Jump to content

Οδηγός εγκατάστασης Custom ROM Final Mango 7720.68 - Ελληνικά


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν ανοίξει (να μπει σε recovery mode ή κάτι παρόμοιο), πως να του βάλω τη ROM;

Θα δοκιμάσω να φορτίσω την original μπαταρία και θα ξαναδοκιμάσω... αλλά όπως σου είχα πει, η άλλη μπαταρία ήταν πλήρως φορτισμένη όταν αρχισα τη διαδικασία.

Ελπίζω να γίνει κάτι.

 

Αν δεν γινει τιποτα και αφου φορτισεις την μπαταρια προσπαθησε αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597837

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3822871#post3822871

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 463
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν γινει τιποτα και αφου φορτισεις την μπαταρια προσπαθησε αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597837

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3822871#post3822871

 

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς, μετά από αρκετές ώρες προσπαθειών, δεν κατάφερα να το ανοιξω σε USB Host Mode.

Ακολούθησα τις οδηγίες που μου έδωσες αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται.

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς, μετά από αρκετές ώρες προσπαθειών, δεν κατάφερα να το ανοιξω σε USB Host Mode.

Ακολούθησα τις οδηγίες που μου έδωσες αλλά το κινητό δεν ανταποκρίνεται.

 

Αυτο ειναι πολυ περιεργο ... Μπαταρια ειναι φορτισμενη ετσι ???

Εγω μεχρι τωρα δεν εχω βρει κανενα τηλ που δεν μπαινει se USB host ...

Η δεν το κανεις καλα .. η καπιο απο τα κουμπια σου εχει χαλασει !!!!

 

Αν δεν εχεις αλλη επιλογη ..πηγαινετο για σερβις και κανε τον βλακα ... μην πεις τιποτα για ρομ και τα λοιπα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πολυ περιεργο ... Μπαταρια ειναι φορτισμενη ετσι ???

Εγω μεχρι τωρα δεν εχω βρει κανενα τηλ που δεν μπαινει se USB host ...

Η δεν το κανεις καλα .. η καπιο απο τα κουμπια σου εχει χαλασει !!!! Θα προσπαθήσω να το ανοίξω και θα τσεκάρω αν έχουν μετακινηθεί τα κουμπιά από τη θέση τους, αν και δουλευαν όλα μια χαρά πριν το συμβάν.

 

Αν δεν εχεις αλλη επιλογη ..πηγαινετο για σερβις και κανε τον βλακα ... μην πεις τιποτα για ρομ και τα λοιπα Αν το ανοίξουν και δουν την 32GB micro-sd τι να τους πω; Πως την είχε από τη μάνα του; (αστειάκι).

 

Δεν το βάζω κάτω... θα βρω μια λύση... ελπίζω.

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βάζω κάτω... θα βρω μια λύση... ελπίζω.

 

Βγαλε την καρτα αυτη και βαλε αυτη που ειχε απο την μανα του να δεις ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε την καρτα αυτη και βαλε αυτη που ειχε απο την μανα του να δεις ...!!!

 

Την κάρτα του την είχα βάλει αμέσως σχεδον που το είχα αγοράσει. Κα'να χρόνο τώρα. Δεν έφταιγε η κάρτα.

Το πήγα να το ελέγξουν και μου ειπαν πως δε συμφέρει η επισκευή του. Τελικά ήταν πρόβλημα hardware.

Δεν με άντεξε το καημένο, με τόσα που ειχε τραβήξει.

Δεν πειράζει, στο επόμενο με το καλό.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.

