Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες.Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν η συσκευή μας είναι παρα εισαγωγής;Και αν ισχύει κάτι τέτοιο.Ποιά η διαφορά με ένα ελληνικό π.χ;

 

Πάτα στο τηλεφωνικό πληκτρολόγιο *#1234# και δες τι csc σου γραφει.. Μετά τσέκαρε το εδώ:

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάτα στο τηλεφωνικό πληκτρολόγιο *#1234# και δες τι csc σου γραφει.. Μετά τσέκαρε το εδώ:

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1

 

Ευχαριστώ φίλε.Το τσέκαρα και αντιστοιχούν όλα με τον κωδικό για Greece

 

99% είναι έτσι και του φίλου μου. Πως το αναβάθμισες από τη συσκευή με wifi? Είναι εύκολο; Αν έχεις χρόνο ρίξε τα φώτα σου :)

 

Απ'ότι κατάλαβα επειδή κι εγώ νέος είμαι στο Android απλά ενεργοποιείς το WiFi και συνδέεσαι με την συσκευή σε αυτό,με μπαταρία να είσαι full για σιγουριά,πας στις εφαρμογές-ρυθμίσεις-πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο και έπειτα "Ενημέρωση Λογισμικού" Μετά σου ζητάει να εισάγεις τον λογαριασμό σου Google και Samsung.Κάνεις log in(άν δεν έχεις τότε δημιουργείς αυτούς τους λογαριασμούς) και ξανα ακολουθείς την ίδια διαδικασία όπου όταν πατήσεις Ενημέρωση Λογισμικου θα σου εμφανίσει να πατήσεις αποδοχή σε αυτά που γράφει και μετά επόμενο και πάει λέγοντας.Έτσι το έκανα εγώ.Όταν με το καλό το κάνεις φίλε,πές μου αν σου εμφάνισε και εσένα ότι και στην φωτογραφία που σου έδιξα αν θέλεις ;) Όπως επίσης σημείωσε σε παρακαλώ την χωριτικότητα που θα σε εμφανίσει για το download του IceCream.Πές μου απλά αν είναι 215.25ΜΒ ή 215.22ΜΒ.Θα το εκτιμούσα :)

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα απο χτες εχω ενα προβλημα που δεν μου εχει ξανατυχει

παταω την καμερα για να βγαλω φοτογραφια και μου πεταει ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ το ιδιο και στο mp3 player

παω στις ρυθμiσεις-> χωρος αποθηκευσεις και μου εχει:

Συνολικος χωρος: 11,50 gb

εικονες βιντεο : 5,3 gb

μουσικη 273 μβ

ληψεις 17,75 μβ

διαφορα αρχεια 1,42 gb

διαθεσιμο 6,6 μβ

 

τι γινεται ρε παιδια που ειναι τα υπολοιπα διαθεσιμα gb (στην μπαρα κατανομης χωρου απο πανω με τα χρωματα το διαθεσιμο εχει αρκετα μεγαλο μεγεθος δηλαδη αυτο που θα επρεπε γυρω στα 5 gb) ειμαι root και φοραω wanamlite kai phenomenal kernel medium

Link to comment
Share on other sites

πας στις εφαρμογές-ρυθμίσεις-πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο και έπειτα "Ενημέρωση Λογισμικού"
Το πρόβλημα είναι οτι, εμένα σε αυτό το path (εφαρμογές-ρυθμίσεις-πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο και έπειτα "Ενημέρωση Λογισμικού) το "Ενημέρωση Λογισμικού'' δεν υπάρχει :(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οτι, εμένα σε αυτό το path (εφαρμογές-ρυθμίσεις-πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο και έπειτα "Ενημέρωση Λογισμικού) το "Ενημέρωση Λογισμικού'' δεν υπάρχει :(

 

Έλα θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.Μην αγχώνεσαι.Ψάξτο λίγο.Σκέτο ενημέρωση μήπως έχει ή ενημερώσεις;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι οτι, εμένα σε αυτό το path (εφαρμογές-ρυθμίσεις-πληροφορίες σχετικά με το τηλέφωνο και έπειτα "Ενημέρωση Λογισμικού) το "Ενημέρωση Λογισμικού'' δεν υπάρχει :(

μηπως δεν εχεις στοκ ρομ?βγαλε ενα screenshot απο το πληροφοριες σχετικα με το τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

Έλα θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο.Μην αγχώνεσαι.Ψάξτο λίγο.Σκέτο ενημέρωση μήπως έχει ή ενημερώσεις;

Δυστυχώς φίλε μου. Τίποτα δεν υπάρχει. Και εν τω μεταξύ, ούτε στο παρακάτω τεστ που είπε ο φίλος δεν υπάρχουν τα νουμεράκια που βγάζει το δικό μου. Αγορασμένο από ΟΤΕ παρακαλώ!

