Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τσακαλια να κανω μια ακομα ερωτηση, εχω κατεβασει με τορεντ την Ομεγα ΡΟΜ και οπως ηταν την περασα στην external card. Κανω επανεκκινηση και μπαινω στο mode και παταω install from extcard, ξεκιναει το μηχανακι να κανει εγκατασταση αλλα μου βγαζει fail και αναγκαστικα κανω επανεκκινηση. Μηπως δεν την περναω σωστα γιατι μεσω odin δεν υπαρχει η επιλογη στον φακελο της Ομεγα να επιλεξω το γνωστο md5.tar η καπως ετσι. Συγνωμη εαν ειμαι σε λαθος thread

 

Μηπως να δοκιμασεις ενα καινουργιο download της rom? ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το έχω ήδη δοκιμάσει και αυτό με τα ίδια αποτελέσματα. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Ακολουθώ τις οδηγίες και δεν συνδέονται. Ίσως θέλει κάποια επιλογή για συγχρονισμό των Wi-Fi του κινητού και του λάπτοπ

 

Το πιθανότερο είναι να θέλει κάτι μέσα στις ρυθμίσεις το router σου αλλά δεν ξέρω να σε κατατοπίσω με αυτά.. περίμενε λίγο μήπως σε κατατοπίσει κάποιος που ξέρει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα χτες μια καρτα μνήμης trancend

 

εχω μεταφέρει κάποιες εφαρμογές στην κάρτα (σε οσες μου εδινε την επιλογή)

αλλα δεν βρισκώ τον τρόπο να μεταφέρω τις ηδη υπάρχουσες φωτογραφίες και video

 

επίσης μπορώ να κάνω φακέλους στην εξωτερική κάρτα;

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

εχω μεταφέρει κάποιες εφαρμογές στην κάρτα (σε οσες μου εδινε την επιλογή)

αλλα δεν βρισκώ τον τρόπο να μεταφέρω τις ηδη υπάρχουσες φωτογραφίες και video

επίσης μπορώ να κάνω φακέλους στην εξωτερική κάρτα;

 

Nαι και στα δύο! Θα χρειαστείς όμως έναν file explorer όπως ο ES file explorer. Έχει και το galaxy τα "αρχεία μου" αλλά εμένα δεν με βολεύει και τόσο.:)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα χτες μια καρτα μνήμης trancend

 

εχω μεταφέρει κάποιες εφαρμογές στην κάρτα (σε οσες μου εδινε την επιλογή)

αλλα δεν βρισκώ τον τρόπο να μεταφέρω τις ηδη υπάρχουσες φωτογραφίες και video

 

επίσης μπορώ να κάνω φακέλους στην εξωτερική κάρτα;

 

Nαι και στα δύο! Θα χρειαστείς όμως έναν file explorer όπως ο ES file explorer. Έχει και το galaxy τα "αρχεία μου" αλλά εμένα δεν με βολεύει και τόσο.:)

 

Και γιατι δεν συνδεεις την συσκευη με το pc, να βλεπεις και τους 2 αποθηκευτικους χωρους (κινητου & καρτας) και να κανεις οτι γουσταρεις (φακελους, μεταφορες κλπ.κλπ.)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ήδη δοκιμάσει και αυτό με τα ίδια αποτελέσματα. Κάτι πρέπει να κάνω λάθος. Ακολουθώ τις οδηγίες και δεν συνδέονται. Ίσως θέλει κάποια επιλογή για συγχρονισμό των Wi-Fi του κινητού και του λάπτοπ

 

Όλα αυτά έχουν και μια εφαρμογή server για το pc/laptop το οποίο αναφέρεται στη περιγραφή της εφαρμογής, πέρασες την ανάλογη εφαρμογή?

