Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να συμληρώσω στις εντυπώσεις μου απο την build 13 ότι δουλεύει το speed dial στα ελληνικά.

Νομίζω ούτε καν στις στοκ δεν δούλευε αυτό!

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Να συμληρώσω στις εντυπώσεις μου απο την build 13 ότι δουλεύει το speed dial στα ελληνικά.

Νομίζω ούτε καν στις στοκ δεν δούλευε αυτό!

 

για βοηθαμε τι ειναι το speed dial που βρισκετε?

Link to comment
Share on other sites

για βοηθαμε τι ειναι το speed dial που βρισκετε?

 

Αν ανοίξεις τον dialer του κινητού και αρχίσεις να πατάς τους αριθμούς που αντιστοιχούν στα γραμματα μιας επαφής, θα σου βγάζει την επαφή. Αν πχ θες να πάρεις την επαφή "Αννα". Αντί να ανοίξεις τις επαφές και να την ψάξεις, μπορείς να μπεις στον dialer και να πατήσεις τα νούμερα που αντιστοιχούν στα γράμμα τα Α,Ν,Ν,Α δλδ 2,6,6,2 και θα σου βγάλει την επαφή.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

media / audio / ringtones στην onecosmic.

 

Νομίζω πως πλέον στην ics τα βάζεις κατευθείαν στο φάκελο ringtones

Δηλαδή /mnt/sdcard/ringtones

Και όχι /mnt/sdcard/media/audio/ringtones

 

Είναι πολύ καλή η build 13.

Ενα θεματάκι που έχει είναι η αργή μεταφορά δεδομένων ανάμεσα σε pc και κινητό (1-2 MB/sec)

 

Γενικό πρόβλημα της ics και όχι των port που έχουμε.

Και στο nexus έχεις 1-2mb rw με ics

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πλέον στην ics τα βάζεις κατευθείαν στο φάκελο ringtones

Δηλαδή /mnt/sdcard/ringtones

Και όχι /mnt/sdcard/media/audio/ringtones

 

 

 

Γενικό πρόβλημα της ics και όχι των port που έχουμε.

Και στο nexus έχεις 1-2mb rw με ics

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

εχω δοκιμασει απο ολες τις ρομ να βρω ραδιοφωνο και τιποτα παρα μονο το droid radio to opoio ανοιγει αλλα κολλαει στο loading:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Για ράδιο κατέβασε από το market το spirit fm. Σε μια από τις ρυθμίσεις του βάλε galaxy alsa (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς) και θα παίξει μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατά τη γνώμη σας ποιο είναι το καλύτερο radio για την cosmote. Μόλις πέρασα την build 13 και σκέφτομαι να αλλάξω μάλλον σε jvt. Είναι καλή ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

^ (μοντεμ το λέμε εμείς εδώ και όχι ράδιο :p)

Της jvt είναι πένα. Θα βρεις πολλά στο xda (μοντεμς για cm περνάς και όχι τα ίδια με των στοκ)

Φλασαρεις με cwm και έτοιμος

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κατά τη γνώμη σας ποιο είναι το καλύτερο radio για την cosmote. Μόλις πέρασα την build 13 και σκέφτομαι να αλλάξω μάλλον σε jvt. Είναι καλή ιδέα;

 

Σε εμένα η build 13 με μόντεμ jvt είναι. Εσένα τι έχει δηλαδή;

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...σκεφτομαι να ξαναγυρισω σε ics...το ειχα αφησει στην rc1 onecosmic λογω των ελλειψεων...αυτη τη στιγμη ποια ειναι πιο πληρης και γρηγορη? cm9 η onecosmic?και αν ξερει καποιος με ποιον πυρηνα θα ηταν καλυτερο να το συνδιασω? Edited by nikostg
slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την Cyanogen 9.Έβαλα και την Onecosmic αλλά διαπίστωσα καθυστερήσεις στα μενού, ειδικά σε αυτό των επαφών, επίσης η Cyanogen πάντα έχει έξτρα καλούδια και πιο φινιρισμένο μενού, κατ'εμέ πάντα
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Για ράδιο κατέβασε από το market το spirit fm. Σε μια από τις ρυθμίσεις του βάλε galaxy alsa (ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς) και θα παίξει μια χαρά

 

οχι το σπιριτ φμ το ξερω θελω να τεργιαξω εργοστασιακο ραδιο δεν μαρεσει το σπιριτ.τοσο δυσκολο ειναι να το φτιαξουν?:(

Link to comment
Share on other sites

τοσο δυσκολο ειναι να το φτιαξουν?:(

 

Ναι.