Πάτα στο τηλεφωνικό πληκτρολόγιο *#1234# και δες τι csc σου γραφει.. Μετά τσέκαρε το εδώ:

http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα απο χτες εχω ενα προβλημα που δεν μου εχει ξανατυχει

παταω την καμερα για να βγαλω φοτογραφια και μου πεταει ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ το ιδιο και στο mp3 player

παω στις ρυθμiσεις-> χωρος αποθηκευσεις και μου εχει:

Συνολικος χωρος: 11,50 gb

εικονες βιντεο : 5,3 gb

μουσικη 273 μβ

ληψεις 17,75 μβ

διαφορα αρχεια 1,42 gb

διαθεσιμο 6,6 μβ

 

τι γινεται ρε παιδια που ειναι τα υπολοιπα διαθεσιμα gb (στην μπαρα κατανομης χωρου απο πανω με τα χρωματα το διαθεσιμο εχει αρκετα μεγαλο μεγεθος δηλαδη αυτο που θα επρεπε γυρω στα 5 gb) ειμαι root και φοραω wanamlite kai phenomenal kernel medium

 

το είχα πάθει και εγώ...αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τί έκανα. νομίζω βγάλε ή το εντοπισμός ματιών, ή το anti shake ή στην λειτουργία λήψης κάντο απλό....κάτι από αυτά το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου. Τίποτα δεν υπάρχει. Και εν τω μεταξύ, ούτε στο παρακάτω τεστ που είπε ο φίλος δεν υπάρχουν τα νουμεράκια που βγάζει το δικό μου. Αγορασμένο από ΟΤΕ παρακαλώ!

 

Sol Ballads,Λές να είναι παρα-εισαγωγής;Σε αυτή την περίπτωση τί πρέπει να κάνει το παλικάρι;Μπορεί κάπως να το κάνει upgrade στο ICS?Περίεργο ρε φίλε.Αν δεν γίνει τίποτε απλά πηγαίνεις στον OTE και τους κράζεις.Πόσο καιρό έχει που το πήρες.Άν έχει λιγότερο απο 7 ημέρες θα πας και θα απαιτήσεις αλλαγή.Θα πείς επιβεβαίωσα ότι η συσκευή είναι παρα-εισαγωγής και δεν μου βγάζει updates μέσω WiFi όπως των άλλων που ρώτησα στο forum και έχουν τα ελληνικά και θα ζητήσεις ελληνικό του κουτιού.Έχεις δικαίωμα εντός 7 ημερών να ζητήσεις αλλαγή.DOA λέγεται αυτή η διαδικασία

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε μου. Τίποτα δεν υπάρχει. Και εν τω μεταξύ, ούτε στο παρακάτω τεστ που είπε ο φίλος δεν υπάρχουν τα νουμεράκια που βγάζει το δικό μου. Αγορασμένο από ΟΤΕ παρακαλώ!

 

Τι σου γράφει όταν πατάς *#1234# δηλαδή??

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Sol Ballads,Λές να είναι παρα-εισαγωγής;Σε αυτή την περίπτωση τί πρέπει να κάνει το παλικάρι;Μπορεί κάπως να το κάνει upgrade στο ICS?Περίεργο ρε φίλε.Αν δεν γίνει τίποτε απλά πηγαίνεις στον OTE και τους κράζεις.Πόσο καιρό έχει που το πήρες.Άν έχει λιγότερο απο 7 ημέρες θα πας και θα απαιτήσεις αλλαγή.Θα πείς επιβεβαίωσα ότι η συσκευή είναι παρα-εισαγωγής και δεν μου βγάζει updates μέσω WiFi όπως των άλλων που ρώτησα στο forum και έχουν τα ελληνικά και θα ζητήσεις ελληνικό του κουτιού

Αγορασμένο από 09/09/11 , τα έχω ψιλοπάρει τώρα :angry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αγορασμένο από 09/09/11 , τα έχω ψιλοπάρει τώρα :angry:

 

Οπότε φίλε Sol Ballads μπορεί κάπως να βάλει το ICS σε ελληνικά.Αν όχι.Μπορεί να πάει στον ΟΤΕ να τους πεί να του το αναβαθμήσουν;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Τι σου γράφει όταν πατάς *#1234# δηλαδή??

PDA:I9100BOKG2

PHONE: I9100BOKG1

CSC: I9100COSKF1

Build Info: Mon jul 4 21:16:14 KST 2011

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

PDA:I9100BOKG2

PHONE: I9100BOKG1

CSC: I9100COSKF1

Build Info: Mon jul 4 21:16:14 KST 2011

 

Και όμως φίλε μου! Είναι ελληνικό το csc σου και συγκεκριμμένα είναι cosmote..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και όμως φίλε μου! Είναι ελληνικό το csc σου και συγκεκριμμένα είναι cosmote..