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ούτε θέλει κάποιο συγχρονισμό, απλά να είναι στο ίδιο Wi-Fi Δίκτυο ώστε να πάρει μια σωστή τοπική ip για να βρει το server στο laptop σου.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν συνδεεις την συσκευη με το pc, να βλεπεις και τους 2 αποθηκευτικους χωρους (κινητου & καρτας) και να κανεις οτι γουσταρεις (φακελους, μεταφορες κλπ.κλπ.)

 

Παίζει βέβαια και αυτό αλλά γιατί να συνδέεις με το pc αν θες ένα-δυο γρήγορα copy paste.. προσωπικά αποφεύγω σύντομες συνδέσεις αφού συνοδεύονται κι από σύντομες φορτίσεις στη μπαταρία..;)

Link to comment
Share on other sites

μπορει και να γραφω λαθος το 3g στον τιτλο οποτε αγνοηστε το. Το προβλημα μου συνεχιζει και πλεον εχω περασει τα 4-5 restart καθοτι χανεται εντελως το σημα και το κινητοστην προσπαθεια του να βρει κολλαει απιστευτα. Εχει κανεις λυση για το προβλημα? Δεν ξερω αν ειναι h jelly bean nordic αλλα δεν εχω καμια ορεξη παλι να περναω ΡΟΜ μονο και μονο για να δω εαν φταιει αυτο. Επισης εχω απνεργοποιησει δεδομενα παρασκηνιου αλλα και παλι εχω το ιδιο προβλημα
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν συνδεεις την συσκευη με το pc, να βλεπεις και τους 2 αποθηκευτικους χωρους (κινητου & καρτας) και να κανεις οτι γουσταρεις (φακελους, μεταφορες κλπ.κλπ.)

 

το σκεφτηκα

αλλα ελεγα μηπως υπήρχε τροπος χωρις να το συνδεσω στο Pc , για να μην αρχιζει παλι η φορτιση της μπαταριας

 

Παίζει βέβαια και αυτό αλλά γιατί να συνδέεις με το pc αν θες ένα-δυο γρήγορα copy paste.. προσωπικά αποφεύγω σύντομες συνδέσεις αφού συνοδεύονται κι από σύντομες φορτίσεις στη μπαταρία..;)

 

ενας λογος ειναι αυτος

αλλα αν δεν γινεται αλλιως οκ

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά έχουν και μια εφαρμογή server για το pc/laptop το οποίο αναφέρεται στη περιγραφή της εφαρμογής, πέρασες την ανάλογη εφαρμογή?

Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, ούτε θέλει κάποιο συγχρονισμό, απλά να είναι στο ίδιο Wi-Fi Δίκτυο ώστε να πάρει μια σωστή τοπική ip για να βρει το server στο laptop σου.

 

Ναι τισ έχω περάσει τις εφαρμογές σέρβερ σε όλα. Κάνω ό,τι μου λέει και δεν συνδέεται, κλείνω και το firewall και τίποτα. Υποθέτω πως κάποιο θέμα συγχρονισμού τις εκπομπής και λήψης ραδιοκυμμάτων Wi-Fi είναι. Αλλά δεν ξέρω από αυτά να το λύσω. Μπήκα τώρα στο rooter, να δω αν γίνεται από εδώ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος ειναι αυτος

αλλα αν δεν γινεται αλλιως οκ

 

Όπως σου απάντησα και νωρίτερα..;)

Nαι και στα δύο! Θα χρειαστείς όμως έναν file explorer όπως ο ES file explorer. Έχει και το galaxy τα "αρχεία μου" αλλά εμένα δεν με βολεύει και τόσο.:)
Link to comment
Share on other sites

μπορει και να γραφω λαθος το 3g στον τιτλο οποτε αγνοηστε το. Το προβλημα μου συνεχιζει και πλεον εχω περασει τα 4-5 restart καθοτι χανεται εντελως το σημα και το κινητοστην προσπαθεια του να βρει κολλαει απιστευτα. Εχει κανεις λυση για το προβλημα? Δεν ξερω αν ειναι h jelly bean nordic αλλα δεν εχω καμια ορεξη παλι να περναω ΡΟΜ μονο και μονο για να δω εαν φταιει αυτο. Επισης εχω απνεργοποιησει δεδομενα παρασκηνιου αλλα και παλι εχω το ιδιο προβλημα

