Jump to content

Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thread : http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/philz-cwm6-stock-kernel-cwm6-root-exfat-t1877270

 

Download xxx-signed.zip kernel matching your ROM

Put the previously downloaded xxx-signed.zip file on your external sd card

Boot into stock recovery (volume up+home+power)

Select "apply update from external storage".

Now select the xxx-signed.zip file you copied in previous step

You are rooted + new PhilZ-cwm6 kernel with CWM6

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτόν : PhilZ-cwm6-XWLSW-XEU-5.06.1-signed.zip

αλλά δες εσύ αν χρησιμοποιείς άλλη stock

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε... Με έσωσες... Δούλεψε αυτό που είπες και συμπτωματικά με το ίδιο recovery με εσένα...

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 15,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα. Παιδιά, το αγαπημένο μας κινητάκι (κάτοχος εδώ και σχεδόν 2 χρόνια) τον τελευταίο καιρό κολλάει. Αρκετά συχνά αργεί να ανοίξει η κάμερα, αργεί να μπει στο μενού, αργούν να κλείσουν οι ελάχιστες εφαρμογές που χρησιμοποιώ...Έχω βάλει τον Nοva launcher και τον έβγαλα λίγο να δω μήπως έφταιγε αυτός, αλλά νομίζω τα ίδια...Και δεν ήταν έτσι! Δεν το έχω πειράξει ποτέ, και γενικά το 'χω σε άριστη κατάσταση! Τι να φταίε? Να του κάνω λέτε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων? Θα χαθούν τηλέφωνα-photos, σημειώσεις και τέτοια? Οκ, τα περνάω στο pc πριν και μετά τα συγχρονίζω ε? Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα. Παιδιά, το αγαπημένο μας κινητάκι (κάτοχος εδώ και σχεδόν 2 χρόνια) τον τελευταίο καιρό κολλάει. Αρκετά συχνά αργεί να ανοίξει η κάμερα, αργεί να μπει στο μενού, αργούν να κλείσουν οι ελάχιστες εφαρμογές που χρησιμοποιώ...Έχω βάλει τον Nοva launcher και τον έβγαλα λίγο να δω μήπως έφταιγε αυτός, αλλά νομίζω τα ίδια...Και δεν ήταν έτσι! Δεν το έχω πειράξει ποτέ, και γενικά το 'χω σε άριστη κατάσταση! Τι να φταίε? Να του κάνω λέτε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων? Θα χαθούν τηλέφωνα-photos, σημειώσεις και τέτοια? Οκ, τα περνάω στο pc πριν και μετά τα συγχρονίζω ε? Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων...

 

Σίγουρα χάνεις επαφές, αλλά επανέρχονται με το που περάσεις τον Google λογαριασμό σου. Το ίδιο θα γίνει και με εφαρμογές και παιχνίδια αλλά χωρίς τις ρυθμίσεις- προόδους τους, ενώ όλες οι εφαρμογές της Google θα επανέλθουν όπως είναι με τα πάντα όλα.

Για να γίνουν τα παραπάνω, προϋποθέτει να κάνεις σίγουρα συχνά backup από τις ρυθμίσεις του κινητού τον Google λογαριασμό σου. Τουλάχιστον το κάνεις πριν πατήσεις επαναφορά.

Φωτογραφίες, βίντεο κλπ δεν σβήνονται.

Από την άλλη κάνε και ένα backup στο PC. Δεν βλάπτει...

Αυτά.

 

 

 

 

ΥΓ. Μιλάμε πάντα για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού.

Όχι αππ, όχι recovery.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα χάνεις επαφές, αλλά επανέρχονται με το που περάσεις τον Google λογαριασμό σου. Το ίδιο θα γίνει και με εφαρμογές και παιχνίδια αλλά χωρίς τις ρυθμίσεις- προόδους τους, ενώ όλες οι εφαρμογές της Google θα επανέλθουν όπως είναι με τα πάντα όλα.

Για να γίνουν τα παραπάνω, προϋποθέτει να κάνεις σίγουρα συχνά backup από τις ρυθμίσεις του κινητού τον Google λογαριασμό σου. Τουλάχιστον το κάνεις πριν πατήσεις επαναφορά.

Φωτογραφίες, βίντεο κλπ δεν σβήνονται.

