Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

H XL είναι για την slim (που έχει το patch για βίντεο κλπ κλπ)

VC= voodoo color

CMC= cyanogenmod color (stock)

Τα sha256sum είναι για να τσεκάρεις αν κατέβηκε σωστά το αρχείο σου ή κατέβηκε corrupted. Δεν είναι κέρνελ αυτά τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους, απενεργοποιησα το κινητο, εβγαλα την καρτα SIM για κατι που ηθελα να δω, την ξαναεβαλα και ενεργοποιησα το κινητο, και δειχνει οτι δεν εχει σημα η κεραια τωρα και βγαζει μηνυμα για emergency calls only. Καμια ιδεα ?

Ξαναπερασα το EFS καταλογο που τον ειχα κρατησει backup, ξαναπερασα και το Modem που χρησιμοποιω αλλα τιποτα.

Πηγα στο Network Operator και εκανα αναζητηση δικτυων και μου βρισκει την WIND αλλα οταν παταω πανω της για να συνδεθω, βγαζει μηνυμα Unable to connect to this network at this time.

Ευχαριστω

 

Updated: Οπως ηταν ανοιχτο, του εβγαλα αποτομα μπαταρια και μετα την SIM, εκανα ενεργοποιηση και επανηλθε.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έκανε επαφή η SIM και δεν ζήταγε κωδικό PIN για να ξεκλειδωθεί?

 

Μπορει να ηταν και αυτο.

 

SLIM 3.8 εβαλε κανεις ?

Εβαλα τελικα την Slim 3.8, αλλα δεν ξερω τι εγινε μετα απο μερικες ωρες χρησης, παλι εχω το παραπανω προβλημα. Δεν εχω σημα στην κεραια, μονο επειγουσες κλησεις μου γραφει.

Updated: Ακυρο, επεσα πανω στην αλλαγη πακετου που εκανα στην WIND και μου απενεργοποιησαν την SIM και εβαλα την καινουργια που μου εστειλαν. Ολα Ο.Κ.

Edited by km1121

Samsung Galaxy J5 (2016)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις προβλημα στην εγγραφη και αναπαραγωγη βιντεο στις τελευταιες εκδοσεις του semaphore? Υπαρχει καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Ποια ICS φοράς και ποιον Semaphore;

Για να βοηθήσουμε πρέπει να γράφετε και πληροφορίες!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Ποια ICS φοράς και ποιον Semaphore;

Για να βοηθήσουμε πρέπει να γράφετε και πληροφορίες!

 

Εχω περασει την aokp build 37 και semaphore 1.2.2

Link to comment
Share on other sites

Με τον stock kernel δεν αντιμετώπιζες πρόβλημα στην εγγραφή και αναπαραγωγή βίντεο;

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή BM από την εφαρμογή Semaphore;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Με τον stock kernel δεν αντιμετώπιζες πρόβλημα στην εγγραφή και αναπαραγωγή βίντεο;

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή BM από την εφαρμογή Semaphore;

 

Και με τον stock το ιδιο προβλημα. Και στον semaphore το κοιταξα αυτο που λες, δεν ειναι ενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα της ROM που φοράς και όχι του kernel. Δυστυχώς δεν την έχω δοκιμάσει για να ξέρω σίγουρα. Πιστεύω πως αν την έχει κάποιος θα μας πει αν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Δύο ICS που λειτουργούν υποδειγματικά είναι η CM9 και η Slim σε περίπτωση που θες να αλλάξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω για να βαλω cm9 θα πρεπει πρωτα να βαλω αλλη εκδοση semaphore γιατι η 2.7.4 που εχω τωρα ειχα διαβασει οτι ειναι συμβατη μονο με τις εκδοσεις gb jw4 και jw5 και επισης τι προβληματα θα εχω; πχ ελληνικο μενου , πληκτρολογιο ελληνικα δικτυα κτλ;; Edited by Superuser
Διόρθωση Μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω για να βαλω cm9 θα πρεπει πρωτα να βαλω αλλη εκδοση semaphore γιατι η 2.7.4 που εχω τωρα ειχα διαβασει οτι ειναι συμβατη μονο με τις εκδοσεις gb jw4 και jw5 και επισης τι προβληματα θα εχω; πχ ελληνικο μενου , πληκτρολογιο ελληνικα δικτυα κτλ;;

 

Τον semaphore πριν περάσεις cm9 τον θελεις μόνο για το cwm recovery. Μόλις περάσεις cm9 θα αντικατασταθεί ο κέρνελ με αυτόν που περιέχεται στην ρομ. Οπότε όχι δεν χρειάζεται να αλλάξεις κέρνελ τώρα.

