Jump to content

Polls @ myphone.gr: Πειρατικές εφαρμογές - τις χρησιμοποιείτε;


saliez
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε πειρατικές εφαρμογές και που; Κινητό, PC ή και τα δύο;  

502 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε πειρατικές εφαρμογές και που; Κινητό, PC ή και τα δύο;

    • Ναι, χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στο κινητό
      29
    • Ναι, χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στον Η/Υ
      82
    • Ναι, χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές παντού
      274
    • Όχι, δεν χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στο κινητό
      21
    • Όχι, δεν χρησιμοποιώ «σπασμένες» εφαρμογές στον Η/Υ
      3
    • Όχι, δεν χρησιμοποιώ καθόλου «σπασμένες» εφαρμογές
      34
    • Τις χρησιμοποιώ δοκιμαστικά, πριν την αγορά μιας εφαρμογής
      33
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      25


Recommended Posts

Χωρις πλακα τωρα. Αν εβλεπα μια φεραρι μου αρεσε αλλα δεν ειχα τα χρηματα να την παρω και αποφασιζα να την "κλεψω" και με το που την "εκλεβα" υπηρχε στην θεση της μια ακομα φεραρι ιδια και ο ιδιοκτιτης δεν την εχανε ποτε απο την κατοχη του τοτε μαλον ναι θα ημουν κλεφτης

Και φαντάζομαι η Φερράρι δε θα είχε κανένα πρόβλημα που εσύ και ο ιδιοκτήτης της μπορούσατε να αναπαράγεται όσα αυτοκίνητά της θέλετε! Αφού πούλησε ένα, έκανε τη δουλειά της... γιατί να πουλήσει περισσότερα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 148
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χωρίς να θέλω να σε κρίνω, αλλά με το ίδιο σκεπτικό, πήγαινε σε ένα φούρνο να πάρεις ψωμί και όταν σου ζητήσει τα 60 λεπτά, πες ότι είσαι 16 χρονών .... Αμ, δεν πάει έτσι, από την στιγμή που είσαι καταναλωτής πρέπει να πληρώσεις ... Όσο για το άλλο, το πόσο θέλει μία εφαρμογή, δεν είναι το κόστος, εφαρμογή μπορεί να κοστίσει στο παλικάρι που θα τη φτιάξει και μόλις 2 λεπτα του ευρώ, σημασία έχει ο κόπος ... Κάποια στιγμή, αν με το καλό φτιάξεις μόνο σου στη σχολή σου ή κάπου αλλού και το πιο μικρό πρόγραμμα θα με θυμηθείς ....

 

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ κάνε ότι αγαπάς, δεν κάνει κανείς την δίω, εγώ απλά θέλω να σου δώσω να κατανοήσεις το γιατί ότι μου αρέσει το αγοράζω ... Η αγορά είναι για μένα μία επιβράβευση που πρέπει να δίνεται, έστω και στο 10% των προγραμμάτων που χρησιμοποιούμε ....

 

 

 

Και τα μπουζούκια είναι γεμάτα κάθε μέρα !!!!! Πες τα ....

Θα διαφωνήσω εντελώς μαζί σου.Επειδή και εγώ είμαι 16 θα σε πληροφορήσω πως αν δεν έχεις γονείς πρόθυμους να βάλουν πιστωτική κάρτα δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις αγοραστή εφαρμογή με άλλο τρόπο.Θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν υπήρχε ένας τρόπος να πας στο περίπτερο να αγοράσεις μια κάρτα όπως στα καρτοτηλέφωνα και να την βάλεις σε ένα λογαριασμό τύπου Paypal. Δεν είναι ότι δεν θέλω να αγοράσω μια εφαρμογή Είναι όμως ότι έχω τα χρήματα αλλά όχι τον τρόπο,αυτό είναι που σε εκνευρίζει

