Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προστέθηκε στο πρωτο post

Dialer με αναζήτηση Ελληνικών και Ελληνικός Dialer από τον talexop

Θάνο σ' ευχαριστούμε.

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και ομως φιλε μου ουτε αυτα μου καννουν τιποτα!!!!!:worry:μήπως κατι δεν παει καλα???

 

Δέν κάνει παλι τπτ με κανένα απ τα δύο......

 

Δεν λειτουργεί γιατί η συγκεκριμένη rom δεν έχει το απαραίτητο αρχείο για να checkareis της πληροφορίες της κάμερας.

Δεν είναι πρόβλημα της rom.

 

Κατεβάστε το από εδώ κ περάστε το στο system/app/.

Έπειτα δοκιμάστε με το κωδικό *#34971539#.

Αν η πρώτη επιλογή σας βγάλει CamVersion : SCEF μάλλον περαστικά σας...

 

Μετά από συγκριτικό test με συσκευή φίλου που είχε SIEG (κάπως έτσι δεν θυμάμαι) module ξενέρωσα μιας κ μόνο η SCEF προφανώς αντιμετωπίζει προβλήματα με frames σε εγγραφή βίντεο σε υψηλή ανάλυση κ θέμα με το autofocus. Με το δικό του κινητό δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης στη φωτογραφία στο κινητό του με το ISO στο αυτόματο τραβάει απίστευτα smooth κ καλές φωτογραφίες ενώ εγώ για να πετύχω παραπλήσιο αποτέλεσμα πρέπει να έχω το ISO στο 200 με αποτέλεσμα να σκοτεινιάζω κ λίγο ότι τραβάω. Το ροζ παραμένει.

 

Φυσικά θα μου πεις, ρε Λάζαρε αν θες ποιότητα τράβα πάρε μία φωτογραφική της προκοπής, αυτό δεν παύει να είναι κινητό τηλέφωνο.. κ θα συμφωνήσω εν μέρη..

εκεί που θα διαφωνήσω κ θα τσατιστώ είναι γιατί κάποιος άλλος με το ίδιο κινητό να μπορεί να τραβήξει φωτογραφίες κ βίντεο χωρίς προβλήματα κ σε αρκετά καλή ποιότητα ενώ εγώ, που όπως κ πολλοί άλλοι πόνεσα όταν έσταξα τα 600 δεν μπορώ.

Και είναι ένας αρκετά καλός λόγος για να το στείλω πίσω όσο έχω εγγύηση.

 

Εν ολίγοις.

SCEF module -> Fujitsu σε συνεργασία με Samsung = Fail

SIEG module -> Sony = Nice

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί γιατί η συγκεκριμένη rom δεν έχει το απαραίτητο αρχείο για να checkareis της πληροφορίες της κάμερας.

 

Κατεβάστε το από εδώ

Έπειτα δοκιμάστε με το κωδικό *#34971539#.

Αν η πρώτη επιλογή σας βγάλει CamVersion : SCEF μάλλον περαστικά σας...

Εμενα μου βγαζει 0CEF02 τι σημαινει αυτο;

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει 0CEF02 τι σημαινει αυτο;

:wacko:

 

και μενα το ιδιο βγαζει...:rolleyes:

τι σημαινει αυτο ρε παιδια καλο η κακο?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει 0CEF02 τι σημαινει αυτο;

:wacko:

Με

Cam: OCEF02/OCEE09

Phone: TBEC28 επίσης λένε ότι έχουν θέμα με ήχο στο φλας, δεν ξέρω αν υπάρχει και το θέμα στο βίντεο κτλ. OCEF02 είναι η τελευταία αναβάθμιση του fw για το module σου ενώ πριν που ήταν

Cam: TBEC28

Phone: TBEC28

δούλευε καλύτερα η κάμερα. Έτσι λένε εδώ τουλάχιστον.

 

Το τι είναι καλό κ κακό θα μας το πείτε εσείς απο την εμπειρία σας με την εγγραφή βίντεο!

 

Είναι σχετικά παλιό το topic αλλά ακόμα γκρινιάζουν.. μετά την 50σελίδα νομίζω θα βρεις download links για fw's κτλ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα, μην μπλεχτείς.. τα δοκίμασα όλα... μόνο το fw του φίλου μου SIEG δούλεψε άψογα στη stock camera αλλά σου απενεργοποιεί τελείως το φλας κ απο κάμερα κ απο εφαρμογές.. τί να το κάνω έτσι...