 

Η slim δεν έχει Ελληνικά. Πληκτρολόγιο όμως μπορείς να βάλεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315368

Ρυθμίσεις APN της vodafone για MMS και ιντερνετ σε εμένα η slim τα είχε χωρίς να κάνω κάτι. Υποθέτω πως θα έχει και η cm9. Και να μην έχει πάντα μπορείς να τα περάσεις χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω για να βαλω cm9 θα πρεπει πρωτα να βαλω αλλη εκδοση semaphore γιατι η 2.7.4 που εχω τωρα ειχα διαβασει οτι ειναι συμβατη μονο με τις εκδοσεις gb jw4 και jw5 και επισης τι προβληματα θα εχω; πχ ελληνικο μενου , πληκτρολογιο ελληνικα δικτυα κτλ;;

 

Ο semaphore 2.7.4 ειναι μονο για gb roms.Δεν χρειαζεται να βαλεις καποιον αλλον προκειμενου να βαλεις cm9.Απλα, θα μπεις μεσα στο cwm recovery που σου δινει o semaphore που φορας τωρα, και θα περασεις την cm9.

Οδηγιες υπαρχουν εδω

Οταν την περασεις και θες να βαλεις παλι semaphore kernel, θα βαλεις την ειδικη εκδοση που ειναι για ics με την πιο προσφατη να ειναι η semaphore ics 1.2.2 !

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τον semaphore πριν περάσεις cm9 τον θελεις μόνο για το cwm recovery. Μόλις περάσεις cm9 θα αντικατασταθεί ο κέρνελ με αυτόν που περιέχεται στην ρομ. Οπότε όχι δεν χρειάζεται να αλλάξεις κέρνελ τώρα.

 

Η slim δεν έχει Ελληνικά. Πληκτρολόγιο όμως μπορείς να βάλεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315368

Ρυθμίσεις APN της vodafone για MMS και ιντερνετ σε εμένα η slim τα είχε χωρίς να κάνω κάτι. Υποθέτω πως θα έχει και η cm9. Και να μην έχει πάντα μπορείς να τα περάσεις χειροκίνητα.

 

χειροκινητα θα χρειαστω μια βοηθεια γτ δεν ξερω! τωρα παω να φλασαρω την cm9 ;)

 

Ο semaphore 2.7.4 ειναι μονο για gb roms.Δεν χρειαζεται να βαλεις καποιον αλλον προκειμενου να βαλεις cm9.Απλα, θα μπεις μεσα στο cwm recovery που σου δινει o semaphore που φορας τωρα, και θα περασεις την cm9.

Οδηγιες υπαρχουν εδω

Οταν την περασεις και θες να βαλεις παλι semaphore kernel, θα βαλεις την ειδικη εκδοση που ειναι για ics με την πιο προσφατη να ειναι η semaphore ics 1.2.2 !

 

Ηρακλη στο λινκ που μου εστειλες που το ειχα βρει και το διαβαζα εχει μονο τον semaphore για εκδοσεις gb τον 1.2.2 δεν τον εχει.. επισης κατι που ειδα και λεει για modems τι ακριβως ειναι;;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

χειροκινητα θα χρειαστω μια βοηθεια γτ δεν ξερω! τωρα παω να φλασαρω την cm9 ;)

 

Τα έχει τα APN η CM9.

 

Ηρακλη στο λινκ που μου εστειλες που το ειχα βρει και το διαβαζα εχει μονο τον semaphore για εκδοσεις gb τον 1.2.2 δεν τον εχει.. επισης κατι που ειδα και λεει για modems τι ακριβως ειναι;;

 

Σίγουρα τον διάβασες καλά τον οδηγό;

Λέει για για τον Semaphore ICS μετά από τις οδηγίες εγκατάστασης.

Διαβάζετε ολόκληρο τον οδηγό και όχι μόνο μέχρι το σημείο που νομίζετε ότι έχει τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Όλο και κάτι χρήσιμο θα υπάρχει παρακάτω!:)

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις modem αν δεις ότι όλα δουλεύουν σωστά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τον διάβασες καλά τον οδηγό;

Λέει για για τον Semaphore ICS μετά από τις οδηγίες εγκατάστασης.

Διαβάζετε ολόκληρο τον οδηγό και όχι μόνο μέχρι το σημείο που νομίζετε ότι έχει τις πληροφορίες που χρειάζεστε. Όλο και κάτι χρήσιμο θα υπάρχει παρακάτω!:)

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις modem αν δεις ότι όλα δουλεύουν σωστά.