Από την άλλη κάνε και ένα backup στο PC. Δεν βλάπτει...

Αυτά.

 

ΥΓ. Μιλάμε πάντα για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού.

Όχι αππ, όχι recovery.

 

Eυχαριστώ! Θα το δοκιμάσω και ελπίζω να επανέλθει κάπως στην πρότερη κατάσταση! Όχι ότι τώρα δεν είναι καλό...αλλά συχνά νιώθω ότι σέρνεται...:(

 

 

Tελικά έκανα την επαναφορά ρυθμίσεων...Είχα κάνει μια βλακεία μάλλον στο backup και λίγο ταλαιπωρήθηκα να ξαναβάλω ό,τι υπήρχε.Τελοσπάντων.Έχω ένα θέμα όμως...Ο προεγκατεστημένος browser που προσωπικά αν και δοκίμασα κι άλλους με βόλευε πάρα πολύ... έχει ένα θέμα στην οθόνη! Βγαίνει κάπως μουντό μπλε! Λες και έχω βάλει μπλε φίλτρο στην οθόνη!! Ενώ οι αποθηκευμένες σελίδες φαίνονται μια χαρά, όταν κλικάρω μια σελίδα κι ανοίγει...μπλε! Και η αρχική του google μπλε! Και τη φωτεινότητα στο full την έχω!Τι έγινε ρε παιδιά???? Ευχαριστώ πολύυ!!!!

A ok,το βρήκα!!! ήταν κάτι στην εξοικονόμηση ενέργειας...

Έστρωσε πολύ το κινητάκι μου με την επαναφορά..!!!

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μέσα στις ρυθμίσεις του browser έχει για φωτεινότητα. Ψάξου λίγο καλύτερα.

Δεν είμαι στοκ για να σε βοηθήσω περισσότερο.

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μέσα στις ρυθμίσεις του browser έχει για φωτεινότητα. Ψάξου λίγο καλύτερα.

Δεν είμαι στοκ για να σε βοηθήσω περισσότερο.

To βρήκα φίλε μου...οκ. Ήταν κάπου στην εξοικονόμηση ενέργειας! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. αν ξέρει κανένας να μου πει τι φταίει.. εκεί που φόρτιζε το κινητό ξαφνικά έσβησε και δεν ξανα άνοιξε... τι παίζει; μητρική μήπως...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα. αν ξέρει κανένας να μου πει τι φταίει.. εκεί που φόρτιζε το κινητό ξαφνικά έσβησε και δεν ξανα άνοιξε... τι παίζει; μητρική μήπως...

Δοκίμασες hard reset? http://www.hard-reset.com/samsung-i9100-galaxy-s2-hard-reset.html

Link to comment
Share on other sites

 

φίλε μου το δοκίμασα αλλά και πάλι δεν άνοιξε και δεν εδειξε κανένα σημείο ζωής. καμιά άλλη ιδέα...

Ευχαριστώ πάντως...

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το δοκίμασα αλλά και πάλι δεν άνοιξε και δεν εδειξε κανένα σημείο ζωής. καμιά άλλη ιδέα...

Ευχαριστώ πάντως...

Δοκίμασε και με κάποια άλλη μπαταρία μήπως..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με κάποια άλλη μπαταρία μήπως..

 

άλλη μπαταρία δεν έχω αλλά εάν το έβαζα μόνο με τον φορτιστή δεν θα είχε κάποια ένδειξη; Δοκίμασα 3 διαφορετικούς φορτιστές samsung. Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξαφνικά, εκεί που διάβαζα κάτι σε ένα φόρουμ (μέσα από tapatalk), ξαφνικά κολλάει το κινητό. Κάνω reboot (έχω cyanogenmod 11), κολλάει στο σημείο με το προσωπάκι και το βελάκι που περιστρέφεται συνέχεια γύρω του.. Κάνω μια επανεκκίνηση, κάνω δεύτερη, το ίδιο. Βγάζω και βάζω μπαταρία, το ίδιο.

 

Μπαίνω σε recovery mode, κι εκεί πώς μου έρχεται και κάνω clear cache. Κάνω reboot, βγάζει το προσωπάκι με το βελάκι, και ξαφνικά το βελάκι κολλάει. Κι από τότε πατάω το power button και δεν αποκρίνεται. Δεν ανοίγει, δεν μπαίνει καν σε recovery mode. Το βάζω να φορτίσει, δεν βγάζει τίποτα, αλλά βλέπω ότι ζεσταίνεται από πίσω..

