Jump to content

Xperia X10 mini / pro : Εγκατάσταση ClockworkMod recovery


kissmyarch
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά όχι παρατεταμένο, my bad. Πάτα το back button 3-4 φορές μόλις εμφανιστεί το logo της SE.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το μίνι (όχι προ) .

πατάω συνεχόμενα το δεξί πήκρο (μπακ) μόλις εμφανίζονται τα γράμματα του se μετά δοκιμάζω και να πατήσω πολλές φορές συνεχόμενα. Έπειτα το πατάω για 3-4 sec το αφήνω και το ξαναπατάω. μετά κάνω τα ίδια και στο σύμβολο. αλλά cmw δεν μπαίνει... Που υπάρχει πρόβλημα?

δεν καταλαβαίνω τι φταίει... έχω φάει αμέητες ώρες με το να προσπαθώ. Το πρόγραμα το εγκατέστησα χειροκίνητα κια έκανε και ρεστάρτ. Δεν μπαίνει όμως στο cmw... ότι και να κάνω... Βοήθεια πλζ

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και παραπάνω απλά 3-4 φορές όχι παρατεταμένα όταν εμφανιστεί το SE

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς καλό είναι να διαβάζετε όλα τα σχόλια και όχι μόνο τον οδηγό, καθώς η απάντηση μπορεί να έχει δοθεί.

johnny κατέβασε αυτό, κάντο αποσυμπίεση και τρέξε το install.bat. Eκεί που λέει

Do you already have a recovery installed? (Y/N):

πρόσεχε να πατήσεις Υ.

Link to comment
Share on other sites

http://tapatalk.com/mu/2ec65a15-91df-2f2b.jpg

 

Λοιπον δοκιμασα να εγκαταστησω rom απο recovery και επελεξα chose zip from sd card αλλα μου εγραψε κατι οτι χρειαζεται κάποιο script update για να φυγει καποιο παλιο που αντιστοιχει σε android 1,5 και να eγκατασταθει το cw 3.

Καμία ιδέα για το τι πρέπει να κάνω?

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Ποια rom; Το πιο πιθανό να πρέπει να εγκατασταθεί με το xrecovery που χρησιμοποιεί τα παλιά scripts.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη στοκ 2.1. Πως μπορώ να το κάνω update για να μπορώ να εγκαταστήσω άλλη rom?

 

sent from my x10 mini using tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βάλω cm6 android 2.2.1. Βρήκα άκρη και έκανα update το cwm ελπίζω να δουλέψει. Θέλω μια rom που να μη χρειάζεται unlock bootloader μιας και το mini δεν είναι δικό μου

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βάλω cm6 android 2.2.1. Βρήκα άκρη και έκανα update το cwm ελπίζω να δουλέψει. Θέλω μια rom που να μη χρειάζεται unlock bootloader μιας και το mini δεν είναι δικό μου

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Τελικά δε δούλεψε το update και είχα ξανα τα ίδια. Που βρίσκω το xrecovery?

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε δούλεψε το update και είχα ξανα τα ίδια. Που βρίσκω το xrecovery?

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

 

Υπάρχει οδηγός για το xrecovery.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήταν θέμα rom το πρόβλημα. Δοκίμασα κάποια άλλη και δούλεψε μια χαρά. Άρα είναι οκ το παραπάνω αρχείο απο windows. Δεν μου δούλεψε όσες φορές και αν το δοκίμασα η μέθοδος με το terminal

 

 

Sent from my iPad 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση του ClockwordMod recovery στο x10 Mini Pro

 

Επιλογή 2: Mέσω xrecovery

Αν έχετε εγκατεστημένο το xrecovery

  • κατεβάστε αυτό το αρχείο
  • αποθηκεύστε το στην SD Card
  • μπαίνετε στο xrecovery
  • επιλέξτε flash zip from sd card και βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε. Το φλασάρετε και τέλος.

 

έχω βάλει το xRecovery και μου βγάζει τις εξής επιλογές:

Reboot phone

Install update.zip from SD Card

Factory reset (full wipe)

Wipe cache partition

Install custom zip

Backup and restore

Partition tools

Advanced options

 

προσπάθησα να κάνω install update.zip (φυσικό είναι να μην βρήκε τέτοιο αρχείο μιας και δεν υπάρχει με τέτοιο όνομα). Μήπως να μετονομάσω το αρχείο CWM-recovery-3.2.0.0-r3-x10miniPRO--flash_it_with_xrec σε update.zip ?