Η "κινητή" ιστορία μου: Motorola T180, Nokia 3310, Nokia 3650, Motorola V3, Samsung D900, iPhone 3G, HTC 7 Trophy, Nokia Lumia 820, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy S7 Edge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,περασα πριν καιρο την Dynamics7 v1.0 ROM PORT στο trophy μου και σημερα μου εβγαλε ενα update (8773) το εκανα αλλα εχω προβλημα στο marketplace και στο wifi (τουλαχιστον αυτα εντοπισα προς το παρον) δηλαδη στο market δε μπορω να περασω καποια εφαρμογη μου βγαζει σφαλμα (805a0190) εχει μπερδεμενες τις κατηγοριες δλδ στις επι πληρωμη μου βγαζει τις δωρεαν κτλ, δε κανει αναζητηση και σε καποιες ειτε δε μπαινει μεσα και μου βγαζει σφαλμα οταν τις επιλεγω η μου βγαζει οτι το κινητο πρεπει να ενημερωθει και οτι η εφαρμογη ειναι διαθεσιμη αποκλειστικα για αλλο παροχο κινητης τηλεφωνιας η επειδη η εφαρμογη δεν ειναι διαθεσιμη στην περιοχη μου να σημειωσω επισης οτι το τελευταιο μηνυμα μου το εβγαλε σε εφαρμογη που την ειχα περασει πριν την τελευταια ενημερωση και τελος το wifi οταν το ανοιγω για πρωτη φορα δε μου βγαζει τα διαθεσιμα δικτυα αν το κλεισω και το ξανα ανοιξω δευτερη φορα τα βγαζει κανονικα!

Το εχει και αλλος αυτο το προβλημα;Υπαρχει καποια λυση ή πρεπει να ξανα γυρισω στην προηγουμενη εκδοση ή υπαρχει καποια ενημερωση στη Dynamics7 οπου θα περιεχει την ενημερωση και θα πρεπει να περασω αυτη;(το τελευταιο θα μπορουσα να το κοιταξω και μονος μου απλα το σκεφτηκα τωρα στο τελος :-P)

 

Ευχαριστω προκαταβολικα..Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To trophy μου τα παιξε (δεν αποκρινεται σ ολα τα σημεια η οθονη) και πρεπει να παει στο service, εχω ομως custom rom dft v4, ποια rom πρεπει να βαλω για να ισχυει η εγγυηση και απο που θα την κατεβασω?

 

στοιχεια τηλεφωνου

 

7.10.8107.79

2250.21.51203.401

5.69.09.05a_22.50.50.21U

1.20.2250.0(117833)

 

Ευχαριστω!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To trophy μου τα παιξε (δεν αποκρινεται σ ολα τα σημεια η οθονη) και πρεπει να παει στο service, εχω ομως custom rom dft v4, ποια rom πρεπει να βαλω για να ισχυει η εγγυηση και απο που θα την κατεβασω?

 

στοιχεια τηλεφωνου

 

7.10.8107.79

2250.21.51203.401

5.69.09.05a_22.50.50.21U

1.20.2250.0(117833)

 

Ευχαριστω!!

 

Εδω κοιταξε ... και γενικα οποια ΡΟΜ για Trophy με 401 στην αριθμηση της σου κανει

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=984249

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ colossus θα βάλω αυτή με το nodo που δίνεις

Τελικα δεν κανει βγαζει σφαλμα error 294 invalid vender id

κατεβαζω τωρα μια αλλη, ελπιζω να κανει

RUU_Spark_HTC_Europe_1.10.401.04_Radio_5.52.09.16_ 22.33a.50.10U_by_ansar

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=924333

Edited by mustanggre
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω στο trophy μου περασμένη την rom 8107 που έχει κάποια λίγα πράγματα από το lumia μέσα , αν περάσω την Dynamics7 v1.0 θα χάσω όλα τα δεδομένα που έχει μέσα η συσκευή ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχω στο trophy μου περασμένη την rom 8107 που έχει κάποια λίγα πράγματα από το lumia μέσα , αν περάσω την Dynamics7 v1.0 θα χάσω όλα τα δεδομένα που έχει μέσα η συσκευή ?

 

Οταν αλλαζεις rom διαγραφονται τα παντα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια επειδη εγω τωρα το καλοκαιρι το ςιχα παρατησει τελειως και δεν παρακολουθουσα τις εξελιξεις,γινεται να αλλαξουμε spl σε bootloader 5.10.2250.1(131801) για να περασουμε την dynamics??? Aμα ειναι να κανω την διαδικασια.

