Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tο ενα ηταν ναυαρχιδα πριν δυο χρονια και το αλλο ειναι μινι..μπορει να παλιωσε αλλα ειναι σαν το παλιο καλο κρασι, θελω να παω σε 4g και δεν βρισκω καποιο που να του μοιαζει ...ετσι για να ξανα αγαπησω.ειχα την τυχη να ειμαι απλως θεατης των προβληματων των σβησιματων και των lag.....αλλα δεν τα εζησα..μια χαρα και τωρα με την 4.1.2 σφαιρα αλλα με περισσοτερη καταναλωση.SG2 for ever.μεχρι να βγει κατι ισαξιο που να τα εχει ολα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

.

 

Αυτό το 1.5gb ram είναι που ζηλεύω. Σκέφτομαι πως θα κάνει την διαφορά. Το δικό μας καλό αλλά έχει βαρύνει τόσο το android που το 1gb πλεον δεν τραβάει. Δεν μπορείς να σκρολαρεις και να μην κολλησει. Προσωπικά θεωρώ 0,5gb ram πιο σημαντική ακόμα και από 4πύρηνο. Από ποιότητα ποιο υπερτερεί?

 

Κοίταξε να δεις. Το s2 εγώ το έχω απ το Μάιο του 2011. Τρίζει πλέον από όπου και να το πιάσω στα πλαστικά του. Εννοείται οτι το s4 mini μου φάνηκε καλύτερο σαν καινούργιο που είναι. Οταν θυμάμαι όμως πως ήταν το s2 όταν το πρώτοπήρα μπορώ να πω οτι ήταν ποιοτικά πολύ πιο στιβαρό απο το s4 mini. Δηλαδή αυτο σε δυο χρόνια μου φαίνεται οτι θα ξεχαρβαλωνεται άνετα αν δεν το προσέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το λευκό της είναι σαν μπλε και το μαύρο καθόλου βαθύ σε σχέση με του s2.

 

Λοιπον αυτό το λευκό που φαίνεται σαν μπλε το παρατήρησα και στο S3 mini που πήρε ο αδερφός μου πριν μια εβδομάδα, θεώρησα ότι ευθυνόταν η ζελατίνα της οθόνης που του έβαλαν μόλις το αγόρασε αλλά να που τελικά αποδεικνύεται ότι άλλο πράγμα έφταιγε για την άσχημη εντύπωση που μου άφησε το μικρό.. είδα και στο μαύρο τη διαφορά αλλά γι'αυτό πίστεψα ότι ίσως έφταιγε και η φουλ φωτεινότητα που τό'χε ρυθμισμένο. Κοίτα να δεις..

 

Όσον αφορά το S2 τώρα, είμαι κι εγώ απ'αυτούς που παραμένουν ακόμα και σήμερα πιστοί στα θετικά σχόλια προς αυτό. Ναι, ίσως η 4.1.2 είναι αυτή που αρχίζει πλέον να φανερώνει την ηλικία της συσκευής, αν όμως τα βάλουμε κάτω θα δούμε τελικά ότι τη σηκώνει μια χαρά. Ποια κατανάλωση λέμε και ξαναλέμε, σάμπως οι καινούργιες ναυαρχίδες αντέχουν παραπάνω της μιας μέρας; Θα μου πεις "έχουν περισσότερα καλούδια όμως".. αλήθεια, σε ποιον κάτοχο S2 με jelly bean λείπουν πραγματικά τα "καλούδια" αυτά; Και το σημαντικότερο, πόσο παραπάνω θα τα πλήρωνε για να τα έχει;

 

Θεωρώ ότι όσοι έχουμε ακόμα το S2 στα χέρια μας δεν μας λείπει κάτι, κάτι ουσιαστικό τέλος πάντων. Μελλοντικά, όταν δηλαδή αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της η kit-kat και οποία άλλη σοκολάτα ακολουθήσει, βλέπουμε.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 1.5gb ram είναι που ζηλεύω. Σκέφτομαι πως θα κάνει την διαφορά. Το δικό μας καλό αλλά έχει βαρύνει τόσο το android που το 1gb πλεον δεν τραβάει. Δεν μπορείς να σκρολαρεις και να μην κολλησει. Προσωπικά θεωρώ 0,5gb ram πιο σημαντική ακόμα και από 4πύρηνο. Από ποιότητα ποιο υπερτερεί?

