Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καμία ICS για το galaxy s δεν παίζει ραδιόφωνο αν δε βάλεις spirit fm. Δεν λείπει κάτι βασικό (τουλάχιστον για την δική μου καθημερινή χρήση) αλλά δεν είναι ολοκληρωμένη. Βγαίνουν ενημερώσεις καθημερινά με μικροδιορθώσεις και βελτιώσεις. Βίντεο κλήση μη περιμένεις να δεις όμως ποτέ, δεν υπάρχει περίπτωση. Ραδιόφωνο ίσως φτιαχτεί αν ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με το θέμα, γιατι από ότι έχω καταλάβει είναι το τελευταίο που απασχολεί τους developers..... :mad:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ παιδιά. Μεγάλη χαζομάρα που δεν φτιάχνουν FM ραδιο και τεράστιο spoiler για μένα. Όσο για τη βιντεοκλήση την έχω ψιλοχ@σμένη, αρκεί να δουλεύει η εμπρός κάμερα με άλλες εφαρμογές. Και το TV out φυσικά που το χρειάζομαι οπωσδήποτε.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Μεγάλη χαζομάρα που δεν φτιάχνουν FM ραδιο και τεράστιο spoiler για μένα. Όσο για τη βιντεοκλήση την έχω ψιλοχ@σμένη, αρκεί να δουλεύει η εμπρός κάμερα με άλλες εφαρμογές. Και το TV out φυσικά που το χρειάζομαι οπωσδήποτε.

 

+ οσα θες ρε φιλε...

μονο τοτε θα περασω στην ics και απο οτι φαινεται μαλλον δεν θα περασω ποτε

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα της Slim ICS, ως μέλος την πλέον! Ντάξει το κινητό ξαναζωντάνεψε μετά το πέρασμα σε ICS, και δεν μετάνιωσα στιγμή που έφυγα από GB.

Έχω 2 απορίες όμως για τους γνώστες:

 

1) Ο ήχος του "κλικ" στην φωτογραφική πως βγαίνει;; Δεν είναι και πολύ διακριτικός.... :p

2) Μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω λίγο χώρο για εφαρμογές, στην notification bar, αλά όταν κάνω κλικ και πάω στο "Storage Use" μου λέει ότι έχω άλλο 1.3GB free! Dafuq! Κάτι διάβασα ότι έχει να κάνει με τον φάκελο datadata στο νήμα των ICS. Τι πρέπει να κάνω όμως για να εξαφανιστεί το ενοχλητικό εικονίδιο;

 

--edit--

Στο νήμα τις Slim ήθελα να το ρωτήσω και τελικά μπέρδεψα τα tabs και το πόσταρα στο βασικό νήμα.Άμα έχεις να μπεις καιρό.... :lol:

 

Από ότι διάβασα, αν φλασάρω τούτο δω, που είναι μόντα από αυτό, θα στρώσει το πρόβλημα. Αξίζει τον κόπο όμως η θα γίνει καμιά πατατιά; :worry:

Edited by MaFiOzOS_88

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος θα φυγει λογικα αν σβησεις το camera click απο το /system/media/ui δεν το εχω δοκιμασει ομως :p

 

Για τα data εγω προσωπικα εχω φτιαξει ενα φακελο .nodatadata μεσα στον datadata και μετα απο επανεκινηση μεταφερθηκαν ολα στο data. Καποιο μιλανε για lag και καθυστερησεις αλλα μαλλον επειδη εννοουν για ελαχιστα ms καθυστερηση, δεν νε απασχολει καθολου :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό με GB, έβαλα την CM9 με Semaphore και πραγματικά το κινητό είναι αγνωριστο!

Ευχαριστώ για τις πλήρης οδηγίες!

Ένα πρόβλημα μόνο: δεν συγχρονιζει το ημερολόγιο με το Google calendar.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα γενικά ή αν εγώ δεν έχω κάνει κάτι;

Στο συγχρονισμό λογαριασμών, στον Google φαινεται ότι συγχρονίζει τα πάντα εκτός από ημερολόγιο.

Ευχαριστώ!

Μάνος
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό με GB, έβαλα την CM9 με Semaphore και πραγματικά το κινητό είναι αγνωριστο!

Ευχαριστώ για τις πλήρης οδηγίες!

Ένα πρόβλημα μόνο: δεν συγχρονιζει το ημερολόγιο με το Google calendar.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα γενικά ή αν εγώ δεν έχω κάνει κάτι;

Στο συγχρονισμό λογαριασμών, στον Google φαινεται ότι συγχρονίζει τα πάντα εκτός από ημερολόγιο.

Ευχαριστώ!

 

Ποσταρε φιλε καλυτερα στο σωστο thread ;)

Κι εμενα μου συμβαινει αυτο στις gb κυριως και αναγκαζομαι να ξαναφλαρω παλι την ρομ !

