Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν έχετε αυτόματη την φωτεινότητα είναι πολύ εύκολο να την αλλάξετε χωρίς να το καταλάβετε. Αν βάλετε το δάκτυλο στην μπάρα που είναι η ώρα κτλ και πηγαίνετε το δάκτυλο αριστερά κατεβαίνει η φωτεινότητα και δεξιά ανεβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχετε αυτόματη την φωτεινότητα είναι πολύ εύκολο να την αλλάξετε χωρίς να το καταλάβετε. Αν βάλετε το δάκτυλο στην μπάρα που είναι η ώρα κτλ και πηγαίνετε το δάκτυλο αριστερά κατεβαίνει η φωτεινότητα και δεξιά ανεβαίνει.

 

Σωστός! Απ'τα μικρά tips της συσκευής που ξεχνάω τακτικά..!:)

 

Μιας και μιλάμε για φωτεινότητα, αν υποθέσουμε ότι βάζουμε τη μπάρα χειροκίνητα στο 50% πότε καταναλώνεται περισσότερη μπαταρία, με την αυτόματη φωτεινότητα στο on ή στο off; Υποθέτω ότι το 50% δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο ρόλο με το αυτόματο στο on αλλά επειδή παίζει στο off, μιας και σίγουρα καταναλώνεται πολύ λιγότερη απ'όταν η οθόνη βρίσκεται στο 100%.. το να βρίσκεται όμως στο on δεν καταναλώνεται αρκετή ενέργεια με τις αυξομειώσεις που κάνει συνεχώς ο αισθητήρας;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και τα service points πρέπει να είναι ακόμα κλειστά γιατί δεν απαντούν στα τηλέφωνά τους, έχει κανείς ιδέα για το κόστος αντικατάστασης οθόνης και digitiser σε S2?

 

Είναι γύρω στα 180 € Φίλε.Τόσο μου είχαν πεί όταν ρώτησα

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Την χαμηλώνει όταν μπαίνει σε εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Δεν έχω ενεργοποιημένη την εξοικονόμηση ενέργειας όταν μου το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα! Ξαφνικά διαπιστώνω ότι από μόνο του μειώνει την φωτεινότητα της οθόνης. Αυτό συμβαίνει είτε την έχω στο αυτόματο είτε την ρυθμίζω στο χειροκίνητο. Είναι πρόβλημα της συσκευής ή μπορεί να το προκαλεί κάποια εφαρμογή?

 

Αυτό το παθαίνω κι εγώ κι έλεγα ότι πειράζω κάτι κατά λάθος. Τώρα που το λες κι εσύ κάτι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Προσπαθώ να "δώσω" internet στο κινητό κάνοντας το laptop (win 7) hot spot, με το Connectivity Hot spot.

Λειτουργεί κανονικά το hot spot στο laptop και συνδέομαι στο δίκτυο με το κινητό.

Ενώ όμως στο laptop έχω internet στο κινητό όχι.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Το δίκτυο στο οποίο συνδέεται το laptop είναι εταιρικό και έχω διακομιστή μεσολάβησης.

Πρέπει να κάνω ρυθμίσεις στην σύνδεση του κινητού; Γνωρίζει κανείς να με κατευθύνει;

Κάτι προσπάθησα στις ρυθμίσεις του APN αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Σημερα εχω ενα προβληματακι με τους συγχρονισμους της συσκευης.

Και πιο συγκεκριμενα με τον λογαριασμο του google (το μπλε g), ενω ολα τα αλλα συγχρονιζονται εκεινο γινεται κοκκινο με ενα θαυμαστικο και λεει πως αντιμετωπιζει καποιο προβλημα και συντομα θα επανελθει! Μετα κρασαρει με αποτελεσμα για λιγα δευτερολεπτα να κολλαει και η συσκευη.

Τι μπορω να κανω γι αυτο?