Μάλιστα, όντως cosmote είναι. Ίσως δεν ξέρω να κάνω ανάγνωση στον πίνακα, τι να πω. Είμαστε σε καλό δρόμο οπότε. Γιατί δεν μου εμφανίζει στις ρυθμίσεις/πληροφορίες τηλ. το ''ενημέρωση λογισμικού''; :(:(:( Υπάρχει άλλος τρόπος;

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, όντως cosmote είναι. Ίσως δεν ξέρω να κάνω ανάγνωση στον πίνακα, τι να πω. Είμαστε σε καλό δρόμο οπότε. Γιατί δεν μου εμφανίζει στις ρυθμίσεις/πληροφορίες τηλ. το ''ενημέρωση λογισμικού''; :(:(:( Υπάρχει άλλος τρόπος;

 

Ελπίζω απο 'δω και πέρα να σε βοηθήσει ο Sol Ballads γιατί εγώ δεν έχω ιδέα φίλε.Ότι ξέρεις ξέρω.Κάτι θα γίνει λογικά μην μασάς.Δεν στέκει με την λογική να μην μπορείς να εγκαταστήσεις λογισμικό καινούργιο στην συσκευή.Δοκίμασε και με το Samsung Kies μέσω υπολογιστή

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω απο 'δω και πέρα να σε βοηθήσει ο Sol Ballads γιατί εγώ δεν έχω ιδέα φίλε.Ότι ξέρεις ξέρω.Κάτι θα γίνει λογικά μην μασάς.Δεν στέκει με την λογική να μην μπορείς να εγκαταστήσεις λογισμικό καινούργιο στην συσκευή.Δοκίμασε και με το Samsung Kies μέσω υπολογιστή

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Τελικά εγκατέστησα το kies και με το που σύνδεσα το usb μου πρότεινε μόνο του ότι υπάρχει νέα έκδοση, (κάτι για ice cream αν είδα καλά) απλά δεν με αφήνει να το κάνω γιατί η μπαταρία είναι 48%.

Όσο γι αυτό που μου είπες gaster για κάποια mb 215,15 ή 215,22 θα έχω το νου μου να σου πω αν το βγάλει, (λόγω του ότι θα γίνει μέσω Kies σε εμένα εννοώ)

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να βάλω CM9. Είναι συμβατό και stable; Ποια τα μειονεκτήματα του CM9; Βασικα θέλω μια Rom όσο το δυνατόν ποιό pure android γίνετε.

 

Ευχαριστώ

 

:-)

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα απο χτες εχω ενα προβλημα που δεν μου εχει ξανατυχει

παταω την καμερα για να βγαλω φοτογραφια και μου πεταει ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΜΝΗΜΗ το ιδιο και στο mp3 player

παω στις ρυθμiσεις-> χωρος αποθηκευσεις και μου εχει:

Συνολικος χωρος: 11,50 gb

εικονες βιντεο : 5,3 gb

μουσικη 273 μβ

ληψεις 17,75 μβ

διαφορα αρχεια 1,42 gb

διαθεσιμο 6,6 μβ

 

τι γινεται ρε παιδια που ειναι τα υπολοιπα διαθεσιμα gb (στην μπαρα κατανομης χωρου απο πανω με τα χρωματα το διαθεσιμο εχει αρκετα μεγαλο μεγεθος δηλαδη αυτο που θα επρεπε γυρω στα 5 gb) ειμαι root και φοραω wanamlite kai phenomenal kernel medium

 

Κατεβασε την εφαρμογη Sdmaid απ'το market, κανε clear τα caches, καθαρισε κ ενα φακελο Lost.dir καπως ετσι απο οτι εχει μεσα κ ψαξε μεσω του sdmaid για τα μεγαλυτερα αρχεια κ δες τι θα σου βγαλει. Αν δεν ειναι ολα αυτα που προειπα η κανενα παιχνιδι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο. Τελικά εγκατέστησα το kies και με το που σύνδεσα το usb μου πρότεινε μόνο του ότι υπάρχει νέα έκδοση, (κάτι για ice cream αν είδα καλά) απλά δεν με αφήνει να το κάνω γιατί η μπαταρία είναι 48%.

