Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ερώτηση .... (στο x10 mini που έχω έχω βάλει την τελευταια rom και προς το παρόν όλα καλα... ) με την καινούργια rom το ΑΝΤ+ δουλευει? και κάτι άλλο.... αν θέλω να αναβαθμίσω και ένα άλλο Mini.... πρέπει να περάσω xrecovery ,CWM, ή με την τελευταία kernel δεν χρειάζεται και το άνει μόνη της όταν την περασουμε μέσα?

 

Για να περάσεις σε vanilla παρθένο κινητό την υπεργαμάτη rom+kernel των nAa+D_d, ακολουθείς συνοπτικά τα εξής βήματα, όλα μέσω του flashtool:

 

Πριν οποιαδήποτε διαδικασία παίρνουμε backup τις επαφές μας και ότι άλλο θεωρούμε χρήσιμο.

 

1) Κατεβάζεις το flashtool [1] και το εγκαθιστάς (τελευταία έκδοση 0.6.7).

2) Κατεβάζεις την τελευταία rom + kernel [2]. Κατεβάζεις και τα gapps(google apps) [3]. Rom+gapps τα βάζεις στην SD card από τώρα.

3) Τρέχεις το flashtool και συνδέεις το κινητό έχοντας ενεργοποιημένο το USB debugging.

4) Συνδέεις το κινητό στο pc. Αν δεν αναγνωρίζεται πρέπει να βάλεις τους drivers (μόνο σε windows, το linux είναι μπροστά :P). Κάπου μέσα στους φακέλους του flashtool υπάρχει το gordons gate. Θα ζητηθεί επανεκκίνηση.

5) Root: Πας advanced->Root και διαλέγεις ένα από τα 2. Το zergRush exploit είναι πιο πρόσφατο. Μπορεί να σου ζητήσει να κάνεις reboot ή θα κάνει μόνο του δε θυμάμαι.

6) Bootloader: συνδέεις το κινητό στο pc και λογικά πλέον θα είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Plugins->bootloader (ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς). Οπότε ξεκλειδώνεις και τον bootloader.

7) Kernel: Έχοντας τοποθετήσει τον κατεβασμένο πυρήνα στο φάκελο του Flashtool->firmwares, συνδέεις το κινητό στο pc, επιλέγεις την αστραπή->flashmode->τον kernel που θες και πατάς οκ. Μόλις τελειώσει η διαδικασία, βγάζεις το κινητό από το usb και κάνεις επανεκκίνηση. Στο logo του nAa πατάς το back button να μπεις στο clockworkmod recovery (cwm).

8) Rom+gapps: Αρχικά αν θες κάνεις ένα backup της ήδη υπάρχουσας rom (backup and restore->backup). Για την εγκατάσταση της MiniCM7 πας install zip from sdcard->choose zip from sdcard->νέα rom. Μόλις τελειώσει, εγκαθιστάς με τον ίδιο τρόπο και τα gapps. Κάνεις ένα full wipe πηγαίνοντας wipe data/factory reset->delete all user data.

9) Επανεκκίνηση και καλοδούλευτο :P

 

Παρατηρήσεις

 

1) Τα παραπάνω βήματα ισχύουν για τις συσκευές X8, X10mini, X10minipro. Στο link [2] με τα downloads, υποστηρίζονται και οι 3 συσκευές με τις εξής κωδικές ονομασίες:

Χ8 --------------- E15 --- shakira

X10 mini --------- E10 --- robyn

X10 mini pro ----- U20 --- mimmi

 

Στην ονομασία της rom περιλαμβάνεται η τρίτη στήλη, ενώ στον kernel η δεύτερη.

 

2) Αναβάθμιση από προηγούμενη έκδοση της MiniCM7 κάνουμε ακολουθώντας ΜΟΝΟ τα βήματα 8 και 9, αφού πρώτα έχουμε κατεβάσει τη νέα rom+kernel. Προσοχή: rom+kernel πάνε πακέτο, οπότε φροντίστε να κατεβάζετε πάντα τις τελευταίες εκδόσεις.

 

[1] http://androxyde.github.com/

[2] https://code.google.com/p/minicm/downloads/list

[3] http://goo-inside.me/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip ή http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

Edited by kissmyarch
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nα την κατεβασεις γιατι αξιζει!Πρεπει πρωτα να περασεις νεο κερνελ και μετα να φλασαρεις την ρομ.