 

Δοκιμασα hard reset αλλα τα ιδια παλι, τα κρασαρισματα τα γλυτωσα μαλλον.

Τωρα ανακαλυψα πως δε συγχρονιζονταν το com android calendar, οποτε το ξετικαρα/απενεργοποιησα.

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω όλους,

χρήστης και γω galaxy s ii με περασμένη την 4.0.3 έκδοση kernel 3.0.15-Ι9100XWLP7-CL340913dpi@DELL

αγορασμένο απο multirama και έχω cosmote δίκτυο. Το πρόβλημα είναι το εξής : ενω δειχνει να εχει κανονικα δικτυο (gsm) μόλις επιχειρήσω κληση γράφει το μήνυμα "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο" χώρις αυτή να γίνετε ενώ ούτε να δεχθώ κλήσεις μπορώ.

Το πρόβλημα είχε επισημανθεί και παλιότερα και είχαν δωθεί κάποιες πιθανές λύσεις άλλα όχι απο κάποιον ο οποίος έλυσε τελικά το πρόβλημα.

Υποψιάζομαι οτι το ξεκίνησε μετά την αναβάθμηση σε ics γιατι με την GB δεν είχα το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι μου δημιουργεί προβλήματα στην δουλειά μου (είμαι σε απομακρυσμένο νησί) και δεν μπορώ να πάω π.χ σε κατάστημα της cosmote και να αλλάξω την κάρτα sim (ως μια πιθανή λύση, αν και δεν το νομίζω γιατι με την ίδια sim και με GB δουλευε μια χαρά).

Το επόμενο βήμα που σκέφτομαι να κάνω είναι να περάσω το επίσημο ics firmware της cosmote BOLPD και ο θεός βοηθός.

Αν δουλεψει θα ενήμερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Προσπαθώ να "δώσω" internet στο κινητό κάνοντας το laptop (win 7) hot spot, με το Connectivity Hot spot.

Λειτουργεί κανονικά το hot spot στο laptop και συνδέομαι στο δίκτυο με το κινητό.

Ενώ όμως στο laptop έχω internet στο κινητό όχι.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

Το δίκτυο στο οποίο συνδέεται το laptop είναι εταιρικό και έχω διακομιστή μεσολάβησης.

Πρέπει να κάνω ρυθμίσεις στην σύνδεση του κινητού; Γνωρίζει κανείς να με κατευθύνει;

Κάτι προσπάθησα στις ρυθμίσεις του APN αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

Θα πας "Ρυθμίσεις Wi-Fi" και θα πατήσεις το πλήκτρο μενού.

Θα επιλέξεις "Για προχωρημένους" και θα περάσεις τον εταιρικό proxy.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Σημερα εχω ενα προβληματακι με τους συγχρονισμους της συσκευης.

Και πιο συγκεκριμενα με τον λογαριασμο του google (το μπλε g), ενω ολα τα αλλα συγχρονιζονται εκεινο γινεται κοκκινο με ενα θαυμαστικο και λεει πως αντιμετωπιζει καποιο προβλημα και συντομα θα επανελθει! Μετα κρασαρει με αποτελεσμα για λιγα δευτερολεπτα να κολλαει και η συσκευη.

Τι μπορω να κανω γι αυτο?

 

Δοκιμασα hard reset αλλα τα ιδια παλι, τα κρασαρισματα τα γλυτωσα μαλλον.

Τωρα ανακαλυψα πως δε συγχρονιζονταν το com android calendar, οποτε το ξετικαρα/απενεργοποιησα.

 

μεγάλο ζόρι αυτό αν σου τύχει, σε εμένα ευτυχώς έφτιαξε όταν έκανα hard reset. Αν σου βγάζει πρόβλημα το calendar τότε μπες στο ημερολόγιο και ξανα δες κάθε σημείωση/συμβάν που έχεις βάλει. Στην δικιά μου περίπτωση, οι επαφές δεν συγχρονίζονταν και τσέκαρα μια-μια τις επαφές μου.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τελικα δεν αντεξα αλλο κι ανταλλαξα το i9100G μου και πηρα i9100.