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω εντελώς μαζί σου.Επειδή και εγώ είμαι 16 θα σε πληροφορήσω πως αν δεν έχεις γονείς πρόθυμους να βάλουν πιστωτική κάρτα δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις αγοραστή εφαρμογή με άλλο τρόπο.Θα ήταν πολύ πιο εύκολο αν υπήρχε ένας τρόπος να πας στο περίπτερο να αγοράσεις μια κάρτα όπως στα καρτοτηλέφωνα και να την βάλεις σε ένα λογαριασμό τύπου Paypal. Δεν είναι ότι δεν θέλω να αγοράσω μια εφαρμογή Είναι όμως ότι έχω τα χρήματα αλλά όχι τον τρόπο,αυτό είναι που σε εκνευρίζει

Ακριβώς,κι όλο αυτό γιατί οι κλέφτες θέλουν να έχουν κι αναλυτικά μας στοιχεία.ότι όμως με σημαδεύει πλέον το απομάκρυνω

 

 

send from my sexy Samsung galaxy S2 using Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Παντου και παντα μονο σπασμενες...Δε βρισκω το λογο να πλερω τη στιγμη που δοκιμαζω διαφορα προγραμματα μεχρι να καταληξω καπου...

 

Tapatalked from Φώτης ο...Άνετος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα αγοραζε ποτε κανεις τα Office για προσωπικη χρηση; Θα αγοραζα εγω ποτε το Photoshop αφου δεν ειμαι γραφιστας; Η μηπως τα Windows θα γινοντουσαν Windows χωρις την πειρατια; Θα αγοραζα ποτε το CD ενος καινουργιου τραγουδιστη; H πειρατια κανει διασημο ενα προιον και ενα καλυτεχνη. Στο iPad μου εχω αγορασει γυρο στα 60-70 ευρω. Γυρω στο 10% πηγε χαμενο σε εγαρμοες που δεν μου αρεσαν καθολου.
"Όταν μιλάς φρόντισε να λες κάτι" Kim
Link to comment
Share on other sites

Τα νουμεράκια τα έβαλα εγώ

 

 

1)Δοκίμασες το PSPP και δε σε κάλυψε για την εργασία σου; Αν ναι μπορούσες να ζητήσεις από τους devs να τις συμπεριλάβουν.

2)Υπάρχουν εναλλακτικές για την πλοήγηση με χρήση data (Google maps κλπ) το οποίο πάει μια χαρά και είναι και δωρεάν (εκτός από τα δεδομένα, αλλά smartphone στις μέρες μας χωρίς dataplan είναι κάπως άκυρο)

3)Γιατί τόσο αποφάσισαν οι developers-εταιρία, ήταν ελεύθερη αγορά την τελευταία φορά που κοίταξα.

4)Δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να αλλάζει λειτουργικό όποτε βγαίνει κάποιο καινούργιο. Η υποστήριξη παλαιότερων εκδόσεων συνεχίζεται κανονικά. Για τα Vista η Microsoft παρείχε update δωρεάν υπό προϋποθέσεις (αλλά όλοι θέλουν την Professional/Ultimate/Super-Duper έκδοση ασφαλώς οπότε... πειρατεία)

5)Η Apple στηρίζεται στο ότι πουλάει ΚΑΙ hardware, το software είναι αναγκαίο κακό για αυτή. Περίπου όπως η Sony δε χρεώνει καν το update στο playstation!

6)Αν δεν υπήρχε πειρατεία τότε μπορεί οι τιμές να ήταν πιο χαμηλές, σε συγκεκριμένες ειδικές κατηγορίες προγραμμάτων οι τιμές είναι ίδιες με αυτές των κλασσικών photoshop, premier κλπ.

Για να μην παρεξηγηθώ είμαι developer σε εταιρία όπου δεν παίζει πειρατεία σε μας (πουλάμε blackbox software+hardware) αλλά και να έπαιζε δεν παίρνω ποσοστά και δε με απασχολεί.

Φοβάμαι ότι κάποια στιγμή αρκετά προγράμματα δε θα σπάνε τόσο εύκολα ή καθόλου είτε θα παίζουν 50/50 στο cloud είτε με DRM από τη CPU ή οτιδήποτε... τότε να δούμε :lol:

 

Σε ποιά χώρα ζείς; έχεις δει τις τιμές για data plans ; Αλήθεια σου φάνηκε το maps καλύτερο από το sygic ;

 

Οταν θα φτάσουν τα προγράμματα να είναι άσπαστα ( που δε το νομίζω ) πολύ απλά δε θα τα αγοράζει και κανείς.

