Jump to content

[HTC] Οδηγός εγκατάστασης DFT MANGO RTM


neratzoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι βρίσκουν δύσκολη τη διαδικασία για να πάνε σε OFFICIAL RTM MANGO

Ορίστε ένας οδηγός για εγκατάσταση μέσα σε 10' [DFT] MANGO RTM

Είναι Ξεκλείδωτη και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από εγκατάσταση...

 

Όσοι θέλουν να εγκαταστήσουν αύτην θα πρέπει να βάλουν RSPL αν δεν το είδη έχουν και να εγκαταστήσουν την [DFT] MANGO RTM 7720 για το SCHUBERT ,MOZART,SPARK και το GOLD

(Θα μεταφερθείτε στο site του XDA και θα κατεβάσετε το LINK Νο2 δηλαδή αυτό με τις πολλές γλώσσες για να έχετε ελληνικά.....!!!!)

 

Για να βάλετε τη ROM που κατεβάσατε:

 

  1. Ξεζιπάρετε τα αρχεία από το φάκελο.
  2. Τρέχετε το αρχειο ROMUpdateUtility.exe σαν ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ .
  3. Κλείνετε το κινητό σας και το ξανά ανοίγετε πατώντας το κουμπί του ήχου προς τα κάτω και το POWER BUTTON μέχρι να μπείτε στο RSPL!!!!
  4. Βάζετε το USB και όταν αλλάξει το SERIAL σε USB που βρίσκεται στο κάτω μέρος της οθόνης συνεχίζουμε με την εγκατάσταση από το PC
  5. Και ακολουθείτε τις οδηγίες από το πρόγραμμα της ROM.

 

Όταν τελειώσει το κινητό σας στην πρώτη σύνδεση θα επιλέξετε γλώσσα τα ελληνικά...Όμως δεν θα σας δουλεύει η εφαρμογή BING αλλά θα σας πετάει στην ιστοσελίδα της για αυτό πηγαίνουμε στις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ\ΠΕΡΙΟΧΗ+ΓΛΩΣΣΑ και αλλάζουμε τη ρύθμιση ΓΛΩΣΣΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ\ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ σε ΑΓΓΛΙΚΑ

 

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ UPDATE!!!!!

OΠΩΣ ΙΣΧΥΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΗΣ DFT!!!!!

 

ΕDIT:

Με αυτή τη ROM μπορείτε να εγκαταστήσετε τα XAP αρχεία σας χρησιμοποιώντας το ΙΕ του κινητού σας ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ PC ΣΑΣ τοποθετώντας το URL στην τοποθεσία της ιστοσελίδας(Το αρχείο πρέπει να βρίσκεται στη μορφή .xap γιατί αλλιώς δεν αναγνωρίζεται)Στη συνέχεια πατάμε στο εικονίδιο με το αρχείο και προσέχουμε να ακούσουμε ένα BIP που σημαίνει ότι ξεκίνησε και ένα BIP για το ότι τελείωσε και τέλος πατάμε άλλη μια φόρα στο αρχείο για να το εγκαταστήσουμε.....Θα πρέπει να περιμένουμε λίγο στην αρχή...Επίσης καλό θα ήταν να έχουμε ψηλά τον ήχο γιατί δεν υπάρχει μπάρα ένδειξης για το κατέβασμα.....

Edited by neratzoulis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω καποιες απορίες.

Προσωπικά έχω το 7712. Πρεπει να πάω πίσω σε nodo για να εγκαταστήσω αυτή;

 

Επίσης, αυτό είναι το τελικο Mango που περιμένουμε τόσο καιρό ή είναι κάποιου είδους beta ;

 

Επισης τι είναι Rtm και τι DFT;

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα εγώ λίγο πριν. Πρώτα RSPL και μετά καπάκι η rom. Οδηγός για το RSPL υπάρχει απο τον colossus_r.

Ήμουν σε mango rtm απο zune, και πέρασα απο πάνω την dft.

Build number: 7.10.7720.68

 

Η ομάδα dft αναφέρει οτι είναι FullUnlocked, και πως μπορείς να βάλεις xap μέσα απο τον IE, θα το δοκιμάσω αργότερα.

Επίσης είχα διαβάσει κάπου στα πρόχειρα οτι βλέπεις τη συσκευή ως usb drive, δεν μου βγήκε όμως έτσι. Θα το ψάξω.

