Jump to content

Xperia X10 mini / pro : [ROM] MiniCM7-2.1.1 && nAa-02 kernel


DaRk_dOg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω βρισκομαι στην 2.3.7 την οποια εβαλα με τον οδηγο βημα βημα απο εδω.. αξιζει να βαλω ics 4.0 η οχι? και αν αξιζει τελικα απλα θα περασω μονο την ιcs 4.0 γιατι τα υπολοιπα τα εχω κανει? η παλι πρεπει τον οδηγο απο την αρχη? δηλαδη μεσο clockkey αν θυμαμαι καλα μονο να την περασω?

ευχαριστω!

ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 522
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εγω βρισκομαι στην 2.3.7 την οποια εβαλα με τον οδηγο βημα βημα απο εδω.. αξιζει να βαλω ics 4.0 η οχι? και αν αξιζει τελικα απλα θα περασω μονο την ιcs 4.0 γιατι τα υπολοιπα τα εχω κανει? η παλι πρεπει τον οδηγο απο την αρχη? δηλαδη μεσο clockkey αν θυμαμαι καλα μονο να την περασω?

ευχαριστω!

 

δεν αξιζει φιλε μου,ειχα την 4.1 και ετρωγε κολληματα οταν κλειδωνε η συσκευη δλδ δεν μπορουσα γρηγορα να μπω στο μενου και κατι ακομα πιο σημαντικο,εχει ΜΟΝΟ 50 μβ αποθηκευτικο χωρο η μνημη του κινητου σου δηλαδη στην ουσια δεν κανεις τπτ.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως κλείνω το ίντερνετ ? Διότι είμαι με δείχνει ότι είμαι συνέχεια μέσα .. (όχι ασύρματα)

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πως κλείνω το ίντερνετ ? Διότι είμαι με δείχνει ότι είμαι συνέχεια μέσα .. (όχι ασύρματα)

 

Σας ευχαριστώ

 

 

ρυθμισεις , Ασυρματου & δικτυου , Δικτυα κινητης τηλεφωνιας , Ενεργοποιηση δεδομενων ξετσεκαρε το κουτακι.

και εισαι ετοιμος

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα το φλασαρισμα του κερνελ

τα χω κανει ολα σωστα αλλα στο flashtool εχει κολλησει στο 11% και δειχνει συνεχεια flashing data για πανω απο 5 λεπτα.

τι εχω κανει λαθος? εχει κανεις καμια ιδεα?

 

στο flashtool μου βγαζει

20/037/2012 18:37:11 - INFO - Please connect your device into flashmode.

20/037/2012 18:37:15 - INFO - Device disconnected

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Device connected in flash mode

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Opening device for R/W

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Reading device information

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Phone ready for flashmode operations.

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Processing loader

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Checking header

20/037/2012 18:37:30 - INFO - Flashing data

20/037/2012 18:37:34 - INFO - Loader : S1_Loader_Root_8e35 - Version : R4A045 / Bootloader status : ROOTED

20/037/2012 18:37:34 - INFO - Phone already unlocked

20/037/2012 18:37:34 - INFO - You can safely reboot in normal mode

20/037/2012 18:37:34 - INFO - Ending flash session

20/037/2012 18:37:34 - WARN - Cancelled

20/037/2012 18:37:34 - INFO - Device connected in flash mode

20/037/2012 18:37:35 - INFO - Device disconnected

20/037/2012 18:37:38 - INFO - Device connected in flash mode

20/037/2012 18:37:56 - INFO - Device disconnected

20/038/2012 18:38:06 - INFO - Device connected with USB debugging off

 

 

 

ξεκλειδωμενος δεν ειναι ο bootloader? γιατι δεν μπορω να φλασαρω κερνελ???

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος γνωστης να μας πει τον λογο για τον οποιο να βαλουμε αυτη την ρομ και οχι την αυθεντικη απο το σιτε της cyanogenmod? κερδιζουμε κατι? εχει καποια προτεριματα?

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια,εχω το εξης προβλημα,χτες ηθελα να κανω την συσκευη μου απο cm10 σε cm7. φλασαρα τον κερνελ,εκανα wipe partition-wipe system-wipe data και επειτα παω να περασω την ρομ,την διαβαζει κανονικα και μολις φτανει στο 80% σε εκεινο το σημειο λεει "wiping system" και δεν φορτωνει αλλο η μπαρα,το εχω αφησει μεχρι και μιση ωρα δειχως καποιο αποτελεσμα. δεν μου εβγαλε κανενα error ουτε καποιο aborted. τι μπορω να κανω τωρα?