 

να την κατεβασω να τη βαλω και να μην μπορω να στειλω παλι mms ? να βρω τη λυση στο προβλημα μου και μετα βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι που δεν βρηκα πουθενα.

 

Ποιες οι διαφορες του κερνελ nAa-10 με το nAa-11? εχει βελτιωσεις? η εκδοση MiniCM2.1.9 τι παραπανω η καλυτερο εχει απο την 2.1.8? Εγω που τρεχω MiniCM2.1.8 και κερνελ nAa-10 αξιζει να μπω στην διαδικασια της αναβαθμισης?

Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

Όταν παω να κανω unlock bootloader το msm7227.semc μου λέει αυτό :

 

Getting Root rights.

* daemon not running. starting it now *

*daemon started successfully *

 

Έκανα τίποτα λάθος? Αν ναι, τι?

Edited by stefanos97
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση.

ενω εχω κανει root,μου εμφανιζεται και το εικονιδιο super user στο κινητο, δεν μπορω να κανω το δευτερο βημα, δηλαδη το unlock.τι μπορει να φταιει?

ολα τα antivirus ειναι Off.

Symbian, Die hard
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εχω ενα πρόβλημα με ενα pro , στο πληκτρολόγιο του, δεν εχει εναλλαγή ελληνικά αγγλικά , και δεν βγάζει γενικά αυτα που πρέπει.

Ειδα αυτόν τον οδηγό,αν και τα έκανα ολα σωστά και περαστήκαν δεν παίζει... εχει κάνεις καμια λυση;;;;

 

------------------------

Άκυρο παιδιά ,μετα απο πολύ παίδεμα βρήκα το λαθος και ηταν πολυ εύκολο ήθελε αλλαγή τις μέθοδος εισόδου και ολα μετά ηταν τελεία!

Edited by vasiliou
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εγω εχω ενα samsung galaxys και τραβιεμαι με την ics.οποτε ειμαι στο site.απλα σας επισκευτικα γιατι θελω να σπασω το κινητο της γυναικας μου ενα xperia x10mini το οποιο ειναι στην 2.1.θελω να του βαλω την πιο προσφατη και ασ ειναι cm που εχω στο galaxy.θα μπορουσε καποιοσ να μου πει αναλητικα τι κανουμε με αυτο το κινητο?τα link της ρομ kai xreiazetai να προσεξω?
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσεις σε vanilla παρθένο κινητό την υπεργαμάτη rom+kernel των nAa+D_d, ακολουθείς συνοπτικά τα εξής βήματα, όλα μέσω του flashtool:

 

Πριν οποιαδήποτε διαδικασία παίρνουμε backup τις επαφές μας και ότι άλλο θεωρούμε χρήσιμο.

 

1) Κατεβάζεις το flashtool [1] και το εγκαθιστάς (τελευταία έκδοση 0.6.7).

2) Κατεβάζεις την τελευταία rom + kernel [2]. Κατεβάζεις και τα gapps(google apps) [3]. Rom+gapps τα βάζεις στην SD card από τώρα.

3) Τρέχεις το flashtool και συνδέεις το κινητό έχοντας ενεργοποιημένο το USB debugging.

4) Συνδέεις το κινητό στο pc. Αν δεν αναγνωρίζεται πρέπει να βάλεις τους drivers (μόνο σε windows, το linux είναι μπροστά :P). Κάπου μέσα στους φακέλους του flashtool υπάρχει το gordons gate. Θα ζητηθεί επανεκκίνηση.

5) Root: Πας advanced->Root και διαλέγεις ένα από τα 2. Το zergRush exploit είναι πιο πρόσφατο. Μπορεί να σου ζητήσει να κάνεις reboot ή θα κάνει μόνο του δε θυμάμαι.

6) Bootloader: συνδέεις το κινητό στο pc και λογικά πλέον θα είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Plugins->bootloader (ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς). Οπότε ξεκλειδώνεις και τον bootloader.

7) Kernel: Έχοντας τοποθετήσει τον κατεβασμένο πυρήνα στο φάκελο του Flashtool->firmwares, συνδέεις το κινητό στο pc, επιλέγεις την αστραπή->flashmode->τον kernel που θες και πατάς οκ. Μόλις τελειώσει η διαδικασία, βγάζεις το κινητό από το usb και κάνεις επανεκκίνηση. Στο logo του nAa πατάς το back button να μπεις στο clockworkmod recovery (cwm).