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Δεν λειτουργεί γιατί η συγκεκριμένη rom δεν έχει το απαραίτητο αρχείο για να checkareis της πληροφορίες της κάμερας.

Δεν είναι πρόβλημα της rom.

 

Κατεβάστε το από εδώ κ περάστε το στο system/app/.

Έπειτα δοκιμάστε με το κωδικό *#34971539#.

Αν η πρώτη επιλογή σας βγάλει CamVersion : SCEF μάλλον περαστικά σας...

 

Μετά από συγκριτικό test με συσκευή φίλου που είχε SIEG (κάπως έτσι δεν θυμάμαι) module ξενέρωσα μιας κ μόνο η SCEF προφανώς αντιμετωπίζει προβλήματα με frames σε εγγραφή βίντεο σε υψηλή ανάλυση κ θέμα με το autofocus. Με το δικό του κινητό δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης στη φωτογραφία στο κινητό του με το ISO στο αυτόματο τραβάει απίστευτα smooth κ καλές φωτογραφίες ενώ εγώ για να πετύχω παραπλήσιο αποτέλεσμα πρέπει να έχω το ISO στο 200 με αποτέλεσμα να σκοτεινιάζω κ λίγο ότι τραβάω. Το ροζ παραμένει.

 

Φυσικά θα μου πεις, ρε Λάζαρε αν θες ποιότητα τράβα πάρε μία φωτογραφική της προκοπής, αυτό δεν παύει να είναι κινητό τηλέφωνο.. κ θα συμφωνήσω εν μέρη..

εκεί που θα διαφωνήσω κ θα τσατιστώ είναι γιατί κάποιος άλλος με το ίδιο κινητό να μπορεί να τραβήξει φωτογραφίες κ βίντεο χωρίς προβλήματα κ σε αρκετά καλή ποιότητα ενώ εγώ, που όπως κ πολλοί άλλοι πόνεσα όταν έσταξα τα 600 δεν μπορώ.

Και είναι ένας αρκετά καλός λόγος για να το στείλω πίσω όσο έχω εγγύηση.

 

Εν ολίγοις.

SCEF module -> Fujitsu σε συνεργασία με Samsung = Fail

SIEG module -> Sony = Nice

 

Συμφωνώ σε όσα λες αλλά άντε εξήγησε στον υπάλληλο που θα το πας για εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δέν καταλαβαίνω γιατί το firmware του φίλου σου απενεργοποιεί το φλάς της κάμερας....

Δλδ κ στη δική του συσκευή έχει αυτό το θέμα?

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Με

Cam: OCEF02/OCEE09

Phone: TBEC28 επίσης λένε ότι έχουν θέμα με ήχο στο φλας, δεν ξέρω αν υπάρχει και το θέμα στο βίντεο κτλ. OCEF02 είναι η τελευταία αναβάθμιση του fw για το module σου ενώ πριν που ήταν

Cam: TBEC28

Phone: TBEC28

δούλευε καλύτερα η κάμερα. Έτσι λένε εδώ τουλάχιστον.

 

Το τι είναι καλό κ κακό θα μας το πείτε εσείς απο την εμπειρία σας με την εγγραφή βίντεο!

 

Είναι σχετικά παλιό το topic αλλά ακόμα γκρινιάζουν.. μετά την 50σελίδα νομίζω θα βρεις download links για fw's κτλ.

Προσωπικά θα σου πρότεινα, μην μπλεχτείς.. τα δοκίμασα όλα... μόνο το fw του φίλου μου SIEG δούλεψε άψογα στη stock camera αλλά σου απενεργοποιεί τελείως το φλας κ απο κάμερα κ απο εφαρμογές.. τί να το κάνω έτσι...

 

μπερδεύτηκα λιγο με ολα αυτα...!!:blink::cry:

δηλαδη το κινητο μου εχει το τελευταιο update αλλα πριν δουλευε καλυτερα..

ωραια μεχρι εδω..

σε αυτο που λες..

Εν ολίγοις.

SCEF module -> Fujitsu σε συνεργασία με Samsung = Fail

SIEG module -> Sony = Nice

εγω σε ποιο απο τα 2 ανηκω??

τι λετε βρε παιδια τωρα !

σοκαρομαι με αυτα που διαβαζω!

παντως εγω εχω θεμα με το βιντεο!

