Jump to content

[Galaxy S] Ice Cream Sandwich


mindfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το κινητό από την εποχή της 2.1 (eclair-JF3 αν θυμάμαι καλά). Το τότε λογισμικό με το οποίο βγήκε το κινητό out of the box αδικούσε κατάφορα το hardware. Το κινητό σερνόταν και απαιτούνταν μετατροπή του filesystem και της διαχείρισης της ram για να χρησιμοποιηθεί αξιοπρεπώς. Ελλιπέστατη και η 2.2. Το κινητό άρχισε να αποδίδει πλέον από την 2.2.1. Αυτήν ήταν η πρώτη επίσημη rom με την οποία μπορούσες να δουλέψεις αξιοπρεπώς το κινητό χωρίς αναγκαστικά να το πειράξεις. Και η ερώτηση η δική μου είναι: πόσοι από εμάς έχουν μείνει στην 2.2.1; Ελάχιστοι. Από αυτούς που πήγαν σε 2.3 κλπ ποιοί μπορούν να μας πουν τις ουσιαστικές διαφορές από την 2.2.1; Ελάχιστοι. Γιατί λοιπόν αναβαθμίσανε; Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις το ερώτημά σου έχει τεθεί σε λάθος βάση. Και για να μην μακρηγορώ. Η ics είναι η μεγαλύτερη αναβάθμιση που έχει δεχθεί το android μέχρι σήμερα με την εφαρμογή του hardware accelaration και hardware composition και την συμμετοχή της gpu σε αυτήν σε όλο το φάσμα του λειτουργικού και όχι μόνο στον browser και το video. Είναι πολύ μεγαλύτερη αναβάθμιση από ότι από 2.2 σε 2.3.

Μόνο σου το είπες οτι οι αρχικές εκδόσεις όταν βγήκε το κινητό στην αγορά, εκτός από το οτι αδικούσαν τα specs της συσκευής, είχαν και αρκετά λειτουργικά προβλήματα.Από τη στιγμή που πλέον με τις εκδόσεις Gingerbread όχι μόνο έχουν διορθωθεί αλλά το κινητό κυριολεκτικά "φυσάει" , εγώ προσωπικά το θεωρώ χάσιμο χρόνου και ανούσιο να βάλω πχ το ics για να πάω το κινητό μου από το 100% των δυνατοτήτων του στο πχ 105%. Εαν η διαφορά είναι πολύ μεγαλύτερη τότε πάω πάσο αν και δεν το νομίζω.

Επίσης πάω πάσο και σε όσους έχουν το "μικρόβιο" του να φλασάρουν για τη χαρά και την εμπειρία της αναβάθμησης.Απλά εγώ είμαι λίγο πιο ντεμοντέ και πιο πρακτικός.Άρα δεν νομίζω να είναι εκτός βάσης το ερώτημά μου.

Τιμώρησα την nokia και θα εξακολουθήσω να την τιμωρώ για αυτήν την πατάτα που ονομάστηκε Ν97. Και το συγκεκριμένο κινητό το έχω ήδη ενάμιση χρόνο και σκοπεύω να το κρατήσω για περίπου ένα χρόνο ακόμα. Αυτά περί καταναλωτικής συνείδησης.

Ελπίζω να κατάλαβες οτι τα περί καταναλωτικής συνείδησης δεν αναφέρονταν σε εσένα προσωπικά αλλά γενικότερα...

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

λοιπον εβαλα την build 13 και ειδα οτι κυλαν καλα.ειδα βεβαια οτι βγηκε και για το sgs2 και ειναι πληρης ακομα και με εργοστασιακο ραδιο.μηπως εχει πειραματηστει κανενας να βαλει χερι στην build 13 και να τεργιαξει app απο αλη?πχ ραδιο,το my file to κανονικο,την μουσικη.εγω προσπαθησα μεσο ροοτ εξπλορερ να βαλω αλλα δεν δουλεψανε.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα την build 13 και ειδα οτι κυλαν καλα.ειδα βεβαια οτι βγηκε και για το sgs2 και ειναι πληρης ακομα και με εργοστασιακο ραδιο.μηπως εχει πειραματηστει κανενας να βαλει χερι στην build 13 και να τεργιαξει app απο αλη?πχ ραδιο,το my file to κανονικο,την μουσικη.εγω προσπαθησα μεσο ροοτ εξπλορερ να βαλω αλλα δεν δουλεψανε.