8) Rom+gapps: Αρχικά αν θες κάνεις ένα backup της ήδη υπάρχουσας rom (backup and restore->backup). Για την εγκατάσταση της MiniCM7 πας install zip from sdcard->choose zip from sdcard->νέα rom. Μόλις τελειώσει, εγκαθιστάς με τον ίδιο τρόπο και τα gapps. Κάνεις ένα full wipe πηγαίνοντας wipe data/factory reset->delete all user data.

9) Επανεκκίνηση και καλοδούλευτο :P

 

Παρατηρήσεις

 

1) Τα παραπάνω βήματα ισχύουν για τις συσκευές X8, X10mini, X10minipro. Στο link [2] με τα downloads, υποστηρίζονται και οι 3 συσκευές με τις εξής κωδικές ονομασίες:

Χ8 --------------- E15 --- shakira

X10 mini --------- E10 --- robyn

X10 mini pro ----- U20 --- mimmi

 

Στην ονομασία της rom περιλαμβάνεται η τρίτη στήλη, ενώ στον kernel η δεύτερη.

 

2) Αναβάθμιση από προηγούμενη έκδοση της MiniCM7 κάνουμε ακολουθώντας ΜΟΝΟ τα βήματα 8 και 9, αφού πρώτα έχουμε κατεβάσει τη νέα rom+kernel. Προσοχή: rom+kernel πάνε πακέτο, οπότε φροντίστε να κατεβάζετε πάντα τις τελευταίες εκδόσεις.

 

[1] http://androxyde.github.com/

[2] https://code.google.com/p/minicm/downloads/list

[3] http://goo-inside.me/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip ή http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

 

Χαίρετε παίδες! Καταρχάς σας αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για την προσπάθεια που κάνετε και ασχολείστε με εμάς του άσχετους.

Μιας και λέω για άσχετους να σας ρωτήσω και εγώ τις ασχτίλες μου.

Να σας πω δυο λόγια για το τι ψαχνω. Είμαι ένας κοινός χρήστης SE x10 mini, και mini pro. Αρχικά μου την έδωσε που η SE σταμάτησε να βγάζει αναβαθμίσεις για αυτα τα μοντέλα. Επίσης θέλω να μπορώ να σώζω τις εφαρμογές στην κάρτα SD αντί της μνήμης του κινητού και θέλω να βάζω στις επαφές μου ημερομηνία γεννεθλίων και να με ενημερώνει όπως έκανε το τρομερό K800i που είχα.

Η πρώτη και βασική ερώτηση είναι: 1. Εάν για τον οποιονδήποτε λόγο θελήσω να βάλω πάλι την 2.1 που έχει τώρα, μπορώ? και πώς? θα έχει εγγύηση με την επαναφορά?

2. Πώς μπορώ να ξέρω τι προσφέρει η κάθε έκδοση που βρίσκω? συνήθως αναφέρουν το changelog το οποίο δεν βοηθάει και πολύ.

3. Οι εκδόσεις είναι στα ελληνικά ? μπορώ να τις κάνω στα ελληνικά?

4. Προσπάθησα να κάνω την παραπάνω διαδικασία στο PRO αλλα δεν έκανε ούτε το root (βήμα 5). Τελικά το έκανα root με το SUPERONECLICK και έβαλα και το CWM σταματησα εδω γιατι κόλωσα να πάω παρα πέρα :O

5. Γενικά τί θα κερδίσω κάνοντας την αναβάθμιση?

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

SE xperia X10 mini, MINICM7 2.1.9

SE xperia mini

Yandao Window N70

Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ κατεβασα τεσσερα αρχεια το E10_nAa-11_2.6.29.6-nAa-11, flashtool,minicm7 2.1.9 robyn,και το gapps.θα θελα να ξερω εχει αλλο αρχειο που να χρειαζετε οπως kernel?αν οχι πεσ μου πως κανω bacup τισ επαφες?και αν δουλευουν ολα σε αυτη τη ρομ γιατι δεν μπορω να ψαχτω παρα πολι θα μου φαει πολεσ ωρες.:) Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

