Δοκιμάστε τα όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.!!! εβαλα τον 5.3 normal γιατι κολλαγε στο boot με τον extreme.[/quote

teloς παντων καλος ειναι και αυτος.πιο πανω ειχα γραψει οτι αν καμια φορα κολλαει στο boot παταμε παρατεταμενα για 6 με 8 δευτ το power κουμπι..

Link to comment
Share on other sites

Ά ξέχασα.Ίσως ο λόγος που δεν μου το έχει κάνει είναι ότι έχω βάλει ένα παλιό μόντεμ από ginger το XXKI4 to οποίο μαζί με το NEKI2 νομίζω ότι ήταν τα καλύτερα μόντεμ για COSMOTE.Δοκιμάστε τα όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα.

 

Να ρωτήσω κάτι μια κ δεν το κατέχω και τέλεια; Πως περνάς απλά μόντεμ; Και που θα βρω το ΧΧΚΙ4 που είπες για να το περάσω;

Και για να κάνω κάτι τέτοιο χρειάζεται να είμαι root;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα ανοιγε.μια στηs τρειs κολλαγε.Θα σβησω τα battery stats.Θα κανει δυο τρειs κυκλουs να δω τι κανει και μετα αμα ειναι

θα τρεξω και το σκριπτακι μαλλον.Αμα ανοιγει ετσι μια στηs τρειs περιπου, να βαλω παλι τον extreme λεs εσυ..?

Οταν ανοιγει στο boot μου γραφει αναβαθμιση λειτουργικου συστηματοs μετα την αλλαγη kernel.Γιατι το γραφει? στον siyah

δεν εγραφε τιποτα.Ετρεξα επισηs το triangle.

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί δεν ξέρω και πολλά ακόμα,θέλω να βάλω αυτήν την ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1582217 αλλά λέει οτι είναι: Based on XWLP9 4.0.3 ενώ εμένα το τηλέφωνο μου είναι bolp5 θα έχω κάποιο πρόβλημα? ή απλά να ακολουθήσω τις οδηγίες και θα είμαι οκ?
Link to comment
Share on other sites

πιο γρήγορα δεν περίμενα απάντηση ευχαριστώ φίλε

 

For a clean installation and no problem

- Download the ROM and put it on your S2.

- Go to Recovery

- Wipe data factory reset, wipe cache.

- In Advance: wipe dalvik cache and wipe battery stats.

- In mount and storage - format data , system and cache

- Install the zip file and you will get the CWM install completed message.

- Select Reboot Now and let the phone boot up to an Android setup screen.

- If there are Update, download it, put it on the phone, go to recovery and install it. Don't do wipes

 

αν βάλω πρώτα την ρομ στην συσκευή και μετά κανω wipe και format data όπως γράφει στίς οδηγίες δεν θα σβηστεί και το αρχείο με την ρομ?

μπορώ να την περάσω και με οντιν?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ναι το εκανα ανοιγε.μια στηs τρειs κολλαγε.Θα σβησω τα battery stats.Θα κανει δυο τρειs κυκλουs να δω τι κανει και μετα αμα ειναι

θα τρεξω και το σκριπτακι μαλλον.Αμα ανοιγει ετσι μια στηs τρειs περιπου, να βαλω παλι τον extreme λεs εσυ..?

Οταν ανοιγει στο boot μου γραφει αναβαθμιση λειτουργικου συστηματοs μετα την αλλαγη kernel.Γιατι το γραφει? στον siyah

δεν εγραφε τιποτα.Ετρεξα επισηs το triangle.

 

ειναι φυσιολογικα ολα μην ανησυχεις.μετα απο 1 με 2 φορτισεις θα εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκεις με odin αν εχεις recovery..

Αν εχεις external sd, περνα εκει την custom rom.. ;-)

Επισης, τα wipe στο recovery δςν σβηνουν τα παντα μην ανησυχεις

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μην μπλέκεις με odin αν εχεις recovery..

Αν εχεις external sd, περνα εκει την custom rom.. ;-)

Επισης, τα wipe στο recovery δςν σβηνουν τα παντα μην ανησυχεις

έχω recovery αλλά έχω ένα θέμα δεν μου βγάζει επιλογές advance,το έκανα και update με το rom manager και πάλι δεν μου βγάζει επιλογές advance,μήπως κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα που το ξαναείδα έχω 2 recovery mode οταν μπαίνω σε recovery με volume up+home+power butyon δεν εχω επιλογές advance όταν μπαίνω μεσο του rom manager τότε μου βγάζει και επιλογές advance είναι νορμαλ αυτό? συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου αλλά ειμαι newbies ακόμα :)

 

Το μενου wipe εννοεις?

δεν ξέρω πως αλλιώς το λένε αλλά εννοώ το υπομένου που μπαίνεις πατώντας volume up+home+power button

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Βγαλε το rom manager δεν συμπεριφερεται καλα στα s2 απο οτι εχω διαβασει

Σου παραθετω τον σωστό τρόπο να κάνεις wipe πριν από κάθε εγκατάσταση ρομ

 

The correct procedure for doing a full wipe is below.

 

Go to clockwork mode recovery.

Volume up, power button, and home button all pressed together for a couple of seconds

 

Go to mounts and storage and select it.

 

Go to format / system and select it.

Scroll down to format system and select yes.

 

Go to format / data and select it

Scroll down to format data and select yes.

 

Go to format / cache and select it.

Scroll down to format cache and select yes.

 

That's it no need to format anything else, just go back and install the rom from the internal sd card.

 

This is the correct way of doing a full wipe everything is erased and formatted ready for the new rom, no old system files etc....

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ όμως να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα μήπως ξέρεις, πώς θα κάνω το 4ρτο βήμα αφου δεν εχω επιλογες advance,μήπως δεν χρειάζεται και τζαμπα παιδεύομαι και σε παιδεύω κιολας?

For a clean installation and no problem

- Download the ROM and put it on your S2.

- Go to Recovery

- Wipe data factory reset, wipe cache.

- In Advance: wipe dalvik cache and wipe battery stats.

- In mount and storage - format data , system and cache

- Install the zip file and you will get the CWM install completed message.

- Select Reboot Now and let the phone boot up to an Android setup screen.

- If there are Update, download it, put it on the phone, go to recovery and install it. Don't do wipes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με παιδεύεις φιλαρακι προς θεού

Υπαρχει ενα script που καθαριζει αυτα που θες και οτι σκουπιδακι μπορει να μεινει απο κερνελ κλπ.

Αλλα αύτη τη στιγμη δεν μπορω να στο ποσταρω γιατι ειμαι απο κινητό και βιαστικος..

Ψαξε google Samsung kernel cleaning script

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θελω να κανω root σε ics... διαβασα τον τροπο σε αυτο το site,... αυτο που θελω να μου πειτε ειναι οταν θα κανω unroot θα φαινεται πουθενα οτι ειχα κανει root για να εχω προβλημα στην εγγυηση???
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...