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος θα φυγει λογικα αν σβησεις το camera click απο το /system/media/ui δεν το εχω δοκιμασει ομως :p

 

Για τα data εγω προσωπικα εχω φτιαξει ενα φακελο .nodatadata μεσα στον datadata και μετα απο επανεκινηση μεταφερθηκαν ολα στο data. Καποιο μιλανε για lag και καθυστερησεις αλλα μαλλον επειδη εννοουν για ελαχιστα ms καθυστερηση, δεν νε απασχολει καθολου :p

 

Τελικά δούλεψαν και τα 2 κόλπα. Thanks! :)

 

Σαν να παρατηρώ όμως να υπάρχει ένα μικρό lag πλέον στο άνοιγμα των εφαρμογών...

Αν πάω στον φάκελο .datadata να διαγράψω τον φάκελο που δημιούργησα, θα αναιρεθεί το πρόβλημα ή μόνο με nandroid restore θα γίνει η δουλεία; :worry:

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δούλεψαν και τα 2 κόλπα. Thanks! :)

 

Σαν να παρατηρώ όμως να υπάρχει ένα μικρό lag πλέον στο άνοιγμα των εφαρμογών...

Αν πάω στον φάκελο .datadata να διαγράψω τον φάκελο που δημιούργησα, θα αναιρεθεί το πρόβλημα ή μόνο με nandroid restore θα γίνει η δουλεία; :worry:

 

Μήπως το παρατήρησες επειδή το ανέφερα? :p

Νομίζω πως αν το σβήσεις δε θα γυρίσουν πίσω. Αν είχες κρατήσει backup τότε καλώς, επανέφερε το και δοκίμασε το patch για το datadata. :) (θα υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσουν πίσω αλλά δεν γνωρίζω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν σας βγάζει μήνυμα για λίγο χώρο, μπορείτε να πηγαίνετε "ρυθμίσεις" --> "εφαρμογές"--> "στην κάρτα sd" και απο εκεί να μεταφέρετε κάποιες εφαρμογες στην SD.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό με GB, έβαλα την CM9 με Semaphore και πραγματικά το κινητό είναι αγνωριστο!

Ευχαριστώ για τις πλήρης οδηγίες!

Ένα πρόβλημα μόνο: δεν συγχρονιζει το ημερολόγιο με το Google calendar.

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα γενικά ή αν εγώ δεν έχω κάνει κάτι;

Στο συγχρονισμό λογαριασμών, στον Google φαινεται ότι συγχρονίζει τα πάντα εκτός από ημερολόγιο.

Ευχαριστώ!

δοκιμασε να φλασαρεις αυτο:http://www.multiupload.nl/2Q3UAJBDEB

ειναι για οσους εχουν προβλημα με το συγχρονισμο του ημερολογιου.απλα θα σβησει τα στοιχεια απο τις εφαρμογες της google.δηλαδη στο μαρκετ θα πρεπει να ξαναβαλεις τα στοιχεια του λογαριασμου σου για παραδειγμα

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 7 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το παρατήρησες επειδή το ανέφερα? :p

Νομίζω πως αν το σβήσεις δε θα γυρίσουν πίσω. Αν είχες κρατήσει backup τότε καλώς, επανέφερε το και δοκίμασε το patch για το datadata. :) (θα υπάρχει κάποιος τρόπος να γυρίσουν πίσω αλλά δεν γνωρίζω)

 

Μπορεί, αλλά είναι γεγονός ότι o Opera και κάνα 2 άλλα προγράμματα άργησαν να ανταποκριθούν, ενώ και η μετάβαση στην κεντρική οθόνη μέσω του home button, κάνα 2 φορές εμφάνισε ορατό lag. Ελπίζω να ήταν λόγω πρώτου boot μετά την μετακόμιση! :p

 

Γενικά πάει γρήγορα, θα το παρατηρήσω και αν δεν βαρεθώ ίσως το κάνω κάνα restore μέσω cwm για να δω διαφορές.

Xiaomi Mi 5s Plus - MI Globe 9.6.13 - TWRP 3.2.3

Onda v975m v3 - 4.4.2 (Rozak's 2.0.1 - 4GB) - TWRP Recovery by SciBee

Galaxy S4 - LineageOS 16.0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν σας βγάζει μήνυμα για λίγο χώρο, μπορείτε να πηγαίνετε "ρυθμίσεις" --> "εφαρμογές"--> "στην κάρτα sd" και απο εκεί να μεταφέρετε κάποιες εφαρμογες στην SD.

 

Άσε ρε καλύτερα να μεταφέρω τα data στο κλασσικό data partition, παρά να βάλω εφαρμογές στην sdcard. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε καλύτερα να μεταφέρω τα data στο κλασσικό data partition, παρά να βάλω εφαρμογές στην sdcard. :lol:

 

Ρε οργιο γιατι το data που είναι? Στην SD δεν είναι? :)

Απλά αντι να στείλεις τα πάντα στο data, μεταφέρεις επιλεγμένες εφαρμογες απο το datadata στην sd.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ρε οργιο γιατι το data που είναι? Στην SD δεν είναι? :)

Απλά αντι να στείλεις τα πάντα στο data, μεταφέρεις επιλεγμένες εφαρμογες απο το datadata στην sd.