 

Επίσης αν δεν υπήρχε πειρατεία κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είχες δουλειά γιατί η ανάπτυξη και η διεισδυση των Η/Υ θα ήταν πολύ μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Ας πάρουμε πρώτα το οικοσύστημα του υπολογιστή... Παράθυρα σπασμένα , ακόμα και στο laptop που τα έχει αγορασμένα.- Πάρα πολλά λεφτά , μια εταιρία που δεν συμπαθώ αλλά είμαι αναγκασμένος να έχω και παράθυρα σε dual boot ( θα μπορούσα να μην τα έχω καν αλλά μερικές φορές δεν έχω τον χρόνο/γνώσεις να κάνω αλλιώς)

Antivirus αγορασμένο , δοκίμασα πολλά , ένα μου αρέσει μόνο και πιστεύω πως μου κάνει την δουλειά μου.

Κανένα άλλο πρόγραμμα αγορασμένο , σχεδόν κανένα σπασμένο, μόνο opensource και free. Αγορασμένα office από την δουλειά (2007) , αλλά χρησιμοποιώ σπασμένα παλιότερα (2003) γιατί δεν μπορούσα να κάνω μια μακροεντολή να δουλεύει στα 2007.

Παιχνίδια μόνο wow που είναι αγορασμένο.

 

Android. 10ρια εφαρμογές που αξίζουν τα λεφτά τους αγορασμένες. 50ρια σπασμένες. 100+ free. τελικά από τις σπασμένες μόνο 5 βλέπω πως ενίοτε χρησιμοποιώ , και σίγα σιγά θα τις αγοράσω και αυτές. Έχω βάλει π.χ. όλα τα παιχνίδια της παιχνιδολόφτ , τα έχω ανοίξει όλα από 3 λεπτά το καθένα και απλά τα κρατάω μήπως χρειαστεί να κάνω επίδειξη το κινητό σε κανέναν iphoνάκια (χωρίς παρεξήγηση) .

Γενικά λοιπόν κατεβάζω σπασμένες εφαρμογές , και μόνο όταν περάσουν τα δικά μου εξαντλητικά τεστ προβαίνω σε αγορά , για άμεσες αναβαθμίσεις και περισσότερο για να δείξω την εκτίμηση μου στον dev.

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά χώρα ζείς; έχεις δει τις τιμές για data plans ; Αλήθεια σου φάνηκε το maps καλύτερο από το sygic ;

Όλα τα σύγχρονα συμβόλαια εμπεριέχουν data plans και οι καρτοκινητές προσφέρουν κάποια MB με κόστος 5€ το μήνα (τελευταία φορά που είχα κοιτάξει πριν πολύ καιρό). Το αν είναι καλύτερο το sygic από το maps δεν είναι δικαιολογία, φυσικά...

 

Οταν θα φτάσουν τα προγράμματα να είναι άσπαστα ( που δε το νομίζω ) πολύ απλά δε θα τα αγοράζει και κανείς.

Ή θα αποκτήσει συνείδηση ο κόσμος και θα στραφεί προς λύσεις ελεύθερες (ή δωρεάν) που μπορούν να καλύπτουν τις ανάγκες του άνετα (για μη επαγγελματική χρήση).

 

Επίσης αν δεν υπήρχε πειρατεία κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είχες δουλειά γιατί η ανάπτυξη και η διεισδυση των Η/Υ θα ήταν πολύ μικρότερη.