Link to comment
Share on other sites

έχω βάλει το xRecovery και μου βγάζει τις εξής επιλογές:

Reboot phone

Install update.zip from SD Card

Factory reset (full wipe)

Wipe cache partition

Install custom zip

Backup and restore

Partition tools

Advanced options

 

προσπάθησα να κάνω install update.zip (φυσικό είναι να μην βρήκε τέτοιο αρχείο μιας και δεν υπάρχει με τέτοιο όνομα). Μήπως να μετονομάσω το αρχείο CWM-recovery-3.2.0.0-r3-x10miniPRO--flash_it_with_xrec σε update.zip ?

 

Ναι, θα παίξει αυτό που λες. Διαφορετικά πας install custom zip ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακόλουθοντας ακριβώς της οδηγίες με τη μέθοδο του τερματικού έκανε κανονικά επανέκκίνηση αλλά όσο κι αν προσπαθω με παρατεταμενο back δεν μπαίνει σε recovery mode. Να δοκιμάσω με xrecovery?

 

sent from my x10 mini using tapatalk

 

δουλεψε μια χαρα στο μινι...δεν ξερω αν εφταιγε αυτο αλλα οσο προσπαθουσα με εγκατεστημενο το χρεκαβερυ κολουσε στο λογκο τησς σ.ε. χωρισ αυτο δουλεψε μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επιλογή 1: Αυτόματη

 

Αν έχετε εγκατεστημένο το xrecovery κατεβάστε αυτό το αρχείο, αποθηκεύστε το στην SD Card, μπουτάρετε στο xrecovery, επιλέξτε flash zip from sd card και βρείτε το αρχείο που κατεβάσατε. Το φλασάρετε και τέλος.

 

χίλια ευχαριστώ!!:cool:

- - - -

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια φαινεται να ειναι ευκολη η εγκατασταση απο τα σχολια , εγω ομως εκανα κατι λαθος λογικα. Κολλαει στο αρχικο πρωτο splash screen του GingerDX ..εκει π δειχνει το κλασσικο συμβολο του android και γυρω μπλε μπαλες να το περιστρεφουν.. προσπαθω να το ξαναεγκαταστησω κανοντας wipe αυτη τη φορα.. ελπιζω να πετυχει, πειτε μου ομως και σεις αν ειναι καποιο συγκεκριμενο προβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι custom roms το έχουν προεγκατεστημένο, δε χρειάζεται να το ξαναβάλεις. Την GingerDX πώς την έβαλες;...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

SOS!!!! εκανα κατι τραγικα λαθος και δεν ξερω τι. προσπαθωντας απο το xrecovery να βαλω το CWM, μου εβγαζε συνεχεια μηνυμα λαθους...... προσπαθησα να κανω reboot, αλλα κολλαει στο "sony ericsson" (πριν απο το logo). Και πατωντας το back.... με βγαζει στο clowckworkMOD.... αλλα στο κινητο δεν μπορω να μπω με τπτ. Εκανα οτι wipe μπορουσα αλλα και παλι τπτ.

Καμμια ιδεα??? Β Ο Η Θ Ε Ι Α :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σε εμενα ολα καλα μονο που οταν παταω το back κατα τα την διαρκεια που ανοιγει δεν κανει τιποτα

Sony Ericsson Xperia Arc

Cyanogenmod 11 - android 4.4

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδια εχω προβλημα με το CWM recovery. Εχω την εκδοση cwm recovery v3.2.0.0 r-5 x10mini. Προσπαθω να κανω εκατασταση ενα αρχειo .zip και καθε φορα που προσπαθω μου πεταει αυτο μηνυμα: amend script(update-script) is no longer supported

amend scripting was depreceated by google and android 1.5

it was neccacery to remove it when upgrading to clockwork mod 3.0 gingerbread based recovery.

please switch to Edify scripting (updater-script and update-binary) to create working update zip packages.

installation aborted.

 

Please οποιος ξερει ας μου πει πως να το φτιαξω.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
παιδια και γω εχω ενα προβλημα... δεν μπορω να κανω εγκατασταση το xrecovery. ενω κανω ολη τη διαδικασια οταν κανω ριμπουτ και παταω το πισω δεν κανει τιποτα αλλα συνεχιζει το μπουτ. ξερει κανεις τι μπορω να κανω???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...