 

 

*το προβλημα λυθηκε απλα το αναφερω μηπως στο μελλον το χρειαστει καποιος.Πριν κανουμε ινσταλλ την ρομ πρεπει να κανουμε format system-format cache-format data και επειτα να συνεχισουμε στην εγκατασταση ρομ και gapp. να σημειωσω επισης οτι αυτη την διαδικασια Δεν μου την εκανε κατα την αναβαθμιση απο cm7 σε cm10 οποτε ισως να χρειαζετε μονο στο downgrade.

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω την minicm7 2.2.1 και nAa-14 kernel.

Μπορώ να βάλω πάνω την stock (android 2.1) και αν ναι, πως;

Παρκαλώ μόνο υπεύθυνες απαντήσεις, λόγω του οτι πιθανό λάθος οδηγεί σε brick του τηλεφώνου, αν κάποιος ΔΕΝ ξέρει, ας ΜΗΝ γράψει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

συνδεσε το στο seus και κανε την επαναφορα για να γυρισεις σε στοκ ρομ

Τι θα γίνει με τον custom kernel; Με τον ξεκλειδωμένο bootloader;

Ρωτάω γιατί εφόσον θέλεις να βάλεις πχ minicm7, απαιτείται να την βάλεις πάνω στο stock firmware/kernel και όχι πχ πάνω στην 1.6 ή σε άλλο custom firmware.

Αν εγώ τώρα θέλω να βάλω την stock 2.1, θα μπει πάνω στο custom firmware; Το δοκίμασε κανείς;

Edited by Gizaha
Link to comment
Share on other sites

για τον κερνελ ξερω οτι τα γυρναει ολα στοκ....ρομ και κερνελ original

για τον bootloader δεν ξερω ακριβως...υπαρχει οδηγος ομως για κλειδωμα του

Link to comment
Share on other sites

Τι θα γίνει με τον custom kernel; Με τον ξεκλειδωμένο bootloader;

Ρωτάω γιατί εφόσον θέλεις να βάλεις πχ minicm7, απαιτείται να την βάλεις πάνω στο stock firmware/kernel και όχι πχ πάνω στην 1.6 ή σε άλλο custom firmware.

Αν εγώ τώρα θέλω να βάλω την stock 2.1, θα μπει πάνω στο custom firmware; Το δοκίμασε κανείς;

 

Με το SEUS θα γυρίσεις σε εργοστασιακό kernel και firmware. Θα σου παραμείνει όμως unlocked ο bootloader.

Οι νεότερες εκδόσεις του MiniCM7 απαιτούν custom kernel, έτσι και αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Με το SEUS θα γυρίσεις σε εργοστασιακό kernel και firmware. Θα σου παραμείνει όμως unlocked ο bootloader.

Οι νεότερες εκδόσεις του MiniCM7 απαιτούν custom kernel, έτσι και αλλιώς...

Άρα σε περίπτωση που θέλουμε το κινητό να είναι εντός εγγύησης, τον κλειδώνουμε και όλα οκ. Ειδάλλως, τον αφήνουμε ξεκλείδωτο και δεν τρέχει πρόβλημα, ωστε όποτε θελήσουμε να ξαναβάλουμε custom εκδοση.

Οκ ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια που υπαρχει ο οδηγος για να κλειδωσουμε το bootlaoder? και πως ξερουμε οτι ειναι ξεκλειδωμενος? και αν ξανα γυρισεις στην stock το cwm χανετε? Edited by BlackX

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια που υπαρχει ο οδηγος για να κλειδωσουμε το bootlaoder? και πως ξερουμε οτι ειναι ξεκλειδωμενος? και αν ξανα γυρισεις στην stock το cwm χανετε?

 

Για ποιο λόγο να ξανακλειδώσεις τον bootloader; Θα σου πρότεινα να τον αφήσεις ξεκλείδωτο. Αν πάντως επιμένεις, ρίξε μια ματιά εδώ.

Πάντως, επαναλαμβάνω, δεν βρίσκω λόγο να το κλειδώσεις. Αφού πήρες το ρίσκο μια φορά να το ξεκλειδώσεις, δεν αξίζει να ξαναπάρεις το ίδιο ρίσκο για την αντίστροφη διαδικασία.

 

Με το SEUS θα ξαναγυρίσεις σε stock kernel/rom οπότε, ναι, θα χάσεις το CWM.

