Jump to content

Xperia X8 : Ξεκλειδώστε τον bootloader & kernels


iliadelo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προφανως θα σου αλλαξαν πλακετα ετσι;

Ναι, ευτυχώς.

Δεν έβαλα μυαλό με την πρώτη και το ξαναέκανα μου ξαναλλάξανε. Πλεόν δεν το έχω ξαναπειράξει..

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Aπ οτι εχω ακουσει στις καινουργιες πλακετες εχουν αλλαξει κατι (δε ξερω ακριβως τι) και ετσι δε μπορεις να ξεκλειδωσεις bootloader.
Link to comment
Share on other sites

Aπ οτι εχω ακουσει στις καινουργιες πλακετες εχουν αλλαξει κατι (δε ξερω ακριβως τι) και ετσι δε μπορεις να ξεκλειδωσεις bootloader.

Προφανώς, γιατί για να υπάρχουν οι οδηγοί, σημαίνει πως κάποτε λειτουργούσαν..

Εγώ αγόρασα το δικό μου κάπου τα Χριστούγεννα, που σημαίνει πως σίγουρα πήρα τη "νέα φουρνιά".

 

Απλά μου έκανε εντύπωση, κανονικά πρέπει να την έχουν ψιλιαστεί τη δουλειά.

Θα μου πεις από τη στιγμή που δεν έχουν αποδείξεις, δεν μπορούν να στο "φορτώσουν".

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζεις ομως οτι και παλαιοτερα ηταν και η πιο ευκολη διαδικασια. Πολλοι brickαραν τα κινητα τους με αυτον τον τροπο και ας τα ειχαν παρει παλαιοτερα. Και εγω εχω σκεφτει πολλες φορες να το κανω αλλα το φοβαμαι λιγο..
Link to comment
Share on other sites

Από XDA Forum: If the date code on the sticker reads 11W29, or any later date (11W30, 11W31, 11W32, 11W33, ...), DO NOT attempt to unlock the boot loader.

 

Νομίζω πως είναι ξεκάθαρο πλέον.

Πραγματικός φίλος είναι αυτός που έρχεται, όταν οι άλλοι φέυγουν... :worry:
Link to comment
Share on other sites

Στους xda αναφερουν οτι αν τρεξεις το s1 tool και γραψει "SEMC SIMLOCK CERTIFICATE" or "SETOOL2 SIMLOCK SERTIFICATE" τοτε μπορεις να συνεχισεις την διαδικασια αφοβα.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=928343

2.3.7-nAa14- AnTuTu score 2335-E10i mini

lite ics rom kozbar666-kamarush kernel v3 AnTuTu score 5282-st15i smultron

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια χαρά σε όλους.Προσπαθώ να ξεκλιδώσω τον bootloader. Το πρώτο βήμα το έχω κάνει με το s1tool. Τώρα για το έπομενο βήμα χρησιμοποίησα το flashtool 0.6.9.1.Πως μπόρω να καταλάβω αν έχω ξεκλιδώσει τον bootloader;Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ!

 

10 χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.:)

 

 

Δοκίμασα να περάσω με flashtool τον kernel Alfs for GingerDX |v04 (έχει προηγηθεί root, recovery, ξεκλείδωμα του bootloader χωρίς να περάσω κάποια rom) αλλά μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας με το που ανοίγω το κινητό εμφανίζει για 20 περίπου δευτερόλεπτα το λογότυπο του kernel και μετά μαυρίζει η οθόνη.Πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να μπορεί να ανοίξει αλλά πάλι το ίδιο, το λογότυπο του kernel και μαυρίζει η οθόνη. Τελικά το επανέφερα αλλά έπρεπε να επαναλάβω όλη την διαδικασία από την αρχή. Φταίει το flashtool; Μετά προσπάθησα να περάσω τη rom (GingerDX) από CWM αλλά δεν την περνάει. Επίσης παρατήρησα ότι το bootloader είναι ξεκλείδωτο ακόμη και όταν περάσεις από την αρχή τη rom και τον kernel sony ericsson. Καμιά ιδέα;

