Jump to content

Φορητή παιχνιδομηχανή (παιδιά 9 - 11 ετών)


DrMobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτες επισκέφτηκα την ξαδέρφη μου και εκεί που καθόμασταν και παίζαμε με τα ανιψάκια μου λέω δεν βγάζω το iPhone 4 να παίξουν κανένα παιχνίδι... ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ! Τα παιδάκια κυριολεκτικά ΚΟΛΛΗΣΑΝ σαν βεντούζες και δεν μπορούσα να τα ξεκολλήσω απ' το iPhone! Τα παιδάκια είναι 9 ετών (αγοράκι) και 11 ετών (κοριτσάκι). Όταν έφευγα μου ήρθε να τους αφήσω το τηλέφωνο...

 

Επειδή δεν με παίρνει οικονομικά να τους αγοράσω iPhone, σκέφτομαι να τους κάνω δώρο μία ή δύο (αν είναι λογική η τιμή) φορητές παιχνιδομηχανές, αλλά είμαι παντελώς άσχετος με το χώρο. Τι έχετε να μου προτείνετε; Τους άρεσαν πολύ παιχνίδια τύπου Angry Birds, GT Racing, Asphalt 6, Zombie Highway και διάφορα άλλα mind/puzzle games, π.χ. iSlash, CrossFingers, Ice Age. Σημείωση: Τους άρεσε πολύ η touch screen και το γυροσκόπιο.

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να τους πάρω σε λογική τιμή μαζί με 4-5 καλούς τίτλους;

Ευχαριστώ όλους!

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

κατι σε DSi ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

κατι σε DSi ?

 

Δε νομίζω ότι χρειάζεται καν το ερωτηματικό στο τέλος :p

Η ηλικία των παιδιών, τα παιχνίδια που προτιμούν, τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις και η touchscreen που αναφέρεις, ΜΟΝΟ το DS τα καλύπτει.

 

Με όλο το σεβασμό πάντως DrMobile , άποψή μου είναι ότι το να τους πάρεις 2 DSi είναι υπερβολή. Είναι δυνατόν παιδιά 9 και 11 χρονών να κάνουν τόση χρήση της κονσόλας που να μη μπορούν να τη μοιραστούν;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ομως προσεχε, μην πας σε 3ds ! ειναι πολυ μικρα για το 3d ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις!

 

@DesertSMisSRaiN: Μάλλον έχεις δίκιο, καλύτερα μία κονσόλα με πολλά παιχνίδια παρά δύο με λιγότερα... Είναι καλό να μάθουν να μοιράζονται. Απλά τα έβλεπα χτες και τα χάζευα πώς μαλώνανε ποιος θα παίξει... Έλεγα μήπως και αποφεύγαμε τους "τσακωμούς"! :lol:

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω το DSi είναι μονόδρομος. Το υπολογίζω στα 200-250 € μαζί με 5-6 καλούς τίτλους παιχνιδιών.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

παρε κανα nindentogs που αρεσει σε ολα τα παιδακια, κανα μαριο που ναι κλασσικος... και τιποτα με διαφορα παιχνιδακια η οτι αλλο ζητησουν :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παιχνιδομηχανή, αλλά αν τους άρεσε το iPhone μπορείς να πας στο πιο φτηνό iPod Touch που κάνει γύρω στα 200. Αν και με το DSi θα είσαι πιο πλήρης και θα σου έρθει και πιο φτηνά (γύρω στα 140).
Link to comment
Share on other sites

τώρα που αλλάζει μοντέλο το psp το δίνουν πολύ φθηνά. κάπου σε μεγάλο μάρκετ το είχα δει προσφoρα στα 99ε αλλά δεν θυμάμαι που.

μάλλον στα carrefour!

Link to comment
Share on other sites

Τους άρεσαν πολύ παιχνίδια τύπου Angry Birds, GT Racing, Asphalt 6, Zombie Highway και διάφορα άλλα mind/puzzle games, π.χ. iSlash, CrossFingers, Ice Age. Σημείωση: Τους άρεσε πολύ η touch screen και το γυροσκόπιο.

 

Κατι σε tablet πιστευω να καλυπτει αυτα τα παιχνιδια...Ενα φτηνο βρισκεται με 150ευρω...

 

Αλλιως,DSi κι απο μενα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

DSi θα προτεινω εγω.

 

ή το DSi XL.

 

Η καλυτερη κονσολα για μικρα και μεγαλα παιδια (οπως εγω)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις απαντήσεις σας!

 

Τελικά σταθμίζοντας τα υπέρ και τα κατά της κάθε λύσης, καθώς και τις επιθυμίες των παιδιών, μάλλον θα καταλήξω στο iPod Touch. Έχει πληθώρα παιχνιδιών που κοστίζουν κάτω από 1 € το καθένα, έχει retina graphics και γυροσκόπιο, εν ολίγοις είναι ένα iPhone 4 χωρίς τηλέφωνο. Σε βάθος χρόνου θα έρθει φθηνότερα και με πολύ μεγαλύτερη ποικιλία στα παιχνίδια. Και είναι σίγουρο ότι θα τους αρέσει (το σημαντικότερο!).

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...