 

Πάει; Sudden death το κινητό; :(

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μπαταρία άστο για 2-3 λεπτά ξαναβάλτην και προσπάθησε να μπεις σε download mode. Αν μπαίνει, φλάσαρε μια επίσημη και παρακολούθα το το πιο πιθανό, να έχει κρασάρει το λογισμικό.

Αν δεν μπαίνει δοκίμασε με jig αν ούτε έτσι τότε ναι, πας για κηδεία η σοβαρή επισκευή :(

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το USB jig υπάρχει περίπτωση να κάνει δουλειά την στιγμή που δεν μπαίνει καν σε recovery mode;

 

το jig το μόνο που κάνει είναι να σε βάζει σε download mode (και μόνο σε αυτό) όταν ΟΛΟΙ οι άλλοι τρόποι έχουν αποτύχει.

 

Με τον τρόπο αυτό θα μπορείς να φλασάρεις μια επίσημη και να το πας σέρβις η ότι άλλο.

 

Αν δεν μπαίνει ούτε με αυτό....την πάτησες, απλώς. πας για πλακέτα μετά :( που κατά την γνώμη μου, δεν αξίζει (πλέον) το έξοδο....

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, έχω ένα S2 (GT I9100) αγορασμένο το Δεκέμβριο του 2011. Έχω κάνει όλες τις επίσημες (και μόνο) αναβαθμίσεις και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Προκειμένου να βγάλω την κάρτα microSD για να αλλάξω τη μουσική και να διαγράψω άχρηστα αρχεία, έσβησα σήμερα το μεσημέρι τη συσκευή. Αφού τελείωσα με την SD την επανατοποθέτησα και προσπάθησα να το ανοίξω ξανά. Φορτώνει τον αρχικό λογότυπο και εν συνεχεία την επιγραφή SAMSUNG με το φωτεινό εφέ και εκεί κολλάει, υπερθερμαίνεται κυρίως στην πάνω δεξιά πλευρά και μετά από 5-6 προσπάθειες αφού αφαίρεσα την SD και τη SIM έσβησε οριστικά, αφού προφανώς κατανάλωσε όλη τη μπαταρία. Η μπαταρία είναι καινούργια (3-4 μηνών). Δοκίμασα και με την παλιά αλλά τα ίδια. Όταν το έβαλα σβηστό στο φορτιστή η μπαταρία φορτίζει κανονικά. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας πριν πάω στο service χωρίς βέβαια εγγύηση. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, έχω ένα S2 (GT I9100) αγορασμένο το Δεκέμβριο του 2011. Έχω κάνει όλες τις επίσημες (και μόνο) αναβαθμίσεις και μέχρι σήμερα δεν είχα κανένα πρόβλημα. Προκειμένου να βγάλω την κάρτα microSD για να αλλάξω τη μουσική και να διαγράψω άχρηστα αρχεία, έσβησα σήμερα το μεσημέρι τη συσκευή. Αφού τελείωσα με την SD την επανατοποθέτησα και προσπάθησα να το ανοίξω ξανά. Φορτώνει τον αρχικό λογότυπο και εν συνεχεία την επιγραφή SAMSUNG με το φωτεινό εφέ και εκεί κολλάει, υπερθερμαίνεται κυρίως στην πάνω δεξιά πλευρά και μετά από 5-6 προσπάθειες αφού αφαίρεσα την SD και τη SIM έσβησε οριστικά, αφού προφανώς κατανάλωσε όλη τη μπαταρία. Η μπαταρία είναι καινούργια (3-4 μηνών). Δοκίμασα και με την παλιά αλλά τα ίδια. Όταν το έβαλα σβηστό στο φορτιστή η μπαταρία φορτίζει κανονικά. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας πριν πάω στο service χωρίς βέβαια εγγύηση. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μπαίνεις recovery, επιλέγεις wipe data και factory reset και κάνεις επανεκκίνηση. Λογικά θα μπει κανονικά αλλά θα πρέπει να τα στήσεις όλα ξανά από την αρχή.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Η επανεκκίνηση έγινε κανονικά. Έχασα βέβαια αρκετά πράγματα (SMS, σημειώσεις κλπ.) αλλά το τηλέφωνο "ανανεώθηκε" και λειτουργεί τέλεια
Link to comment
Share on other sites