Εν μέρει σωστό, μόνο που στην πράξη θα είχε καλύτερη δουλειά... Η πειρατεία ευνοεί τις μεγαλύτερες εταιρείες, αυτές που αφενός μεν έχουν εξασφαλισμένες πωλήσεις από τους επαγγελματίες, αφετέρου καταφέρνουν να "χειραγωγούν" την αγορά επειδή οι μελλοντικοί επαγγελματίες μεγαλώνουν με τα εργαλεία τους και εξαρτώνται από αυτά ακόμα και από τη φοιτητική ηλικία, που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Αναφέρομαι κυρίως προγράμματα τύπου AutoCAD, Photoshop, SPSS, Matlab, Visual Studio κλπ. Θα είχα τα Windows ίδια δημοτικότητα, έναντι του ελεύθερου και δωρεάν Linux, αν δεν μπορούσες να τα βρεις "τσάμπα"; Όχι! Αυτό είναι σε βάρος των μικρότερων εταιρειών που προσπαθούν να παράγουν φτηνότερες λύσεις που να καλύπτουν τις ανάγκες των περισσοτέρων και που τελικά αναγκάζονται να κλείσουν ή να της αγοράσουν τα μεγάλα software offices. Φυσικά υπάρχει πάντα και η αντίστοιχη επιλογή open source εφαρμογών, αλλά μάλλον είμαστε όλοι πολύ φοβεροί κομπιουτεράδες και δε μας κάνουν εφαρμογές που δεν κοστίζουν τουλάχιστον 500-1000€. :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στο κινητό ,ούτε στο λάπτοπ δεν χρησιμοποιώ κάτι σπασμένο,μπορεί στο μέλλον να χρησιμοποιήσω όμως ....
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως, δεν είναι απόλυτη κλεψιά το πειρατικό λογισμικό. Και εξηγούμαι:

 

Κλέβεις από έναν περιπτερά μια κούτα τσιγάρα. Του στερείς x κέρδος, ξεκάθαρα, απ' την τσέπη του.

Κατεβάζω ένα παιχνίδι του App Store απ' το Installous. Δεν μ' αρέσει, το σβήνω. Ή μ' αρέσει και το αγοράζω (αυτά με την δική μου τακτική, άλλοι λιώνουν εφαρμογές και δε τις αγοράζουν ποτέ!). Από ποιον στερώ κάτι; Δηλαδή όταν αγοράζω παππούτσια και τα δοκιμάζω πριν, είμαι κλέφτης; Για να σοβαρευτούμε λίγο :blink:

 

Η πληροφορία ούτως ή άλλως αυτό έχει ως αρχή: Σαν να είσαι σε έναν πάγκο με 20 μήλα στην λαϊκή, παίρνεις ένα, και ο πάγκος έχει ακόμα 20 μήλα.

 

Σύμφωνοι να στηρίξουμε τον developer, αλλά δε θα πληρώσω πχ στο App Store ένα IM app που έχει 8 ευρώ χωρίς καν να το δοκιμάσω :blink: Για κανένα λόγο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16 KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε κρίνω, αλλά με το ίδιο σκεπτικό, πήγαινε σε ένα φούρνο να πάρεις ψωμί και όταν σου ζητήσει τα 60 λεπτά, πες ότι είσαι 16 χρονών .... Αμ, δεν πάει έτσι, από την στιγμή που είσαι καταναλωτής πρέπει να πληρώσεις ... Όσο για το άλλο, το πόσο θέλει μία εφαρμογή, δεν είναι το κόστος, εφαρμογή μπορεί να κοστίσει στο παλικάρι που θα τη φτιάξει και μόλις 2 λεπτα του ευρώ, σημασία έχει ο κόπος ... Κάποια στιγμή, αν με το καλό φτιάξεις μόνο σου στη σχολή σου ή κάπου αλλού και το πιο μικρό πρόγραμμα θα με θυμηθείς ....

 

Εν πάσει περιπτώσει, εσύ κάνε ότι αγαπάς, δεν κάνει κανείς την δίω, εγώ απλά θέλω να σου δώσω να κατανοήσεις το γιατί ότι μου αρέσει το αγοράζω ... Η αγορά είναι για μένα μία επιβράβευση που πρέπει να δίνεται, έστω και στο 10% των προγραμμάτων που χρησιμοποιούμε ....

 

 

 

Και τα μπουζούκια είναι γεμάτα κάθε μέρα !!!!! Πες τα ....