Ο μονος λογος ειναι η τεραστια υποστηριξη απο τους xda σε σχεση με το G που δεν πολυεχει.

Διαφορες δεν εχω δει σε ταχυτητα.

Μια ερωτηση μονο.Το G ετρεχε με στοκ ρομ και κερνελ στα 30fps.Το i9100 ειναι στα 60fps ολα στοκ ή κι αυτο 30;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Θα πας "Ρυθμίσεις Wi-Fi" και θα πατήσεις το πλήκτρο μενού.

Θα επιλέξεις "Για προχωρημένους" και θα περάσεις τον εταιρικό proxy.

Βασικά εκεί που λες δεν έχει ρυθμίσεις για proxy.

Ρυθμίσεις proxy βρίσκω πατώντας παρατεταμένα την σύνδεση wifi που θέλω.

Από εκεί ανοίγει ένα μενού και δέχεται ρυθμίσεις.

Τους πέρασα αλλά πάλι τζίφος - δεν έχω net.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα τελικα δεν αντεξα αλλο κι ανταλλαξα το i9100G μου και πηρα i9100.

Ο μονος λογος ειναι η τεραστια υποστηριξη απο τους xda σε σχεση με το G που δεν πολυεχει.

Διαφορες δεν εχω δει σε ταχυτητα.

Μια ερωτηση μονο.Το G ετρεχε με στοκ ρομ και κερνελ στα 30fps.Το i9100 ειναι στα 60fps ολα στοκ ή κι αυτο 30;

 

Στα 30fps είναι και αυτό !!!!!!!!!!!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εκεί που λες δεν έχει ρυθμίσεις για proxy.

Ρυθμίσεις proxy βρίσκω πατώντας παρατεταμένα την σύνδεση wifi που θέλω.

Από εκεί ανοίγει ένα μενού και δέχεται ρυθμίσεις.

Τους πέρασα αλλά πάλι τζίφος - δεν έχω net.

 

Αν έχεις opera, δοκίμασε αυτό:

Γράψε στην address bar

opera:config

Kάνε scroll και βρες το μενού proxy.Βάλε τις ρυθμίσεις σου και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη στο τεστ Antutu το G στα κινουμενα γραφικα εδειχνε 30 fps και τωρα που εβαλα το i9100 εδειχνε 58fps.

Παντα για στοκ ICS μιλαω.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη στο τεστ Antutu το G στα κινουμενα γραφικα εδειχνε 30 fps και τωρα που εβαλα το i9100 εδειχνε 58fps.

Παντα για στοκ ICS μιλαω.

 

Αλήθεια ?

Ειχα την εντύπωση οτι ήταν 30fps δεν το ήξερα οτι ήταν παραπάνω .

Να σαι καλά για την ενημέρωση.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο ζόρι αυτό αν σου τύχει, σε εμένα ευτυχώς έφτιαξε όταν έκανα hard reset. Αν σου βγάζει πρόβλημα το calendar τότε μπες στο ημερολόγιο και ξανα δες κάθε σημείωση/συμβάν που έχεις βάλει. Στην δικιά μου περίπτωση, οι επαφές δεν συγχρονίζονταν και τσέκαρα μια-μια τις επαφές μου.

 

Δεν εχω κανει σημειωσεις η συμβαντα στο ημερολογιο καθολου και αυτο ειναι που με προβληματιζει.

Ειχα απεγκαταστησει καποιες εφαρμογες συστηματος με το titanium αλλα βαση των οσων μπορω να βγαλω απο το thread

με τις βελτιωσεις, επομενως δε νομιζω να εβγαλα καποια λαθος.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανει σημειωσεις η συμβαντα στο ημερολογιο καθολου και αυτο ειναι που με προβληματιζει.