ευχαρηστω πολυ κατεβασα τεσσερα αρχεια το E10_nAa-11_2.6.29.6-nAa-11, flashtool,minicm7 2.1.9 robyn,και το gapps.θα θελα να ξερω εχει αλλο αρχειο που να χρειαζετε οπως kernel?αν οχι πεσ μου πως κανω bacup τισ επαφες?και αν δουλευουν ολα σε αυτη τη ρομ γιατι δεν μπορω να ψαχτω παρα πολι θα μου φαει πολεσ ωρες.:)

 

Υπαρχει αναλυτικοτατος οδηγος απλα με ενα search.H rom δουλευει μια χαρα εφοσον την βαλεις οπως λεει ο οδηγος.Backup επαφων θα κανεις με εξαγωγη επαφων σε καρτα sd.Ψαξετο μενου απο τις επαφες.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει το λινκ του flashtool to katebasa απο αλου δεν ξερω αν ειναι το σωστο.το μονο που ειδα ειναι οτι μου γραφει οτι το debbug einai off τιποτα αλλο.δεν συνδεεται.τι να κανω?kai cwm δεν εχει οπωσ ειναι λογικο

 

Για να περάσεις σε vanilla παρθένο κινητό την υπεργαμάτη rom+kernel των nAa+D_d, ακολουθείς συνοπτικά τα εξής βήματα, όλα μέσω του flashtool:

 

Πριν οποιαδήποτε διαδικασία παίρνουμε backup τις επαφές μας και ότι άλλο θεωρούμε χρήσιμο.

 

1) Κατεβάζεις το flashtool [1] και το εγκαθιστάς (τελευταία έκδοση 0.6.7).

2) Κατεβάζεις την τελευταία rom + kernel [2]. Κατεβάζεις και τα gapps(google apps) [3]. Rom+gapps τα βάζεις στην SD card από τώρα.

3) Τρέχεις το flashtool και συνδέεις το κινητό έχοντας ενεργοποιημένο το USB debugging.

4) Συνδέεις το κινητό στο pc. Αν δεν αναγνωρίζεται πρέπει να βάλεις τους drivers (μόνο σε windows, το linux είναι μπροστά :P). Κάπου μέσα στους φακέλους του flashtool υπάρχει το gordons gate. Θα ζητηθεί επανεκκίνηση.

5) Root: Πας advanced->Root και διαλέγεις ένα από τα 2. Το zergRush exploit είναι πιο πρόσφατο. Μπορεί να σου ζητήσει να κάνεις reboot ή θα κάνει μόνο του δε θυμάμαι.

6) Bootloader: συνδέεις το κινητό στο pc και λογικά πλέον θα είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Plugins->bootloader (ή κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς). Οπότε ξεκλειδώνεις και τον bootloader.

7) Kernel: Έχοντας τοποθετήσει τον κατεβασμένο πυρήνα στο φάκελο του Flashtool->firmwares, συνδέεις το κινητό στο pc, επιλέγεις την αστραπή->flashmode->τον kernel που θες και πατάς οκ. Μόλις τελειώσει η διαδικασία, βγάζεις το κινητό από το usb και κάνεις επανεκκίνηση. Στο logo του nAa πατάς το back button να μπεις στο clockworkmod recovery (cwm).

8) Rom+gapps: Αρχικά αν θες κάνεις ένα backup της ήδη υπάρχουσας rom (backup and restore->backup). Για την εγκατάσταση της MiniCM7 πας install zip from sdcard->choose zip from sdcard->νέα rom. Μόλις τελειώσει, εγκαθιστάς με τον ίδιο τρόπο και τα gapps. Κάνεις ένα full wipe πηγαίνοντας wipe data/factory reset->delete all user data.

9) Επανεκκίνηση και καλοδούλευτο :P

 

Παρατηρήσεις

 

1) Τα παραπάνω βήματα ισχύουν για τις συσκευές X8, X10mini, X10minipro. Στο link [2] με τα downloads, υποστηρίζονται και οι 3 συσκευές με τις εξής κωδικές ονομασίες:

Χ8 --------------- E15 --- shakira

X10 mini --------- E10 --- robyn

X10 mini pro ----- U20 --- mimmi

 

Στην ονομασία της rom περιλαμβάνεται η τρίτη στήλη, ενώ στον kernel η δεύτερη.

 

2) Αναβάθμιση από προηγούμενη έκδοση της MiniCM7 κάνουμε ακολουθώντας ΜΟΝΟ τα βήματα 8 και 9, αφού πρώτα έχουμε κατεβάσει τη νέα rom+kernel. Προσοχή: rom+kernel πάνε πακέτο, οπότε φροντίστε να κατεβάζετε πάντα τις τελευταίες εκδόσεις.