Περασα μια cm 4.4.4 snapshot m9 σημερα, και καθως πηγα να βαλω τα mini gapps για 4.4.4 μου λεει οτι απαιτουν χωρο 24670 mb και εγω εχω μονο 16500κατι και εγινε aborted. Κατοπιν κατεβασα και εβαλα τα micro gapps και ολα οκ. Γιατι αυτο με τα mini? Εχω ξαναβαλει στο παρελθον χωρις προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Περασα μια cm 4.4.4 snapshot m9 σημερα, και καθως πηγα να βαλω τα mini gapps για 4.4.4 μου λεει οτι απαιτουν χωρο 24670 mb και εγω εχω μονο 16500κατι και εγινε aborted. Κατοπιν κατεβασα και εβαλα τα micro gapps και ολα οκ. Γιατι αυτο με τα mini? Εχω ξαναβαλει στο παρελθον χωρις προβλημα.

 

Μάλλον κάποιο λάθος υπάρχει στο script των gapps που κατέβασες γιατί ζητάει 24GB ελεύθερο χώρο, όταν τα gapps το μέγιστο που μπορούν να πιάσουν όταν είναι full package νομίζω είναι 200-250mb. Λογικά θα το φτιάξουν στην επόμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση...

Έχω ένα Galaxy S2 2ετίας και πριν λίγο καιρό εκεί που μιλούσα ζεστάθηκε υπερβολικά και το έκλεισα...

Δούλευε κανονικά μέχρι που έκλεισε από μπαταρία και μετά ενώ φόρτιζε, η μπαταρία δεν ξεπερνούσε ποτέ το 2% με αποτέλεσμα να μην ανοίγει...

Αγόρασα λοιπόν καινούργια μπαταρία, τη βάζω, δουλεύει κανονικά και πριν λίγο μίλησα πάλι 1 λεπτό στο τηλ. και ανέβασε πολύ υψηλές θερμοκρασίες!!

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?? Το έχει πάθει κανείς εδώ μέσα??

Ρωτάω διότι μάλλον πάει για πέταμα και κρίμα τα 20 ευρώ που έδωασ για την μπαταρία :/

 

Φιλικά Ζάχος..

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο καλό θα ήτανε να δοκιμάσεις πρώτα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Σβήνονται τα πάντα από εφαρμογές και τηλέφωνα γι'αυτό φρόντισε να κάνεις backup τον Γκουγκλ λογαριασμό σου, τουλάχιστον να έχεις τις επαφές. Τις εφαρμογές τις ξαναπερνάς μετά με την ησυχία σου.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Ζάχο καλό θα ήτανε να δοκιμάσεις πρώτα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Σβήνονται τα πάντα από εφαρμογές και τηλέφωνα γι'αυτό φρόντισε να κάνεις backup τον Γκουγκλ λογαριασμό σου, τουλάχιστον να έχεις τις επαφές. Τις εφαρμογές τις ξαναπερνάς μετά με την ησυχία σου.

 

Θα το δοκιμάσω και αυτό αν και δε νομίζω να φταίει αυτό!

Δούλευε εδώ και καιρό με custom rom και δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα... Παρουσιάστηκε ξαφνικά...

 

ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!!! Η εγγύηση έληξε πριν 1 εβδομάδα :P

 

I love my luck!!!

 

Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή!!!

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, έπιασα ξανά μετά από καιρό το s2 μου γιατί είχε ένα ατύχημα το κινητό μου.

Το πρόβλημα μου είναι ότι, από όσο θυμάμαι στην αρχή που το είχα πάρει, το gps κλείδωνε σχετικά γρήγορα, περίπου 4-5 λεπτά, αλλά τώρα κάνει μέχρι και μισή ώρα να κλειδώσει, με ελάχιστο σήμα που το χάνει για πλάκα κάθε 30 δευτερόλεπτα...

Ξέρει κάποιος να μου προτείνει κάποιο τρόπο να κλειδώνει όπως παλιά? Είτε custom rom, είτε cernel, είτε modem.

Ο Δανείζων Κάνει Εχθρούς Και Ο Χαρίζων Αχάριστους... :wink:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...