Αν δούλεψαν οι εφαρμογές από το sgs2 τότε νομίζω πως όλο και κάποιος θα μπορέσει να τις κάνει port στο sgs1...

Link to comment
Share on other sites

Αν δούλεψαν οι εφαρμογές από το sgs2 τότε νομίζω πως όλο και κάποιος θα μπορέσει να τις κάνει port στο sgs1...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1436854 οριστε δειτε και μονοι σας.δεν το κρυβω αλλα ζηλεψα.:O

Link to comment
Share on other sites

XXKP8 λέει.

Πρέπει να είναι βασισμένη σε stock και όχι σε cyanogen ή onecosmic. Οπότε τις εφαρμογές τις έχει φτιάξει η ίδια η samsung.

Link to comment
Share on other sites

XXKP8 λέει.

Πρέπει να είναι βασισμένη σε stock και όχι σε cyanogen ή onecosmic. Οπότε τις εφαρμογές τις έχει φτιάξει η ίδια η samsung.

 

οπωσ και να εχει ζηλεψα.δουλευει ωραια αλλα ειναι cyanogen rom

Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να είναι cyanogen. Stock πειραγμένη πρέπει να είναι, για αυτό δουλεύει μια χαρά και έχει και εφαρμογές από την samsung.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει...αλλα βρηκα τα samsung apps για την CM9

Οποιος θελει ας τo checkaρει...Εγω εχω μεινει στην 7 :)

 

Απλα το κανετε install μεσω CWM...

για να το δειτε

Link για να το κατεβασετε

Device 1: Galaxy S6 | Rom: Stock 5.1.1 | Launcher: Apex launcher

Device 2: Galaxy S | Rom: CyanogenMod 10 | Kernel: Semaphore JB | Launcher: Apex launcher

Device 3: Galaxy Tab 10.1 P7510 | Rom: Stock 4.0.4

 

Follow me

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να κατάλαβες οτι τα περί καταναλωτικής συνείδησης δεν αναφέρονταν σε εσένα προσωπικά αλλά γενικότερα...

Φυσικά και το κατάλαβα :). Απλά είπα την προσωπική μου εμπειρία. Είναι πάντα χαρά μου να ανταλλάσσω απόψεις καθώς σκοπός μας είναι αυτός και όχι να πείσουμε ο ένας τον άλλο.

λοιπον εβαλα την build 13 και ειδα οτι κυλαν καλα.ειδα βεβαια οτι βγηκε και για το sgs2 και ειναι πληρης ακομα και με εργοστασιακο ραδιο.μηπως εχει πειραματηστει κανενας να βαλει χερι στην build 13 και να τεργιαξει app απο αλη?πχ ραδιο,το my file to κανονικο,την μουσικη.εγω προσπαθησα μεσο ροοτ εξπλορερ να βαλω αλλα δεν δουλεψανε.

Λοιπόν, ας το εξηγήσουμε όσο πιο απλά γίνεται για να μην υπάρχουν άσκοπες προσδοκίες αλλά και για να μην ταλαιπωρούνται άδικα κάποιοι από εμάς.

Η cyanogenmod, μέρος την οποίας είναι η teamhacksung - υπεύθυνη ομάδα για το κινητό μας, είναι κοινότητα developers που αναπτύσσουν και στηρίζονται αποκλειστικά σε open source (ανοιχτούς) κώδικες όπως είναι η εκάστοτε έκδοση android που δημοσιεύει η google. Δεν "σπάνε" κώδικες ούτε καταπατούν τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων. Γι' αυτό δεν θα δεις ποτέ σε rom τους εφαρμογή της samsung. Πολύ απλά οι εφαρμογές της samsung ανήκουν στην samsung και η χρησιμοποίηση τους χωρίς άδεια της είναι ποινικό αδίκημα.