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε περνάει τη GDX; Μήπως κάνεις κάτι λάθος; Που κολλάει;

 

Ας πάρουμε τα ποράγματα από την αρχή.Έκανα το root, το recovery, κατέβασα το busybox, ξεκλείδωσα το bootloader. Άνοιξα τον flashtool 0.6.9.1. πάτησα flash.Την πρώτη φορά έκανα το λάθος και ξεζίπαρα το αρχείο Alfs μέσα στο φάκελο firmwares. Για να ξεκολλήσει ακολούθησα της οδηγίες του Sony Ericsson Update Service (SEUS) οπότε το επανέφερα στην αρχική του μορφή (όπως το αγοράζεις από το κατάστημα). Έκανα έλεγχο στο bootloader και μου έδειξε οτι είναι ξεκλείδωτο ®. Όποτε έκανα αλλη μια προσπάθεια με το flashtool 0.2.9.1 αυτή τη φορά βάζοντας στο φάκελο firmwares μόνο αυτό που ξεζίπαρα. Αλλα πάλι τα ίδια μου βγάζει το λογότυπο του κερνελ και μετα η οθόνη μαυρίζει και το κινητό δεν κλείνει απο το on/off. Έπρεπε να βγεί η μπαταρία πρώτα. Σε recovery mode πάντως έμπενε. Μετά προσπάθησα να περάσω τη rom (GingerDX) από CWM αλλά τίποτα.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

Ξαναγύρνα σε stock μορφή και ακολούθα αυτό τον οδηγό για να τα κάνεις όλα σωστά!

Αυτό τον οδηγό είχα από την αρχή αλλά κάποια λινκ που έχει δεν ισχύουν πλέον οπότε έψαχνα και στη μηχανή αναζήτησης. Τελικά τα κατάφερα. Πέρασα την GinderDX, έπειτα τον Custom Kernel Alfs και στην συνέχεια το JimdemDroid Tweak Package μέσω CWM Recovery.Σφαίρα πάει!:)Ευχαριστώ Άλκη.

Edited by kyrgeo1978
Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε ολους.εχω 11w13 ξεκλειδωνει τον bootloader?

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΕ. ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ. ΔΕΣ ΕΔΩ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους.Πέρασα στο Χ8 την GinderDX με το kernel Alfs v04. Τις τελευταίες μέρες βγάζει σφάλμα στο wifi όταν πάω να το ενεργοποιήσω.Καμία ιδέα κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Βάλε την έκδοση v08a του Alfs..

Την έκδοση v08a του Alfs έχω περάσει. Βλέπω δύο μέσα (στο XDA) έχει διαφορά η μία από την άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σ' όλους.Πέρασα στο Χ8 την GinderDX με το kernel Alfs v04. Τις τελευταίες μέρες βγάζει σφάλμα στο wifi όταν πάω να το ενεργοποιήσω.Καμία ιδέα κανείς;

 

Πώς γίνεται να έχεις τον v08a ενώ γράφεις ότι έχεις τον 04;

Πέρα από αυτό, αυτός που λέει fps cap έχει περιορισμό στα fps που μπορεί να ανέβει. Ο άλλος δεν έχει..

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται να έχεις τον v08a ενώ γράφεις ότι έχεις τον 04;

Πέρα από αυτό, αυτός που λέει fps cap έχει περιορισμό στα fps που μπορεί να ανέβει. Ο άλλος δεν έχει..

Συγγνώμη, έκανα αντιγράφη επικόλληση για να μη γράφω και δεν παρατήρησα οτι έγραφε 04. 08a έχω περάσει. Λες να το ξαναπεράσω; Στην αρχή δεν είχε πρόβλημα με το wifi. Το κινητό είναι της αδερφής μου. Παίζει να έκανε κάτι στο wifi. Δε βλέπω όμως κάτι περίεργο εκ πρώτης όψεως.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αποθηκευμένα δίκτυα; Αν ναι, σβήσ' τα..

Αν εννοείς δίκτυα wifi, δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...