 

Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο...συν το προβλημα με τον μοιρασμενο σε δυο αποθηκευτικο χωρο (app partition 2GB + USB storage) κληρονομια της αρχικης Gingerbread

Anyway, για την ωρα τα βολευουμε...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

...συν το προβλημα με τον μοιρασμενο σε δυο αποθηκευτικο χωρο (app partition 2GB + USB storage) κληρονομια της αρχικης Gingerbread

 

Αυτο γιατι ειναι προβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mας λειπει ενα ουσιωδες και αυτο ειναι το 4g lte, και δυο επουσιωδη,τα nfc kai glonass .

 

To nfc είναι ένα τσιπάκι που τοποθετείται στην μπαταρία, αν θες να το χρησιμοποιήσεις (μάλλον σε άλλη χώρα και όχι στην Ελλάδα) τότε μπορείς να αγοράσεις άλλη μπαταρία.

Σχετικά με το glonass, πολλοί γνωστοί, φίλοι και δήθεν φίλοι (με μηλόφωνα και μεταγενέστερα android κινητά) με έχουν δει να χρησιμοποιώ το gps του gs2 μου και με έχουν ζηλέψει.

Όσο η κοινότητα φτιάχνει ρομ για το gs2 δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω. Ναι, μου αρέσουν πολύ και το gs4, και το nexus και το Z όμως το κινητό μου τα κοιτάει στα μάτια σε επίπεδο καθημερινής χρήσης.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την εχω δει. Χειρότερη;

Είναι χάλια μπροστά στου s2.

Σε ρώτησα μήπως και μπορούσα να κάνω σύγκριση...

 

Έχω δει του advance, όχι όμως του s4 mini...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

To nfc είναι ένα τσιπάκι που τοποθετείται στην μπαταρία, αν θες να το χρησιμοποιήσεις (μάλλον σε άλλη χώρα και όχι στην Ελλάδα) τότε μπορείς να αγοράσεις άλλη μπαταρία.

Σχετικά με το glonass, πολλοί γνωστοί, φίλοι και δήθεν φίλοι (με μηλόφωνα και μεταγενέστερα android κινητά) με έχουν δει να χρησιμοποιώ το gps του gs2 μου και με έχουν ζηλέψει.

Όσο η κοινότητα φτιάχνει ρομ για το gs2 δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω. Ναι, μου αρέσουν πολύ και το gs4, και το nexus και το Z όμως το κινητό μου τα κοιτάει στα μάτια σε επίπεδο καθημερινής χρήσης.

Σωστος σε καθε περιπτωση φιλε ,γι'αυτο το glonass το εβαλα στα επουσιωδη διοτι ακομη και στα σκαφη τα gps δεν εχουν glonass απλως ο συνδιασμος αυτων των δυο δινει ακριβεστερο στιγμα επειδη οι αμερικανοι το διαθετουν για την εμπορικη χρηση με αποκλιση 3-5 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αυτό το λευκό που φαίνεται σαν μπλε το παρατήρησα και στο S3 mini που πήρε ο αδερφός μου πριν μια εβδομάδα, θεώρησα ότι ευθυνόταν η ζελατίνα της οθόνης που του έβαλαν μόλις το αγόρασε αλλά να που τελικά αποδεικνύεται ότι άλλο πράγμα έφταιγε για την άσχημη εντύπωση που μου άφησε το μικρό.. είδα και στο μαύρο τη διαφορά αλλά γι'αυτό πίστεψα ότι ίσως έφταιγε και η φουλ φωτεινότητα που τό'χε ρυθμισμένο. Κοίτα να δεις..