το κλασσικό που χανει το focus το βραδυ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όσα λες αλλά άντε εξήγησε στον υπάλληλο που θα το πας για εγγύηση..

Έτσι όπως το είπες, ειδικά στη Vodafone όπου κ το πήρα πραγματικά τον ένιωσα να με κοιτάει βαθιά... πολύ βαθιά... πάρα πολύ βαθιά μέσ' τα μάτια (λες κ θα καταφέρει να δει από πίσω ένα πράγμα) και να καταλήγει με ένα..

 

Άφησε το να του ρίξουμε μία ματιά. Και να το παίρνω πίσω αν όχι όπως το έδωσα, με περισσότερα προβλήματα.. Γι'αυτό ψάχνω καμιά αντιπροσωπεία της Samsung στη Θεσσαλονίκη μπας και...

 

Εγώ δέν καταλαβαίνω γιατί το firmware του φίλου σου απενεργοποιεί το φλάς της κάμερας....

Δλδ κ στη δική του συσκευή έχει αυτό το θέμα?

Η Samsung ζήτησε από 3 διαφορετικές εταιρείες να φτιάξουν τη συγκεκριμένη κάμερα φυσικά με τις ίδιες προδιαγραφές.

Δεν δουλεύει το φλας γιατί το μικρό τετραγωνάκι που βλέπεις πίσω Camera+Flash είναι φτιαγμένο από τη Sony η οποία έβγαλε κ τους σωστούς drivers/fw για το hardware της.

Για τις υπόλοιπες δεν θυμάμαι, τα είχα διαβάσει στο topic που ανέφερα παραπάνω.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω fujitsu αλλά το πρόβλημα με τα χαμένα καρέ δε το έχω.

Το πρόβλημα με το focus υπάρχει, αλλά το βρίσκω φυσιολογικό αφού υπάρχει κίνηση και η κάμερα χάνει το focus και προσπαθεί συνεχώς να ξαναεστιάσει.

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα λιγο με ολα αυτα...!!:blink::cry:

δηλαδη το κινητο μου εχει το τελευταιο update αλλα πριν δουλευε καλυτερα..

ωραια μεχρι εδω..

σε αυτο που λες..

Εν ολίγοις.

SCEF module -> Fujitsu σε συνεργασία με Samsung = Fail

SIEG module -> Sony = Nice

εγω σε ποιο απο τα 2 ανηκω??

τι λετε βρε παιδια τωρα !

σοκαρομαι με αυτα που διαβαζω!

παντως εγω εχω θεμα με το βιντεο!

το κλασσικό που χανει το focus το βραδυ κτλ...

 

Κάτι τέτοιο εννοείς?

Κ άν ναί κοίτα τί βελτίωση μπορεί να κάνει μιά εφαρμογή....

Σαφώς ανώτερο το δεύτερο βίντεο..

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο εννοείς?

Κ άν ναί κοίτα τί βελτίωση μπορεί να κάνει μιά εφαρμογή....

Σαφώς ανώτερο το δεύτερο βίντεο..

 

οχι οχι σε αυτο το βαθμό!

απλα το κλασσικο που χανει το focus..και μερικες φορες θολώνει η εικονα..

δεν μου λες η δευτερη εφαρμογή ποια ειναι??

υπαρχει στο μαρκετ??

ουαου εντυπωσιάστηκα!

φαινεται καλύτερη και απο την lg camera pro η κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο εννοείς?

Κ άν ναί κοίτα τί βελτίωση μπορεί να κάνει μιά εφαρμογή....

Σαφώς ανώτερο το δεύτερο βίντεο..

Εμ δεν είναι τραγικό με μία εφαρμογή να βλέπεις τέτοια διαφορά ενώ η samsung τα έχει κάνει μαντάρα...

Άλλοι υποστηρίζουν πως είναι software άλλοι hardware δεν ξέρω ειλικρινά.

 

Στράτο η Fujitsu τελικά έχει παραπάνω από ένα modules, μάλλον έπεσες σε κάποιο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.. το SCEF που έχω εγώ πάντως.. είναι για πέταμα. Δες κ το βίντεο του Πάρη από πάνω για να καταλάβεις...

 

Edit: Και όλη αυτή η ιστορία για 17,10euro :P Μακάρι να ήξερα να ανοίξω το κινητό !

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

οχι οχι σε αυτο το βαθμό!

απλα το κλασσικο που χανει το focus..και μερικες φορες θολώνει η εικονα..