Ωστόσο, σε stock rom μπορείς να κάνεις root το mini σου με το Flashtool και να εγκαταστήσεις εύκολα το CWM με το RecoverX.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε παιδια μπορειτε να με βοιθησετε εχω το vodafone joy - 845 και ειναι σε 2.3.7

και θελω να το κανω παλη 2.1 μπωρητε να μου στιλεται το update ? (αν δεν σασ ειναι δισκολο) ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D

 

αυτα τα link που δινεται εδω ειναι για εκδοση 2.1 update 1 ??? και αν ναι πιτε μου πιο να κατευασω γιατη εχω το 2.3.7 στο vodafone 845 και δεν ειμαι καθολου εφχαριστημενως και θελω να το γιρισω παλη σε 2.1 update 1 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους

οσα λετε για τον οδηγω τα εκανα οσο αφορα την cm7 και ta google gapps ,τα τοποθετησα στην σντ καρτ αλλα εχω ενα θεματακι..!

Παω κανω flash το κινητο και σε μια φαση με ΚΟΚΚΙΝΑ γραμματα δειχνει flashing aborted και κατω η μπαρα εχει κολησει...

Το θεμα ειναι οτι ειδα καποιες απαντησεις απο παιδια που ανεφεραν το ιδιο προβλημα και σε εμενα δεν εγινε τπτ.Πηγα ρυθμισεις εφαρμογες αναπτυξη και πατησα να εχει το τικ στο πανω πανω...Δοκιμασα να ξανακανω ροοτ το κινητο και αυτο δεν πετυχε...

Δεν ξερω τι να κανω ...βοηθεια.!

 

Να σας πω οτι εχω x10 mini...!Και πεπδευομαι απο εχθες ολη μερα !!!

Συγνωμη αν σας κουρασα!

 

Συγνωμη αλλα εχω μια ερωτηση...

Εκει που κανω bootloader δεν γινεται οπως πρεπει και μου βγαζει ενα κατεβατο απο ασχετα πραγματα...Το ανιβαριους το εχω κλεισει για να το κανω αλλα και παλι...επισης δεν μπορω να κανω flash γτ μου λεει flashing aborted ...Βοηθεια !!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω θεματακι μεγαλο!Εκανα ολα τα παραπανω και εφτασα στο σημειο που φλασαρω τον kernel.Φλασαρα κανονικα,μπαινω στο splash screen και παταω επανειλειμενα το back για να μπω στο clockwork recovery αλλα τζίφος.Δεν μπαινει με την καμια.Ξεκιναει και φορτωνει το λειτουργικο αλλα πλεον δεν εχει αποκριση η οθονη αφης,δεν μπορω καν το πιν να βαλω.Ουτε να το κλεισω δεν μπορω πρεπει να βγαλω την μπαταρια...Καμια ιδεα;;Παρεπιπτοντως εχω το pro

 

edit:

Τελικα βρηκα τι εφταιγε,το kernel ηταν για το απλο μινι.Παντως παιδια ο τιτλος του thread λεει mini/pro...Η αφαιρέστε το pro απο τον τίτλο η βαλτε καπου μια επεξηγηση,τι να πω.Πάντως κατα τα αλλα εξαιρετικη δουλεια και αναλυτικος οδηγος πλην αυτης της παραβλεψης.

 

Παντως αποφασισα να μην περασω ακομα το update αφου προφανως ειναι για το μινι.Εαν γνωρίζει κανεις σταθερη και σχετικα προσφατη εκδοση για pro με ελληνικους χαρακτηρες στο physical keyboard αν θελει ας μου πει.

Edited by tedsouf
edit
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε μου..!! Ειμαι ο τυπος που εγραψε πανω απο εσενα...Εισαι ο μονος που εχει διαβασει το θεμα και ελπιζω εσυ να ξερεις κατι...

Αν μπορεις να μου λυσεις το προβλημα αν γινεται ή να εποικηνωνησουμε με τα μηνυματα για να μου πεις γτ εδω και μαι βδομαδα δεν εχω βρει καποιον που να ενδιαφερεται.!

 

Θελω να τονησω κατι στο πιο πανω ποστ που ειπα ...

Απο΄τι βλεπω δεν μπορω να κανω φλασ τον κερνελ λογο οτι δεν εχω κανει unblock to bootloader..

Το προβλημα ειναι και παλι το αναφερω οτι δεν ξερω πως ...κανω unlock ...

Τονιζω οτι εχω προσπαθησει να απενεργοποιησω αντιβαριους και τετοια μαραφετια αλλα και παλι...

Παρακαλω οποιος απαντησει και ξερει ας αφησει ενα email να μιλησουμε ή skype μπας και το κανω γιατι το βλεπω να το κανουν ολοι στο σιτε και λεω τ,η γκαντεμια σε εμενα επεσε ρε..χαχαχα

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου θα σε απογοητευσω αλλα εγω εκανα οτι ακριβως ελεγε ο οδηγος και δεν ειχα κανενα θεμα..Σορρυ..
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχετε ξεκλειδώσει τον bootloader ήδη, ακολουθείστε τις οδηγίες

 

Unlocking bootloader:

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η παρακάτω διαδικασία πρόκειται να αναιρέσει την εγγύηση της συσκευής και είναι εξαιρετικά επικίνδυνη!