 

[1] http://androxyde.github.com/

[2] https://code.google.com/p/minicm/downloads/list

[3] http://goo-inside.me/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip ή http://cmw.22aaf3.com/gapps/gapps-gb-20110828-signed.zip

 

πανω στο βημα πεντε εκανε το ροοτ1 και στο ροοτ 2 εγραψε error rooting files mound/ system r/w fterror.τι ειναι αυτο?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

δεν δουλευει το λινκ του flashtool to katebasa απο αλου δεν ξερω αν ειναι το σωστο.το μονο που ειδα ειναι οτι μου γραφει οτι το debbug einai off τιποτα αλλο.δεν συνδεεται.τι να κανω?kai cwm δεν εχει οπωσ ειναι λογικο

 

 

 

πανω στο βημα πεντε εκανε το ροοτ1 και στο ροοτ 2 εγραψε error rooting files mound/ system r/w fterror.τι ειναι αυτο?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

παιδια εχω προβλημα μπηκα σε xrecovery mode ξεχασα να κανω dalvin format και περασα την ρομ εκανε επανεκκινηση και στο λογοτυπο της sony exei κολησει.οθτε κλεινει ουτε ανοιγει τι να κανω please:(

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να το βάλω το MiniCM7 στο χ10mini μου. Απο τον παραπάνω οδηγό δεν δούλεψε το zergRush και το έκανα με την αλλη επιλογή. Επίσης δεν δούλεψε ούτε ο Bootloader (βήμα 6) οπότε το έκανα βάση αυτού το οδηγού απο XDA:

Step 1: (Downloads)

 

A) Download Flash Tool : From http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=920746 or http://www.multiupload.com/GYL7A7XQBT

B) Download S1tool : From http://forum.xda-developers.com/show...0&postcount=26

C) Download Unlocker : From http://forum.xda-developers.com/show...77&postcount=3

 

Step 2: (Prepare)

 

A) Unzip all downloaded files

B) Shut Down Phone

C) Open S1tool, Click on DO JOB, Press Back on phone, Connect it to PC.

D) Look For Line "XXXX SIMLOCK CERTIFICATE"

 

Step 3: (Unlock)

 

A) Turn the phone on, Connect it with PC in Debugging mode.

B) if XXXX is "NOT RECOGNIZED" then sorry, it can't be unlocked.

C) if XXXX is SEMC then run "msm7227_semc.cmd"

D) if "XXXX SIMLOCK CERTIFICATE" was not found then run "msm7227_Setool2.cmd"

E) Wait...

F) if "Press any key to continue . . ." is found, press any key.

 

Step 4: (Verify)

 

A) Shut Down Phone

B) Open S1tool, Click on DO JOB, Press Back on phone, Connect it to PC.

C) Look For Line RUNNING S1_EROM VER "x8A029"

D) if x is "r" then it is done, Congrats...

E) if x is "R" then Sorry, Do everything again. or Search in the Frorum for Help

 

Όλα τα υπόλοιπα δούλεψαν μια χαρά.

Τώρα έχω μία ερώτηση : Στις ρυθμίσεις γιατί δεν μπορώ να διαλέξω δικό μου αρχείο για ήχο κλήσης/μηνύματος ? μου βγάζει μια μεγάλη λιστα με δικούς του ήχους αλλα δεν βλέπω επιλογή για εξωτερικό αρχείο.

SE xperia X10 mini, MINICM7 2.1.9

SE xperia mini

Yandao Window N70

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!λοιπον εχω βαλει την τλευται εκδοση Cm7 κ kernel κ νομιζω δεν μου δουευει το wifi.στο σπιτι μου παντως δεν το βρισκει καν το router μου κ αλλα που βρισκει αλλου δε κανει συνδεση.ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?ευχαριστω εκ των πρωτερων!!

 

EDIT:

λυθηκε!ριθμισα τα καναλια κ εγινε!