Το android δεν έχει ράδιο. Παρέμβαση στον κώδικα έγινε από την samsung και μπήκε στο κινητό.

Χωρίς drivers απο sammy ράδιο δεν έχει.

 

Θα σου πρότεινα την Cyanogen 9.Έβαλα και την Onecosmic αλλά διαπίστωσα καθυστερήσεις στα μενού, ειδικά σε αυτό των επαφών, επίσης η Cyanogen πάντα έχει έξτρα καλούδια και πιο φινιρισμένο μενού, κατ'εμέ πάντα

 

Η ρομ του onecosmic είναι εμφανέστατα πιο smooth και γρήγορη.

Πιθανώς δεν άλλαξες κερνελ όταν την πέρασες και έμεινες με τον glich, γιαυτό σου φάνηκε laggy.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Η ρομ του onecosmic είναι εμφανέστατα πιο smooth και γρήγορη.

Πιθανώς δεν άλλαξες κερνελ όταν την πέρασες και έμεινες με τον glich, γιαυτό σου φάνηκε laggy.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Δεν ξέρω αν είναι εμφανώς πιο γρήγορη του onecosmic, εμφανώς πιο δύσκολη να την περάσεις πάντως είναι σίγουρα. Αλλος kernel μπαίνει με την rom, άλλον πρέπει να βάλεις, αν βάλεις fugu δεν λειτουργούν κάποια sersors, αν δεν βάλεις το κινητό σέρνεται, για να ενεργοποιήσεις το mass storage θέλει να χρησιμοποιήσεις adb, το su fixer θέλει και αυτό την κομπίνα του γιατι δεν δουλεύει και στους δυο kernels, γενικά για κάποιον που δεν μπορεί να παρακολουθεί ένα thread 500+ σελίδων ώστε να ξέρει όλα τα tips, η CM9 θα του δημιουργήσει λιγότερα προβλήματα στην εγκατάσταση. Οτι πρέπει να ξέρει είναι στο πρώτο post, νοικοκυρεμένα.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι εμφανώς πιο γρήγορη του onecosmic, εμφανώς πιο δύσκολη να την περάσεις πάντως είναι σίγουρα. Αλλος kernel μπαίνει με την rom, άλλον πρέπει να βάλεις, αν βάλεις fugu δεν λειτουργούν κάποια sersors, αν δεν βάλεις το κινητό σέρνεται, για να ενεργοποιήσεις το mass storage θέλει να χρησιμοποιήσεις adb, το su fixer θέλει και αυτό την κομπίνα του γιατι δεν δουλεύει και στους δυο kernels, γενικά για κάποιον που δεν μπορεί να παρακολουθεί ένα thread 500+ σελίδων ώστε να ξέρει όλα τα tips, η CM9 θα του δημιουργήσει λιγότερα προβλήματα στην εγκατάσταση. Οτι πρέπει να ξέρει είναι στο πρώτο post, νοικοκυρεμένα.

 

Και στο θρεντ του onecosmic αρκεί να διαβάσεις το 1ο ποστ ;)

Δεν νομίζω πως είναι δύσκολο να περάσεις αυτά που πρέπει και να τα σεταρεις όλα.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Και στο θρεντ του onecosmic αρκεί να διαβάσεις το 1ο ποστ ;)

Δεν νομίζω πως είναι δύσκολο να περάσεις αυτά που πρέπει και να τα σεταρεις όλα.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Υπάρχουν fixes που χρειάζεται να κάνεις και δεν αναφέρονται στα πρώτα ποστ.

 

Δεν ξέρω αν έχεις πάει σε RC2 πάντως για να στηθεί σωστά, θέλει περισσότερη δουλειά απο ότι η RC1 και σίγουρα απο ότι η build13.