Ευχαριστω

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εγω τωρα το καλοκαιρι το ςιχα παρατησει τελειως και δεν παρακολουθουσα τις εξελιξεις,γινεται να αλλαξουμε spl σε bootloader 5.10.2250.1(131801) για να περασουμε την dynamics??? Aμα ειναι να κανω την διαδικασια.

Ευχαριστω

 

Για να εχεις bootloader 5.xx εχεις περασει σε official mango και πανω.. Στο xda κυκλοφορει ενας bootloader για να κανεις downgrade.. Ο μονος τροπος για να περασεις hspl/rspl που χρειαζεται για να βαλεις μετα οποια custom rom θελεις, ειναι να κανεις το spl σου να γραφει το πολυ 3.xx και οχι 4 η 5.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εγω τωρα το καλοκαιρι το ςιχα παρατησει τελειως και δεν παρακολουθουσα τις εξελιξεις,γινεται να αλλαξουμε spl σε bootloader 5.10.2250.1(131801) για να περασουμε την dynamics??? Aμα ειναι να κανω την διαδικασια.

Ευχαριστω

 

Για να εχεις bootloader 5.xx εχεις περασει σε official mango και πανω.. Στο xda κυκλοφορει ενας bootloader για να κανεις downgrade.. Ο μονος τροπος για να περασεις hspl/rspl που χρειαζεται για να βαλεις μετα οποια custom rom θελεις, ειναι να κανεις το spl σου να γραφει το πολυ 3.xx και οχι 4 η 5.. ;)

 

Και μεγαλη προσοχη ...γιατι ειναι πολυ ευκολο να το μπρικαρεις !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν κατάλαβα καλά με όσα διαβάζω για να εγκαταστήσω την Dynamic σε μία συσκευή που

τώρα τρέχει την Touch-It δεν χρειάζεται να πάω σε 7004 αλλά ακολουθώ κατευθείαν τον οδηγό στην

πρώτη σελίδα, Σωστά;

Το δικό μου trophy έχει spl 1.10.2250.5.

Προχωράω άφοβα; Δεν θα έπρεπε να είναι 3....;

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά με όσα διαβάζω για να εγκαταστήσω την Dynamic σε μία συσκευή που

τώρα τρέχει την Touch-It δεν χρειάζεται να πάω σε 7004 αλλά ακολουθώ κατευθείαν τον οδηγό στην

πρώτη σελίδα, Σωστά;

Το δικό μου trophy έχει spl 1.10.2250.5.

Προχωράω άφοβα; Δεν θα έπρεπε να είναι 3....;

 

Ναι προχωρα εισαι ετοιμος !!!!

 

Ανεβασα στο μπλογκ μου ενα οδηγο για την δημιουργια USB Y καλωδιου και GoldCard που ειναι απαραιτητα για να κανουμε downgrade & debranding οποιδηποτε HTC τηλεφωνο...

 

http://colossusr.blogspot.gr/2012/09/usb-y-cable-gold-card-htc.html

 

Θα ακολουθησει αμεσα και ο οδηγος για το φλασαρισμα μεσω usb Υ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την dynamic όλα καλά.

Δεν μου εμφανίζει όμως τα ελληνικά γράμματα όταν στις επαφές

πατάω πάνω σε ένα γράμμα.

Επίσης αν κατάλβα καλά η επιλογή 2G και 3G άλλαξε σε 3G και E, ή μήπως κάνω λάθος;

Το Advanced config manager δουλεύει απροβλημάτιστα;

Και τελευταίο μπορώ να μεταφέρω απλά φωτογραφίες και να τις βλέπω από το κινητό μέσω mobile device center;

Και κάτι για τα windows phone

Mπορώ να αλλάξω το windows live ID που είχα μέχρι τώρα

αλλά να διατηρήσω και τις αγορές που είχα κάνει από το marketplace;

Καταλαβαίνω πως είναι μάλλον αδύνατον αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ευχαριστώ.