 

Κοίταξε συμφωνώ μαζί σου εκτός απο το παράδειγμα που μου δωσες. Το ότι είμαι μικρός δεν το χρησιμοποίησα για να δείξω ότι είμαι μικρός αλλα για να δείξω πως δεν έχω χρεωστικη και δεν μπορώ να βγάλω. Βεβαίως θα πλήρωνα αλλα για εφαρμογές που αξίζουν πραγματικά γιατί οι περισσότερες είναι υπερεκτιμημενες και δεν αξίζουν στο ελάχιστο τα λεφτά που πωλουνται

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησημοποιώ και σπασμένες και κανονικές και επεξηγούμαι:

Για παράδειγμα ένα πρόγραμμα πλοήγησης δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το αγοράσω όποτε το έχω σπασμένο (φοιτητής).Όσο για τις μικρές εφαρμογές που δεν κοστίζουν ακριβά αν είναι καλές ναι τις αγοράζω!

Καλά για τον υπολογιστή αφήστε το καλύτερα! :lol::p

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε συμφωνώ μαζί σου εκτός απο το παράδειγμα που μου δωσες. Το ότι είμαι μικρός δεν το χρησιμοποίησα για να δείξω ότι είμαι μικρός αλλα για να δείξω πως δεν έχω χρεωστικη και δεν μπορώ να βγάλω. Βεβαίως θα πλήρωνα αλλα για εφαρμογές που αξίζουν πραγματικά γιατί οι περισσότερες είναι υπερεκτιμημενες και δεν αξίζουν στο ελάχιστο τα λεφτά που πωλουνται

 

Η χρεωστική/προπληρωμένη είναι ακίνδυνη (έχεις 10 ευρώ, μπορείς να φας αυτά τα 10 και μόνο) και λογικά το γνωρίζουν και οι γονείς σου.

Το αν κάτι είναι υπερεκτιμημένο είναι σχετικό, και ο καφές 4 ευρώ στα Starbucks μου φαίνεται κομματάκι ακριβός, πρέπει να δίνω 1 ευρώ γιατί τόσο πιστεύω ότι αξίζει; Πολύ απλά παίρνω από αλλού τον καφέ μου, το ίδιο και με τις εφαρμογές, δεν είμαστε στις πρώτες εποχές του symbian που υπήρχαν 2-3 εφαρμογές για κάθε δουλειά και δεν υπήρχε σοβαρός ανταγωνισμός στις τιμές.

 

Σε ποιά χώρα ζείς; έχεις δει τις τιμές για data plans ; Αλήθεια σου φάνηκε το maps καλύτερο από το sygic ;

 

Οταν θα φτάσουν τα προγράμματα να είναι άσπαστα ( που δε το νομίζω ) πολύ απλά δε θα τα αγοράζει και κανείς.

 

Επίσης αν δεν υπήρχε πειρατεία κατά πάσα πιθανότητα δεν θα είχες δουλειά γιατί η ανάπτυξη και η διεισδυση των Η/Υ θα ήταν πολύ μικρότερη.

Ζω στην Ελλάδα και είμαι ικανοποιημένος με το dataplan μου και τα λεφτά που πληρώνω στο συμβόλαιό μου. Το πρόβλημά σου είναι ότι δε μπορείς να βρεις πλοηγό να κάνεις τη δουλειά σου ή ότι θέλεις να έχεις έναν από τους καλύτερους τζάμπα;

Προσωπικά προτιμώ το gmaps που ανοίγει σφαίρα (και έχει και caching τουλάχιστον στο Android για όσους έχουν ζόρικο dataplan) παρά ένα εμπορικό που θέλει μισό λεπτό να ανοίξει

Το να γίνει ένα πρόγραμμα άσπαστο είναι σχετικά εύκολο, αλλά πιο πιθανό το κόβω να εφαρμόζονται αυστηροί νόμοι για την πειρατεία όπως στη Γαλλία.