Όσο γι αυτό που μου είπες gaster για κάποια mb 215,15 ή 215,22 θα έχω το νου μου να σου πω αν το βγάλει, (λόγω του ότι θα γίνει μέσω Kies σε εμένα εννοώ)

 

Ωραία.Χαίρομαι που βοηθήσαμε φίλε.Αυτό για την χωριτηκότητα που σου είπα ήταν απλά μέσω WiFi.Νομίζω μέσω Kies αν διάβασα καλά σε ενα forum είναι μεγαλύτερο σε χωριτηκότητα από τον απλό τρόπο του WiFi.Προφανώς να εγκαθιστά και πρόσθετα προγράμματα γι'αυτό.Όπως και να έχει πες μου αν θέλεις πώς και τί.Περιμένω τα νέα σου κα ελπίζω να είναι καλά.Οσο για το λογισμικό σωστά το είπες.Ice Cream Sandwich(ICS) λέγεται και είναι η έκδοση 4.0.3 όπου τον επόμενο καιρό άκουσα θα κυκλοφορήσει και η 4.0.4 για να φτιάξει καποια bugs.Ελπίζω να γίνεται όλο και καλύτερο το Android στην συσκευή μας :)

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε την εφαρμογη Sdmaid απ'το market, κανε clear τα caches, καθαρισε κ ενα φακελο Lost.dir καπως ετσι απο οτι εχει μεσα κ ψαξε μεσω του sdmaid για τα μεγαλυτερα αρχεια κ δες τι θα σου βγαλει. Αν δεν ειναι ολα αυτα που προειπα η κανενα παιχνιδι δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

 

Ο φάκελος lost. dir τι περιέχει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά.Υπάρχει κανείς που να παρατήρησε μια κουκίδα στην οθόνη η οποία δεν φεύγει με τίποτα;Διάβασα σε forum ότι κι άλλοι είχαν αυτό το πρόβλημα.Επειδή τα έχω πάρει πολύ,θα πάω αύριο κι όλας στο Media Markt και θα ζητήσω αντικατάσταση συσκευής μέσω DOA γιατί ξενερώνω να έχω δώσει τόσα λεφτά και να μην είναι όλα στην εντέλεια.Ελπίζω να με εξυπηρετήσουν σωστά και όπως προβλέπεται και να έρθει στο χέρι μου μια συσκευή χωρίς τέτοια προβλήματα.Καινούργια συσκευή να έχει προβλήματα τέτοιου είδους δηλαδή έλεος :( Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παω να κανω εγκατασταση καποια apk και το κουμπι "εγκατασταση" δεν πατιεται!

το "ακυρο" διπλα πατιεται κανονικα.

 

χωρο εχω εννοειται (στο partition των 2GB εννοω, το αλλο δεν μας νοιαζει)

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει πες μου αν θέλεις πώς και τί.Περιμένω τα νέα σου κα ελπίζω να είναι καλά.
Δεν είδα κάτι ρε γμτ σχετικά με τα Mb κατα τη διαδικασία εγκατάστασης. :( Αν μπορώ να σου πω κάτι τώρα πες μου πια διαδρομή να ακολουθήσω και σου λέω αμέσως.Πάντως, εκεί που έπαθα πλάκα είναι που είχα πάρει backup όλα τα αρχεία με σκοπό να τα επαναφέρω μετά, (λογικό) και δεν είχε χάσει ούτε τους κωδικούς από τα wifi δίκτυα όπου είχα επισκεφτεί κατα καιρούς. Το μοναδικό που που άλλαξε είναι οι σειρά των προγραμμάτων και οι συντομέυσεις των προγραμμάτων τις οποίες και μέσα σε μισή ωρίτσα τις είχα όπως πριν. Τέλεια :)

 

Κάτι ακόμα,

Στην προηγούμενη έκδοση (GINGERBREAD), έκανα screen capture πατώντας το κεντρικό κουμπι στην οθόνη και το πλήκτρο On/off. Τώρα δεν το κάνει, γίνεται με άλλο τρόπο; ευχαριστώ.

Edited by al_exis
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παω να κανω εγκατασταση καποια apk και το κουμπι "εγκατασταση" δεν πατιεται!

το "ακυρο" διπλα πατιεται κανονικα.

 

χωρο εχω εννοειται (στο partition των 2GB εννοω, το αλλο δεν μας νοιαζει)

 

έχεις τικάρει το "εγκατάσταση εφαρμογών απο άγνωστες πηγές"? αν ναι, τότε δοκίμασε με άλλο .apk. Αυτό μου συμβαίνει αυτές τις μέρες σε άλλο android κινητό.

 

Καλησπέρα σκέφτομαι να βάλω CM9. Είναι συμβατό και stable; Ποια τα μειονεκτήματα του CM9; Βασικα θέλω μια Rom όσο το δυνατόν ποιό pure android γίνετε.

 

Ευχαριστώ

 

:-)

 

Η ενημέρωση που είχα την Κυριακή μπαίνοντας στο σαιτ τους ήταν ότι ακόμα δεν υπήρχε stable όμως είναι θέμα σύντομου χρόνου. Η ρομ του GN είναι η F1 galaxy nexus rom.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...