 

κατόπιν σχετικής κοντινής πληρωμής θα σου πρότεινα το σέρβις, δλδ να το φέρεις εντός εγγύησης πρώτα, αν ακόμα τρέχει η εγγύησή σου

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

@vasoula

 

Έχεις δεί το Airdroid στο market;

 

οχι δεν το εχω δει

θα το τσεκαρω

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το εχω το κινητο κανα 4μηνο τωρα και δεν το εχω πειραξει καθολου, απλα κατεβαζω εφαρμογες απο το market...

Εχει να μου δωσει καποιος καμια συμβουλη τι να κανω στο κινητο?καμια εφαρμογη για backup για να καθαριζω λιγο το τηλεφωνο απο περιτα πραγματα..και επισης αν εχει κυκλοφορησει αλλη εκδοση android εκτος απο την 4.0.3 που φοραει.Μου τρωει κατι σκαλωματακια η συσκευη μηπως θελει αναβαθμιση?αν ναι πως την κανω?

Και τελος διαβαζω και ακουω για το kies air μπορει να μου εξηγησει κανεις τι ειναι αυτο???

Επίσης υπαρχει κατι αντιστοιχο με το icloud στα κινητα android?

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων..

Ελπιζω να μην σας κουρασα. . .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το εχω το κινητο κανα 4μηνο τωρα και δεν το εχω πειραξει καθολου, απλα κατεβαζω εφαρμογες απο το market...

Εχει να μου δωσει καποιος καμια συμβουλη τι να κανω στο κινητο?καμια εφαρμογη για backup για να καθαριζω λιγο το τηλεφωνο απο περιτα πραγματα..και επισης αν εχει κυκλοφορησει αλλη εκδοση android εκτος απο την 4.0.3 που φοραει.Μου τρωει κατι σκαλωματακια η συσκευη μηπως θελει αναβαθμιση?αν ναι πως την κανω?

Και τελος διαβαζω και ακουω για το kies air μπορει να μου εξηγησει κανεις τι ειναι αυτο???

Επίσης υπαρχει κατι αντιστοιχο με το icloud στα κινητα android?

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων..

Ελπιζω να μην σας κουρασα. . .

 

1. sd maid

2. το kies είναι κάτι σαν το itunes (μάλλον απο iphone έρχεσαι :rolleyes: )

3. dropbox, box κτλ

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

1. sd maid

2. το kies είναι κάτι σαν το itunes (μάλλον απο iphone έρχεσαι :rolleyes: )

3. dropbox, box κτλ

 

οχι δεν ερχομαι απο iphone απλα για εκει ξερω περισσοτερα πραγματα...

το kies απο οτι ειδα μπορω να ακουσω την μουσικη του κινητου στο pc..κανει κατι αλλο?

με το dropbox μπορω να εχω backup επαφες εικονες και τα παντα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Το εχω το κινητο κανα 4μηνο τωρα και δεν το εχω πειραξει καθολου, απλα κατεβαζω εφαρμογες απο το market...

Εχει να μου δωσει καποιος καμια συμβουλη τι να κανω στο κινητο?καμια εφαρμογη για backup για να καθαριζω λιγο το τηλεφωνο απο περιτα πραγματα..και επισης αν εχει κυκλοφορησει αλλη εκδοση android εκτος απο την 4.0.3 που φοραει.Μου τρωει κατι σκαλωματακια η συσκευη μηπως θελει αναβαθμιση?αν ναι πως την κανω?

Και τελος διαβαζω και ακουω για το kies air μπορει να μου εξηγησει κανεις τι ειναι αυτο???