Κατα τα άλλα όλα δουλεύουν κανονικά. Με ελληνική γλώσσα, Marketplace κτλ, όλα όπως στο rtm. Το mod για τη κάμερα και την ελληνική γλώσσα είναι ήδη ενσωματωμένο. Στο thread του xda στο changelog λέει τις αλλαγές.

 

@kordellas: Μπορείς να πας σε dft όπως είσαι.

DFT είναι οι custom roms που βγαίνουν απο την ομάδα αυτή. Κύριο πλεονέκτημα, οτι είναι unlocked απο τη μάνα τους. Μειονέκτημα τουλάχιστον επι του παρόντος, δεν αναβαθμίζεται απο zune.

RTM: ReleaseToManufacturing, δηλαδή η έκδοση που βγαίνει στους κατασκευαστές πριν κυκλοφορήσει ως official update.

Προσωπικά πιστεύω πως η έκδοση που θα δοθεί απο το zune δεν θα έχει τίποτα διαφορετικό. Αν έχει, θα είναι πολύ μικρή διαφορά.

 

EDIT

Πρέπει να έχει πρόβλημα με τις touchxperience εφαρμογές (advconfig, touchxplorer).

Η πρώτη ανοίγει κανονικά, πρώτα βγάζει ένα μήνυμα Win32Exception, προχωράω, και μετά ότι αλλαγή και να κάνω δεν τη δέχεται. Στα tweaks, κάνω manual reboot αλλά όταν το ξανα ανοίγω δεν έχει κρατήσει τις επιλογές μου. Τώρα μόλις είδα οτι δουλεύει το add new accent colours. Για να δούμε. Ίσως σιγά σιγά στρώνει, τι να πω.

Το touchxplorer ανοίγει αλλά δεν εμφανίζει κανέναν φάκελο. Αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα μου.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις επεξηγήσεις. Οι rom αυτές DFT είναι αυτές που "πήρανε" πριν λίγες μέρες έτσι;

Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Αυτή η dft mango rom όπως φαίνεται βασίζεται στην RTM έκδοση. Αν είναι ίδια με την final δε ξέρουμε.

 

Το touchxplorer δεν λειτουργεί και σε άλλους. Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Οι rom αυτές DFT είναι αυτές που "πήρανε" πριν λίγες μέρες έτσι;

 

Ποιοι "πήρανε";

 

Όσοι βρίσκουν δύσκολη τη διαδικασία για να πάνε σε OFFICIAL RTM MANGO

Ορίστε ένας οδηγός για εγκατάσταση μέσα σε 10' [DFT] MANGO RTM

Είναι Ξεκλείδωτη και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο εκτός από εγκατάσταση...

 

Τροποποίησα τον τίτλο ούτως ώστε να είναι ξεκάθαρο ότι αφορά μόνο τις συσκευές της HTC.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η rom έχει τη δυνατότητα για σύνδεση σε hidden networks. Νομίζω η rtm απο το zune δεν την είχε.

Επίσης στο app list δεν μου χωρίζει τις εφαρμογές κατα γράμμα. Μαζί με τα items που έχει απο μόνο του κινητό (μηνύματα, επαφές κτλ) έχω 35+ αντικείμενα.

Δεν θα έπρεπε να τα χωρίζει; Το είχα συνηθίσει στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η rom έχει τη δυνατότητα για σύνδεση σε hidden networks. Νομίζω η rtm απο το zune δεν την είχε.

Επίσης στο app list δεν μου χωρίζει τις εφαρμογές κατα γράμμα. Μαζί με τα items που έχει απο μόνο του κινητό (μηνύματα, επαφές κτλ) έχω 35+ αντικείμενα.

Δεν θα έπρεπε να τα χωρίζει; Το είχα συνηθίσει στο μάτι.

 

Νομιζω οτι ειναι απο 45+ και πανω

 

@nerantzoulis ...Σωστος με τον οδηγό ..Μια λυση για οσους θελουν να βαλουν DFT ΡΟΜ

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει κανονικά το deployment μέσω ΙΕ.

 

Πολύ καλά νέα αυτά...γιατί δεν το είχα δοκιμάσει !!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως πάει να κατεβάσει κάποιο xap ακούγονται ήχοι, κατα την έναρξη και τελείωμα της εγκατάστασης. Εγώ για σιγουριά το πατούσα και δεύτερη φορά. Πολύ απλό.

Άντε σιγά σιγά να μπορούμε να κάνουμε και περισσότερα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...