Σε περίπτωση που η συσκευή ήταν sim-unlocked, μετά το bootloader unlocking, θα αποκτήσει ξανά το sim-lock!

 

 

Διαδικασία unlocking:

 

1. Απενεργοποιήστε το antivirus του υπολογιστή

 

2. Ενεργοποιήστε τον Εντοπισμό σφαλμάτων στην συσκευή και συνδέστε την στο pc μέσω usb

(σε διαδικασία φόρτισης και όχι σαν συσκευή αποθήκευσης)

 

3. Ανοίγετε το φάκελο unlock, υπάρχει το {{ msm7227_semc.cmd.}} H to ( msm7227_semc ) to idio einai...

Κάνετε διπλό κλίκ και ξεκινά η διαδικασία του unlock (κρατάει περίπου 20 sec).

 

Για να βεβαιωθείτε οτι όλα πάνε καλά, η γραμμή εντολών πρέπει να έχει το εξής output (όσο γίνεται πιο όμοιο):

 

Κώδικας

 

process requires standard 2.x android firmware.

Press any key to continue . . .

Getting ROOT rights.

1743 KB/s (585731 bytes in 0.328s)

error: protocol fault (no status)

Waiting ...

Removing NAND MPU restrictions via SEMC backdoor. Permanent. Require ROOT rights.

192 KB/s (3087 bytes in 0.015s)

success

Waiting ...

Getting ROOT rights.

Waiting ...

Writing patched semcboot. Two step process

First, we need get access to semcboot area

504 KB/s (8064 bytes in 0.015s)

Second, we need to write semcboot ;)

1130 KB/s (596916 bytes in 0.515s)

successfully wrote 0003ff00

Press any key to continue . . .

 

Μετά από αυτό ο bootloader έχει πλέον ξεκλειδώσει και μπορείτε να φλασάρετε εναλλακτικό, unsigned kernel.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. ελπιζω να εχεις τα αρχεια για bootloader αλλιως δεν μπορω να σε βοηθησω..

Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Προφανώς κάτι δεν έκανα καλά.

Το κινητό έχει κολήσει στην οθόνη SE και δεν κάνει τίποτα.

Μόνο με το κεντρικό κουμπί και το on/off κάνει επανεκκίνηση και παραμένει πάντα στο λογότυπο se.

Δεν μπορώ να μπω ούτε CMW ούτε το κινητό αναγνωρίζεται από seus ούτε από pc companion. Ίσως βασικά γιατί δεν μπορώ να το κλείσω για να συνδέσω το καλώδιο πατώντας το κουμπί της επιστροφής.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια φυσικά καλοδεχούμενη και απεριόριστα εκτιμηταία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους!

Προφανώς κάτι δεν έκανα καλά.

Το κινητό έχει κολήσει στην οθόνη SE και δεν κάνει τίποτα.

Μόνο με το κεντρικό κουμπί και το on/off κάνει επανεκκίνηση και παραμένει πάντα στο λογότυπο se.

Δεν μπορώ να μπω ούτε CMW ούτε το κινητό αναγνωρίζεται από seus ούτε από pc companion. Ίσως βασικά γιατί δεν μπορώ να το κλείσω για να συνδέσω το καλώδιο πατώντας το κουμπί της επιστροφής.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια φυσικά καλοδεχούμενη και απεριόριστα εκτιμηταία!

Δεδομένου ότι βλέπεις το λογότυπο της SE, σημαίνει είτε ότι δεν έχεις ξεκλειδώσεις τον bootloader σου, είτε ότι δεν έχεις flashαρει την kernel.

Διάβασε κατ αρχάς αυτό και βεβαιώσου ότι δεν θα brickareis το τηλέφωνό σου με το unlock http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1481630

 

Έπειτα προχωράς κανονικά με unlocking, kernel flashing και ROM flashing.

 

-nAa

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι βλέπεις το λογότυπο της SE, σημαίνει είτε ότι δεν έχεις ξεκλειδώσεις τον bootloader σου, είτε ότι δεν έχεις flashαρει την kernel.

Διάβασε κατ αρχάς αυτό και βεβαιώσου ότι δεν θα brickareis το τηλέφωνό σου με το unlock http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1481630

 

Έπειτα προχωράς κανονικά με unlocking, kernel flashing και ROM flashing.

 

-nAa

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω ήδη καταφέρει ακολουθώντας τις οδηγίες κατευθείαν από το Xda.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...