Επίσης υπαρχει κατι αντιστοιχο με το icloud στα κινητα android?

Σας ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων..

Ελπιζω να μην σας κουρασα. . .

 

Καλημερα φιλε μου!

 

Πρωτα απ'ολα, αν δεν ειχες ποτε επαφη με Android συσκευη, θα σου προτεινα απλα να την "μαθεις" πρωτα! Ασχολησου οσο μπορεις & παραλληλα διαβαζε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 καθως επισης και στην αρχη αυτου του thread, ωστε να αρχισεις να παιρνεις "ιδεες"!!!

 

Μια και επειδη καταλαβαινω οτι εισαι αρχαριος, θεωρω οτι ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν αμεσα ολες αυτες οι ερωτησεις... Οχι γιατι ειναι κουραστικο, αλλα γιατι αν δεν εισαι ακομα "χωμενος", ισως να πελαγωσεις που λενε!

 

Με λιγα λογια, το καλυτερο backup ειναι το nandroid που παιρνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ενα image φαντασου του οτι εχεις στην συσκευη σου & το Titanium που παιρνει μονο τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις τους. Πρεπει ομως να εισα root για αυτο (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676)

 

Καθαρισμος "αχρηστων" δεν νομιζω οτι χρειαζεται, αρκει οταν απεγκαθιστας μια εφαρμογη, να κανεις πρωτα Διαγραφη cache μνημης και Εκκαθαριση Δεδομενων... Και να μην κατεβαζεις οτι να'ναι, δεν ειναι ολα αθωα!

 

Η τελευταια Android version για την συσκευη μας ειναι η Jelly Bean 4.1.2 και πιστεψε με, ειναι κλασεις ανωτερη απο την ΣΑΒΟΥΡΑ 4.0.3...!!! :p Δεν μου κανει εντυπωση που τρωει σκαλωματα... Το περιεργο θα ηταν να μην ετρωγε...

 

Το Kies ειναι μια αχρηστη σουιτα της Samsung για να κανεις backup (τριχες κατσαρες μπροστα σε αυτα που σου προτεινα πριν) και να εγκαθιστας ΕΠΙΣΗΜΑ updates.... Καλα κρασια... (θα καταλαβεις γιατι το λεω αυτο αργοτερα!)

 

Ξεκινα διαβασμα κι εμεις εδω ειμαστε... Μην βιαστεις ομως και κανεις καμμια "γκαφα", κοινως ρημαξεις την συσκευη σου!!! :lol::lol::lol:

 

Βημα-βημα!!!!!!!!!!!!

 

update: οι επαφες κρατιουνται backup στο Gmail. Κανεις Συγχρονισμο & οτι υπαρχει στο κινητο, υπαρχει και στο Gmail (και αντιστροφα).

 

Το Dropbox ΔΕΝ λειτουργει σαν το iTunes και γενικα το Android ΔΕΝ λειτουργει με την φιλοσοφια του iOs (γι'αυτο και το προτιμουν οσοι ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τι αγοραζουν)

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου!

 

Πρωτα απ'ολα, αν δεν ειχες ποτε επαφη με Android συσκευη, θα σου προτεινα απλα να την "μαθεις" πρωτα! Ασχολησου οσο μπορεις & παραλληλα διαβαζε εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=322851 καθως επισης και στην αρχη αυτου του thread, ωστε να αρχισεις να παιρνεις "ιδεες"!!!

 

Μια και επειδη καταλαβαινω οτι εισαι αρχαριος, θεωρω οτι ειναι λιγο δυσκολο να απαντηθουν αμεσα ολες αυτες οι ερωτησεις... Οχι γιατι ειναι κουραστικο, αλλα γιατι αν δεν εισαι ακομα "χωμενος", ισως να πελαγωσεις που λενε!