Τώρα, είναι ανώφελο να προσπαθείς με απλό copy-paste να πάρεις εφαρμογές από roms της samsung στην ics της cyanogen. Γιατί;

1) Οι εφαρμογές που προσπαθείς να περάσεις έχουν αναπτυχθεί για gingerbread όχι για την ics.

2) Ακόμα σπουδαιότερο, ακόμα και να μπορούσαν να δουλέψουν σε ics απαιτείται από αυτές η ύπαρξη του αντίστοιχου framework της samsung που όπως καταλαβαίνεις το "καθαρό" android δεν διαθέτει.

Οπότε μην ματαιοπονείς. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις δεν γίνεται. Ή βρες εναλλακτικές εφαρμογές από το market που να σε καλύπτουν ή γύρνα σε gingerbread βασισμένη σε samsung rom.

Και τελευταίο. Η rom του S2 που πόσταρες είναι βασισμένη σε leaked samsung rom γι' αυτό και έχει εφαρμογές της samsung. Δεν είναι βασισμένη σε vanilla android ούτε έχει αναπτυχθεί από την cyanogen.

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και το κατάλαβα :). Απλά είπα την προσωπική μου εμπειρία. Είναι πάντα χαρά μου να ανταλλάσσω απόψεις καθώς σκοπός μας είναι αυτός και όχι να πείσουμε ο ένας τον άλλο.

 

Λοιπόν, ας το εξηγήσουμε όσο πιο απλά γίνεται για να μην υπάρχουν άσκοπες προσδοκίες αλλά και για να μην ταλαιπωρούνται άδικα κάποιοι από εμάς.

Η cyanogenmod, μέρος την οποίας είναι η teamhacksung - υπεύθυνη ομάδα για το κινητό μας, είναι κοινότητα developers που αναπτύσσουν και στηρίζονται αποκλειστικά σε open source (ανοιχτούς) κώδικες όπως είναι η εκάστοτε έκδοση android που δημοσιεύει η google. Δεν "σπάνε" κώδικες ούτε καταπατούν τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων. Γι' αυτό δεν θα δεις ποτέ σε rom τους εφαρμογή της samsung. Πολύ απλά οι εφαρμογές της samsung ανήκουν στην samsung και η χρησιμοποίηση τους χωρίς άδεια της είναι ποινικό αδίκημα.

Τώρα, είναι ανώφελο να προσπαθείς με απλό copy-paste να πάρεις εφαρμογές από roms της samsung στην ics της cyanogen. Γιατί;

1) Οι εφαρμογές που προσπαθείς να περάσεις έχουν αναπτυχθεί για gingerbread όχι για την ics.

2) Ακόμα σπουδαιότερο, ακόμα και να μπορούσαν να δουλέψουν σε ics απαιτείται από αυτές η ύπαρξη του αντίστοιχου framework της samsung που όπως καταλαβαίνεις το "καθαρό" android δεν διαθέτει.

Οπότε μην ματαιοπονείς. Αυτό που προσπαθείς να κάνεις δεν γίνεται. Ή βρες εναλλακτικές εφαρμογές από το market που να σε καλύπτουν ή γύρνα σε gingerbread βασισμένη σε samsung rom.

Και τελευταίο. Η rom του S2 που πόσταρες είναι βασισμένη σε leaked samsung rom γι' αυτό και έχει εφαρμογές της samsung. Δεν είναι βασισμένη σε vanilla android ούτε έχει αναπτυχθεί από την cyanogen.