 

Όσον αφορά το S2 τώρα, είμαι κι εγώ απ'αυτούς που παραμένουν ακόμα και σήμερα πιστοί στα θετικά σχόλια προς αυτό. Ναι, ίσως η 4.1.2 είναι αυτή που αρχίζει πλέον να φανερώνει την ηλικία της συσκευής, αν όμως τα βάλουμε κάτω θα δούμε τελικά ότι τη σηκώνει μια χαρά. Ποια κατανάλωση λέμε και ξαναλέμε, σάμπως οι καινούργιες ναυαρχίδες αντέχουν παραπάνω της μιας μέρας; Θα μου πεις "έχουν περισσότερα καλούδια όμως".. αλήθεια, σε ποιον κάτοχο S2 με jelly bean λείπουν πραγματικά τα "καλούδια" αυτά; Και το σημαντικότερο, πόσο παραπάνω θα τα πλήρωνε για να τα έχει;

 

Θεωρώ ότι όσοι έχουμε ακόμα το S2 στα χέρια μας δεν μας λείπει κάτι, κάτι ουσιαστικό τέλος πάντων. Μελλοντικά, όταν δηλαδή αρχίσει να κάνει την εμφάνιση της η kit-kat και οποία άλλη σοκολάτα ακολουθήσει, βλέπουμε.. :)

 

Eγώ δεν μπορώ να πω κατά πόσο φταίει η jb εξ ολοκλήρου για την μπαταρία μιας και η 2η τα έχει τα χρονάκια της. Θα θελα να ξερα αν κάποιος είχε βάλει νέα γνήσια μπαταρία τι αυτονομία του έχει τώρα.

 

Πάντως από το τηλέφωνο είμαι ευχαριστημένος. Πολύ καλές διαστάσεις και επιδόσεις που ακόμα το κρατάνε στην επιφάνεια...Μόνο από την κάμερα θα θελα κάτι παραπάνω και αυτό σε ταχύτητα και νυχτερινές, αλλά δεν είναι και camera phone.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε'συ αυτό είναι μικρό..! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Αν η σαμμυ εκανε ενα σοβαρο remake στο δικο μας και προσθετε παραπανω μνημη δηλαδη 2g, επεξεργαστη εκεινον που φοραει το 4, συν nfc lte glonass κλπ, συν μπαταρια 2000 και ανω και με μικρο βελτιωσεις στον φακο το ζουμ και το προγραμμα, η εστω εναν καινουριο 13mp.θα ειχε πανω απο 70% μεριδιο αγορας εννοειται διατηρωντας τις διαστασεις την οθονη που θα επρεπε να ειχε κι'αυτη μεγαλυτερη αναλυση και ppi.και gorila glass. Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

 

Τεράστια διαφορά στο μέγεθος αν αναλογιστεί κανείς πως έχουν ιδια διαγώνιο οθόνης. Πολύ πιο όμορφο με τις κούρμπες του το S4 μινι και όντως η οθόνη δείχνει κατώτερη. Αχ ρε σαμμυ τι δηληματα μας βάζεις:O:O:O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Αν η σαμμυ εκανε ενα σοβαρο remake στο δικο μας και προσθετε παραπανω μνημη δηλαδη 2g, επεξεργαστη εκεινον που φοραει το 4, συν nfc lte glonass κλπ, συν μπαταρια 2000 και ανω και με μικρο βελτιωσεις στον φακο το ζουμ και το προγραμμα, η εστω εναν καινουριο 13mp.θα ειχε πανω απο 70% μεριδιο αγορας εννοειται διατηρωντας τις διαστασεις την οθονη που θα επρεπε να ειχε κι'αυτη μεγαλυτερη αναλυση και ppi.και gorila glass.