 

κανενα προγραμμα gps που να δουλευει καλα με την τελευταια εκδοση εχει κανενας να μου στειλει?ευχαριστω!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευουν τα λινκ σου

 

δεν δουλευουν τα λινκ σου

ρε παιδια το χω κανει χαλια το κινητο.μπορει καποιοσ που εχει ορεξη να γραπσει αναλητικα ποσ περναμε απο απλι.2.1 μαμα σε

2.3.7cm,πως κανουμε unlock to boodloader που ειναι και το συμαντικοτερο,το ροοτ , με λινκ που να δουλευουν?:(

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευουν τα λινκ σου

 

 

ρε παιδια το χω κανει χαλια το κινητο.μπορει καποιοσ που εχει ορεξη να γραπσει αναλητικα ποσ περναμε απο απλι.2.1 μαμα σε

2.3.7cm,πως κανουμε unlock to boodloader που ειναι και το συμαντικοτερο,το ροοτ , με λινκ που να δουλευουν?:(

 

Υπαρχει αναλυτικος οδηγος στην πρωτη σελιδα.Ολοι απο εκει το καναμε.Δωσε λιγο προσοχη στο τι ακριβως λεει για μην παθει τπτ το κινητο σου.Επισης δεν λες τι εχεις κανει και που εχεις κολλησει.Τα λινκ της πρωτης σελιδας που αφορουν τον κερνελ και την ρομ λειτουργουν μια χαρα.Αν θελετε τα πιο καινουρια μπαινετε στους xda.

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τα αρχεια flashtool,ton kernel kai την ρομ και τα gapps.εβαλα το αρχειο κερνελ μεσα στο φακελο του flashtool -firmaware.συνδεσα το κινητο το εντοπισε στο flashtool προχωρησα και πατησα flash ton kernel εκανα επανεκκινηση αλλα δεν περνιεται.προφανοσ μαλλον επειδη δεν ξεκλειδωνει το bootloader.root δεν κανει κατεβασα το oneclick root kai το εκανα.περασα και το xrecovery που κατεβασα.οταν μπηκα στο βοοτ περασα και την ρομ και στην επανεκκινηση κολησε και επεσε σε boot loop.μηπωσ πρεπει πρωτα να δουμε γιατι δεν γινονται ολα στο flash tool.se eνα βιντεακι στο youtube ενασ το εκανε με αλλο flash tool και ειχε και ξεκληδωμα του bootloader.telos περνιετα κερνελ και ρομ αν δεν εχει ξεκληδωσει το bootloader?

 

κατεβασα τα αρχεια flashtool,ton kernel kai την ρομ και τα gapps.εβαλα το αρχειο κερνελ μεσα στο φακελο του flashtool -firmaware.συνδεσα το κινητο το εντοπισε στο flashtool προχωρησα και πατησα flash ton kernel εκανα επανεκκινηση αλλα δεν περνιεται.προφανοσ μαλλον επειδη δεν ξεκλειδωνει το bootloader.root δεν κανει κατεβασα το oneclick root kai το εκανα.περασα και το xrecovery που κατεβασα.οταν μπηκα στο βοοτ περασα και την ρομ και στην επανεκκινηση κολησε και επεσε σε boot loop.μηπωσ πρεπει πρωτα να δουμε γιατι δεν γινονται ολα στο flash tool.se eνα βιντεακι στο youtube ενασ το εκανε με αλλο flash tool και ειχε και ξεκληδωμα του bootloader.telos περνιετα κερνελ και ρομ αν δεν εχει ξεκληδωσει το bootloader?

 

Λοιοπον ειμαι στην ευχαριστη θεση να σασ πω οτι το καταφερα.ολα γινονται οπως λεει ο οδηγοσ μεσα σε δεκα λεπτα και δουλευουν ολα.με την διαφορα οτι δεν γινονται με τον συγκεκριμενο flashtool αλλα με τον προηγουμενο τον 5 κατι και τα δεχεται ολα οπωσ τα λεει ο οδηγος.μια ερωτηση τωρα οπωσ ειναι κανει overclock ο συγκεκρημενοσ κερνελ?αν ναι πωσ και μεχρι που ειναι δοκιμασμενο και ασφαλεσ?

και επισησ θα ηθελα να μου πει καποιοσ αν ξερει πωσ κανει ζοομ στην φωτογραφικη?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Λοιοπον ειμαι στην ευχαριστη θεση να σασ πω οτι το καταφερα.ολα γινονται οπως λεει ο οδηγοσ μεσα σε δεκα λεπτα και δουλευουν ολα.με την διαφορα οτι δεν γινονται με τον συγκεκριμενο flashtool αλλα με τον προηγουμενο τον 5 κατι και τα δεχεται ολα οπωσ τα λεει ο οδηγος.μια ερωτηση τωρα οπωσ ειναι κανει overclock ο συγκεκρημενοσ κερνελ?αν ναι πωσ και μεχρι που ειναι δοκιμασμενο και ασφαλεσ?και επισησ θα ηθελα να μου πει καποιοσ αν ξερει πωσ κανει ζοομ στην φωτογραφικη?