δεν μου λες η δευτερη εφαρμογή ποια ειναι??

υπαρχει στο μαρκετ??

ουαου εντυπωσιάστηκα!

φαινεται καλύτερη και απο την lg camera pro η κανω λαθος?

 

Επειδή εχω τεστάρει κ τις 2 εφαρμογές είναι πολύ πολύ καλύτερη η εφαρμογή που έχω τραβήξει το δεύτερο βίντεο κ όπως αναφέρω σε προηγούμενο πόστ τρομερά παραμετροποιήσιμη.

Ειδικά το focus mode που έχει σάν ρύθμιση με πολλές επιλογές πιστεύω να σε βοηθήσει αρκετά.

Η εφαρμογή είναι η VideoReg

Υπάρχει κ η pro.;)

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Εμ δεν είναι τραγικό με μία εφαρμογή να βλέπεις τέτοια διαφορά ενώ η samsung τα έχει κάνει μαντάρα...

Άλλοι υποστηρίζουν πως είναι software άλλοι hardware δεν ξέρω ειλικρινά.

 

Στράτο η Fujitsu τελικά έχει παραπάνω από ένα modules, μάλλον έπεσες σε κάποιο χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.. το SCEF που έχω εγώ πάντως.. είναι για πέταμα. Δες κ το βίντεο του Πάρη από πάνω για να καταλάβεις...

 

Edit: Και όλη αυτή η ιστορία για 17,10euro :P Μακάρι να ήξερα να ανοίξω το κινητό !

 

Το θέμα είναι πως ξέρεις ότι και αυτό είναι sony module? :( Αν βρεις έχω δικό μου άνθρωπο τεχνικό που τον εμπιστεύομαι

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως ξέρεις ότι και αυτό είναι sony module? :( Αν βρεις έχω δικό μου άνθρωπο τεχνικό που τον εμπιστεύομαι

Αυτό ψάχνω και αν το βρω να'σαι σίγουρος θα σε ενημερώσω.

Να και ένα post με περισσότερες πληροφορίες για fw κ modules κ ποιες εταιρείες είναι υπεύθυνες. Εδω τα λέει αναλυτικά.

 

Και εδώ τα fw's και τα updates τους.

 

Σας ζάλισα χαχαχα :p

 

Πάρη θα σου ήμουν υπόχρεος αν μπορέσεις κάποια στιγμή να μοιραστείς τις προσωπικές σου ρυθμίσεις στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Ναί φίλε μου κανένα πρόβλημα.

Θα το τεστάρω ξανα αύριο το πρωί που δέν δουλεύω,γιατί σήμερα είμαι απ τις 05:15 στο πόδι κ το καλύτερο δυνατόν συγκριτικά αποτέλεσμα θα το έχω ποστάρει ώς το μεσημέρι......

Είμαι σίγουρος οτι πέρνει κ άλλη βελτίωση..

Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε μηπως πληροφορηση αν υπαρχουν και διαφορετικα gps modules;

 

sent from my hd2 using ics

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε μηπως πληροφορηση αν υπαρχουν και διαφορετικα gps modules;

 

sent from my hd2 using ics

 

Φίλε μου για το gps... GPS aids (donate version) και lockαρω σε όλα μου τα android σε 10sec (zte blade,sgs,sgs2).

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι παίζει απο συσκευη σε συσκευη αλλα και απο firmware σε firmware.

Την καλυτερη απόδοση την έχω με την KJ3 σε όλους τους τομείς. Ροζ, focus, frames.

Δεν έχω σπασιματα, το focus γίνεται ταχύτητα, ο χρόνος απο φωτο σε φωτο ειναι ελάχιστος, φωτο και βίντεο ειναι πιο φωτεινά.

Συναγωνίζεται στα ίσα την LG camera Pro.

 

Αυτη την videoreg την δοκίμασα. Μοναδική διάφορα ότι τραβα λιγο πιο φωτεινά τα πλάνα.

Αλλα μου παρουσιάζει χίλια δυο προβληματα. Δυστροπη εφαρμογη. Δεν γράφει ήχο και δεν εμφανίζονται τα βίντεο στην photo library.

 

Ήμουν για δυο μέρες με KK5 και γύρισα στην KJ3 έξω αιτίας της καμερας και τους βίντεο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω fujitsu αλλά το πρόβλημα με τα χαμένα καρέ δε το έχω.