Επέτρεψε μου να αμφιβάλω (ως προς το αν θα είχα ή όχι δουλειά), η πειρατεία βοήθησε στην εξάπλωση πχ των Windows και μερικών εφαρμογών αλλά και να μην υπήρχε πειρατεία πάλι στα ίδια θα είμασταν περίπου από θέμα διείσδυσης με κάνα-δυο χρόνια διαφορά, ίσως όμως με καλύτερες και φθηνότερες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες ναι...αν και προτιμω να κατεβαζω δωρεαν προγραμματα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω πληρωσει ποτε για τιποτα και ειμαι αρκετα χρονια στο internet.pc-κινητο ολα σπασμενα.επισης δε θα πληρωσω ουτε το χαρατσι.πριν αρχισετε τα ''εισαι κλεφτης'' η οτι αλλο εχω να πω ενα πραγμα.δε θα δικαιολογηθω ποτε για κατι που κανω λογω του οτι γεννηθηκα φτωχαδακι.δε θα κολλησω μαχαιρι στο λαιμο κανενος για να φαω η να ντυθω αλλα το internet για μενα ειναι η τελευταια δωρεαν απολαυση μου.αυτα.
Link to comment
Share on other sites

και εγω χρησιμοποιω σπασμενες εφαρμογες και παιχνιδια..στο κινητο λογω ηλικιας και στο pc γιατι τα περισσοτερα καλα παιχνιδια η οτιδηποτε αλλο ειναι ακριβα...
Link to comment
Share on other sites

η πειρατεια σωζει την τσεπη μας.και ξεκινω με το απλο πραγμα..οτι εδω και μια 10ετια κατεβαζω mp3 στον υπολογιστη μου χωρις να πληρωνω τιποτα.επισης και στο pc εχω προγραμματα "σπασμενα" :ninja:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατεβάσει ποτέ "πειρατική" εφαρμογή για το κινητό (Android) γιατί ακριβώς το κόστος είναι τόσο μικρό (στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων) που δεν αξίζει τον κόπο να το ριψοκινδυνέψεις. Συν ότι θεωρώ ότι οι δημιουργοί της εφαρμογής αξίζουν να πληρωθούν για τον κόπο τους εφόσον πρόκειται για κάτι αξιόλογο.

Από την άλλη, στους υπολογιστές, η τιμολόγηση είναι τόσο απαράδεκτα υψηλή (κατά την ταπεινή μου άποψη) που κάνει εξαιρετικά δελεαστική τη σκέψη του "πειρατικού". Π.χ στο android έχω αγοράσει τουλάχιστον 20-25 εφαρμογές που καλύπτουν σχεδόν κάθε μου ανάγκη όσων έχω να κάνω με το κινητό και δε νομίζω να έχω δώσει συνολικά πάνω από €60, όταν για μία απλή εφαρμογή στον υπολογιστή (π.χ ένα ηλεκτρονικό πορτοφόλι) σου ζητάνε 30-40 ευρώ. Να μην αναφέρω σουίτες γραφείου ή προγράμματα επεξεργασίας φωτογραφίας....

Ορισμένα προγράμματα (πχ office) που μέσω δουλειάς μπορούσα να τα πάρω σε χαμηλές τιμές (€15) τα αγόρασα, για πολλά όμως άλλα ας είναι καλά το rapidshare και τα όμοιά του. Ψήφισα επομένως τη δεύτερη επιλογή.

 

Για τους ίδιους λόγους δεύτερη επιλογή και

από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πάντως, δεν είναι απόλυτη κλεψιά το πειρατικό λογισμικό. Και εξηγούμαι:

 

Κλέβεις από έναν περιπτερά μια κούτα τσιγάρα. Του στερείς x κέρδος, ξεκάθαρα, απ' την τσέπη του.

Κατεβάζω ένα παιχνίδι του App Store απ' το Installous. Δεν μ' αρέσει, το σβήνω. Ή μ' αρέσει και το αγοράζω (αυτά με την δική μου τακτική, άλλοι λιώνουν εφαρμογές και δε τις αγοράζουν ποτέ!). Από ποιον στερώ κάτι; Δηλαδή όταν αγοράζω παππούτσια και τα δοκιμάζω πριν, είμαι κλέφτης; Για να σοβαρευτούμε λίγο :blink:

 

Η πληροφορία ούτως ή άλλως αυτό έχει ως αρχή: Σαν να είσαι σε έναν πάγκο με 20 μήλα στην λαϊκή, παίρνεις ένα, και ο πάγκος έχει ακόμα 20 μήλα.

 

Σύμφωνοι να στηρίξουμε τον developer, αλλά δε θα πληρώσω πχ στο App Store ένα IM app που έχει 8 ευρώ χωρίς καν να το δοκιμάσω :blink: Για κανένα λόγο.