 

Θα πας απο ρυθμισεις ,μετα cyanogen και πας επιδοσεις.Αφου μπεις εκει θα δεις πανω πανω ρυθμισεις για cpu.Ασφαλες λενε καποιοι ειναι μεχρι κ 848,παντως εγω το βαζω στο 729.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos με την 2.3.7 με έχει λιώσει στα restart έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα; Να γυρίσω στην 2.3.5 που δούλευε σωστά; Edited by DeathAngel

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sos με την 2.3.7 με έχει λιώσει στα restart έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα; Να γυρίσω στην 2.3.5 που δούλευε σωστά;

 

Εχεις κανει overclock?Aλλιως δοκιμασε να την περασεις παλι την ρομ.

 

ευχαρηστω μπορεισ να μου πεισ και πωσ κανει ζοομ στην φωτογραφικη?

 

Δεν κανει ζουμ.Καμμια εφαρμογη αν βρεις που ισως κανει αλλα δεν ειναι το κανονικο.Δοκιμασε το fxcamera

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι που δεν βρηκα πουθενα.

 

Ποιες οι διαφορες του κερνελ nAa-10 με το nAa-11? εχει βελτιωσεις? η εκδοση MiniCM2.1.9 τι παραπανω η καλυτερο εχει απο την 2.1.8? Εγω που τρεχω MiniCM2.1.8 και κερνελ nAa-10 αξιζει να μπω στην διαδικασια της αναβαθμισης?

 

παιδια γνωριζει καποιος να μου πει?

 

edit:

ακυρο το βρηκα

 

οριστε οι αλλαγες σε πυρηνα ΚΑΙ σε λογισμικο αν δεν υπαρχουν ηδη

 

nAa-11 kernel:

 

* Proximity and Lightsensors report events as they should now

* Fix for robyn keypad

* CWM support for formatting sd-ext

* CWM for shakira is no longer ldpi

 

 

 

MiniCM7 2.1.9

 

* Improved proximity and light sensors (should solve screen staying black and skype issues)

* a2sd scripts by texasice

* a2sd via CM Settings -> Performance menu

* Blade lockscreen style

* Option to remove all stored Wifi networks by long pressing

* Seperate notifications for MiniCM ROM / nAa kernel

* Fixed Radio FM app RDS allignment

* adb over network

* kernel: 2.6.29.6-nAa-11

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Knight Rider, a shadowy flight into the dangerous world of a man who does not exist.
Link to comment
Share on other sites

μηπωσ ξερει καποιοσ να μου πει γιατι δεν αποθηκευει στην εξωτερικη καρτα?ειναι σαν να μην την βλεπει
Link to comment
Share on other sites

"Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps" τι θελει να πει ο ποιητης με αυτο? μηηπως να κανουμε εγκατασταση τα αρχεια?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

"Μόλις τελειώσει φλασάρετε τα google apps" τι θελει να πει ο ποιητης με αυτο? μηηπως να κανουμε εγκατασταση τα αρχεια?

 

εννοει πατα το back μπεσ sto cwm κανε install zip βρεσ το αρχειο google apps install και ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

μετα την εγκαταστση του cwm μενει στην οθονη sony ericsson και κολλαει εκει,τι φταιει?

 

τελικα το εκανα μετα κοπων και βασανων....δεν εχει ομως το μαρκετ,καμια ιδεα?

 

μετα την εγκατασταση του google apps δοκιμασα να μπω στο μαρκετ αλλα μου βγαζει server error μολις βαζω τα στοιχεια μου,τι να κανω?

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

 

οκ το διορθωσα αυτο,αν τωρα θελω να βαλω μια μεγαλυτερη καρτα μνημης υπαρχει προβλημα? θελω να πω τα αρχεια ολα που χρειαστηκαν για να γινει η συσκευη 2.3 ειναι στην καρτα μνημης,αν αλλαξω καρτα θα παει αυτοματος 2.1 παλι?

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...