Ειχα απεγκαταστησει καποιες εφαρμογες συστηματος με το titanium αλλα βαση των οσων μπορω να βγαλω απο το thread

με τις βελτιωσεις, επομενως δε νομιζω να εβγαλα καποια λαθος.

 

Μήπως έχεις αφαιρέσει το syncmlds.apk ;

Πρόσεξε ακριβώς τα γράμματα, γιατί υπάρχει και syncmldm.apk.

Αν ναι, δοκίμασε να το ξαναβάλεις και προσπάθησε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αφαιρέσει το syncmlds.apk ;

Πρόσεξε ακριβώς τα γράμματα, γιατί υπάρχει και syncmldm.apk.

Αν ναι, δοκίμασε να το ξαναβάλεις και προσπάθησε πάλι.

 

Οχι το εχω μεσα αυτο.

SyncML-DS v1.1201.5.2 αυτο δε λες?

Τωρα που το σκεφτομαι, ειχα βγαλει τα SNS account, παιζει να φταιει αυτο?

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καινουριο fw απο τσεχια

 

GT-I9100 - Czech Republic

PDA: I9100XWLPU

CSC: I9100XEZLP3

 

Version:

Date: 2012-08-01

Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom

 

 

Να δουμε ποτε θα βγει το ελληνικο .... αν και ετσι οπως το πανε κατευθειαν για jb μας βλεπω

Edited by lambgeo
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω όλους,

χρήστης και γω galaxy s ii με περασμένη την 4.0.3 έκδοση kernel 3.0.15-Ι9100XWLP7-CL340913dpi@DELL

αγορασμένο απο multirama και έχω cosmote δίκτυο. Το πρόβλημα είναι το εξής : ενω δειχνει να εχει κανονικα δικτυο (gsm) μόλις επιχειρήσω κληση γράφει το μήνυμα "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο" χώρις αυτή να γίνετε ενώ ούτε να δεχθώ κλήσεις μπορώ.

Το πρόβλημα είχε επισημανθεί και παλιότερα και είχαν δωθεί κάποιες πιθανές λύσεις άλλα όχι απο κάποιον ο οποίος έλυσε τελικά το πρόβλημα.

Υποψιάζομαι οτι το ξεκίνησε μετά την αναβάθμηση σε ics γιατι με την GB δεν είχα το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι μου δημιουργεί προβλήματα στην δουλειά μου (είμαι σε απομακρυσμένο νησί) και δεν μπορώ να πάω π.χ σε κατάστημα της cosmote και να αλλάξω την κάρτα sim (ως μια πιθανή λύση, αν και δεν το νομίζω γιατι με την ίδια sim και με GB δουλευε μια χαρά).

Το επόμενο βήμα που σκέφτομαι να κάνω είναι να περάσω το επίσημο ics firmware της cosmote BOLPD και ο θεός βοηθός.

Αν δουλεψει θα ενήμερώσω.

 

αν εννοεις την ερωτηση που εκανα εγω, γυρισα σε gb 2.3.6 και ολα καλα! προφανως ειναο θεμα firmware η αλλιως δοκιμαζεις να αλλαξεις μοντεμ, ψαξε 5-6 σελιδες πισω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχει η ξαδερφη μου το συγκεκριμενο κινητο εδω και δυο μηνες κατοπιν παροτρυνσης μου, κι ειναι πολυ ευχαριστημενη.

 

Τωρα ομως υπαρχει ενα θεμα.. Το πηρε ο γιος της και το ριξε μεσα σε νερο. Το στεγνωσε με το πιστολακι(χωρις να κανει τις υποδοχες) και μετα που το ανοιξε δουλευε κανονικα. Σημερα, μετα απο 2 μερες, πηγε να το φορτισει αλλα δε φορτιζει.. αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως λογω της υγρασιας να χαλασε η υποδοχη του φορτιστη? Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ή μηπως γνωριζετε αν μπορει να γινει αντικατασταση στο συγκεκριμενο σημειο?