 

καταλαβα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση.αλλα η αντιγρφη που προσπαθησα να κανω ειναι απο ics για το sgs2.επισης εστειλα μηνυμα σε ενα email που βρηκα cyanogen και τον ρωτησα για το ραδιο και την βιντεοκληση.η απαντηση ηταν (there will be no video calling because its samsung proprietary.fm radio will come if cm9 is finished(some weeks)οτι καταλαβες καταλαβα.:(

 

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει...αλλα βρηκα τα samsung apps για την CM9

Οποιος θελει ας τo checkaρει...Εγω εχω μεινει στην 7 :)

 

Απλα το κανετε install μεσω CWM...

για να το δειτε

Link για να το κατεβασετε

 

μπραβο:p δουλευει μια χαρα.

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να αναφέρετε επιγραμματικά μερικές εφαρμογές που περιέχονται στο συγκεκριμένο πακέτο; Τόσο καιρό με CM7 και πλέον με CM9 έχω χάσει επεισόδια!
"LengthPro® Comment Lengthener™always keeps my comments lengthy!"
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς την ics από myUH? Το παιδευω ώρες τώρα και δεν μπορεί να ξεκινήσει. Έβγαλα και την extsd και έκανα ξανά install αλλά πάλι δεν ξεκινάει

 

Sent from my LG-P500

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα φιλε μου και σε ευχαριστω πολυ για την αναλυση.αλλα η αντιγρφη που προσπαθησα να κανω ειναι απο ics για το sgs2.επισης εστειλα μηνυμα σε ενα email που βρηκα cyanogen και τον ρωτησα για το ραδιο και την βιντεοκληση.η απαντηση ηταν (there will be no video calling because its samsung proprietary.fm radio will come if cm9 is finished(some weeks)οτι καταλαβες καταλαβα.:(

Βίντεο κλήση μέσω 3G δεν θα υπάρξει μέχρι να το φτιάξει η google στο android. Η samsung παίζει και να είναι η μοναδική εταιρία που έχει βάλει βίντεο κλήση μέσω 3G... (δεν θυμάμαι να έχω δει άλλη μάρκα με android και 3G video call) Όσο για το ράδιο αν δεις την cm7 και την MIUI έχουν μια χαρά εφαρμογή για ράδιο! Υποθέτω πως στην final έκδοση της ICS cyanogen θα υπάρξει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η RC3 από τον Onecosmic! Ορίστε και το changelog:

- Now using Platypus Kernel! (Thanks Zach!)

- Fully implemented Live OC into Platypus Kernel (Get NS Tools from market)

- Slow USB transfer speed FIXED

- All sensors are now working perfectly

- Videos will now save when stopping recording

- 720p recording improved!

- External SD corruption *SHOULD* be fixed

- Camera now has Touch to Focus!

- Camera Zoom now works

- You can now choose the USB protocol (settings>storage>press menu>"USB computer connection")

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη και η RC3 από τον Onecosmic! Ορίστε και το changelog:

- Now using Platypus Kernel! (Thanks Zach!)

- Fully implemented Live OC into Platypus Kernel (Get NS Tools from market)

- Slow USB transfer speed FIXED

- All sensors are now working perfectly

- Videos will now save when stopping recording

- 720p recording improved!

- External SD corruption *SHOULD* be fixed

- Camera now has Touch to Focus!

- Camera Zoom now works

- You can now choose the USB protocol (settings>storage>press menu>"USB computer connection")

 

Kαι τι δε δουλεύει τώρα;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό κοίταζα και τους έχουν μείνει ακόμα αυτά τα λίγα θεματάκια:

- Screen flashes for a split second after locking screen

- Market will not allow you to purchase applications

- Lockscreen occasionally does not react to touch

- formatting external sd formats internal

- face glow editing feature in gallery causes force close

- effects in video mode do not work ( causes app to close)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω onecosmic final πριν τους cyanogen!!! Σχεδόν όλα έτοιμα είναι :happy:

 

και στον cyanogen ολα ετοιμα ειναι με λιγοτερες ελληψεισ και μαλιστα πριν το τελοσ του μηνα θα δωσει μαλον stable.:D

Link to comment
Share on other sites

και στον cyanogen ολα ετοιμα ειναι με λιγοτερες ελληψεισ και μαλιστα πριν το τελοσ του μηνα θα δωσει μαλον stable.:D

 

Καλά ναι.. :p

Καμιά από τις 2 δεν είναι έτοιμη. Απλά ο κοσμικός φαινόταν από την αρχή πως είναι ένα βήμα μπροστά. Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα συνεχίσει, πάντως της ομάδας ΧΑΚσουνγκ θα γίνει cm9, οπότε με τον καιρό θα γίνει πολύ καλή όπως και η cm7.