Πάνω που ήθελα να γράψω γι'αυτό για τη μνήμη! Να ρωτήσω τη γνώμη σας ρε παιδιά μιας και μάλλον είστε πιο σχετικοί σ'αυτά...Έβαλα jelly bean επίσημη. Μια χαρά το κινητό, καμμία σχέση με πριν, εκτός απ'τη μπαταρία βέβαια που είναι λίγο μειωμένη. Αυτό που παρατηρώ είναι στη μνήμη ότι χωρίς ιδιαίτερη χρήση, έχοντας κατεβάσει λίγες εφαρμογές και σε χρήση άντε να υπάρχει ο καιρός, ούτε gps ανοιχτά, ούτε 3g, τίποτα, πολλές φορές τη βλέπω στα 600+ mb, από τα 850 περίπου που έχει διαθέσιμα. Πάει και 700 και παραπάνω μερικές φορές αν έχω και ιντερνετ ανοιχτό. Και σκέφτηκα...: Άν κάποιος έκανε λίγο πιο σκληρή χρήση του τηλεφώνου, με πιο πολλές εφαρμογές κλπ, θα μπούκωνε το τηλέφωνο? Δεν θα του έφταναν τα 850 mb και θα ζήταγε να κλείσουν πράγματα? Η λύση δηλαδή είναι root? Και ελαφραίνει πολύ το πράμα? Ή τελικά όταν πάρω νέο κινητό να το πάρω με 2gb μνήμη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποο μεγάλη διάφορα στα χρώματα.τελικά κάνει δουλειά το super amoled+

 

Τεράστια διαφορά στο μέγεθος αν αναλογιστεί κανείς πως έχουν ιδια διαγώνιο οθόνης. Πολύ πιο όμορφο με τις κούρμπες του το S4 μινι και όντως η οθόνη δείχνει κατώτερη. Αχ ρε σαμμυ τι δηληματα μας βάζεις:O:O:O:O:O

 

Μήπως μπερδεύεστε; γιατί στην τελευταία φωτογραφία είναι δεξιά το S2 και αριστερά το S4 mini.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αναρωτιόμουν τόσο γκαβός να είμαι; Φυσικά και έχει καλύτερα χρώματα το s4 mini. Το λευκό είναι λευκό, ενώ στο s2 μπλεδιζει.
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αναρωτιόμουν τόσο γκαβός να είμαι; Φυσικά και έχει καλύτερα χρώματα το s4 mini. Το λευκό είναι λευκό, ενώ στο s2 μπλεδιζει.

 

Για δες στην τρίτη φωτογραφία τα σύννεφα.Επιμένεις για το λευκό;

Αν και από αυτές τις φωτογραφίες δε βγάζεις άκρη.Πρέπει να τα δεις και τα δύο με το μάτι σου και με την ίδια ρύθμιση.

Π.χ. δυναμικό ή τυπικό και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Μα στην τρίτη φωτογραφία αναφέρομαι κι εγώ. Το s2 είναι δεξιά όπου τα σύννεφα μπλεδιζουν.

 

Συμφωνούμε ότι αν δεν τα δεις από κοντά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μα στην τρίτη φωτογραφία αναφέρομαι κι εγώ. Το s2 είναι δεξιά όπου τα σύννεφα μπλεδιζουν.

 

Συμφωνούμε ότι αν δεν τα δεις από κοντά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Ότι θέλω διαβάζω :lol:

 

 

Δεν υπάρχει πάντως θέμα σύγκρισης μεταξύ των τηλεφώνων και ούτε είναι η θέση του εδώ.

Πάμε παρακάτω :cool:

Link to comment
Share on other sites

Στην 3η φωτο νε τα σύννεφα το αριστερό ειναι το s4 mini. Και τα δύο ειναι φουλ φωτεινότητα και στο "δυναμικό".
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,απλά δεν έχω ασχοληθεί με όλα αυτά που λες,το root μου φάνηκε εύκολος ο τρόπος και για αυτό το έκανα,για τα άλλα αν και μπορεί να μου πεις ότι είναι εύκολα να γίνουν,δεν έχω ασχοληθεί και δε θα ήθελα να παίξω με την πιθανότητα να κάνω μπρίκι το S2.

 

Triangle away, δίνεις δικαιώματα root και μηδενίζεις. Μετά περνάς την rom ξανά με το Odin. :)

 

Αν θέλω να τα κάνω αυτά που λες,πως θα τα κάνω και που να τα βρω αυτά ;

Δεν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος π.χ. όπως έκανα το root, ε;

Link to comment
Share on other sites

Στην 3η φωτο νε τα σύννεφα το αριστερό ειναι το s4 mini. Και τα δύο ειναι φουλ φωτεινότητα και στο "δυναμικό".

 

Και δεν σου φαίνονται καλύτερα τα χρώματα στο S4 mini; γιατί εγώ βλέπω καλύτερο λευκό στο S4 mini.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...