 

Τουλάχιστον όταν την έβαλα εγώ έτσι ήταν. Και όποτε ρωτούσα στο chat μου έλεγαν να κάνω search στο νήμα. Πολύ εξυπηρετικοί. (ΤΟ ΞΕΡΩ ΡΕ ΟΡΓΙΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΙΣ 500 ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΣΤΟ XDA)

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Από χθες φοράω Onecosmic's ICS Port Android 4.0.3 RC2.11 και δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα:D. Το κινητό πάει σφαίρα αλλά ακόμα ψάχνω να βρω τι συμβαίνει με το GPS και μερικά άλλα πραγματάκια. Ακόμα δεν το έχω ψάξει όλα λόγω χρόνου. Σαν εμφάνιση και ταχύτητα πάντως καμία σχέση αν και με παίδεψε λίγο στην εγκατάσταση. Έχει flashάρει κανείς με την παραπάνω ROM;:worry:

 

Γιώργος

xiaomi note 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε περάσει την ICS έστω και αν είναι νωρίς.... πείτε μου τις εντυπώσεις σας σχετικά με το πόσο ελαφριά και γρήγορη είναι. Ρωτάω γιατί οι της samsung είχαν πει πως δεν πληροί τις προϋποθέσεις το κινητό μας και θέλω να ξέρω κατά πόσο αληθεύει. Πως πάει πάνω στον γαλαξία μας?

Σπύρος

:: Samsung Galaxy S :: Once you go CM9 you never go back!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε περάσει την ICS έστω και αν είναι νωρίς.... πείτε μου τις εντυπώσεις σας σχετικά με το πόσο ελαφριά και γρήγορη είναι. Ρωτάω γιατί οι της samsung είχαν πει πως δεν πληροί τις προϋποθέσεις το κινητό μας και θέλω να ξέρω κατά πόσο αληθεύει. Πως πάει πάνω στον γαλαξία μας?

 

Η γρήγορη απάντηση είναι ότι το κινητό μας σηκώνει την ICS. Δεν ξέρω κατά πόσο θα την σήκωνε μαζί με τον tw αλλά την stock ics την σηκώνει άνετα. Οπότε, ας κόψει τις βλακείες η samsung και αφού αποφάσισε να σταματήσει την υποστήριξη του κινητού μας ας δημοσιεύσει τους drivers της σαν τελευταία υπηρεσία που μπορεί να μας προσφέρει.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε περάσει την ICS έστω και αν είναι νωρίς.... πείτε μου τις εντυπώσεις σας σχετικά με το πόσο ελαφριά και γρήγορη είναι. Ρωτάω γιατί οι της samsung είχαν πει πως δεν πληροί τις προϋποθέσεις το κινητό μας και θέλω να ξέρω κατά πόσο αληθεύει. Πως πάει πάνω στον γαλαξία μας?

Επειδή βλέπω ότι είσαι,συμφωνα με την υπογραφή σου,με την Cyanogen 7,θα σου πω ότι η Cyanogen 9,αν και σε πολύ πρώιμο στάδιο,είναι πολύ καλή και τρέχει σφαίρα στο κινητό.Μοναδικό μείον για την ώρα,σε σχέση με την 7,η έλλειψη blacklist στις ρυθμίσεις κλήσεων,αλλά υποσχέθηκαν ότι σε μεταγενέστερα build θα μπει.

"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Και στο θρεντ του onecosmic αρκεί να διαβάσεις το 1ο ποστ ;)

Δεν νομίζω πως είναι δύσκολο να περάσεις αυτά που πρέπει και να τα σεταρεις όλα.

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

+1 απο μενα...ειχα περασει την rc1 και δεν μου φανηκε κατι πολυπλοκο...οσοι εχετε εμπειρια απο ics και jw1 ποια ειναι πιο γρηγορη?

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και ειρωνικό βίντεακι για τους νέους έχει βγει στο xda βλ. Noobs...

Για να μην είμαστε τελείως off topic να πω ότι σε μένα η onecosmic χρειάστηκε να περάσω τη ROM μετά glich kernel και μετά ξανά τη rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...