 

Αν το πας έτσι και το datadata στην sd είναι, απλά άλλο format το συγκεκριμένο partition.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν το πας έτσι και το datadata στην sd είναι, απλά άλλο format το συγκεκριμένο partition.... :blink:

 

Αν θυμάμαι σωστά απο όσα είχε πει ο Lakerdas κάποια στιγμή, η συσκευή έχει μια "γρήγορη" εσωτερική μνήμη όπου πάει και στήνεται το /datadata. Η μνήμη αυτή δεν είναι γρήγορη επειδή της κάναμε το format yaffs2. Είναι θέμα hardware. Δηλαδή η Samsung στην SD που έβαλε στη συσκευή, φρόντισε να υπάρχει ένα κομμάτι (~200 ΜΒ) πιο ταχύ απο την υπόλοιπη SD. Αυτό που προτείνω εγώ λοιπόν είναι αντί να πάρεις όλες τις εφαρμογές και να τις διώξεις απο το γρήγορο αυτό κομμάτι της SD, να επιλέξεις χειροκίνητα κάποιες εφαρμογές που δεν σε ενδιαφέρει η ταχύτητά τους και να τις στείλεις στο αργό κομμάτι της SD. Με αυτό τον τρόπο όποτε ανάβει η ειδοποίηση low storage, μεταφέροντας 2-3 εφαρμογές στο αργό κομμάτι της SD, η ειδοποίηση θα σβήνει.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Δε το θυμάμαι αυτό. Αλλά γιατί να υπάρχει αυτή η μνήμη από τη samsung και να μη χρησιμοποιείται? Τέλος πάντων. Όταν όμως μεταφέρεις εφαρμογές στην sdcard, μεταφέρονται και τα data, ή μόνο τα apk?
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η cache των εφαρμογών μένει στο τηλέφωνο. Θέλει δημιουργία partition στην κάρτα σε ext 4 και νομίζω μία εφαρμογή cache to sd η νομίζω ap2sd
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΤΟΥ VIBER ΜΟΥ.

ΟΤΑΝ ΜΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ.

 

ΕΧΩ ΤΟ ICE CREAM SANDWICH 4.0.4 KAI CYANOGEND MOD 9.

 

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είναι πρόβλημα της εφαρμογής με τις ICS ROMs. Έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι το συγκεκριμένο θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εβαλα αυτη την Icecream http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1618757 Oλα καλα ολα ωραια.Μετα απο μια εβδομαδα που την εχω εντοπισα ενα προβλημα.Οταν γραφω απο την καμερα ενα βιντεο,και μετα παταω αναπαραγωγη να δω τι εγραψα,το βιντεο κρασαρει.Παιζει 2 δευτερολεπτα και κλεινει.Κατεβασα το Mix player,και ειδα βελτιωση.Το βιντεο παζει αλλα σε στιλ slow motion,και με ηχο καθυστερημενο σε σχεση με την εικονα.Αν ομως περασω τα βιντεο στο Pc,ολα δειχνουν οτι παιζουν τελεια.Μονο η αναπαραγωγη απο το τηλεφωνο ειναι χάλια.
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι η ROM έχει Kernel Semaphore 1.2.2s (387 MB RAM) και HugeMem patch for 720p video by F4K. Αυτόν τον συνδυασμό τον δοκίμασα και εγώ σε CM9 και τα βίντεο που ήταν σε 720p με υψηλό bitrate ή με συγκεκριμένα format δε μου τα έτρεχε σωστά.

Αυτά που δοκιμάζεις να παίξεις είναι 720p; Αν ναι, δοκίμασες να παίξεις και χαμηλότερης ανάλυσης βίντεο;

 

Πάντως πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι αυτό που σου είπα.

Αν θες βάλε τον Semaphore 1.2.2 μήπως και λυθεί το πρόβλημα. Αν δεν λυθεί ξαναπέρνα τον Semaphore 1.2.2s.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Τα βιντεο ειναι 720 p που τραβαω.Μολις περασα το 1,22s.Δεν ειδα μεγαλη διαφορα.Το ιδιο φαινεται.Αυτο το HugeMem patch,που λες που το βρισκω;
Aντώνης
Link to comment
Share on other sites

Τον Semaphore 1.2.2 φαντάζομαι πως εννοούσες. Δεν το βρίσκεις πουθενά. Το έχει περασμένο η ROM μέσα αλλά δεν δίνει λύση όπως σου είπα σε όλα τα HD βίντεο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, τι μπορώ να κάνω με το VIBER μου τελικά;

Είναι ανάγκη να αλλάξω την ICS για να δουλέψει;

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε, παρακαλώ απαντήστε μου,

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...