 

Πραγματικά θα ήθελα τον onecosmic στην cm9. Το παλικάρι είναι developer με όρχεις..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι.. :p

Καμιά από τις 2 δεν είναι έτοιμη. Απλά ο κοσμικός φαινόταν από την αρχή πως είναι ένα βήμα μπροστά. Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα συνεχίσει, πάντως της ομάδας ΧΑΚσουνγκ θα γίνει cm9, οπότε με τον καιρό θα γίνει πολύ καλή όπως και η cm7.

 

Πραγματικά θα ήθελα τον onecosmic στην cm9. Το παλικάρι είναι developer με όρχεις..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

εγω φοροντας την build 13 τα προβληματα που βλεπω ειναι βιντεοκληση,fm radio,lag στην ληψη καμερας.τιποτε αλλο μηπως λειπουν κιαλλα και δεν το ξερω?:p α και κατι ακομα αφου ειμαι στην build 13 αρα ειμαι και cm 9?

Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω onecosmic final πριν τους cyanogen!!! Σχεδόν όλα έτοιμα είναι :happy:

 

Καλά ναι.. :p

Καμιά από τις 2 δεν είναι έτοιμη. Απλά ο κοσμικός φαινόταν από την αρχή πως είναι ένα βήμα μπροστά. Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα συνεχίσει, πάντως της ομάδας ΧΑΚσουνγκ θα γίνει cm9, οπότε με τον καιρό θα γίνει πολύ καλή όπως και η cm7.

 

Πραγματικά θα ήθελα τον onecosmic στην cm9. Το παλικάρι είναι developer με όρχεις..

 

Sent from my Galaxy S using Homing Pigeon

 

Όντως, καμία από τις δύο δεν είναι έτοιμη. Αλλά θα διαφωνήσω με το συμπέρασμα ότι ο onecosmic προηγείται του pawitp (teamhacksung). Στο συμπέρασμα αυτό καταλήγω από τα εξής:

1) Changelog της bouild 13 (αναρτήθηκε πριν 5 ημέρες και αναφέρεται στα θέματα που φτιάχτηκαν):

 

720p Video Recording laggy

No camera zoom

Timelapse video recording crashes

TV Out broken on sleep

TV Out black video

Broken encryption

 

Changelog της bouild 12 (αναρτήθηκε πριν 12 ημέρες και αναφέρεται στα θέματα που φτιάχτηκαν):

 

Compass, accelerometer broken in certain apps

Random force closes (hopefully)

Missing camera touch to focus (thanks to havlenapetr)

GPS does not work (regression in BUILD 11)

Off-charging does not show progress

/datadata cache not cleared when space is low

Slow mass storage transfer speed

Automatic brightness not working

 

Changelog της RC3 (αναρτήθηκε πριν από 1 ημέρα και αναφέρεται στα θέματα που φτιάχτηκαν):

 

Now using Platypus Kernel! (Thanks Zach!) -

- Fully implemented Live OC into Platypus Kernel (Get NS Tools from market) -

- Slow USB transfer speed FIXED -

- All sensors are now working perfectly -

- Videos will now save when stopping recording -

- 720p recording improved! -

- External SD corruption *SHOULD* be fixed -

- Camera now has Touch to Focus! -

- Camera Zoom now works -

- You can now choose the USB protocol (settings>storage>press menu>"USB computer connection").