Το πρόβλημα με το focus υπάρχει, αλλά το βρίσκω φυσιολογικό αφού υπάρχει κίνηση και η κάμερα χάνει το focus και προσπαθεί συνεχώς να ξαναεστιάσει.

 

Κι εγώ το ίδιο.Δεν έχω χαμένα frames.Μέχρι και σε σκοτάδι τράβηξα.

 

Σίγουρα κάτι παίζει απο συσκευη σε συσκευη αλλα και απο firmware σε firmware.

Την καλυτερη απόδοση την έχω με την KJ3 σε όλους τους τομείς. Ροζ, focus, frames.

Δεν έχω σπασιματα, το focus γίνεται ταχύτητα, ο χρόνος απο φωτο σε φωτο ειναι ελάχιστος, φωτο και βίντεο ειναι πιο φωτεινά.

Συναγωνίζεται στα ίσα την LG camera Pro.

 

Αυτη την videoreg την δοκίμασα. Μοναδική διάφορα ότι τραβα λιγο πιο φωτεινά τα πλάνα.

Αλλα μου παρουσιάζει χίλια δυο προβληματα. Δυστροπη εφαρμογη. Δεν γράφει ήχο και δεν εμφανίζονται τα βίντεο στην photo library.

 

Ήμουν για δυο μέρες με KK5 και γύρισα στην KJ3 έξω αιτίας της καμερας και τους βίντεο.

 

Και εγώ σε KJ3΄εχω μείνει .Ήμουν στο εξωτερικό όταν βγήκαν οι νέες ΚΚ; και δεν τις φλασάρισα.Και εκεί θα μείνω.

Ίσως αυτός να είναι ο λόγος που δεν έχω προβλήματα.

Edited by ioathe
Διπλο post

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με το αν είναι KJ3 ή KK5, ανέφερα στα προηγούμενα post τους λόγους, μήπως θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει τα ακόλουθα αρχεία από ΚJ3 να δοκιμάσω κάτι?

 

Camera.apk (system/app/)

qt602240.fw (system/etc/firmware/)

R5_M5LS_OB.bin (system/etc/firmware/)

R5_M5LS_OE.bin (system/etc/firmware/)

R5_M5LS_TB.bin (system/etc/firmware/)

 

Ευχαριστώ κ καλό μας Σ/κ :)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι παίζει απο συσκευη σε συσκευη αλλα και απο firmware σε firmware.

Την καλυτερη απόδοση την έχω με την KJ3 σε όλους τους τομείς. Ροζ, focus, frames.

Δεν έχω σπασιματα, το focus γίνεται ταχύτητα, ο χρόνος απο φωτο σε φωτο ειναι ελάχιστος, φωτο και βίντεο ειναι πιο φωτεινά.

Συναγωνίζεται στα ίσα την LG camera Pro.

 

Αυτη την videoreg την δοκίμασα. Μοναδική διάφορα ότι τραβα λιγο πιο φωτεινά τα πλάνα.

Αλλα μου παρουσιάζει χίλια δυο προβληματα. Δυστροπη εφαρμογη. Δεν γράφει ήχο και δεν εμφανίζονται τα βίντεο στην photo library.

 

 

Ήμουν για δυο μέρες με KK5 και γύρισα στην KJ3 έξω αιτίας της καμερας και τους βίντεο.

εγω παντως το χασιμο του focus στο βιντεο το ειχα και με KJ3..

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με το αν είναι KJ3 ή KK5, ανέφερα στα προηγούμενα post τους λόγους, μήπως θα μπορούσε κάποιος να ανεβάσει τα ακόλουθα αρχεία από ΚJ3 να δοκιμάσω κάτι?

 

Camera.apk (system/app/)

qt602240.fw (system/etc/firmware/)

R5_M5LS_OB.bin (system/etc/firmware/)

R5_M5LS_OE.bin (system/etc/firmware/)

R5_M5LS_TB.bin (system/etc/firmware/)

 

Ευχαριστώ κ καλό μας Σ/κ :)

 

Θα στα ανέβασω σε λίγο. Δεν ξέρω για ποιο λόγο αλλα με την KJ3 τα πάντα ειναι πιο φωτεινά σε σχέση με τις ΚΚ αλλα και παλιότερες εκδοσεις όπως οι ΚΙ.

 

EDIT

 

εδω ειναι

http://dl.dropbox.com/u/3146130/Camera%20files.zip

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...