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την dynamic όλα καλά.

Δεν μου εμφανίζει όμως τα ελληνικά γράμματα όταν στις επαφές

πατάω πάνω σε ένα γράμμα.

Επίσης αν κατάλβα καλά η επιλογή 2G και 3G άλλαξε σε 3G και E, ή μήπως κάνω λάθος;

Το Advanced config manager δουλεύει απροβλημάτιστα;

Και τελευταίο μπορώ να μεταφέρω απλά φωτογραφίες και να τις βλέπω από το κινητό μέσω mobile device center;

Και κάτι για τα windows phone

Mπορώ να αλλάξω το windows live ID που είχα μέχρι τώρα

αλλά να διατηρήσω και τις αγορές που είχα κάνει από το marketplace;

Καταλαβαίνω πως είναι μάλλον αδύνατον αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Ευχαριστώ.

 

Παμε ενα ενα

1. Οι επαφες ειναι με Ελληνικα γραμματα και εχεις διαλεξει Ελληνικη γλωσσα παντου ?

2. 3g ειναι η φουλ ταχυτητα Ε και g ειναι τα πολυ αργα

3. Δουλευει αλλα οπως παντα εχει τις παραξενιες του

4. Αν ανοιγει το device center ναι αλλα οι φωτο και η μουσικη ειναι ευκολα στο zune

5. Οχι δεν μπορεις να μεταφερεις τις αγορες σου σε αλλο live id

Link to comment
Share on other sites

2. 3g ειναι η φουλ ταχυτητα Ε και g ειναι τα πολυ αργα

 

Με την ευκαιρεία, νομίζω ότι το πιο γρήγορο είναι το Η... ή όχι???

Πολύ μπέρδεμα αδερφέ...

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρεία, νομίζω ότι το πιο γρήγορο είναι το Η... ή όχι???

Πολύ μπέρδεμα αδερφέ...

 

Αλλες φορες δειχνει το Η αλλες το 3g.. Οτι και να δειχνει το ιδιο ειναι απο πλευρας ταχυτητας ...!!

Link to comment
Share on other sites

Παμε ενα ενα

1. Οι επαφες ειναι με Ελληνικα γραμματα και εχεις διαλεξει Ελληνικη γλωσσα παντου ?

Αυτό ήταν το λάθος

2. 3g ειναι η φουλ ταχυτητα Ε και g ειναι τα πολυ αργα

3. Δουλευει αλλα οπως παντα εχει τις παραξενιες του

Θα το δοκιμάσω λοιπόν

4. Αν ανοιγει το device center ναι αλλα οι φωτο και η μουσικη ειναι ευκολα στο zune

Δεν τα έχω καταφέρει ακόμη.

5. Οχι δεν μπορεις να μεταφερεις τις αγορες σου σε αλλο live id

Ο.Κ.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Αλλες φορες δειχνει το Η αλλες το 3g.. Οτι και να δειχνει το ιδιο ειναι απο πλευρας ταχυτητας ...!!

Δεν είναι το ίδιο. Το Η (=HSDPA) είναι πιο γρήγορο από το 3G

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το ίδιο. Το Η (=HSDPA) είναι πιο γρήγορο από το 3G

 

Σαν τεχνικα χαρακτηριστικα ναι δεν ειναι ..

Αυτο που δειχνει ομως στο τηλ σε WP ειναι ιδιο ... αλλες φορες δειχνει Η και αλλες 3G στο ιδιο σημειο !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δοκίμασε κανείς την Dynamics V2.0 η οποία είναι η διαρροή της 7.8;

Σκέφτομαι να την περάσω αλλά από την άλλη με προβληματίζει στο αν θα πρέπει να περιμένω να πειραχτεί η επίσημη 7.8.

Αργεί πολύ όμως και με "τρώει"... τι λέτε???

Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...