 

Με λιγα λογια, το καλυτερο backup ειναι το nandroid που παιρνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ενα image φαντασου του οτι εχεις στην συσκευη σου & το Titanium που παιρνει μονο τις εφαρμογες και τις ρυθμισεις τους. Πρεπει ομως να εισα root για αυτο (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676)

 

Καθαρισμος "αχρηστων" δεν νομιζω οτι χρειαζεται, αρκει οταν απεγκαθιστας μια εφαρμογη, να κανεις πρωτα Διαγραφη cache μνημης και Εκκαθαριση Δεδομενων... Και να μην κατεβαζεις οτι να'ναι, δεν ειναι ολα αθωα!

 

Η τελευταια Android version για την συσκευη μας ειναι η Jelly Bean 4.1.2 και πιστεψε με, ειναι κλασεις ανωτερη απο την ΣΑΒΟΥΡΑ 4.0.3...!!! :p Δεν μου κανει εντυπωση που τρωει σκαλωματα... Το περιεργο θα ηταν να μην ετρωγε...

 

Το Kies ειναι μια αχρηστη σουιτα της Samsung για να κανεις backup (τριχες κατσαρες μπροστα σε αυτα που σου προτεινα πριν) και να εγκαθιστας ΕΠΙΣΗΜΑ updates.... Καλα κρασια... (θα καταλαβεις γιατι το λεω αυτο αργοτερα!)

 

Ξεκινα διαβασμα κι εμεις εδω ειμαστε... Μην βιαστεις ομως και κανεις καμμια "γκαφα", κοινως ρημαξεις την συσκευη σου!!! :lol::lol::lol:

 

Βημα-βημα!!!!!!!!!!!!

 

Ωραια σε ευχαριστω παρα πολυ.

Θα στρωθω στο διαβασμα...:p αλλα την 4.1.2 πως την περασες?

παταω ενημερωση αλλα λεει δεν υπαρχει κατι νεωτερο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω παρα πολυ.

Θα στρωθω στο διαβασμα...:p αλλα την 4.1.2 πως την περασες?

παταω ενημερωση αλλα λεει δεν υπαρχει κατι νεωτερο...

 

Προφανως δεν εχει "ερθει" ακομα για την συσκευη σου... Ποιας χωρας ειναι?

 

Πηγαινε Ρυθμισεις - Πληροφοριες συσκευης και δες ποια ειναι η Εκδοση Βασικου Φασματος και ο Αριθμος Κατασκευης...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν εχει "ερθει" ακομα για την συσκευη σου... Ποιας χωρας ειναι?

 

Πηγαινε Ρυθμισεις - Πληροφοριες συσκευης και δες ποια ειναι η Εκδοση Βασικου Φασματος και ο Αριθμος Κατασκευης...

 

και πως θα καταλαβω ποιας χωρας ειναι?

Link to comment
Share on other sites

και πως θα καταλαβω ποιας χωρας ειναι?

 

Σου εστειλα pm, Ελβετικη ειναι (AUT) οπως και το δικο μου οταν το αγορασα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σου εστειλα pm, Ελβετικη ειναι (AUT) οπως και το δικο μου οταν το αγορασα...

 

Ωραια φιλε!!!

σε ευχαριστω παρα πολυ!!

θα διαβασω λιγο και ξαναστελνω αν ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS, ο κολλητός μου εχει το συγκεκριμενο κινητο και του εσπασε η οθονη. Γνωριζει καποιος να μου πεις καμια φθηνη λυση, εννοώ καποιο φθηνο μαγαζι η καποιον που να αναλαμβάνει τετοιες δουλειες σε καλες τιμες? Γιατι αντιπροσωπία ρωτησε και δε συμφερει. Ειναι Αθηνα! Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

εκανα τη διαδικασια που περιγραφεται για το S3, μεσω kies, ωστε να βρω την προελευση του τηλεφωνου μου, και γραφει "το gt-i9100 δεν υποστηριζει τη λειτουργια". :worry:

το εχει δοκιμασει κανενας αλλος;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...