 

Νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα ποιος ακολουθεί τον άλλο. Για επιβεβαίωση παραθέτω και link με κάποιες από τις αλλαγές στον κώδικα που δημοσιεύει ο pawitp και βρίσκουν τον δρόμο τους στη rom του onecosmic.

 

Θα μου πείτε ότι η rom του onecosmic είναι πιο γρήγορη και smooth από τη rom της cm. Από περιέργεια, επειδή έχω δοκιμάσει μέχρι και την build 13 αλλά όχι τη rom του onecosmic και δεν μπορώ να συγκρίνω, έχετε δοκιμάσει και τις δύο rom με τον ίδιο kernel; Δηλαδή και τις δύο με τον ίδιο glitch ή neo;

 

Σε κάθε περίπτωση, το bug που ενοχλούσε πιο πολύ εμένα και με έκανε να γυρίσω σε stock ήταν τα θέματα με την εξωτερική κάρτα μνήμης και την αδυναμία σωστής ανάγνωσής της από κάποιες εφαρμογές. Η δημιουργία δηλαδή σε κάθε reboot εικονικών αντιτύπων σε music player και gallery, το πρόβλημα που δημιουργεί στο φλασάρισμα και στη διαγραφή των cache από recovery κοκ. Υποθέτω ότι το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι μιλάμε για roms που είναι βασισμένες στη rom για το nexus s το οποίο δεν διαθέτει εξωτερική κάρτα μνήμης. Όταν λυθούν αυτά τα προβλήματα θα επιστρέψω τάχιστα :).

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Όντως, καμία από τις δύο δεν είναι έτοιμη. Αλλά θα διαφωνήσω με το συμπέρασμα ότι ο onecosmic προηγείται του pawitp (teamhacksung). Στο συμπέρασμα αυτό καταλήγω από τα εξής:

1) Changelog της bouild 13 (αναρτήθηκε πριν 5 ημέρες και αναφέρεται στα θέματα που φτιάχτηκαν):

 

720p Video Recording laggy

No camera zoom

Timelapse video recording crashes

TV Out broken on sleep

TV Out black video

Broken encryption

 

Changelog της bouild 12 (αναρτήθηκε πριν 12 ημέρες και αναφέρεται στα θέματα που φτιάχτηκαν):

 

Compass, accelerometer broken in certain apps

Random force closes (hopefully)

Missing camera touch to focus (thanks to havlenapetr)

GPS does not work (regression in BUILD 11)

Off-charging does not show progress

/datadata cache not cleared when space is low

Slow mass storage transfer speed

Automatic brightness not working

 

Changelog της RC3 (αναρτήθηκε πριν από 1 ημέρα και αναφέρεται στα θέματα που φτιάχτηκαν):

 

Now using Platypus Kernel! (Thanks Zach!) -

- Fully implemented Live OC into Platypus Kernel (Get NS Tools from market) -

- Slow USB transfer speed FIXED -

- All sensors are now working perfectly -

- Videos will now save when stopping recording -

- 720p recording improved! -

- External SD corruption *SHOULD* be fixed -

- Camera now has Touch to Focus! -

- Camera Zoom now works -

- You can now choose the USB protocol (settings>storage>press menu>"USB computer connection").

 

Νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα ποιος ακολουθεί τον άλλο. Για επιβεβαίωση παραθέτω και link με κάποιες από τις αλλαγές στον κώδικα που δημοσιεύει ο pawitp και βρίσκουν τον δρόμο τους στη rom του onecosmic.