 

εχεις δικιο δεν το ειδα σορρυ! κατι τελευταιο στο λινκ για τα google apps δεν μου το φορτωνει ειναι προσωρινο η να τα ψαξω αλλου;

Link to comment
Share on other sites

ο semaphore για ICS είναι εδώ

Τα zip τα περνάς από cwm flash zip from sdcard ενώ τα .tar τα φλασάρεις μέσω odin όπως έκανες και στην gb.

Modems αλλάζεις ανα πάσα στιγμή αν θες αλλά δε νομίζω πως θα χρειαστεί να το ψάξεις αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ο semaphore για ICS είναι εδώ

Τα zip τα περνάς από cwm flash zip from sdcard ενώ τα .tar τα φλασάρεις μέσω odin όπως έκανες και στην gb.

Modems αλλάζεις ανα πάσα στιγμή αν θες αλλά δε νομίζω πως θα χρειαστεί να το ψάξεις αυτό το θέμα.

 

τι διαφορα εχει ο 1.2.2s απο τον σκετο 1.2.2;

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν το ειδα σορρυ! κατι τελευταιο στο λινκ για τα google apps δεν μου το φορτωνει ειναι προσωρινο η να τα ψαξω αλλου;

 

Δοκίμασε σε λίγο. Κάποιο πρόβλημα θα έχει ο server.

 

τι διαφορα εχει ο 1.2.2s απο τον σκετο 1.2.2;

 

Για την CM9 βάζεις τον 1.2.2. Ο 1.2.2s είναι για την Slim και γι' αυτό υπάρχει το s.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε λίγο. Κάποιο πρόβλημα θα έχει ο server.

 

 

 

Για την CM9 βάζεις τον 1.2.2. Ο 1.2.2s είναι για την Slim και γι' αυτό υπάρχει το s.

 

σε ευχαριστω! το dalvik cache σαν επιλογη που ειναι και δεν το βλεπω στο cwm? :S

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολύ καλά λόγια εδώ για την Slim και για την CM9 και ίσως προχωρήσω σύντομα. Αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν κατάλαβα: στη slim ο μόνος τρόπος για να μπει ραδιόφωνο είναι με το Spirit; Και εκτός από αυτό και τις βιντεοκλήσεις, της λείπει κάτι άλλο βασικό;

 

Και για την CM9, στο site τους για το SGS βλέπω μόνο CM7 στις stable. H CM9 θεωρείται ολοκληρωμένη πλέον; Της λείπει κάτι; Με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε swype, FM ραδιο, TV-out, μπροστά κάμερα (έστω και μόνο για Skype κλπ)

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Επομένως πρέπει να είναι κάποιο πρόβλημα της ROM που φοράς και όχι του kernel. Δυστυχώς δεν την έχω δοκιμάσει για να ξέρω σίγουρα. Πιστεύω πως αν την έχει κάποιος θα μας πει αν αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα.

Δύο ICS που λειτουργούν υποδειγματικά είναι η CM9 και η Slim σε περίπτωση που θες να αλλάξεις.

 

Τελικα δεν ηταν προβλημα της ρομ, περασα την εκδοση 1.2.0 του semaphore και μετα ξαναπερασα την 1.2.2 και ολα ειναι οκ τωρα! Μαλλον καποιο κολλημα θα εφαγε. Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολύ καλά λόγια εδώ για την Slim και για την CM9 και ίσως προχωρήσω σύντομα. Αλλά θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα που δεν κατάλαβα: στη slim ο μόνος τρόπος για να μπει ραδιόφωνο είναι με το Spirit; Και εκτός από αυτό και τις βιντεοκλήσεις, της λείπει κάτι άλλο βασικό;

 

Και για την CM9, στο site τους για το SGS βλέπω μόνο CM7 στις stable. H CM9 θεωρείται ολοκληρωμένη πλέον; Της λείπει κάτι; Με ενδιαφέρει να έχει οπωσδήποτε FM ραδιο, TV-out, μπροστά κάμερα (έστω και μόνο για Skype κλπ)

 

Σε όλες τις Custom ICS λείπει το ράδιο και το Spirit δε θα το συνιστούσα γιατί υπάρχει κίνδυνος να καεί το ηχείο. Άρα μάλλον το ξεχνάς το ράδιο.

Επίσης κανένα Vanilla Android δεν υποστηρίζει βιντεοκλήση ακόμα. Αυτό το έχει προσθέσει η Samsung στις Stock ROMs που δίνει. Φυσικά η βιντεοκλήση λειτουργεί με εφαρμογές όπως Skype για παράδειγμα.

 

Δεν τους λείπει τίποτα άλλο από αυτά που προαναφέρθηκαν και γενικά σαν αίσθηση πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερη από την Gingerbread.

Διάλεξε ποια θες και ακολούθησε τον οδηγό της CM9 ή της Slim αντίστοιχα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...