 

Επισης μου ειπε οτι ειχε ξεχασει τον φορτιστη αυτες τις δυο μερες στην πριζα οποτε παιζει να χει χαλασει και τελικα να μη φταιει το τηλ?

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω όλους,

χρήστης και γω galaxy s ii με περασμένη την 4.0.3 έκδοση kernel 3.0.15-Ι9100XWLP7-CL340913dpi@DELL

αγορασμένο απο multirama και έχω cosmote δίκτυο. Το πρόβλημα είναι το εξής : ενω δειχνει να εχει κανονικα δικτυο (gsm) μόλις επιχειρήσω κληση γράφει το μήνυμα "μη εγγεγραμμένο στο δίκτυο" χώρις αυτή να γίνετε ενώ ούτε να δεχθώ κλήσεις μπορώ.

Το πρόβλημα είχε επισημανθεί και παλιότερα και είχαν δωθεί κάποιες πιθανές λύσεις άλλα όχι απο κάποιον ο οποίος έλυσε τελικά το πρόβλημα.

Υποψιάζομαι οτι το ξεκίνησε μετά την αναβάθμηση σε ics γιατι με την GB δεν είχα το πρόβλημα.

Το θέμα είναι οτι μου δημιουργεί προβλήματα στην δουλειά μου (είμαι σε απομακρυσμένο νησί) και δεν μπορώ να πάω π.χ σε κατάστημα της cosmote και να αλλάξω την κάρτα sim (ως μια πιθανή λύση, αν και δεν το νομίζω γιατι με την ίδια sim και με GB δουλευε μια χαρά).

Το επόμενο βήμα που σκέφτομαι να κάνω είναι να περάσω το επίσημο ics firmware της cosmote BOLPD και ο θεός βοηθός.

Αν δουλεψει θα ενήμερώσω.

 

αν εννοεις την ερωτηση που εκανα εγω, γυρισα σε gb 2.3.6 και ολα καλα! προφανως ειναο θεμα firmware η αλλιως δοκιμαζεις να αλλαξεις μοντεμ, ψαξε 5-6 σελιδες πισω

 

Ενημερωτικα εχω Γαλαξια με τα ιδια ακριβως χαρακτηριστικα & παροχο και δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα... απο GB σε ICS επισημα, μεσω Kies... κανενα hard reset ισως???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχει η ξαδερφη μου το συγκεκριμενο κινητο εδω και δυο μηνες κατοπιν παροτρυνσης μου, κι ειναι πολυ ευχαριστημενη.

 

Τωρα ομως υπαρχει ενα θεμα.. Το πηρε ο γιος της και το ριξε μεσα σε νερο. Το στεγνωσε με το πιστολακι(χωρις να κανει τις υποδοχες) και μετα που το ανοιξε δουλευε κανονικα. Σημερα, μετα απο 2 μερες, πηγε να το φορτισει αλλα δε φορτιζει.. αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως λογω της υγρασιας να χαλασε η υποδοχη του φορτιστη? Εχει κανεις παρομοια εμπειρια ή μηπως γνωριζετε αν μπορει να γινει αντικατασταση στο συγκεκριμενο σημειο?

 

Επισης μου ειπε οτι ειχε ξεχασει τον φορτιστη αυτες τις δυο μερες στην πριζα οποτε παιζει να χει χαλασει και τελικα να μη φταιει το τηλ?

Να το βάλει σε ένα κουτί και να το σκεπάσει με ρύζι. ΑΤο ρύζι θα τραβήξει όλη την υγρασία. Εννοείται ότι θα βγάλει καπάκι, μπαταρία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερω κι εγω αλλα επειδη περασαν δυο μερες απ το συμβαν δε της το.πα...θα της το μεταφερω
:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...