 

Θα μου πείτε ότι η rom του onecosmic είναι πιο γρήγορη και smooth από τη rom της cm. Από περιέργεια, επειδή έχω δοκιμάσει μέχρι και την build 13 αλλά όχι τη rom του onecosmic και δεν μπορώ να συγκρίνω, έχετε δοκιμάσει και τις δύο rom με τον ίδιο kernel; Δηλαδή και τις δύο με τον ίδιο glitch ή neo;

 

Σε κάθε περίπτωση, το bug που ενοχλούσε πιο πολύ εμένα και με έκανε να γυρίσω σε stock ήταν τα θέματα με την εξωτερική κάρτα μνήμης και την αδυναμία σωστής ανάγνωσής της από κάποιες εφαρμογές. Η δημιουργία δηλαδή σε κάθε reboot εικονικών αντιτύπων σε music player και gallery, το πρόβλημα που δημιουργεί στο φλασάρισμα και στη διαγραφή των cache από recovery κοκ. Υποθέτω ότι το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι μιλάμε για roms που είναι βασισμένες στη rom για το nexus s το οποίο δεν διαθέτει εξωτερική κάρτα μνήμης. Όταν λυθούν αυτά τα προβλήματα θα επιστρέψω τάχιστα :).

 

κοιτα φιλε μου εγω δοκιμασα rc1,rc2 build 11,12,13.συμπερασμα oi rc με κουρασαν πολυ με αλλαγεσ σε κερνελ με διορθοσεις και σε μενα προσοπικα δεν μου δουλευε σωστα τα bluetooth σε καμια rc.κατελιξα σε build 13 ευκολη γρηγορη.εχεισ βρει τιποτα εξτρα διορθωσεισ της πουθενα?επισισ την build 13 μαζι με gappsfix,facelock,googleapps περασες τιποτα αλλο,κανα κερνελ?το link ti dixnei ακριβως?

Edited by magiver1908
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά η rc3 πολύ καλή αν και το 720p βίντεο είναι χάλια. Ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποίητε?
Link to comment
Share on other sites

κοιτα φιλε μου εγω δοκιμασα rc1,rc2 build 11,12,13.συμπερασμα oi rc με κουρασαν πολυ με αλλαγεσ σε κερνελ με διορθοσεις και σε μενα προσοπικα δεν μου δουλευε σωστα τα bluetooth σε καμια rc.κατελιξα σε build 13 ευκολη γρηγορη.εχεισ βρει τιποτα εξτρα διορθωσεισ της πουθενα?επισισ την build 13 μαζι με gappsfix,facelock,googleapps περασες τιποτα αλλο,κανα κερνελ?το link ti dixnei ακριβως?

 

Οι μόνες παρεμβάσεις που έχω βρει είναι οι τρεις custom kernels (fugu, neo, glitch) καθώς και διάφορα mods για ποσοστά μπαταρίας και αλλαγές χρωμάτων.

Πέρα από αυτά που αναφέρεις είχα περάσει και το cm settings για να τροποποιήσω τα εικονίδια-widgets στην περιοχή ειδοποιήσεων.

Το link είναι το "αποθετήριο" όπου ο βασικός developer της teamhacksung (pawitp) δημοσιεύει τις αλλαγές που κάνει στον κώδικα του kernel της ics.

Λοιπόν τελικά η rc3 πολύ καλή αν και το 720p βίντεο είναι χάλια. Ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποίητε?

 

Γιατί, δεν χρησιμοποιείς το swype;

Μάκης
Link to comment
Share on other sites

Οι μόνες παρεμβάσεις που έχω βρει είναι οι τρεις custom kernels (fugu, neo, glitch) καθώς και διάφορα mods για ποσοστά μπαταρίας και αλλαγές χρωμάτων.

Πέρα από αυτά που αναφέρεις είχα περάσει και το cm settings για να τροποποιήσω τα εικονίδια-widgets στην περιοχή ειδοποιήσεων.

Το link είναι το "αποθετήριο" όπου ο βασικός developer της teamhacksung (pawitp) δημοσιεύει τις αλλαγές που κάνει στον κώδικα του kernel της ics.

κατεβασα το κερνελ αριες το χθεσινο απο εκει να το περασω?η καμερα σου λαγκαρε?αν εβαλεσ καπιο fix πεσμου.;);););)

 

Γιατί, δεν χρησιμοποιείς το swype;

μπορεισ να κλεψεισ απο την build 13 to arxeio latin gia to πληκτρολογειο και να το βαλεις
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Ice Cream Sandwich

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...