Γι' αυτό υπάρχουν και τα Trial και οι Student εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα αγοραζω εφαρμογες (windows, office, antivirus, spss κτλ), χρησιμοποιω καποιες ακριβες σπασμενες γιατι δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα (photoshop και καποιες αλλες) και αγοραζω επιλεκτικα παιχνιδια που πραγματικα αξιζουν, και σε retail μορφη αλλα τον τελευταιο καιρο κυριως μεσω steam. Να προσθεσω οτι συνηθως τα παιχνιδια πρωτα τα κατεβαζω και μετα αναλογα αν μου αρεσει η οχι τοτε το αγοραζω (και μην μου πει κανεις για ντεμο γιατι ποτε δεν μπορεις να κρινεις σωστα ενα παιχνιδια απο το ντεμο του)

Στο κινητο ολες οι εφαρμογες ειναι αγορασμενες η free εκτος απο χαρτες που ειναι σπασμενοι γιατι κοροιδο δεν ειμαι και τοσα λεφτα δεν πληρωνω. Απο τη στιγμη που μπορω να το βρω με αλλο τροπο θα το κανω, οταν με σεβαστουν σαν καταναλωτη τοτε θα παρουν τα χρηματα μου.

 

Ζω στην Ελλάδα και είμαι ικανοποιημένος με το dataplan μου και τα λεφτά που πληρώνω στο συμβόλαιό μου.

 

Αληθεια; Ε αν εισαι ικανοποιημενος με τα data plan και τις τιμες που σου προσφερουν εδω τα καρτελ τοτε μαλλον εισαι απληροφορητος για το τι συμβαινει στον κοσμο. Γυρισα απο αγγλια πριν 3 βδομαδες που ζουσα (κακια η ωρα) και προσπαθω να βρω ενα προγραμμα συμβολαιου αλλα εδω απλα κοροιδευουν τον κοσμο με τις τιμες τους. Τα αντιστοιχα που επαιρνα στην αγγλια με 10 λιρες εδω τα βρισκω τουλαχιστον 40 ευρω, εχω απογοητευτει τελειως. Αλλα αν γυρναμε και λεμε οτι ειμαστε ικανοποιημενοι με τα data plan και τις τιμες πως θα δουμε εδω ασπρη μερα; Ετσι θα μας τα καθιζουν και μυαλο δεν θα βαλουμε.

 

 

δεν εχω πληρωσει ποτε για τιποτα και ειμαι αρκετα χρονια στο internet.pc-κινητο ολα σπασμενα.επισης δε θα πληρωσω ουτε το χαρατσι.πριν αρχισετε τα ''εισαι κλεφτης'' η οτι αλλο εχω να πω ενα πραγμα.δε θα δικαιολογηθω ποτε για κατι που κανω λογω του οτι γεννηθηκα φτωχαδακι.δε θα κολλησω μαχαιρι στο λαιμο κανενος για να φαω η να ντυθω αλλα το internet για μενα ειναι η τελευταια δωρεαν απολαυση μου.αυτα.

 

 

Φτωχαδακι φτωχαδακι, samsung galaxy s αγορασες, 1 ευρω για εφαρμογη που χρησιμοποιεις συχνα δεν μπορεις να δωσεις.. Μην δικαιολογηθεις ποτε και δε κανεναν, αλλα ειμαι σιγουρος οτι και τον καφε σου τον πινεις και τις εξοδους σου κανεις. Ειναι 100% επιλογη σου που θα δωσεις τα χρηματα σου αλλα τουλαχιστον μην κοροιδευεις τον εαυτο σου η τους αλλους για τις επολογες σου.

Edited by Dragonheart
Link to comment
Share on other sites

http://www.parttimedrunks.net/wp-content/uploads/2010/04/sharing_vs_piracy.png
http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χρησιμοποιώ σπασμενες εφαρμογές στο android κινητό μου. Ο λόγος δεν είναι ούτε ότι οι εφαρμογές είναι ακριβές αλλά ότι δεν διαθετω πιστωτική η χρεωστικη κάρτα. Αν γινόταν να χρεωθει το τηλέφωνο μου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τις αγορασω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...